Polska IT potrzebuje towarzystwa
Biura i projekty wielofunkcyjneJak wynika z badania, pracownicy IT nie mają wspólnej wizji, jak ma wyglądać wymarzone biuro. Są jednak zgodni co do tego, że pracodawca ma zadbać o miejsce, które będzie sprzyjało wspólnej efektywnej pracy, będzie spójne, przyjazne i pozwoli wzajemnie się inspirować.
Według ankietowanych na te potrzeby najlepiej odpowiadają:
- park biurowy w typie kampusu – 22 proc. odpowiedzi,
- nowoczesny biurowiec w centrum miasta – 22 proc.,
- kompleks mixed-use (biura, mieszkania, sklepy, restauracje, hotele) – 16 proc.,
- mały, kameralny biurowiec – 15 proc.,
- przestrzeń industrialna przearanżowana na biura – 9 proc.
Tylko 8 proc. badanych chce pracować w dużej otwartej przestrzeni. Zdecydowana większość preferuje gabinety jedno lub dwuosobowe oraz pokoje projektowe dla trzech-dziesięciu osób. Ograniczona przestrzeń pozwala na zacieśnianie więzi między współpracownikami, co sprawia, że nie czują się anonimowi.
Chęć powrotu do kilkuosobowych gabinetów jest zrozumiała. Jednak to właśnie openspace najbardziej opłaca się pracodawcom. Najważniejsze jest znalezienie i wypracowanie kompromisu, który zadowoli zarówno pracowników jak i pracodawców – komentuje Jakub Zieliński, head of Workplace Strategy & Change Management w JLL.
Co drugi badany specjalista IT pracuje sześć-osiem godzin dziennie, a co trzeci osiem-dziesięć godzin dziennie. Jak wynika z raportu JLL i Just Join IT aż 86 proc. osób pracujących w IT chce mieć możliwość elastycznej pracy, co w większości przypadków udaje się osiągać, bo tylko 7 proc. ankietowanych pracuje wyłącznie stacjonarnie. W pełni zdalnie pracuje 36 proc. pracowników, a pozostała część ma model hybrydowy, który jest najbardziej popularny.
Jak wynika z raportu „Code-Life Balance”, jeśli pracodawcy chcą, żeby pracownicy IT częściej bywali w biurach, powinni zapewnić im dojazd nie dłuższy niż 20 minut (73 proc.). Ważna jest także łatwość w zaparkowaniu pojazdu pod firmą (48 proc.).
Dla 37 proc. badanych istotnym aspektem jest także obecność kantyny, w której mogą zjeść, a także przestrzeń wokół biura – pracownicy chętniej przyjeżdżają do firm zlokalizowanych przy parku, w zielonej okolicy, która pozwala na spacer podczas przerwy. Co ciekawe tylko 30 proc. pracowników przyjeżdża do biura po to, aby skorzystać ze specjalistycznego, wysokiej jakości sprzętu, którego nie mają w domu.
Dla 75 proc. ankietowanych największe korzyści z pracy w biurze to spotkania z kolegami i koleżankami z zespołu. Przyjazd do firmy daje 36 proc. pracowników branży IT większe poczucie przynależności do organizacji. Według podobnej liczby osób praca stacjonarna pozwala zachować zdrowy balans między życiem prywatnym a pracą. 13 proc. badanych pracowników podkreśla, że w biurze ma lepsze warunki do pracy niż w domu.
Warto tworzyć przyjazne miejsce do pracy zespołowej, inwestować w otwarte przestrzenie i zachęcać do spędzania wspólnie czasu, jednocześnie pamiętając o miejscach do pracy w ciszy i skupieniu. Wtedy ludzie sami z siebie będą chcieli przychodzić do biura. Dzięki takiemu podejściu budują się między nimi więzi, które sprawiają, że pracownicy tworzą jeden kolektyw. A tylko pracując kolektywnie organizacje są w stanie zajść naprawdę daleko – przekonuje Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.
Raport Code-Life Balance powstał na bazie badania, które zostało zrealizowane w czerwcu 2023 roku na grupie 603 pracowników branży IT metodą CAWI i pogłębionych wywiadów.
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...