EN

Polska Magazyny w oczekiwaniu na ożywienie

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Trudniejsza sytuacja gospodarcza oraz przyjęcie postawy wyczekującej były głównymi czynnikami wpływającymi na polski rynek magazynowy w I połowie 2023 roku - oceniają eksperci Axi Immo.

Jak wskazuje raport „Polski Rynek Magazynowy – I połowa 2023 roku", od stycznia do czerwca 2023 roku całkowity wolumen transakcji najmu na polskim rynku magazynowym wyniósł 2,24 mln mkw. (-39 proc. r/r). Niższa niż dotychczas aktywność najemców znalazła odzwierciedlenie w aktywności deweloperskiej. W budowie znajduje się zaledwie 2,13 mln mkw. (-50 proc. r/r, dane na koniec czerwca). Relatywnie wysoka nowa podaż w pierwszych miesiącach roku wpłynęła na wzrost dostępności wolnej powierzchni, która na koniec czerwca 2023 roku wyniosła 6,7 proc. (+3,3 p.p. r/r).

I połowa 2023 roku przyniosła znaczne spowolnienie na rynku inwestycji magazynowych w Polsce. Wolumen transakcji wyniósł około 440 mln euro (udział sektora magazynowego 54 proc.), a wśród największych transakcji odnotowanych w I połowie 2023 roku znalazły się m.in. przejęcie parku Campus 39 we Wrocławiu przez P3 od Panattoni (około 185 tys. mkw.) oraz zakup przez DWS Group należącego do 7R parku 7R Park Poznań East II (około 51,5 tys. mkw.) w woj. wielkopolskim. Podium domyka sprzedaż przez Panattoni zlokalizowanego w woj. dolnośląskim centrum dystrybucyjnego Panattoni City Logistics Wrocław II (38 tys. mkw.) do Trigea Nemovitostni.

Wzrost kosztów finansowania, niepewność rynkowa oraz trwająca korekta cenowa skłoniły wielu inwestorów do wstrzymania się z zakupami. Spodziewamy się, że w II połowie roku sytuacja może się poprawić, zwłaszcza w kontekście prognoz długoterminowych dla sektora magazynowego w Polsce - komentuje Grzegorz Chmielak, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych i Wycen, Axi Immo.

Popyt brutto na powierzchnie magazynowe spadł do 1 mln mkw. między kwietniem a czerwcem 2023 roku, osiągając najniższy poziom od 2020 roku. Głównej przyczyny tego stanu upatruje się w mniejszej liczbie transakcji z udziałem najemców z sektora e-commerce, której szczyt przypadł na okres pandemii. Drugim podnoszonym argumentem jest ogólnie trudniejsza sytuacja gospodarcza, która przekłada się m.in. na rynek mieszkaniowy i mniejsze zapotrzebowanie na dobra trwałe jak np. meble, artykuły RTV i AGD czy artykuły do wyposażenia wnętrz. Dotychczas to m.in. te grupy napędzały polską produkcję. Dodatkowym czynnikiem pozostaje wojna na Ukrainie i wzrost inflacji, które wpłynęły na wyższe koszty finansowania i niższe marże, jednocześnie przynosząc większą niepewność polityczną i gospodarczą.

Największymi transakcjami zrealizowanymi do końca czerwca 2023 roku były nowa umowa i ekspansja przez MCG EastBridge w GLP Kraków III Logistics Centre (56,2 tys. mkw.), przedłużenie umowy przez Tyco Electronics Polska w Panattoni Park Szczecin I (56 tys. mkw.) oraz najem 55 tys. mkw. w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub przez Shein.

Sytuacja na rynku różni się w zależności od regionu. Niektóre regiony odnotowały wzrost popytu, jak np. województwo zachodniopomorskie (191 proc.), świętokrzyskie (140 proc.), lubelskie (29 proc.) czy pomorskie (16 proc.), w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Jednocześnie pięć największych rynków magazynowych miała spadki. W perspektywie krótkoterminowej nie przewiduje się dużego ożywienia w aktywności najemców, ale odbicie gospodarcze w przyszłym roku powinno poprawić sytuację w sektorze magazynowym - przewiduje Anna Głowacz, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Axi Immo.

Na koniec II kwartału 2023 roku całkowita powierzchnia magazynowa wynosiła 30,6 mln mkw., z pięcioma głównymi rynkami odpowiadającymi za ponad 75 proc. tej wartości. Deweloperzy ukończyli projekty o łącznej powierzchni blisko 2,6 mln mkw. w I połowie roku, przy czym większość została dostarczona w I kwartale. Najwięcej nowej powierzchni dodano w woj. mazowieckim (ponad 499 tys. mkw.), woj. śląskim (ponad 414 tys. mkw.) oraz w woj. lubuskim (338,5 tys. mkw.). Aktualnie w budowie znajduje się około 2,13 mln mkw. powierzchni, przy czym większość to projekty spekulacyjne (61 proc. vs 48 proc. w czerwcu 2022 roku).

Współczynnik pustostanów różni się w zależności od regionu., przy czym najwięcej pustostanów odnotowano w woj. świętokrzyskim (12,8 proc.), lubuskim (10,6 proc.) i lubelskim (9,1 proc.). Choć istnieje szereg lokalizacji, gdzie dostępność jest znikoma, jednak jak wskazują eksperci Axi Immo, deweloperzy i tu są w stanie zrealizować projekty dla odpowiedniego klienta dzięki dużej ilości zabezpieczonych działek.

Stawki czynszów wydają się stabilizować, chociaż wciąż są zróżnicowane w zależności od lokalizacji. Średnia stawka bazowa za powierzchnię w projekcie typu big box kształtuje się w przedziale pomiędzy 4,0-4,5 euro/mkw. za miesiąc. Najdroższym rynkiem pozostaje Warszawa Miasto, gdzie średnie ceny ofertowe w nowych inwestycjach osiągają nawet 8 euro/mkw. za miesiąc. W starszych inwestycjach w regionie czynsze utrzymują się na poziomie około 5,5 euro/mkw. za miesiąc. W wybranych projektach w regionach Krakowa i Katowic osiągalne są stawki powyżej 7 euro/mkw. za miesiąc.

Polski sektor magazynowy przeżywa obecnie fazę spowolnienia, z niską aktywnością najemców spowodowaną wysokimi kosztami finansowania, słabością rynku konsumenckiego oraz problemami w sektorze produkcyjnym i mieszkaniowym. Jednakże, oczekuje się, że ożywienie gospodarcze w przyszłym roku poprawi tę sytuację, a spadek inflacji może prowadzić do obniżenia stóp procentowych, co ułatwi rozwijanie działalności. Polski sektor przemysłowy ma dobre perspektywy długoterminowe dzięki procesom reorganizacji łańcuchów dostaw i spodziewanemu wzrostowi handlu w Internecie. Podaż magazynów w Polsce w krótkim okresie będzie ograniczona, gdyż nowe projekty będą realizowane po uprzednim zabezpieczeniu większości powierzchni umowami najmu - podsumowuje Renata Osiecka, partner zarządzająca, Axi Immo.

Ostatnie nowości

ESG

Polska Punkt Zwrotny w F.S.O. Parku

schedule 21 września 2023
Opr./edited by MR

Na Pradze Północ w Warszawie zostało otwarte EkoCentrum Punkt Zwrotny. Miejsce służące edukacji młodzieży w zakresie cyrkularności i zrównoważonej mody powstało na terenie, na którym firma Okam będzie realizować F.S.O. Park.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Ekofinansowanie dla Heimstaden

schedule 21 września 2023
Opr./edited by MR

Heimstaden Bostad pozyskało 700 mln euro finansowania bankowego na działania związane ze zrównoważonym rozwojem. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje w projektach mieszkalnych grupy na czeskim rynku.

Architektura i urbanistyka

Słowacja Sky Park wciąż rośnie

schedule 21 września 2023
Opr./edited by JC

Alto Real Estate, właściciel kompleksu Sky Park w Bratysławie, ogłosił konkurs architektoniczny na dalszą rozbudowę projektu na sąsiednim terenie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska The Bridge na półmetku

schedule 21 września 2023
Opr./edited by ANZ

Przy placu Europejskim w Warszawie trwa budowa The Bridge, jedynego aktualnie realizowanego wieżowca biurowego w stolicy. Inwestycja przekroczyła właśnie półmetek. Budynek, który docelowo osiągnie wysokość 174 m i 40 pięter ma już 26 kondygnacji.  

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Fabryka na finiszu

schedule 21 września 2023
Opr./edited by JC

Fabryka Park w katowickiej dzielnicy Piotrowice wchodzi w ostatnią fazę realizacji. Mieszkańcy skorzystają z oferty retail parku jeszcze w tym roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Echo stawia na living

schedule 21 września 2023
Opr./edited by MR

Grupa Echo Investment planuje osiągnąć w 2023 roku poziom około 2 tys. sprzedanych mieszkań, a w przyszłych latach sprzedawać 4 tys. mieszkań rocznie. Grupa zamierza uruchomić do końca roku 11 nowych projektów mieszkaniowych i pracuje nad zwiększaniem banku ziemi.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielone światło dla zielonego projektu

schedule 21 września 2023
Opr./edited by JC

Łódzcy radni zagłosowali za przyszłością projektu T17 na Księżym Młynie w Łodzi. Oprócz osiedla mieszkaniowego na terenie inwestycji powstanie ogólnodostępny skwer.

Style i wnętrza

Polska Modernizacja w stylu modernizmu

schedule 21 września 2023
Opr./edited by ANZ

Hotel Wieniawa we Wrocławiu, wchodzący w skład Grupy PHH, przejdzie metamorfozę. Po remoncie hotel będzie funkcjonował pod marką należącą do Marriott International – Four Points by Sheraton. Wraz ze zmianą marki całkowitej renowacji zostaną poddane wszystkie pokoje.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Cube na wyłączność

schedule 21 września 2023
Opr./edited by JC

Firma Walter Herz została wyłącznym agentem ds. wynajmu powierzchni w kompleksie biurowym Cube Office Park w Gdańsku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Upper One schodzi pod ziemię

schedule 21 września 2023
Opr./edited by MR

Deweloper Strabag Real Estate rozpoczyna realizację kondygnacji podziemnych kompleksu Upper One. Nowa warszawska inwestycja biurowo-hotelowa zgodnie z harmonogramem zostanie oddana do użytkowania w 2026 roku.

Technologie

Polska Inteligentny kontener na odpady

schedule 20 września 2023
Opr./edited by MR

W warszawskim kompleksie Plac Unii został zainstalowany inteligentny pojemnik do segregacji odpadów Smart Ecobox firmy Asekol PL. Pojemnik reaguje na korzystających z niego użytkowników i sam za pośrednictwem aplikacji przesyła informacje o stanie zapełnienia.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Kontrola jazdy w Gliwicach

schedule 20 września 2023
Opr./edited by MR

Panattoni zrealizowało w Gliwicach obiekt BTS dla grupy Tenneco. Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe będzie obsługiwać firmy w zakresie konwencjonalnych systemów kontroli jazdy i zaawansowanych systemów zawieszenia. Firma zajmie łącznie 10 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Vastint na Pastelowo

schedule 20 września 2023
Opr./edited by MR

Vastint rozpoczyna swoją pierwszą inwestycję PRS w Polsce. Projekt mieszkaniowy Pastelowo powstanie przy ul. Pastelowej w Poznaniu,  w sąsiedztwie kompleksu Business Garden.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Jula wybiera San Park Mysiadło

schedule 20 września 2023
Opr./edited by ANZ

Jula, szwedzka sieć multimarketów, planuje otwarcie kolejnego sklepu w aglomeracji warszawskiej. Nowa placówka powstanie na terenie obecnie realizowanego parku handlowego San Park Mysiadło. Sklep zajmie powierzchnię blisko 2,5 tys. mkw.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Dwujęzyczne przedszkolaki w Silesia Star

schedule 20 września 2023
Opr./edited by MR

Kids & Co., dwujęzyczne przedszkole z oddziałem żłobkowym, otworzyło swoją pierwszą placówkę w Katowicach, w biurowcu Silesia Star. To piąta placówka, którą Kids & Co. otworzyło w budynku z portfela Globalworth Poland. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Look Up na szczycie Skylinera

schedule 20 września 2023
Opr./edited by MR

W warszawskim biurowcu Skyliner otworzyła się nowa przestrzeń eventowo-konferencyjna. Należący do Villi Foksal Look Up zajął dwa ostatnie piętra w zrealizowanym przez Karimpol wieżowcu. Za projekt blisko 830-metrowego wnętrza odpowiada wrocławskie studio MIXD.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska i kraje bałtyckie Zielone obligacje od AEI

schedule 20 września 2023
Opr./edited by JC

Atsinaujinančios Energetikos Investicijos ogłosił emisję zielonych obligacji o wartości 13,22 mln euro z terminem zapadalności w grudniu 2025 roku. Firma zainwestuje te środki w budowę elektrowni słonecznych w Polsce.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Rekordowe dotacje na miejskie remonty

schedule 20 września 2023
Opr./edited by JC

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu otrzymał od BGK dotacje o łącznej wartości ponad 92,5 mln zł. Dzięki przyznanemu wsparciu ZKZL sfinansuje nowe inwestycje, zmodernizuje kolejne miejskie kamienice oraz wyremontuje pustostany.

Rynek mieszkaniowy

Polska Colliers przekracza Rubikon

schedule 20 września 2023
Opr./edited by JC

Colliers przejął w zarządzanie i komercjalizację Apartamenty Rubikon na warszawskich Włochach. Kolejny projekt G City Europe w sektorze PRS obejmuje prawie 550 lokali.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pusto w Poznaniu

schedule 20 września 2023
Opr./edited by JC

Jak wynika z danych agencji Cushman & Wakefield, średni poziom pustostanów w obiektach handlowych w największych miastach w Polsce spadł o 1,2 p.p. w skali roku i wynosi obecnie 3,5 proc. powierzchni. Co ważne, spadek wakatów dotyczy aż sześciu z ośmiu największych miast.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 20 września 2023

Kontrola jazdy w Gliwicach

Panattoni zrealizowało w Gliwicach obiekt BTS dla grupy Tenneco. Europejskie Centrum Inżynieryjne Monroe będzie obsługiwać firmy w zakresie konwencjonalnych systemów kontroli jazdy i zaawansowanych systemów zawieszenia. Firma zajmie łącznie 10 tys. mkw.

schedule 19 września 2023

Petrochemia w Płocku

Konsorcjum firm Hyundai Engineering i Tecnicas Reunidas wynajęło 2,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w kompleksie DL Invest Park Płock.

schedule 19 września 2023

Showroom i magazyn pod Poznaniem

Marka Cosentino otworzyła w MLP Poznań West II swoje trzecie w Polsce centrum magazynowo-dystrybucyjne połączone z showroomem. Łącznie firma z branży kamieniarskiej zajęła powierzchnię około 4 tys. mkw. 

schedule 19 września 2023

Ruszył SmartZone Mikulov

Czeski deweloper Renfield zbuduje park logistyczny w Mikulovie, kilka kilometrów od granicy z Austrią. Prace na terenie inwestycji już się rozpoczęły.

schedule 18 września 2023

Trzy razy więcej silników elektrycznych

Firma Nord DriveSystems prawie trzykrotnie powiększy swoją fabrykę w Wiechlicach w zachodniej Polsce. Zakład po powiększeniu będzie mieć 32 tys. mkw. W planach jest również uruchomienie nowej instalacji geotermalnej.

schedule 18 września 2023

CTP z rekordową umową

Firma z sektora logistycznego wynajęła 110 tys. mkw. w kompleksie CTPark Warsaw West, zlokalizowanym w podwarszawskich Wiskitkach. Nowy najemca zajmie dwa budynki.

schedule 18 września 2023

Do wagonów z Prologis Parku Chorzów

Firma Antra wynajęła niemal 4 tys. mkw. powierzchni magazynowej w budynku DC4B na terenie Prologis Park Chorzów. Umowę najmu zawarto na trzy lata, z możliwością jej przedłużenia. 

schedule 18 września 2023

Wynajęli pół parku w Będzinie

Firma ILS, która w grupie Inter Cars odpowiada za usługi magazynowe, dystrybucyjne oraz transportowe, wynajęła 22,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w inwestycji Mapletree Park Będzin.

schedule 15 września 2023

Terminal pod Bukaresztem

Operator logistyczny SLS Cargo otworzył terminal intermodalny w P3 Bucharest A1. W ciągu ostatnich trzech lat firma zwiększała stopniowo zajmowaną w projekcie powierzchnię. Obecnie wynajmuje łącznie 55 tys. mkw. i jest drugim najważniejszym najemcą parku.

schedule 15 września 2023

Hillwood buduje podwójnie

Hillwood rozpoczyna budowę centrum logistycznego w Dąbrówce Wielkiej koło Zgierza. Hillwood Zgierz II będzie się składać z dwóch hal magazynowych wysokiego składowania o łącznej powierzchni około 77 tys. mkw. Generalnym wykonawcą jest firma Rex-Bud Budownictwo.

schedule 14 września 2023

Finisz budowy za 300 milionów

Panattoni kończy realizację gigantycznego projektu dla Hermes Fulfilment - centrum dystrybucyjne w Iłowej pod Zieloną Górą ma powierzchnię 150 tys. mkw., a koszt inwestycji to 300 mln euro. Najemca to spółka logistyczna należąca do Otto Group, która prowadzi handel detaliczny w ponad 30 krajach.

schedule 14 września 2023

7R buduje niskoemisyjnie

7R rusza z pracami przy 7R Park Wrocław West II, pierwszej inwestycji firmy realizowanej zgodnie z nową strategią dekarbonizacji. Emisja dwutlenku węgla zostanie w tym przypadku zredukowana o ponad 50 proc.

schedule 13 września 2023

Magazyny jak przed pandemią

Widoczne spadki po stronie popytu na powierzchnię magazynową bezpośrednio przekładają się na niższą aktywność deweloperów. W II kwartale 2023 roku zrealizowano niespełna 700 tys. mkw. powierzchni magazynowej, co jest poziomem niespotykanym od dwóch lat – podaje Knight Frank. 

schedule 13 września 2023

Zostają przy Baltic Hub

Firma świadcząca usługi logistyczne przedłużyła i rozszerzyła współpracę z GLP Pomorskim Centrum Logistycznym. Nowa umowa zapewnia najemcy dostęp do około 22 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

schedule 13 września 2023

Biotechnologia pod Krakowem

Panattoni ukończył realizację Panattoni Park Kraków West I, przygotowaną w formule BTS powierzchnię dla biotechnologicznej firmy SyVento BioTech. Park w Skawinie za Górą został w całości wynajęty, a z powierzchni korzystają też przedstawiciele branży handlowej, elektronicznej i logistycznej.

schedule 13 września 2023

Ostrożni najemcy, ostrożni deweloperzy

Analizując miniony kwartał eksperci BNP Paribas Real Estate Poland zwracają uwagę na wyhamowanie aktywności najemców, utrzymującą się ostrożność deweloperów przy rozpoczynaniu projektów, a także na rosnące zasoby wolnej powierzchni w już istniejących obiektach.

schedule 12 września 2023

Górny Śląsk prowadzi

Wyniki dotyczącego sektora magazynowego obserwowane w I połowie roku w Polsce odzwierciedlały kondycję rynku europejskiego. Jak podają eksperci JLL, całkowity popyt osiągnął łącznie 1,95 mln mkw., z czego 73 proc. stanowiły nowe umowy i ekspansje.

schedule 11 września 2023

Magazyny w oczekiwaniu na ożywienie

Trudniejsza sytuacja gospodarcza oraz przyjęcie postawy wyczekującej były głównymi czynnikami wpływającymi na polski rynek magazynowy w I połowie 2023 roku - oceniają eksperci Axi Immo.

schedule 11 września 2023

CTP buduje dla Diehla

W Braszowie w Rumunii wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego zakładu produkcyjnego firmy Diehl Controls. Projekt powstaje we współpracy z CTP. Fabryka o powierzchni 18 tys. mkw. rozpocznie produkcję w połowie 2024 roku, a do 2027 roku osiągnie pełną wydajność.

schedule 08 września 2023

Rekordowy najem na piętnaście lat

CTP wybuduje gigantyczny magazyn dla serbskiego operatora spożywczego Mercator w CTPark Belgrade City. Centrum dystrybucyjne firmy zajmie 68 tys. mkw., umowę najmu podpisano na 15 lat.

Wydanie 9 (281) wrzesień 2023

Ostatnie komentarze

Kategorie