Europa Środkowo-Wschodnia Hotele muszą poprawić referencje ESG
ESG
Według badań Cushman & Wakefield połowa inwestorów hotelowych w Europie Środkowo-Wschodniej już uwzględnia kwestie ESG w analizie due diligence transakcji, a 40 proc. jest w trakcie ich wdrażania. Powodem są coraz bardziej rygorystyczne przepisy, a także możliwość zwiększenia wartości aktywów oraz zagrożenie potencjalnymi trudnościami podczas transakcji.
Hotele mogą znacznie zmniejszyć zużycie energii i wody poprzez wdrożenie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Według najnowszego indeksu Cornell Hotel Sustainability Benchmarking Index (CHSB 2023), średnie końcowe zużycie energii dla próby 31 hoteli z pełnym zakresem usług w Warszawie, Pradze i Bukareszcie wyniosło 166 kWh na zajmowany pokój w 2021 roku, podczas gdy 25 proc. najbardziej efektywnych hoteli miało zużycie energii niższe o 41 proc.
Zmniejszenie zużycia energii stało się jeszcze bardziej istotne ze względu na niedawny wzrost cen. Według danych HotStats, koszty energii w hotelach w Europie Wschodniej stanowiły 3,9 proc. całkowitych przychodów w I połowie 2019 roku, wzrastając do 7,2 proc. w I połowie 2023 roku. Zmniejszyło to zysk operacyjny brutto hoteli o około 9,1 proc.
ESG to nie tylko obowiązek moralny, ale także kluczowy czynnik napędzający tworzenie wartości i odporność w branży hotelarskiej. Wraz z ewoluującymi oczekiwaniami gości, inwestorów i organów regulacyjnych, właściciele i operatorzy hoteli muszą dostosowywać się i wprowadzać innowacje, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zrównoważone i społecznie odpowiedzialne praktyki. Unia Europejska dynamicznie rozwija prawodawstwo promujące zieloną transformację. Przyjęto już szereg aktów prawnych mających na celu zwiększenie efektywności raportowania ESG. Będą one miały bezpośredni wpływ na sektor finansowy, a także na sektor hotelarski, ponieważ interesariusze będą coraz częściej oceniać wyniki hoteli w zakresie ESG - tłumaczy Lukas Hejduk, head of Hospitality, CMS.
Stosunkowo wyższy udział hoteli z certyfikatem ekologicznym w Warszawie jest wyjątkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestorzy instytucjonalni mają zwykle silną politykę ESG, czasami obejmującą obowiązkową certyfikację ich portfela nieruchomości. Wiele hoteli w Europie Środkowo-Wschodniej jest jednak własnością prywatną. Inwestorzy instytucjonalni aktywni w regionie, tacy jak Union Investment, Deka, Invesco i Accor Invest, są głównie właścicielami hoteli w Polsce, co wyjaśnia obecny wyższy udział certyfikowanych hoteli.
Aby spełnić rosnące wymagania inwestorów, organów regulacyjnych i innych interesariuszy, hotele w regionie Europy Środkowo-Wschodniej będą musiały znacznie zmniejszyć swój ślad węglowy i energochłonność. Oczekuje się, że intensywność emisji dwutlenku węgla przez hotele w krajach CEE-6 zostanie zmniejszona o około 17 proc. do 2025 roku i 53 proc. do 2030 roku, przy założeniu, że hotele osiągną cele na 2023 rok, co może nie być możliwe.
Raportowanie ESG obowiązkowe!
Raportowanie ESG obowiązkowe!
JWA
W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem Dyrektywy o Raportowaniu w Zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD, Corporate Sustainability Reporting Directive ...
Inwestorzy na strategicznych zakupach
Inwestorzy na strategicznych zakupach
Avison Young
Polski rynek nieruchomości komercyjnych ma solidne fundamenty, a aktywni na nim inwestorzy udowodnili, że potrafią adaptować się do zmian. Świadczą o tym wyniki osiągnięte w ostatn ...
Deweloperzy z większym optymizmem
Deweloperzy z większym optymizmem
HRE Investments
Październik okazał się już czwartym z rzędu miesiącem, w którym deweloperzy zaczęli budować znacznie więcej nowych osiedli. To odpowiedź na wyższe zainteresowanie ze strony kupując ...