EN

Świat Rozbiórka czy remont?

ESG
Zmieniające się trendy na rynku biurowym, handlowym i hotelowym sprawiają, że zmiany funkcji budynków komercyjnych stają się nie tylko opcją, ale też często koniecznością – oceniają eksperci Urban Land Institute.

W obliczu kryzysu mieszkaniowego coraz więcej uwagi skupia się na możliwości zmiany przeznaczenia istniejących budynków komercyjnych na cele mieszkaniowe. Czy to podejście może stanowić rozwiązanie dla braku wystarczającej liczby mieszkań w odpowiednich lokalizacjach i czy może być opłacalne dla deweloperów?

W raporcie „Behind the Facade” eksperci Urban Land Institute analizują przypadki 30 konwersji, które miały miejsce w ostatnich latach w USA. Ich obserwacje sugerują, że takie przekształcenia mają potencjał znacznego wpływu na wykorzystanie nieruchomości. Szczególnie dotyczy to starszych budynków biurowych klasy B/C, które stają się funkcjonalnie przestarzałe. Pandemia dodatkowo przyspieszyła ten trend spowodowany zmieniającymi się wzorcami pracy i faktem, że ogólny popyt na powierzchnię biurową po pandemii jest mniejszy niż w przeszłości i bardziej skoncentrowany na nowszych obiektach.

Podobny los spotyka starsze centra handlowe, które tracą na znaczeniu w erze zakupów online. Gwałtowny wzrost sprzedaży przez internet wpływa negatywnie na dawne formaty handlu tradycyjnego, które nie spełniają dzisiejszych oczekiwań konsumentów. Nie inaczej jest w przypadku segmentu hotelowego, w którym starsze obiekty mogą być niewystarczające dla ewoluujących potrzeb podróżnych.

Sednem raportu jest analiza wyzwań stojących przed starzejącymi się budynkami komercyjnymi w obliczu zmieniających się preferencji konsumentów i postępu technologicznego. Raport przedstawia udane konwersje jako rozwiązanie nie tylko w celu rozwiązania problemu niedoboru mieszkań, lecz także tchnięcia nowego życia w otoczenie lokalnych społeczności – podkreśla Anita Kramer, senior vice president, ULI Center for Real Estate Economics and Capital Markets.

Za konwersjami przemawiają też inne czynniki, jak szybszy czas realizacji takiej inwestycji, mniej formalności i zarobek dewelopera. Zdecydowana większość pytanych przez Urban Land Institute deweloperów odpowiedziała, że ich oczekiwania finansowe co do projektu zostały spełnione, a niektórzy nawet zaznaczyli, że przewyższyły one ich pierwotne oczekiwania.

Jednym z kluczowych elementów, który został podkreślony jako korzyść finansowa, jest szybkość konwersji w porównaniu z tradycyjnym procesem budowlanym.

Kopanie dziury w ziemi i wylewanie betonu jest procesem powolnym. Oszczędzamy od sześciu do 10 miesięcy, jeśli właściwie zaplanujemy sekwencję prac związanych z przebudową. Szybkość konwersji i jej wpływ na wewnętrzną stopę zwrotu (IRR) są kluczowymi elementami, na które zwracamy szczególną uwagę podczas analizy projektu – tłumaczy jeden z ankietowanych deweloperów.

Przebudowy gmachów, które doczekały swych dni jako nieruchomości komercyjne, to trend, który rozpowszechnia się nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Również miasta europejskie starają się na nowo zaadaptować wysłużone budynki, a cel mieszkaniowy jest jednym z bardziej pożądanych i promowanych przez włodarzy.

Profesor Uli Seher, założyciel BRS Architectes, architekt i urbanista, wskazuje na projekt Renouvellement Morland w Paryżu jako przykład udanej adaptacji dawnego budynku administracji skarbowej i nieszablonowego podejścia władz miejskich do wykorzystania istniejącej tkanki nieruchomościowej.

Nowy burmistrz Paryża doszedł do wniosku, że nadmierna biurokracja spowalnia rynek. Miasto wyodrębniło 20 nieruchomości ze swoich zasobów i postanowiło sprzedać, ale nie tylko za najlepszą cenę. Jako kryterium decydujące przyjęło miks ceny i atrakcyjność projektu. W przypadku naszego projektu wstępna regulacja w umowie sprzedaży podpisanej z miastem wyeliminowała potrzebę uzyskiwania obszernych pozwoleń. Uzyskanie szybkiego pozwolenia z określonymi na etapie zakupu warunkami budowlanymi przyspieszyło proces budowy. Wyzwaniem okazało się jednak zarządzanie tymi zobowiązaniami w trakcie budowy z potencjalnymi konsekwencjami za ich nieprzestrzeganie. Ryzyko pojawia się, jeśli te zobowiązania nie zostaną spełnione do końca projektu, ale nikt jeszcze nie próbował tego testować – mówi Uli Seher.

Po ponad 30 latach budowania nowej tkanki nieruchomościowej część obiektów komercyjnych w Polsce nie spełnia już współczesnych wymagań, które będą się tylko zaostrzać w obliczu wprowadzanej polityki klimatycznej. Część deweloperów inwestujących w starsze budynki decyduje się po prostu na ich wyburzenie, by uwolnić potencjał drzemiący w gruncie, i na budowanie od nowa. Są jednak i tacy, którzy wybierają adaptacje kilkunasto- czy kilkudziesięcioletnich budynków komercyjnych do współczesnych standardów. Nie zawsze wiąże się to ze zmianą ich przeznaczenia na funkcję mieszkaniową. Biurowce są odnawiane i wyposażane w nowsze instalacje bądź adaptowane na inne funkcje użyteczności publicznej, jak na przykład warszawskie biurowce Hop i Diuna. Pojawiają się jednak projekty, w których planowana jest zmiana funkcji na mieszkania, czy to na sprzedaż, czy na wynajem.

Zasób przestarzałych budynków komercyjnych powiększa się z roku na rok, a zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne i przyzwyczajenia ich użytkowników stawiają pod znakiem zapytania przyszłość takich struktur. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny, ponieważ mniejszym obciążeniem dla środowiska będzie adaptacja istniejącego budynku niż jego rozbiórka i budowa nowego – mówi Marcin Juszczyk, przewodniczący Urban Land Institute w Polsce.

Jednym z możliwych i pożądanych rozwiązań może być adaptacja takich struktur na mieszkaniowe.

Wiąże się to oczywiście z wyzwaniami natury prawnej i technicznej, ale doświadczenia zagranicznych firm pokazują, że jest to opłacalny proces. Poza deweloperem zyskuje na tym społeczność – dzięki powiększającemu się zasobowi mieszkaniowemu i ograniczeniu rozlewania się tkanki miejskiej obrzeża, a także środowisko, którego nie obciąża dodatkowa emisja zanieczyszczeń, a warto pamiętać, że nowe budowy odpowiadają za około 11 proc. emisji CO2 globalnie. W miarę dalszego dojrzewania polskiego rynku nieruchomości będziemy świadkami coraz większej liczby inwestycji w przebudowy – przekonuje Marcin Juszczyk.

Dyskusja na temat raportu „Behind the Facade” oraz przyszłości wysłużonych budynków komercyjnych odbyła się podczas spotkania eksperckiego ULI Poland Places + Spaces „Przyszłość budynków – przebudowa czy rozbiórka?”.

Urban Land Institute to członkowska instytucja edukacyjna i badawcza typu non profit. W Europie ULI ma prawie 5,5 tys. członków zrzeszonych w 15 sieciach rad krajowych.

Ostatnie nowości

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska B4B ma kolejne umowy

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Podpisano dwie nowe umowy dotyczące najmu przestrzeni biurowych w kompleksie Bonarka for Business w Krakowie. Łącznie wynajęte zostało 825 mkw. powierzchni.

ESG

Polska Złoto dla Puro

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Siedem budynków sieci Puro Hotels, uzyskało certyfikaty LEED v4.1 Operation and Maintenance na poziomie Gold. Certyfikacja wszystkich obiektów została przeprowadzona we współpracy z firmą doradczą JWA.

Hotele

Polska Rosną wskaźniki efektywności

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Eksperci firmy Cushman & Wakefield spodziewają się zwiększenia aktywności transakcyjnej inwestorów na rynku hotelowym w Polsce w 2024 roku. Warszawski rynek hotelowy jest liderem ożywienia w 2023 roku wśród sześciu stolic Europy Środkowo-Wschodniej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Europa Transakcje coraz dłuższe

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Firma Drooms, dostawca pokoi danych, opublikował swój coroczny Real Estate Transaction Barometer. Europejscy eksperci ds. rynku nieruchomości wypowiedzieli się w badaniu na temat prognoz rynkowych i własnych planów inwestycyjnych na 2024 rok.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Czechy Spodziewany powrót równowagi cenowej 

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Jak wynika z analizy firmy Colliers wolumen inwestycji w regionie CEE-6 spadł o około 52 proc. do 5,1 mld euro w 2023 roku, osiągając najniższy poziom od dziesięciu lat. Kapitał czeski utrzymuje jednak najsilniejszą pozycję w regionie.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zielone światło dla Riverview II

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków zatwierdził rozwiązania projektowe dla budowy osiedla Riverview II w Gdańsku. Inwestycja Vastinta zlokalizowana jest nad Motławą, w sąsiedztwie Wyspy Spichrzów.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Renegocjacja na osłodę

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by JC

Firma Agart-Pro przedłużyła umowę najmu w podwrocławskim obiekcie Eurologis Centrum Logistyczne. Najemca zajmuje w obiekcie prawie 1,8 tys. mkw. powierzchni magazynowo-biurowej.

ESG

Europa Spójnie o zrównoważonym rozwoju

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Firma Arup wraz ze Światową Radą Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) stworzyła raport, w którym nawołuje do opracowania spójnej polityki i konkretnych definicji budynku o zerowej emisyjności.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska W Topolach wyprodukują więcej łóżek

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Fabryka Fey w Topolach w woj. pomorskim powiększy się o halę produkcyjną i biurowiec. Dzięki rozbudowie, którą jako generalny wykonawca realizuje WPIP Construction, powierzchnia kompleksu wzrośnie z 13,5 do 18 tys. mkw.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Miliony na Green Saver 7R

schedule 26 lutego 2024
Opr./edited by MR

Magazyn powstający w Kątach Wrocławskich jest pierwszym produktem 7R w kategorii Green Saver, ograniczającym zarówno emisje CO2, jak i koszty operacyjne. Projekt uzyskał właśnie finansowanie w wysokości 87 mln zł od Banku Pekao S.A.

Rynek mieszkaniowy

Polska Przedostatnia szansa na Lineę

schedule 23 lutego 2024
Opr./edited by MR

Allcon wprowadza do oferty kolejny, przedostatni etap inwestycji Linea w Gdańsku. Klienci mogą wybierać spośród 55 mieszkań. Osiedle powstaje na granicy Moreny i Jasienia.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska IT wciąż króluje w biurach

schedule 23 lutego 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje Axi Immo w raporcie "Rynek biurowy w Regionach 2023”, w minionym roku na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych w Polsce deweloperzy oddali łącznie 280 tys. mkw. Pozwoliło to na powiększenie całkowitych zasobów sektora do poziomu 6,68 mln mkw.

Architektura i urbanistyka

Polska Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

schedule 23 lutego 2024
Opr./edited by MR

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Hebe razy trzy

schedule 23 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

Otwarto trzy kolejne salony sieci Hebe – nowe placówki pojawiły się w Koszalinie, w Żarach i w Modlniczce pod Krakowem.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Showroom na zachętę w V Tower

schedule 23 lutego 2024
Opr./edited by MR

W II kwartale w warszawskim V Tower zostanie otwarty showroom, który zaprezentuje powierzchnie biurowe w budynku. Biurowiec przy ul. Chmielnej przechodzi obecnie rewitalizację, która prowadzi Cornerstone Investment Management.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska CCC dołącza do San Park Mysiadło

schedule 23 lutego 2024
Opr./edited by ANZ

CCC, polska grupa działająca w sektorze obuwia i dodatków, otworzy salon swojej flagowej marki w nowo powstającym parku handlowym San Park Mysiadło. Sklep zajmie powierzchnię 560 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska New Yorker zostaje w Sandecji

schedule 23 lutego 2024
Opr./edited by JC

Focus Estate Fund przedłużył umowę z marką New Yorker na kolejne pięć lat najmu w Galerii Sandecja. Sieć jest obecna w nowosądeckim obiekcie od 2009 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Szybka obsługa w Nowej Sukcesji

schedule 23 lutego 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Nowej Sukcesji dołącza restauracja McDonald’s. Lokal o powierzchni 140 mkw. znajdzie się w strefie gastronomicznej, na pierwszym piętrze.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Serenada dla Monnari

schedule 23 lutego 2024
Opr./edited by MR

W Centrum Serenada w Krakowie został otwarty największy w Polsce salon Monnari. Sklep ma powierzchnię 605 mkw. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Muszkieterzy w Ustroniu

schedule 23 lutego 2024
Opr./edited by MR

Sieć Bricomarché otwiera 14. sklep na Śląsku. Nowa placówka sieci jest zlokalizowana w pasażu handlowym w Ustroniu i jest pierwszym sklepem marki w tym mieście. 

Najnowsze w ESG

schedule 26 lutego 2024

Złoto dla Puro

Siedem budynków sieci Puro Hotels, uzyskało certyfikaty LEED v4.1 Operation and Maintenance na poziomie Gold. Certyfikacja wszystkich obiektów została przeprowadzona we współpracy z firmą doradczą JWA.

schedule 26 lutego 2024

Spójnie o zrównoważonym rozwoju

Firma Arup wraz ze Światową Radą Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD) stworzyła raport, w którym nawołuje do opracowania spójnej polityki i konkretnych definicji budynku o zerowej emisyjności.

schedule 21 lutego 2024

Zielony klucz dla gości IHG

Wszystkie trzy hotele należące do IHG Hotels and Resorts w Polsce uzyskały certyfikat Green Key, przyznawany obiektom z sektora turystycznego, które spełniają odpowiednie standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności za środowisko.

schedule 21 lutego 2024

ESG do wyceny

Royal Institution of Chartered Surveyors opracował i udostępnił nowe dane, które mają wspomagać wycenę nieruchomości z uwzględnieniem wymagań ESG.

schedule 21 lutego 2024

Kolejna platyna dla Nowego Rynku

Budynek E, kolejny biurowiec Nowego Rynku, realizowanego przez Skanska na poznańskiej Wildzie, został wyróżniony najwyższą oceną w certyfikacji LEED Core & Shell.

schedule 20 lutego 2024

Sztuka na placu budowy

Geometryczne kształty nawiązujące do przyszłej bryły budynku ozdobiły jedną z części ogrodzenia placu budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Jest to projekt całoroczny, do współtworzenia instalacji artysta zapraszać będzie mieszkańców Torunia.

schedule 19 lutego 2024

Złoty Sound Garden

Vastint Poland otrzymał certyfikat LEED Gold dla hotelu Sound Garden, który jest jednym z siedmiu budynków tworzących kompleks Business Garden Warszawa.

schedule 09 lutego 2024

BTS na ocenę Outstanding

Panattoni uzyskało certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding dla kolejnego obiektu. Tym razem ocenę na najwyższym możliwym poziomie uzyskał BTS dla grupy H&M. 

schedule 09 lutego 2024

Zielona energia napędza Auchan

Firma Auchan Polska podpisała umowy gwarantujące zaopatrzenie sklepów sieci w energię solarną o łącznym wolumenie blisko 139 GWh rocznie.

schedule 08 lutego 2024

Skanska bez barier

Skanska uzyskała przyznawany przez Fundację Integracja certyfikat „Obiekt bez barier” dla dwóch kolejnych inwestycji - Holm House 4 oraz Nu! Warszawa Wola 1.

schedule 08 lutego 2024

Neinver wciąż zielony

Neinver odnowił certyfikaty BREEAM-in-Use dla portfolio obiektów w Polsce. Outlety Factory w Warszawie, Poznaniu i Krakowie zostały ocenione na poziomie Excellent w obszarze zrównoważonego zarządzania.

schedule 07 lutego 2024

Mogilska 35 Office jest Excellent

Najnowsza inwestycja firmy Warimpex, biurowiec zlokalizowany w Krakowie przy ul. Mogilskiej 35, uzyskała certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Excellent.

schedule 07 lutego 2024

Certyfikowany Sadyba Spot

Sadyba Spot, inwestycja mieszkaniowa realizowana na warszawskim Mokotowie przez Unidevelopment, uzyskała certyfikat środowiskowy BREEAM Very Good na etapie projektowym.

schedule 01 lutego 2024

Dom na skraju wojny

W Irpieniu, niedaleko Kijowa ukraińska fundacja Housing for IDPs zrealizowała swój pierwszy projekt przebudowy opuszczonego budynku na potrzeby uchodźców wewnętrznych. Prace sfinansowała grupa Dom Development, która przeznaczyła na ten cel 2,5 mln zł. 

schedule 31 stycznia 2024

Przetestują przewodnik po dekarbonizacji

Urban Partners jako jedna z 15 firm na świecie zostało wybrane do przeprowadzenia pilotażu inicjatywy Science Based Targets (SBTi), obejmującej nowe wytyczne dotyczące dekarbonizacji środowiska miejskiego.

schedule 31 stycznia 2024

Ciepło, żużel i zielony dach

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie będzie miał zielony dach, który będzie wspierał retencję wody, ograniczał smog i zwiększał bioróżnorodność.  

schedule 30 stycznia 2024

Więcej zielonych umiejętności

Jak pokazuje badanie ManpowerGroup, by dostosować pracowników do zielonych strategii biznesowych, na nowo zostaną zdefiniowane przede wszystkim umiejętności z obszaru zrównoważonego rozwoju i środowiska, a także sprzedaży i marketingu.

schedule 29 stycznia 2024

Finansowanie ściśle powiązane z ESG

Z najnowszego raportu „ULI Global Sustainability Report 2024” przygotowanego przez ULI i Ferguson Partners wynika, że pozyskanie finansowania na projekty nieruchomościowe w 2024 roku będzie wymagało od inwestorów przedstawienia uzasadnienia biznesowego uwzględniającego aspekty ESG.

schedule 29 stycznia 2024

ESG kształtuje rynek

Wejście w życie unijnych standardów raportowania czy nowej wersji dyrektywy EPBD sprawi, że inwestorzy będą musieli kłaść coraz większy nacisk na wdrożenie praktycznych rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój w swoich portfelach nieruchomości – przewiduje Cushman & Wakefield.

schedule 24 stycznia 2024

CTPark Iłowa ma BREEAM Excellent

Budynek ILL5 zrealizowany w ramach kompleksu CTPark Iłowa otrzymał certyfikat BREEAM International New Construction na poziomie Excellent. Obiekt o powierzchni blisko 115 tys. mkw. uzyskał ocenę 77,26 proc.

Wydanie 1 (285) styczeń 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie