EN

Świat Rozbiórka czy remont?

ESG
Zmieniające się trendy na rynku biurowym, handlowym i hotelowym sprawiają, że zmiany funkcji budynków komercyjnych stają się nie tylko opcją, ale też często koniecznością – oceniają eksperci Urban Land Institute.

W obliczu kryzysu mieszkaniowego coraz więcej uwagi skupia się na możliwości zmiany przeznaczenia istniejących budynków komercyjnych na cele mieszkaniowe. Czy to podejście może stanowić rozwiązanie dla braku wystarczającej liczby mieszkań w odpowiednich lokalizacjach i czy może być opłacalne dla deweloperów?

W raporcie „Behind the Facade” eksperci Urban Land Institute analizują przypadki 30 konwersji, które miały miejsce w ostatnich latach w USA. Ich obserwacje sugerują, że takie przekształcenia mają potencjał znacznego wpływu na wykorzystanie nieruchomości. Szczególnie dotyczy to starszych budynków biurowych klasy B/C, które stają się funkcjonalnie przestarzałe. Pandemia dodatkowo przyspieszyła ten trend spowodowany zmieniającymi się wzorcami pracy i faktem, że ogólny popyt na powierzchnię biurową po pandemii jest mniejszy niż w przeszłości i bardziej skoncentrowany na nowszych obiektach.

Podobny los spotyka starsze centra handlowe, które tracą na znaczeniu w erze zakupów online. Gwałtowny wzrost sprzedaży przez internet wpływa negatywnie na dawne formaty handlu tradycyjnego, które nie spełniają dzisiejszych oczekiwań konsumentów. Nie inaczej jest w przypadku segmentu hotelowego, w którym starsze obiekty mogą być niewystarczające dla ewoluujących potrzeb podróżnych.

Sednem raportu jest analiza wyzwań stojących przed starzejącymi się budynkami komercyjnymi w obliczu zmieniających się preferencji konsumentów i postępu technologicznego. Raport przedstawia udane konwersje jako rozwiązanie nie tylko w celu rozwiązania problemu niedoboru mieszkań, lecz także tchnięcia nowego życia w otoczenie lokalnych społeczności – podkreśla Anita Kramer, senior vice president, ULI Center for Real Estate Economics and Capital Markets.

Za konwersjami przemawiają też inne czynniki, jak szybszy czas realizacji takiej inwestycji, mniej formalności i zarobek dewelopera. Zdecydowana większość pytanych przez Urban Land Institute deweloperów odpowiedziała, że ich oczekiwania finansowe co do projektu zostały spełnione, a niektórzy nawet zaznaczyli, że przewyższyły one ich pierwotne oczekiwania.

Jednym z kluczowych elementów, który został podkreślony jako korzyść finansowa, jest szybkość konwersji w porównaniu z tradycyjnym procesem budowlanym.

Kopanie dziury w ziemi i wylewanie betonu jest procesem powolnym. Oszczędzamy od sześciu do 10 miesięcy, jeśli właściwie zaplanujemy sekwencję prac związanych z przebudową. Szybkość konwersji i jej wpływ na wewnętrzną stopę zwrotu (IRR) są kluczowymi elementami, na które zwracamy szczególną uwagę podczas analizy projektu – tłumaczy jeden z ankietowanych deweloperów.

Przebudowy gmachów, które doczekały swych dni jako nieruchomości komercyjne, to trend, który rozpowszechnia się nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Również miasta europejskie starają się na nowo zaadaptować wysłużone budynki, a cel mieszkaniowy jest jednym z bardziej pożądanych i promowanych przez włodarzy.

Profesor Uli Seher, założyciel BRS Architectes, architekt i urbanista, wskazuje na projekt Renouvellement Morland w Paryżu jako przykład udanej adaptacji dawnego budynku administracji skarbowej i nieszablonowego podejścia władz miejskich do wykorzystania istniejącej tkanki nieruchomościowej.

Nowy burmistrz Paryża doszedł do wniosku, że nadmierna biurokracja spowalnia rynek. Miasto wyodrębniło 20 nieruchomości ze swoich zasobów i postanowiło sprzedać, ale nie tylko za najlepszą cenę. Jako kryterium decydujące przyjęło miks ceny i atrakcyjność projektu. W przypadku naszego projektu wstępna regulacja w umowie sprzedaży podpisanej z miastem wyeliminowała potrzebę uzyskiwania obszernych pozwoleń. Uzyskanie szybkiego pozwolenia z określonymi na etapie zakupu warunkami budowlanymi przyspieszyło proces budowy. Wyzwaniem okazało się jednak zarządzanie tymi zobowiązaniami w trakcie budowy z potencjalnymi konsekwencjami za ich nieprzestrzeganie. Ryzyko pojawia się, jeśli te zobowiązania nie zostaną spełnione do końca projektu, ale nikt jeszcze nie próbował tego testować – mówi Uli Seher.

Po ponad 30 latach budowania nowej tkanki nieruchomościowej część obiektów komercyjnych w Polsce nie spełnia już współczesnych wymagań, które będą się tylko zaostrzać w obliczu wprowadzanej polityki klimatycznej. Część deweloperów inwestujących w starsze budynki decyduje się po prostu na ich wyburzenie, by uwolnić potencjał drzemiący w gruncie, i na budowanie od nowa. Są jednak i tacy, którzy wybierają adaptacje kilkunasto- czy kilkudziesięcioletnich budynków komercyjnych do współczesnych standardów. Nie zawsze wiąże się to ze zmianą ich przeznaczenia na funkcję mieszkaniową. Biurowce są odnawiane i wyposażane w nowsze instalacje bądź adaptowane na inne funkcje użyteczności publicznej, jak na przykład warszawskie biurowce Hop i Diuna. Pojawiają się jednak projekty, w których planowana jest zmiana funkcji na mieszkania, czy to na sprzedaż, czy na wynajem.

Zasób przestarzałych budynków komercyjnych powiększa się z roku na rok, a zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne i przyzwyczajenia ich użytkowników stawiają pod znakiem zapytania przyszłość takich struktur. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny, ponieważ mniejszym obciążeniem dla środowiska będzie adaptacja istniejącego budynku niż jego rozbiórka i budowa nowego – mówi Marcin Juszczyk, przewodniczący Urban Land Institute w Polsce.

Jednym z możliwych i pożądanych rozwiązań może być adaptacja takich struktur na mieszkaniowe.

Wiąże się to oczywiście z wyzwaniami natury prawnej i technicznej, ale doświadczenia zagranicznych firm pokazują, że jest to opłacalny proces. Poza deweloperem zyskuje na tym społeczność – dzięki powiększającemu się zasobowi mieszkaniowemu i ograniczeniu rozlewania się tkanki miejskiej obrzeża, a także środowisko, którego nie obciąża dodatkowa emisja zanieczyszczeń, a warto pamiętać, że nowe budowy odpowiadają za około 11 proc. emisji CO2 globalnie. W miarę dalszego dojrzewania polskiego rynku nieruchomości będziemy świadkami coraz większej liczby inwestycji w przebudowy – przekonuje Marcin Juszczyk.

Dyskusja na temat raportu „Behind the Facade” oraz przyszłości wysłużonych budynków komercyjnych odbyła się podczas spotkania eksperckiego ULI Poland Places + Spaces „Przyszłość budynków – przebudowa czy rozbiórka?”.

Urban Land Institute to członkowska instytucja edukacyjna i badawcza typu non profit. W Europie ULI ma prawie 5,5 tys. członków zrzeszonych w 15 sieciach rad krajowych.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Słowacja Pierwszy najemca Mountpark Bratysława

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Mountpark pozyskał firmę Alza, internetowego sprzedawcę detalicznego w Europie Środkowo-Wschodniej, jako pierwszego klienta Mountpark Bratysława. Alza wynajęła powierzchnię 65 tys. mkw. w budynku A parku logistycznego, którego budowa rozpoczęła się w październiku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Biedronka w Moich Bielanach

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Sklep spożywczy Biedronka powstanie na parterze inwestycji mieszkaniowej Moje Bielany, którą przy ul. Wólczyńskiej w Warszawie realizuje firma CeMat A/S.

Rynek mieszkaniowy

Polska Murapol buduje w Katowicach

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Grupa Murapol rozpoczyna w Katowicach realizację nowej inwestycji wielorodzinnej. Osiedle Murapol Corfa powstanie na zielonych Wzgórzach Chorzowskich w pobliżu al. Wojciecha Korfantego na terenie Wełnowca. W ramach inwestycji, w dwóch budynkach zaplanowano 196 mieszkań i jeden lokal usługowy.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Towarowa22 nabiera tempa

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Powstający w biznesowym centrum Warszawy budynek Office House wkracza w ostatnią fazę realizacji. Dobiega właśnie końca montaż energooszczędnej elewacji, a wewnątrz biurowca trwają już prace wykończeniowe. Zakończenie budowy planowane jest wiosną 2025 roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Develia rusza z Rokokową

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Develia rozpoczęła realizację inwestycji Rokokowa Vita. Projekt zlokalizowany jest na warszawskich Młocinach.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Infor zostaje w klimacie Retro

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Infor, oferująca rozwiązania w dziedzinie biznesowego oprogramowania w chmurze przedłużyła umowę najmu we wrocławskim biurowcu Retro Office House należącym do Globalworth.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nest uwił gniazdo w Łodzi

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców biurowca Teal dołączyła firma Nest Leasing. Spółka zajmie w łódzkim kompleksie Off Piotrkowska Center blisko 250 mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wille na Lirników

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Matexi Polska rozpoczyna budowę inwestycji na Podgórzu Duchackim w Krakowie. Wille wielorodzinne na osiedlu Takt Lirników łącznie pomieszczą setkę mieszkań.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Garbe na sto procent

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

Wszystkie parki przemysłowe Garbe w regionie CEE zostały wynajęte. Zwolnioną niedawno powierzchnię 10 tys. mkw. w Garbe Parku Senec na Słowacji zajęła już firma logistyczna Würth International Trading.

Rynek mieszkaniowy

Polska TBS buduje w stolicy

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by JC

W ramach warszawskiego programu polityki mieszkaniowej powstaje kolejny budynek. Blok przy ul. Rudnickiego, na którym zawisła wiecha, zaoferuje 178 mieszkań.

Technologie

Polska/Czechy/Węgry Sztuczna inteligencja na co dzień

schedule 02 grudnia 2024
Opr./edited by MR

W Polsce prawie 30 proc. pracowników branży nieruchomości korzysta już z AI, a 38 proc. z nich używa jej codziennie - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową Drees & Sommer.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nie tylko ramen

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Kimsu to nowy punkt na gastronomicznej mapie Manufaktury. Lokal specjalizujący się w kuchni japońskiej, o powierzchni około 190 mkw. znajduje się na rynku Manufaktury pomiędzy Tajska Restauracją Hot Spoon a Seafood.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Jubileuszowy M Park w Pionkach

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

LCP Properties, należący do międzynarodowej grupy M Core, oficjalnie otworzył M Park Pionki, 50. park handlowy pod marką M Park w Polsce. Jest to zarazem trzynasty M Park w województwie mazowieckim. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rossmann rozwija się z MMG

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Master Management Group zwiększa obecność drogerii Rossmann w swoich centrach. Marka m.in. zaprosiła klientów do nowo otwartej drogerii w centrum handlowym Brama Mazur w Ełku

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Po urodę do Galerii Madison

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców gdańskiej Galerii Madison dołączyły trzy nowe marki z branży health & beauty. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kamień pod Panoramą

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

W Kościelnej Wsi powstaje kompleks usługowo-handlowy Panorama Park II. Pod koniec listopada odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę obiektu.

Zarządzanie nieruchomościami

Niemcy Zamek dla ECE Marketplaces

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Deka Immobilien powierzyła zarządzanie i komercjalizację centrum handlowym „das Schloss” w Berlinie firmie ECE Marketplaces. Współpraca wejdzie w życie od stycznia 2025 roku.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Apteka i siłka w biurowcu

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by MR

Biurowiec Roztyly Plaza w Pradze zyskał dwóch nowych najemców. Najemcy budynku i inni klienci mogą korzystać z apteki Serpiente oraz centrum fitness z sauną i solarium Max Fitness.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sphinx w Łubnej

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Oferta gastronomiczna parku handlowego Big Łubna powiększyła się o restaurację sieci Sphinx. Lokal o powierzchni blisko 400 mkw. powstał obok placu zabaw oraz strefy rekreacyjnej.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowości w bydgoskim Focusie

schedule 29 listopada 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców CH Focus w Bydgoszczy dołączył Kantor Promes oraz Top Secret. Łącznie marki zajmują w obiekcie prawie 160 mkw.

Najnowsze w ESG

schedule 25 listopada 2024

Zrównoważony Big Gorzów

Big Gorzów, wspólny projekt Acteeum i Equilis, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Park handlowy został otwarty w sierpniu tego roku.

schedule 25 listopada 2024

Kamienna wstępnie certyfikowana

Inwestycja Kamienna 28 otrzymała certyfikat BREEAM Interim na poziomie "Good". Projekt Acciony obejmuje m.in. rewitalizację XIX-wiecznego młyna olejowego na Dolnym Mieście w Gdańsku.

schedule 22 listopada 2024

Bardzo dobrze na Morenie

Budynek mieszkaniowy realizowany przez Unidevelopment na ul. Kusocińskiego na gdańskiej Morenie uzyskał certyfikat BREEAM z oceną Very Good. Analizie poddano m.in. elementy związane z ekologią i wpływem na komfort życia przyszłych mieszkańców. 

schedule 20 listopada 2024

Chipsy napędzane słońcem

PepsiCo uruchomiło swoją największą jak dotąd farmę fotowoltaiczną w Polsce, o mocy 3,5 MWp w Świętem na Dolnym Śląsku. Instalacja będzie zasilać zlokalizowaną w tej miejscowości fabrykę PepsiCo.

schedule 20 listopada 2024

Pracodawcy nie wspierają osób z niepełnosprawnościami

75 proc. polskich pracodawców nie wprowadza udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami – wynika z badania eRecruiter „Candidate Experience w Polsce”.

schedule 08 listopada 2024

Portfolio LeadCrest certyfikowane

LeadCrest Capital Partners uzyskał certyfikację BREEAM dla całego portfela logistycznego w Polsce. Wszystkie nieruchomości spółki otrzymały ocenę "Very Good".

schedule 08 listopada 2024

Zielony Dom zgodny z Taksonomią

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC wprowadziło aktualizacje w certyfikacji Zielony Dom. Umożliwią one weryfikację zgodności certyfikowanych inwestycji mieszkaniowych z wymogami Taksonomii UE.

schedule 07 listopada 2024

Certyfikat dla Wschodu Słońca

Osiedle Heimstaden Wschodu Słońca otrzymało certyfikat BREEAM. Inwestycja u zbiegu dzielnic Włochy i Ochota obejmuje 400 mieszkań przeznaczonych na wynajem długoterminowy.

schedule 07 listopada 2024

Certyfikat dla Malta Office Parku

Poznański kompleks Malta Office Park uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding w kategorii Asset Performance i Excellent w kategorii Management Performance.

schedule 06 listopada 2024

Ogrody Ulricha certyfikowane

Trzy budynki wchodzące w skład Ogrodów Ulricha na warszawskiej Woli uzyskały certyfikaty BREEAM.

schedule 06 listopada 2024

Re:Generacja z Castoramą

Castorama dołączyła do grona partnerów programu Re:Generacja, którego celem jest pomoc w odbudowie zniszczonych ekosystemów, ale także ochrona tych, które są nadal w dobrym stanie.

schedule 28 października 2024

Platynowo pod Monachium

Cztery hale produkcyjne i jeden budynek biurowy w VGP Park Munich uzyskały certyfikat DGNB na najwyższym poziomie Platinum. Wszystkie cztery obiekty otrzymały również certyfikat potwierdzający zgodność z Taksonomią EU.

schedule 25 października 2024

Ślad i kompensacja w Marriotcie

Marriott International w ramach programu Connect Responsibly, wdrażanego we współpracy z Marriott Bonvoy Events, zaoferuje organizatorom spotkań raport z oddziaływania środowiskowego wydarzenia oraz dostęp do wybranych projektów kompensacji emisji dwutlenku węgla.

schedule 25 października 2024

Budowy Strabaga zasilane OZE

Strabag podpisał umowę z Polenergią na dostawę zielonej energii. Odnawialne źródła zasilą budowy firmy w Polsce. Kontrakt z Polenergią obejmuje też doradztwo energetyczne oraz wsparcie w zakresie optymalizacji zużycia energii. 

schedule 18 października 2024

Trzy tysiące drzew na trzydziestolecie

Baumit z okazji 30-lecia firmy na polskim rynku posadził prawie 3 tys. drzew w ramach współpracy z Tree Rebel.

schedule 17 października 2024

WSRE i BRDA ratują przed wysypiskiem

White Star Real Estate zakończył projekt realizowany we współpracy z Fundacją BRDA , ukierunkowany na wspieranie zrównoważonego rozwoju poprzez ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych i mebli biurowych. W ramach inicjatywy ocalono materiały o wartości prawie 40 tys. zł.

schedule 15 października 2024

Studio B zbiera laury

Warszawski budynek Studio B uzyskał certyfikaty SmartScore i WiredScore. Skanska stała się w ten sposób pierwszą firmą w Polsce, która otrzymała te wyróżnienia dla zbudowanego przez siebie, użytkowanego już budynku.

schedule 11 października 2024

Odpowiedzialna i zrównoważona

Biedronka wylicza w swoim "Raporcie Zrównoważonego Rozwoju", że w 2023 roku udało się jej przekazać do odzysku ponad 90 proc. wytworzonych odpadów, sześciokrotnie zwiększyć liczbę sklepów z panelami fotowoltaicznymi i wesprzeć ponad 650 organizacji pomocowych.

schedule 10 października 2024

Centrum danych ogrzeje Poznań

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów danych Beyond.pl zlokalizowanych w Poznaniu.

schedule 09 października 2024

Apsys raportuje

Apsys Polska opublikował kolejny Raport ESG, podsumowujący działania w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w 2023 roku i postępy w realizacji strategicznych celów grupy, założonych do 2030 roku.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia