Polska Studenci potrzebują łóżek
Rynek mieszkaniowy
Cushman & Wakefield podaje (na podstawie danych GUS), że w Polsce funkcjonuje 359 uczelni wyższych, na których w poprzednim roku akademickim studiowało łącznie ponad 1,2 mln osób. Ponad 105 tys. studentów to obcokrajowcy, głównie z Ukrainy (prawie 50 tys. osób) i Białorusi (ponad 12 tys.).
Jak podkreślają eksperci Cushman & Wakefield, tylko w roku akademickim 2021/2022 liczba studiujących w Polsce cudzoziemców wzrosła o blisko 18 proc. Do tego po pandemicznym spadku ogólna populacja studentów znów rośnie.
Deficyt mieszkaniowy dotyka także studentów i na pewno są oni w o wiele trudniejszej sytuacji niż ich koledzy, którzy studiowali na polskich uczelniach kilka lat wcześniej. Mieszkanie na rynku indywidualnym znaleźć jest o wiele trudniej, a średnie czynsze rosną – komentuje Karolina Furmańska, ekspert ds. sektora Living w Cushman & Wakefield.
Według danych Cushman & Wakefield, uczelniane akademiki oferowały w minionym roku akademickim zaledwie nieco ponad 115 tys. łóżek. Z kolei na rynku prywatnych akademików do dyspozycji studentów jest trochę ponad 11,5 tys. miejsc, a kolejne 6 tys. znajduje się w przygotowaniu. Patrząc na aktualną dysproporcję pomiędzy popytem a podażą, wyraźnie widać, jak duża jest przestrzeń na to, aby inwestować w ten sektor.
Jedynie 9 proc. studentów znajdzie zakwaterowanie w akademikach należących do uczelni. Dodatkowo, tylko nieliczne tego typu obiekty były na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat kompleksowo remontowane i modernizowane. Dlatego też większość studentów, i trudno im się dziwić, szuka lepszych warunków mieszkaniowych niż te oferowane w publicznych domach studenckich. Prywatne, nowoczesne obiekty, pomimo podwojenia oferty w ciągu ostatnich 10 lat, pokrywają z kolei obecnie zapotrzebowanie zaledwie 1 proc. osób studiujących w Polsce – wylicza Karolina Furmańska.
W Warszawie, trzeciej największej europejskiej metropolii pod względem populacji studentów, prywatne akademiki oferują obecnie nieco ponad 1 tys. miejsc. W minionym roku studiowało tu 230 tys. osób, zatem w stosunku do zapotrzebowania jest to nawet mniej niż 1 proc.
W Krakowie w państwowych akademikach studenci znajdą ponad 17 tys. miejsc, w prywatnych kolejne 3 tys. Następne projekty PBSA są też już w przygotowaniu. Przekłada się to na możliwość zakwaterowania 15 proc. studiujących w tym mieście.
Podobnie jest też we Wrocławiu i Trójmieście. W stolicy Dolnego Śląska, gdzie studiowało 107 tys. osób, uczelniane i prywatne akademiki są w stanie zapewnić łącznie ponad 9 tys. łóżek. Łączna baza Gdańska, Sopotu i Gdyni, które wybrało ponad 80 tys. studentów, to jedyne 8 tys. łóżek.
To pokazuje, jak duży potencjał drzemie w polskim sektorze prywatnych domów studenckich. Standard życia czy wyposażenia, do którego przywykli dziś młodzi ludzie czyni je też opcją pierwszego wyboru. Nowoczesne udogodnienia, które można w nich znaleźć np. dostęp do Internetu, prywatne pokoje, przestrzenie do nauki, sale fitness czy pralnie, przyciągają młodych ludzi, którzy cenią sobie wygodę i komfort – ocenia Karolina Furmańska.
Według danych Cushman & Wakefield, do tej pory na rynku prywatnych akademików w Polsce zainwestowało ponad 12 dużych międzynarodowych firm, m.in. Kajima, Milestone, Zeitgeist AM, Xior Student Housing czy Corestate&Bain. Wciąż jednak skala tych inwestycji jest niewystarczająca.
Jak pokazują dane Cushman & Wakefield, średni czynsz w publicznym akademiku za „łóżko” to średnio około 700 zł/miesiąc, a w prywatnym – około 2 tys. zł/miesiąc.
Parki handlowe to plastyczny format
Parki handlowe to plastyczny format
Fortis Investments
Parki handlowe znacznie umocniły swoją pozycję rynkową w ostatnich latach. O przyczynach wielokrotnie już mówiono: dzięki otwartej architekturze pozostały otwarte w trakcie pandemi ...
Raportowanie ESG obowiązkowe!
Raportowanie ESG obowiązkowe!
JWA
W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem Dyrektywy o Raportowaniu w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD, Corporate Sustainability Reporting Directive ...
Inwestorzy na strategicznych zakupach
Inwestorzy na strategicznych zakupach
Avison Young
Polski rynek nieruchomości komercyjnych ma solidne fundamenty, a aktywni na nim inwestorzy udowodnili, że potrafią adaptować się do zmian. Świadczą o tym wyniki osiągnięte w ostatn ...