EN

Świat Rozbiórka czy remont?

ESG
Zmieniające się trendy na rynku biurowym, handlowym i hotelowym sprawiają, że zmiany funkcji budynków komercyjnych stają się nie tylko opcją, ale też często koniecznością – oceniają eksperci Urban Land Institute.

W obliczu kryzysu mieszkaniowego coraz więcej uwagi skupia się na możliwości zmiany przeznaczenia istniejących budynków komercyjnych na cele mieszkaniowe. Czy to podejście może stanowić rozwiązanie dla braku wystarczającej liczby mieszkań w odpowiednich lokalizacjach i czy może być opłacalne dla deweloperów?

W raporcie „Behind the Facade” eksperci Urban Land Institute analizują przypadki 30 konwersji, które miały miejsce w ostatnich latach w USA. Ich obserwacje sugerują, że takie przekształcenia mają potencjał znacznego wpływu na wykorzystanie nieruchomości. Szczególnie dotyczy to starszych budynków biurowych klasy B/C, które stają się funkcjonalnie przestarzałe. Pandemia dodatkowo przyspieszyła ten trend spowodowany zmieniającymi się wzorcami pracy i faktem, że ogólny popyt na powierzchnię biurową po pandemii jest mniejszy niż w przeszłości i bardziej skoncentrowany na nowszych obiektach.

Podobny los spotyka starsze centra handlowe, które tracą na znaczeniu w erze zakupów online. Gwałtowny wzrost sprzedaży przez internet wpływa negatywnie na dawne formaty handlu tradycyjnego, które nie spełniają dzisiejszych oczekiwań konsumentów. Nie inaczej jest w przypadku segmentu hotelowego, w którym starsze obiekty mogą być niewystarczające dla ewoluujących potrzeb podróżnych.

Sednem raportu jest analiza wyzwań stojących przed starzejącymi się budynkami komercyjnymi w obliczu zmieniających się preferencji konsumentów i postępu technologicznego. Raport przedstawia udane konwersje jako rozwiązanie nie tylko w celu rozwiązania problemu niedoboru mieszkań, lecz także tchnięcia nowego życia w otoczenie lokalnych społeczności – podkreśla Anita Kramer, senior vice president, ULI Center for Real Estate Economics and Capital Markets.

Za konwersjami przemawiają też inne czynniki, jak szybszy czas realizacji takiej inwestycji, mniej formalności i zarobek dewelopera. Zdecydowana większość pytanych przez Urban Land Institute deweloperów odpowiedziała, że ich oczekiwania finansowe co do projektu zostały spełnione, a niektórzy nawet zaznaczyli, że przewyższyły one ich pierwotne oczekiwania.

Jednym z kluczowych elementów, który został podkreślony jako korzyść finansowa, jest szybkość konwersji w porównaniu z tradycyjnym procesem budowlanym.

Kopanie dziury w ziemi i wylewanie betonu jest procesem powolnym. Oszczędzamy od sześciu do 10 miesięcy, jeśli właściwie zaplanujemy sekwencję prac związanych z przebudową. Szybkość konwersji i jej wpływ na wewnętrzną stopę zwrotu (IRR) są kluczowymi elementami, na które zwracamy szczególną uwagę podczas analizy projektu – tłumaczy jeden z ankietowanych deweloperów.

Przebudowy gmachów, które doczekały swych dni jako nieruchomości komercyjne, to trend, który rozpowszechnia się nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Również miasta europejskie starają się na nowo zaadaptować wysłużone budynki, a cel mieszkaniowy jest jednym z bardziej pożądanych i promowanych przez włodarzy.

Profesor Uli Seher, założyciel BRS Architectes, architekt i urbanista, wskazuje na projekt Renouvellement Morland w Paryżu jako przykład udanej adaptacji dawnego budynku administracji skarbowej i nieszablonowego podejścia władz miejskich do wykorzystania istniejącej tkanki nieruchomościowej.

Nowy burmistrz Paryża doszedł do wniosku, że nadmierna biurokracja spowalnia rynek. Miasto wyodrębniło 20 nieruchomości ze swoich zasobów i postanowiło sprzedać, ale nie tylko za najlepszą cenę. Jako kryterium decydujące przyjęło miks ceny i atrakcyjność projektu. W przypadku naszego projektu wstępna regulacja w umowie sprzedaży podpisanej z miastem wyeliminowała potrzebę uzyskiwania obszernych pozwoleń. Uzyskanie szybkiego pozwolenia z określonymi na etapie zakupu warunkami budowlanymi przyspieszyło proces budowy. Wyzwaniem okazało się jednak zarządzanie tymi zobowiązaniami w trakcie budowy z potencjalnymi konsekwencjami za ich nieprzestrzeganie. Ryzyko pojawia się, jeśli te zobowiązania nie zostaną spełnione do końca projektu, ale nikt jeszcze nie próbował tego testować – mówi Uli Seher.

Po ponad 30 latach budowania nowej tkanki nieruchomościowej część obiektów komercyjnych w Polsce nie spełnia już współczesnych wymagań, które będą się tylko zaostrzać w obliczu wprowadzanej polityki klimatycznej. Część deweloperów inwestujących w starsze budynki decyduje się po prostu na ich wyburzenie, by uwolnić potencjał drzemiący w gruncie, i na budowanie od nowa. Są jednak i tacy, którzy wybierają adaptacje kilkunasto- czy kilkudziesięcioletnich budynków komercyjnych do współczesnych standardów. Nie zawsze wiąże się to ze zmianą ich przeznaczenia na funkcję mieszkaniową. Biurowce są odnawiane i wyposażane w nowsze instalacje bądź adaptowane na inne funkcje użyteczności publicznej, jak na przykład warszawskie biurowce Hop i Diuna. Pojawiają się jednak projekty, w których planowana jest zmiana funkcji na mieszkania, czy to na sprzedaż, czy na wynajem.

Zasób przestarzałych budynków komercyjnych powiększa się z roku na rok, a zmieniające się uwarunkowania ekonomiczne i przyzwyczajenia ich użytkowników stawiają pod znakiem zapytania przyszłość takich struktur. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny, ponieważ mniejszym obciążeniem dla środowiska będzie adaptacja istniejącego budynku niż jego rozbiórka i budowa nowego – mówi Marcin Juszczyk, przewodniczący Urban Land Institute w Polsce.

Jednym z możliwych i pożądanych rozwiązań może być adaptacja takich struktur na mieszkaniowe.

Wiąże się to oczywiście z wyzwaniami natury prawnej i technicznej, ale doświadczenia zagranicznych firm pokazują, że jest to opłacalny proces. Poza deweloperem zyskuje na tym społeczność – dzięki powiększającemu się zasobowi mieszkaniowemu i ograniczeniu rozlewania się tkanki miejskiej obrzeża, a także środowisko, którego nie obciąża dodatkowa emisja zanieczyszczeń, a warto pamiętać, że nowe budowy odpowiadają za około 11 proc. emisji CO2 globalnie. W miarę dalszego dojrzewania polskiego rynku nieruchomości będziemy świadkami coraz większej liczby inwestycji w przebudowy – przekonuje Marcin Juszczyk.

Dyskusja na temat raportu „Behind the Facade” oraz przyszłości wysłużonych budynków komercyjnych odbyła się podczas spotkania eksperckiego ULI Poland Places + Spaces „Przyszłość budynków – przebudowa czy rozbiórka?”.

Urban Land Institute to członkowska instytucja edukacyjna i badawcza typu non profit. W Europie ULI ma prawie 5,5 tys. członków zrzeszonych w 15 sieciach rad krajowych.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Yupi! Coś dla najmłodszych w Rumii

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego dołączył salon z zabawkami Yupi. Sklep zajął powierzchnię blisko 150 mkw. na poziomie 0. Nowa placówka oferuje zabawki, akcesoria i wyposażenie do rekreacji na świeżym powietrzu dla najmłodszych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kondycja biurowej Warszawy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stabilny popyt, niska podaż nowych biur i niewiele pustostanów, tak w skrócie opisują aktualną kondycję warszawskiego rynku eksperci agencji Walter Herz.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska GTC podsumowuje półrocze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

GTC w I połowie 2024 roku w 10 budynkach w największych miastach Polski wynajęto ponad 35,4 tys. mkw. powierzchni biurowej. Nieruchomości GTC przyciągnęły 14 nowych partnerów, a 18 firm zdecydowało się przedłużyć umowy najmu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Self-storage z certyfikatem BREEAM

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stokado, operator self-storage, należący do Redefine Properties, Griffin Capital Partners i założycieli, rozpoczął budowę nowego obiektu w Krakowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché w Wojko Parku

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W Wojkowicach w woj. śląskim, przy ul. Jana III Sobieskiego otwarto supermarket Bricomarché. Jest to 211. punkt sieci w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zdrowy uśmiech w The Park Kraków

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców krakowskiego kompleksu The Park dołączyła grupa Lux Med, która otworzyła w biurowcu klinikę stomatologiczną. Klinika zajęła powierzchnię niemal 900 mkw. w budynku B1.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żeberkownia w Manufakturze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W łódzkiej Manufakturze otworzyła się pierwsza restauracja sieci Rebernia w Polsce. Koncept rodem ze Lwowa, w ciągu kilku ostatnich lat otwierał kolejne placówki na Wschodzie.

Budownictwo

Polska Postulaty branży budowlanej

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Rola budownictwa w rozwoju Polski, uczciwa konkurencja i ochrona inwestycji strategicznych to jedne z punktów manifestu wygłoszonego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Drogi fit-out i zielone umowy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Warszawski rynek biurowy utrzymywał stabilność w I połowie 2024 roku. Aktywność najemców przekroczyła poziom 316 tys. mkw., wskaźnik pustostanów nieznacznie spadł, do 10,9 proc. - wynika z raportu firmy doradczej Savills.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Światowe marki pod dachem Forum

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum handlowym Forum Gliwice otworzyły się dwa nowe sklepy, ISpot i Rituals. Zaczął też działać większy Half Price.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska CitySpace otwiera nowe biuro w Warszawie

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

CitySpace, operator elastycznych przestrzeni biurowych w Polsce, w październiku uruchomi swoją piątą placówkę w Warszawie. Nowe centrum powstaje w budynku biurowym Nowogrodzka Square i będzie funkcjonować pod nazwą CitySpace Novo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Rosną pustostany

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Industrial Research Forum ogłosiło dane dotyczące rynku powierzchni przemysłowych za II kwartał 2024 roku. Całkowita powierzchnia projektów będących obecnie w budowie wzrosła do 969,8 tys. mkw. na koniec II kwartału 2024 roku, z czego około 32 proc. zostało już wstępnie wynajęte. Dzięki ukończeniu ponad 117 tys. mkw. nowoczesne zasoby powierzchni przemysłowej w Czechach osiągnęły pułap 12 mln mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać na Srebrnej

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum Warszawy realizowana jest najnowsza inwestycja Vinci Immobilier Polska – Srebrna5. W ofercie sprzedaży znajdzie się 96 mieszkań i apartamentów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rozbudowali i otworzyli

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Otworzony w sierpniu 2022 roku Vendo Park Skarżysko-Kamienna zwiększył powierzchnię handlową. W nowym budynku o metrażu 2 tys. mkw. operować będą marki CCC, Sinsay, Euro RTV AGD oraz Orange.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska CCC wierne Greenmanowi

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w Łodzi. Już niebawem w tych obiektach zadebiutują lokale sieci otwarte w nowej odsłonie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rośnie popyt na biura

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Warszawski rynek biurowy pozostaje atrakcyjny i stabilny mimo niższej aktywności deweloperskiej. W budowie jest 225 tys. mkw. przestrzeni do pracy, a 58 tys. mkw. znajduje się w modernizacji – wynika z najnowszych danych CBRE.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza sprzedaż na Bielanach

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w projekcie Apartamenty Rudnickiego, realizowanym na warszawskich Bielanach przez Dom Development. W I etapie powstanie około 120 lokali, które zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wprowadzają się do Czosnowa

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Trako Team, firma z sektora TSL, wynajęła około 10 tys. mkw. powierzchni magazynowej w CTPark Warsaw North.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Pyszności na parterze węgierskiego biurowca

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Zrealizowany przez Strabag Real Estate budynek Arghezi 4 pozyskał czterech nowych najemców. W butikowym biurowcu w centrum Bukaresztu nowi lokatorzy zajęli łącznie 375 mkw. powierzchni handlowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kraków zaraz za Warszawą

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

Na koniec marca 2024 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było oferowane około 1 mln 192 tys. mkw. powierzchni biurowej, co odpowiada współczynnikowi pustostanów na poziomie 17,8 proc. – wynika z danych opublikowanych przez PINK.

Najnowsze w ESG

schedule 24 lipca 2024

Problemy z raportowaniem ESG

Tylko 56 ze 100 największych firm działających na polskim rynku opublikowało ujawnienia klimatyczne i środowiskowe – wynika z raportu KPMG pt. „Benchmark klimatyczno-środowiskowy. Analiza raportowania zrównoważonego rozwoju”. 

schedule 18 lipca 2024

Outstanding w Pilznie

Firma AEW uzyskała ocenę BREEAM New Construction na poziomie Outstanding z wynikiem 88,1 proc. dla niedawno ukończonej inwestycji logistycznej The Platform. Nieruchomość o powierzchni 36,4 tys. mkw. powstała w czeskim Pilznie.

schedule 17 lipca 2024

W Dąbrowie recyklingują beton

W Dąbrowie Górniczej wystartowała inwestycja spółki Heidelberg Materials Polska, która będzie służyć do recyklingu odpadów betonowych na skalę przemysłową. 

schedule 15 lipca 2024

Szóstka znowu certyfikowana

Portfel sześciu budynków biurowych, należący do PineBridge Benson Elliot i Sharow Capital, uzyskał odnowienie oceny WELL Health and Safety Rating.

schedule 12 lipca 2024

Craft na poziomie Outstanding

Biurowiec Craft, zrealizowany przez Ghelamco w Katowicach, uzyskał certyfikację BREEAM na najwyższym możliwym poziomie – Outstanding.

schedule 05 lipca 2024

Platynowa technologia w The Form

Biurowiec The Form otrzymał certyfikaty WiredScore i SmartScore na poziomie Platinum. Obiekt na warszawskiej Woli jest realizowany przez Lincoln Property Company.

schedule 26 czerwca 2024

Zrównoważone budownictwo musi mieć wartość społeczną

Mimo rosnącej popularności zrównoważonych rozwiązań, branża budowlana wciąż w zbyt małym stopniu bierze pod uwagę wartość społeczną, apeluje Arup. Firma opracowała raport, w którym prezentuje kluczowe elementy projektowania z myślą o ludziach.

schedule 20 czerwca 2024

Dziesiątka w złocie i platynie

Firma Deka Immobilien zakończyła proces certyfikacji WiredScore dla 10 obiektów ze swojego polskiego portfolio. Nagrodzone budynki znajdują się w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

schedule 18 czerwca 2024

Precertyfikacja dla Saskiego

Butikowy biurowiec Nowy Saski Crescent z portfolio CA Immo uzyskał precertyfikację WELL. Stanowi to potwierdzenie, że budynek spełnia najwyższe standardy w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników, a także minimalnego wpływu obiektu na środowisko naturalne.

schedule 14 czerwca 2024

Fundacja pod skrzydłami kolibra

Robert Dobrzycki, polski przedsiębiorca, inwestor i filantrop powołał do życia nową fundację. Misją Fundacji Roberta Dobrzyckiego jest realny wpływ na rozwój społeczny oraz promocję Polski i polskiej przedsiębiorczości na światowej scenie. 

schedule 13 czerwca 2024

Lixa bardziej harmonijna

Maciej Rembieliński, autor pracy pt. „Harmonia kontrastów”, student Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP, zwyciężył w konkursie na projekt rzeźby, która powstanie w przestrzeni kompleksu biurowego Lixa. Rzeźbiarz może zrealizować swoją pracę na terenie kompleksu, projekt zostanie sfinansowany przez Yareal.

schedule 13 czerwca 2024

Skanska robi ekoplany

Skanska zapowiada, że wszystkie jej projekty mieszkaniowe od 2025 roku będą zgodne z taksonomią UE w obszarze energooszczędności. Zastosowane kryteria uwzględniają cały cykl życia produktu: od jego powstania, przez korzystanie z niego, aż po jego wycofanie lub modernizację.

schedule 07 czerwca 2024

Strategicznie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Invest Komfort został strategicznym partnerem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 

schedule 05 czerwca 2024

P3 Katowice City jest Outstanding

Magazyn zrealizowany w Katowicach przez P3 Logistic Parks otrzymał certyfikat środowiskowy BREEAM z oceną Outstanding. To druga inwestycja P3 w Polsce, która może się pochwalić tak wysokim poziomem innowacyjnych rozwiązań ekologicznych.

schedule 31 maja 2024

TCI z certyfikatem LEED

Należący do Globalworth wieżowiec Tower Center International, czwarty co do wysokości projekt biurowy w Bukareszcie, otrzymał certyfikat LEED przyznawany przez U.S. Green Building Council.

schedule 27 maja 2024

Dom dla osób z autyzmem

Pierwszy w Polsce modułowy budynek dla osób dorosłych z autyzmem jest już prawie gotowy. Obiekt w Michałowicach w woj. mazowieckim wybudowała firma Ekoinbud, która jest również autorem projektu budynku.

schedule 23 maja 2024

Renoma na dwóch kółkach

We wrocławskiej Renomie powstała rowerownia o powierzchni 240 mkw. Projekt zrealizowany przez dział Workplaces w Globalworth Poland ma pomieścić ponad setkę jednośladów.

schedule 23 maja 2024

Vibe pokrywa się platyną

Pierwszy budynek kompleksu Vibe na warszawskiej Woli uzyskał najwyższy, Platynowy rating w certyfikacji WiredScore oraz SmartScore. Budowa tego etapu inwestycji dobiega jednocześnie końca.

schedule 17 maja 2024

Była dyskusja, będzie raport

Okam zakończył dialog o I etapie planowanej inwestycji F.S.O. Park. W sześciu spotkaniach wzięło udział łącznie 109 osób. Dodatkowo zostały zgłoszone 43 opinie i zapytania dotyczące m.in. infrastruktury komunikacyjnej czy placówki edukacyjnej.

schedule 14 maja 2024

LEED w Trójmieście

Sopot Marriott Resort & Spa otrzymał certyfikat LEED Gold w kategorii Operations & Maintenance. Hotel, zlokalizowany bezpośrednio przy plaży, działa od 2012 roku.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie