Poska Dzielnica F.S.O. Park
Architektura i urbanistykaOkam kupił teren na Pradze w 2021 roku. Od tej pory deweloper pracował nad stworzeniem koncepcji zagospodarowania gigantycznej działki o powierzchni 62 ha. Rozpoczęcie prac przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie, w ramach I etapu, planowane jest na początek 2025 roku. Realizacja całego projektu rozłoży się na około 25 lat.
Zgodnie z deklaracją dewelopera, na terenach należących do Okamu ma powstać wielofunkcyjne i zrównoważone miasto przyszłości. Punktem wyjścia było stworzenie wspólnoty i dbałość o środowisko. Deweloper i zespół architektów z WXCA oraz z pracowni Sawawa, razem z innymi partnerami, opracowali układ architektoniczny z mieszkaniami, placówkami edukacyjnymi, a także przestrzeniami handlowo-usługowymi czy biurowymi. Obecna koncepcja nawiązuje do master planu zrealizowanego przez firmę Dawos na zlecenie urzędu m. st. Warszawy w 2019 roku.
Przez ponad dwa lata od zakupu działki intensywnie pracowaliśmy z władzami i organizacjami lokalnymi, partnerami oraz ekspertami, aby wypracować wspólną, satysfakcjonują dla wszystkich stron wizję przyszłości terenu po dawnej FSO. Przyświecała nam przede wszystkim chęć zbudowania miejsca, które będzie charakteryzować wysoka jakość życia, odpowiadającego na potrzeby współczesnych i przyszłych pokoleń. F.S.O. PARK ma być miejscem, które łączy, wokół takich idei, m.in. jak: edukacja, ekologia i wspólnota. Założyliśmy zrównoważoną rewitalizację, połączenie historycznych elementów z nowymi funkcjonalnościami i nowoczesnymi rozwiązaniami, w tym prośrodowiskowymi - zaznacza Arie Koren, założyciel Okam Capital i CEO Okam City, spółki realizującej inwestycję.
Powierzchnia użytkowa całego terenu wyniesie około 700 tys. mkw., zaś PUM niemal 440 tys. mkw. W ramach I etapu projektu, który obejmie około 11 ha, powstanie część budynków mieszkalnych z powierzchniami handlowo-usługowymi, szkoła, a także pierwszy fragment parku. Docelowo w całej inwestycji powstanie około 12 tys. mieszkań z przeznaczeniem dla 17-19 tys. osób, a także około 13 tys. nowych miejsc pracy.
Z terenu, będącego niegdyś miejscem pracy, pragniemy stworzyć przestrzeń do życia, dla osób, które są świadome siebie, swoich oczekiwań oraz wartości. Za główny cel postawiliśmy sobie zwrócenie uwagi na wyzwania współczesnego świata, w tym: zwiększający się poziom zanieczyszczenia środowiska, wzrost emisji CO2, izolację społeczną, hałas czy niewystarczającą edukację w tych tematach - komentuje Anna Watkowska, członek zarządu Okam City i lider projektu F.S.O. Park.
F.S.O. Park nie będzie ogrodzony, a w inwestycji przewidziano liczne przestrzenie publiczne. Pojawi się m.in. miejsce pod ekotarg, a także strefy przeznaczone pod organizację wydarzeń kulturowych. Koncepcja dewelopera zakłada ponadto stworzenie terenów rekreacyjno-sportowych powiązanych z placówkami oświatowymi, a także np. publicznego skateparku, ścieżek biegowych czy rowerowych.
Projekt będzie realizowany w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Rozwiązania prośrodowiskowe przyczyniać się będą do redukcji CO2, obniżenia temperatury, ograniczenia produkcji odpadów, zużycia plastiku oraz indywidualnego transportu kołowego spalinowego, a także do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Docelowo mają przełożyć się one na zmniejszenie kosztów mediów.
W projekt są zaangażowane, poza pracowniami WXCA i Sawawa, takie firmy jak Buro Happold, DB Energy, Saule Technologies, Viessmann, Pekabex, Hansgrohe, Paradyż, Unicell, Mapei, Archi-Desk czy Pracownia Martyny Banaszczuk. Na terenie projektu mają szansę pojawić się rozwiązania z obszaru OZE: fotowoltaika, kolektory słoneczne, pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu. Plany zakładają możliwość zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci o 20 proc. Planowany jest też system całkowitej retencji wody opadowej czy wewnętrzna sieć niskotemperaturowa. Nowoczesne rozwiązania, według założeń, pozwolą o 100 proc. zmniejszyć w miesiącach letnich zapotrzebowania na energię cieplną z sieci potrzebną do grzania wody i klimatyzacji, a także o 34 proc. zapotrzebowanie na energię cieplną z sieci w zimę.
Ruch samochodów spalinowych, w tym osobowych, na terenie kompleksu będzie wyłączony. Wokół inwestycji powstaną parkingi zbiorcze, wyznaczone zostaną też punkty dla aut dostawczych czy kurierów, zaś do dyspozycji mieszkańców czy najemców Okam przekaże pojazdy elektryczne czy rowery.
Na terenie kompleksu już pod koniec września tego roku zacznie działać Ekocentrum „Punkt Zwrot-ny”, w którym uczniowie ze szkół będą mogli bezpłatnie rozwijać swoją wiedzę o ekologii i zrównoważonym rozwoju
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...