EN

Polska Magazyny w oczekiwaniu na ożywienie

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne
Trudniejsza sytuacja gospodarcza oraz przyjęcie postawy wyczekującej były głównymi czynnikami wpływającymi na polski rynek magazynowy w I połowie 2023 roku - oceniają eksperci Axi Immo.

Jak wskazuje raport „Polski Rynek Magazynowy – I połowa 2023 roku", od stycznia do czerwca 2023 roku całkowity wolumen transakcji najmu na polskim rynku magazynowym wyniósł 2,24 mln mkw. (-39 proc. r/r). Niższa niż dotychczas aktywność najemców znalazła odzwierciedlenie w aktywności deweloperskiej. W budowie znajduje się zaledwie 2,13 mln mkw. (-50 proc. r/r, dane na koniec czerwca). Relatywnie wysoka nowa podaż w pierwszych miesiącach roku wpłynęła na wzrost dostępności wolnej powierzchni, która na koniec czerwca 2023 roku wyniosła 6,7 proc. (+3,3 p.p. r/r).

I połowa 2023 roku przyniosła znaczne spowolnienie na rynku inwestycji magazynowych w Polsce. Wolumen transakcji wyniósł około 440 mln euro (udział sektora magazynowego 54 proc.), a wśród największych transakcji odnotowanych w I połowie 2023 roku znalazły się m.in. przejęcie parku Campus 39 we Wrocławiu przez P3 od Panattoni (około 185 tys. mkw.) oraz zakup przez DWS Group należącego do 7R parku 7R Park Poznań East II (około 51,5 tys. mkw.) w woj. wielkopolskim. Podium domyka sprzedaż przez Panattoni zlokalizowanego w woj. dolnośląskim centrum dystrybucyjnego Panattoni City Logistics Wrocław II (38 tys. mkw.) do Trigea Nemovitostni.

Wzrost kosztów finansowania, niepewność rynkowa oraz trwająca korekta cenowa skłoniły wielu inwestorów do wstrzymania się z zakupami. Spodziewamy się, że w II połowie roku sytuacja może się poprawić, zwłaszcza w kontekście prognoz długoterminowych dla sektora magazynowego w Polsce - komentuje Grzegorz Chmielak, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych i Wycen, Axi Immo.

Popyt brutto na powierzchnie magazynowe spadł do 1 mln mkw. między kwietniem a czerwcem 2023 roku, osiągając najniższy poziom od 2020 roku. Głównej przyczyny tego stanu upatruje się w mniejszej liczbie transakcji z udziałem najemców z sektora e-commerce, której szczyt przypadł na okres pandemii. Drugim podnoszonym argumentem jest ogólnie trudniejsza sytuacja gospodarcza, która przekłada się m.in. na rynek mieszkaniowy i mniejsze zapotrzebowanie na dobra trwałe jak np. meble, artykuły RTV i AGD czy artykuły do wyposażenia wnętrz. Dotychczas to m.in. te grupy napędzały polską produkcję. Dodatkowym czynnikiem pozostaje wojna na Ukrainie i wzrost inflacji, które wpłynęły na wyższe koszty finansowania i niższe marże, jednocześnie przynosząc większą niepewność polityczną i gospodarczą.

Największymi transakcjami zrealizowanymi do końca czerwca 2023 roku były nowa umowa i ekspansja przez MCG EastBridge w GLP Kraków III Logistics Centre (56,2 tys. mkw.), przedłużenie umowy przez Tyco Electronics Polska w Panattoni Park Szczecin I (56 tys. mkw.) oraz najem 55 tys. mkw. w Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub przez Shein.

Sytuacja na rynku różni się w zależności od regionu. Niektóre regiony odnotowały wzrost popytu, jak np. województwo zachodniopomorskie (191 proc.), świętokrzyskie (140 proc.), lubelskie (29 proc.) czy pomorskie (16 proc.), w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Jednocześnie pięć największych rynków magazynowych miała spadki. W perspektywie krótkoterminowej nie przewiduje się dużego ożywienia w aktywności najemców, ale odbicie gospodarcze w przyszłym roku powinno poprawić sytuację w sektorze magazynowym - przewiduje Anna Głowacz, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, Axi Immo.

Na koniec II kwartału 2023 roku całkowita powierzchnia magazynowa wynosiła 30,6 mln mkw., z pięcioma głównymi rynkami odpowiadającymi za ponad 75 proc. tej wartości. Deweloperzy ukończyli projekty o łącznej powierzchni blisko 2,6 mln mkw. w I połowie roku, przy czym większość została dostarczona w I kwartale. Najwięcej nowej powierzchni dodano w woj. mazowieckim (ponad 499 tys. mkw.), woj. śląskim (ponad 414 tys. mkw.) oraz w woj. lubuskim (338,5 tys. mkw.). Aktualnie w budowie znajduje się około 2,13 mln mkw. powierzchni, przy czym większość to projekty spekulacyjne (61 proc. vs 48 proc. w czerwcu 2022 roku).

Współczynnik pustostanów różni się w zależności od regionu., przy czym najwięcej pustostanów odnotowano w woj. świętokrzyskim (12,8 proc.), lubuskim (10,6 proc.) i lubelskim (9,1 proc.). Choć istnieje szereg lokalizacji, gdzie dostępność jest znikoma, jednak jak wskazują eksperci Axi Immo, deweloperzy i tu są w stanie zrealizować projekty dla odpowiedniego klienta dzięki dużej ilości zabezpieczonych działek.

Stawki czynszów wydają się stabilizować, chociaż wciąż są zróżnicowane w zależności od lokalizacji. Średnia stawka bazowa za powierzchnię w projekcie typu big box kształtuje się w przedziale pomiędzy 4,0-4,5 euro/mkw. za miesiąc. Najdroższym rynkiem pozostaje Warszawa Miasto, gdzie średnie ceny ofertowe w nowych inwestycjach osiągają nawet 8 euro/mkw. za miesiąc. W starszych inwestycjach w regionie czynsze utrzymują się na poziomie około 5,5 euro/mkw. za miesiąc. W wybranych projektach w regionach Krakowa i Katowic osiągalne są stawki powyżej 7 euro/mkw. za miesiąc.

Polski sektor magazynowy przeżywa obecnie fazę spowolnienia, z niską aktywnością najemców spowodowaną wysokimi kosztami finansowania, słabością rynku konsumenckiego oraz problemami w sektorze produkcyjnym i mieszkaniowym. Jednakże, oczekuje się, że ożywienie gospodarcze w przyszłym roku poprawi tę sytuację, a spadek inflacji może prowadzić do obniżenia stóp procentowych, co ułatwi rozwijanie działalności. Polski sektor przemysłowy ma dobre perspektywy długoterminowe dzięki procesom reorganizacji łańcuchów dostaw i spodziewanemu wzrostowi handlu w Internecie. Podaż magazynów w Polsce w krótkim okresie będzie ograniczona, gdyż nowe projekty będą realizowane po uprzednim zabezpieczeniu większości powierzchni umowami najmu - podsumowuje Renata Osiecka, partner zarządzająca, Axi Immo.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Więcej designu pod kasztanami

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Katowicki Home Concept Design Park – centrum handlowe z ofertą aranżacji wnętrz – powiększy się o trzeci budynek. Nowa przestrzeń będzie zorientowana na marki z segmentu premium.

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Colliers wkracza do Ursusa

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Colliers przejął zarządzanie warszawskim Ora Shopping Center. Centrum handlowo-usługowe znajduje się w Ursusie i składa się z trzech budynków o łącznej powierzchni najmu 6,8 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Luksusowo w Klifie

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W warszawskim Klifie otworzył się nowy salon Berg’s, marki powstałej w wyniku rebrandingu dotychczasowego Emanuel Berg Concept Store. Nowy koncept od Emanuela Berga to multibrandowy salon oferujący ekskluzywne marki modowe.

ESG

Polska Fundacja pod skrzydłami kolibra

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Robert Dobrzycki, polski przedsiębiorca, inwestor i filantrop powołał do życia nową fundację. Misją Fundacji Roberta Dobrzyckiego jest realny wpływ na rozwój społeczny oraz promocję Polski i polskiej przedsiębiorczości na światowej scenie. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dwa debiuty RTV Euro AGD

schedule 14 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W czerwcu RTV Euro AGD otwiera dwa nowe sklepy, w śląskim Jastrzębiu Zdroju i Grójcu na Mazowszu. Tym samym marka ma już 334 salony sprzedaży w 225 miastach w Polsce.

Eurobuild CEE

Polska Czerwcowy numer "Eurobuildu" już jest!

schedule 13 czerwca 2024
Eurobuild CEE

Ostatni numer magazynu przed wakacjami właśnie wyjechał z drukarni! Przeczytacie o niebanalnych sposobach na zawojowanie magazynowego biznesu, o metodach poprawienia swojej sytuacji zawodowej w ciężkich czasach, a także o rynku nieruchomości Ukrainy, gdzie pod bombami się buduje, sprzedaje i wynajmuje.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Smacznie przy lotnisku w Goleniowie

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Spółka PGD, dystrybutor produktów dla piekarni, cukierni i lodziarni, zajęła około 2 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej wraz z zapleczem socjalnym w inwestycji Waimea Airport Logistics Park Szczecin-Goleniów.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Tetra Pak z widokiem na jezioro

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Firma Tetra Pak wynajęła około 1,2 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Lakeside na warszawskim Mokotowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Oto Park powstanie w Morągu

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Fundusz inwestycyjny Falcon Investment Management zakupił grunt przy ul. Żeromskiego w Morągu. Na działce powstanie nowy projekt handlowy firmy pod marką Oto Park. Prace projektowe trwają, a realizacja obiektu mogą rozpocząć się jeszcze w 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Media Expert zostaje na dłużej

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Media Expert, sieć elektromarketów RTV/AGD, przedłużyła umowę ze spółką Greenman Poland na najem powierzchni w Parku Handlowym Włocławek. Marka, obecna od lat we włocławskim retail parku, będzie nadal zajmować dotychczasowy lokal.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska LX Pantos dobiera do setki

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Globalny operator logistyczny LX Pantos podpisał umowę na 100 tys. mkw. w Prime Logistics Wrocław. Transakcja obejmuje nie tylko renegocjację trwającego jeszcze kontraktu, ale również ekspansję do nowego budynku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Rumunia Froo, czyli Żabka po rumuńsku

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Żabka otworzyła pierwsze sklepy w Rumunii. W ciągu ostatniego miesiąca w Bukareszcie powstało pięć placówek pod szyldem Froo.

Rynek mieszkaniowy

Rumunia Niskie domy, wysoki standard

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Rozpoczyna się realizacja kompleksu mieszkaniowego Bellemonde w dzielnicy Pipera w Bukareszcie. Projekt zajmie ponad 41 tys. mkw. i będzie obejmował 93 wille i 71 apartamentów.

Rynek mieszkaniowy

Polska Oliwska Vita będzie większa

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Develia uruchomiła sprzedaż II etapu inwestycji Oliwska Vita, która powstaje w warszawskiej dzielnicy Targówek. Projekt zakłada realizację około 200 mieszkań. Termin ukończenia prac zaplanowano na I kwartał 2026 roku.

ESG

Polska Lixa bardziej harmonijna

schedule 13 czerwca 2024
Eurobuild CEE

Maciej Rembieliński, autor pracy pt. „Harmonia kontrastów”, student Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP, zwyciężył w konkursie na projekt rzeźby, która powstanie w przestrzeni kompleksu biurowego Lixa. Rzeźbiarz może zrealizować swoją pracę na terenie kompleksu, projekt zostanie sfinansowany przez Yareal.

ESG

Polska Skanska robi ekoplany

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Skanska zapowiada, że wszystkie jej projekty mieszkaniowe od 2025 roku będą zgodne z taksonomią UE w obszarze energooszczędności. Zastosowane kryteria uwzględniają cały cykl życia produktu: od jego powstania, przez korzystanie z niego, aż po jego wycofanie lub modernizację.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska 700 nowych sklepów LPP

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

LPP podtrzymuje plany rozbudowy sieci stacjonarnej na poziomie 700 nowych salonów w skali roku na rynkach Europy Centralnej i Południowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kolejna Panorama w Kościelnej Wsi

schedule 13 czerwca 2024
Opr./edited by MR

W Kościelnej Wsi koło Kalisza rozpocznie się wkrótce budowa nowego obiektu usługowo-handlowego Panorama Park II, również z powierzchniami biurowymi. Inwestorem projektu jest spółka FM Invest Bydłowscy, która podpisała umowę o generalne wykonawstwo z grupą Antczak.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Koreańczycy zostają na Powiślu

schedule 12 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Centrum Kultury Koreańskiej zdecydowało się pozostać w należącym do Globalworth biurowcu Nordic Park w Warszawie. Instytucja zajmuje w budynku ponad 1,1 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Niemcy Mieszkania zamiast biur w Düsseldorfie

schedule 12 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Grupa ECE kupiła kompleks biurowy w Düsseldorfie i planuje zmienić jego funkcję na mieszkalną. W obiekcie ma powstać około 150 mieszkań.

Najnowsze w Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

schedule 13 czerwca 2024

Smacznie przy lotnisku w Goleniowie

Spółka PGD, dystrybutor produktów dla piekarni, cukierni i lodziarni, zajęła około 2 tys. mkw. powierzchni produkcyjno-magazynowej wraz z zapleczem socjalnym w inwestycji Waimea Airport Logistics Park Szczecin-Goleniów.

schedule 13 czerwca 2024

LX Pantos dobiera do setki

Globalny operator logistyczny LX Pantos podpisał umowę na 100 tys. mkw. w Prime Logistics Wrocław. Transakcja obejmuje nie tylko renegocjację trwającego jeszcze kontraktu, ale również ekspansję do nowego budynku.

schedule 12 czerwca 2024

7R buduje drugi Green Saver

7R rozpoczęło budowę drugiego obiektu typu 7R Green Saver. Najemcą obiektu BTS, pierwszego magazynu należącego do 7R Park Przylesie, jest polska spółka grupy Eberspächer, globalnego dostawcy z branży motoryzacyjnej.

schedule 12 czerwca 2024

HelpShip rośnie nieopodal lotniska

CTP wynajęło 12,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej w terminalu CTPark Oradea Cargo firmie HelpShip, dostawcy rozwiązań e-fulfillment, należącemu do sieci logistycznej euShipments.com.

schedule 12 czerwca 2024

VGP rozbuduje pod Lipskiem

Na terenie VGP Park Leipzig Airport wmurowano kamień węgielny. Dzięki rozbudowie istniejącej inwestycji VGP planuje tu stworzyć docelowo około 210 tys. mkw. powierzchni logistycznej i przemysłowej.

schedule 11 czerwca 2024

Dla psów i kotów z MLP Poznań West

John Dog Group, polska firma działająca na rynku e-commerce, oferująca karmy, przysmaki oraz akcesoria dla psów i kotów wynajęła 4,1 tys. mkw. powierzchni w centrum logistycznym MLP Poznań West.

schedule 10 czerwca 2024

Hillwood buduje drogi

Firma Hillwood Polska kończy rozbudowę i modernizację dróg dojazdowych w Gminie Stare Miasto koło Konina, które połączą z autostradą A2 inwestycję Industrial Park Poland by Hillwood o docelowej powierzchni ponad 600 tys. mkw.

schedule 10 czerwca 2024

Na ryzyko przyjdzie czas

Jak podaje JLL, całkowity popyt brutto na rynku magazynowym w Polsce wyniósł w I kwartale 2024 923 tys. mkw., a ogólna aktywność pozostała umiarkowana. Pierwsze miesiące roku były silnie napędzane przez nowe umowy i ekspansje.

schedule 10 czerwca 2024

Zeus u Panattoni

Panattoni wynajęło w City Logistics Warsaw VII ponad 5,2 tys. mkw. firmie Polpack Zeus, specjalizującej się w produkcji oraz dystrybucji rozwiązań do pakowania. Tym samym obiekt przy ul. Bukowieckiej w Warszawie jest już w całości wynajęty.

schedule 05 czerwca 2024

Logistyka zostaje u Hillwooda

Operator logistyki kontraktowej ID Logistics przedłużył umowę najmu w Hillwood Wrocław Wschód II. Wynajmowana powierzchnia obejmuje  51,5 tys. mkw. magazynu oraz 2,4 tys. mkw przestrzeni socjalno-biurowej.

schedule 05 czerwca 2024

Magazyny czekają na obniżkę stóp procentowych

Wolumen transakcji najmu zawartych na rynku magazynowo-przemysłowym w Polsce w I kwartale 2024 roku nie przekroczył 1 mln mkw. – wynika z raportu opublikowanego przez firmę doradczą Newmark Polska.

schedule 05 czerwca 2024

MLP wynajmuje w Pruszkowie

MLP Group zawarło nową długoterminową umowę najmu w centrum logistycznym MLP Pruszków II. Firma dystrybucyjna zakontraktowała w kompleksie około 23 tys. mkw. powierzchni.

schedule 04 czerwca 2024

Prajo wynajmuje w Nadarzynie

Panattoni pozyskało kolejnego najemcę w Panattoni Park Warsaw South IV i w pełni skomercjalizowało pierwszą halę obiektu. Prajo, właściciel marek KingHoff, Klausberg i Kassel, wynajął pod swój nowy magazyn ponad 8,8 tys. mkw.

schedule 04 czerwca 2024

Spowolnienie oznaką stabilizacji?

Colliers podsumował I kwartał 2024 roku na rynku nieruchomości logistycznych w Polsce. Po dynamicznym i pełnym wzrostów roku 2023 roku I kwartał 2024 roku przyniósł lekkie spowolnienie.

schedule 29 maja 2024

Magazyny czekają na koniunkturę

Rynek magazynowy w Polsce pozostaje stabilny i dostosowuje swoje tempo do sytuacji makroekonomicznej obserwowanej w kraju i Europie – oceniają eksperci Axi Immo w raporcie „Rynek magazynowy w Polsce w I kwartale 2024 roku.”.

schedule 28 maja 2024

Pierwszy najemca 7R Park Gdańsk IV

Grupa Mercator Medical, producent rękawic i dystrybutor materiałów medycznych jednorazowego użytku, wynajęła 13 tys. mkw. powierzchni magazynowej w 7R Park Gdańsk IV w Barniewicach. Firma rozpocznie działalność w nowej lokalizacji w II kwartale 2025 roku.

schedule 28 maja 2024

Polskie magazyny na prowadzeniu

Jak wynika z najnowszego raportu CBRE, powierzchnia magazynowo-logistyczna w Polsce rośnie najszybciej w Europie. Na koniec I kwartału 2024 roku zajmowała już ponad 32,1 mln mkw.,  o 8 proc. więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku.

schedule 27 maja 2024

MLP z łopatą pod Wiedniem

W parku MLP Business Park Vienna odbyła się ceremonia wbicia pierwszej łopaty. Zakończenie budowy inwestycji typu city logistics planowane jest na początek 2025 roku.

schedule 27 maja 2024

Niższy popyt na magazyny

I kwartał stanął pod znakiem niższego popytu na rynku magazynowym. Jednocześnie, pomimo dwucyfrowej korekty Polska pozostaje jednym z najaktywniejszych sektorów w Europie – oceniają w najnowszym raporcie eksperci Cushman & Wakefield.

schedule 27 maja 2024

Panattoni buduje koło lotniska

Panattoni rozpoczyna nową inwestycję w województwie pomorskim – Panattoni Park Gdańsk City Airport. Projekt jest realizowany spekulacyjnie i obejmuje budowę dwóch hal dystrybucyjnych o łącznej powierzchni ponad 18,4 tys. mkw.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie