Polska Komedia w pałacu
Architektura i urbanistykaPracownia JiO prowadzi na zlecenie Fundacji Rodu Szeptyckich – potomków Aleksandra Fredry – prace projektowe, które stanowią przygotowania do powstania obiektu. Na Dom Komedii złożą się muzeum, archiwum i teatr. Projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego jest długofalowy. Od ponad dziesięciu lat pod nadzorem konserwatorskim restaurowany jest park, a ruiny łaszczowskiego pałacu są zabezpieczone. Fundacja Rodu Szeptyckich nawiązała współpracę z Pracownią Projektową Jankowski i Opyrchał w styczniu 2022. Biuro stworzyło koncepcję, która uwzględnia historię miejsca i przyszłe przeznaczenie obiektów. Projekt Agaty Opyrchał i Aleksandra Jankowskiego zakłada odtworzenie budynku oficyny, przywrócenie wyburzonego po I wojnie światowej wschodniego skrzydła, oraz adaptację ruin zabytkowej części pałacu.
Łaszczowski zespół pałacowo-parkowy ma długą i burzliwą historię sięgającą połowy XVI wieku, a przez wieki budynki pełniły różne funkcje. Z ówczesnych zabudowań do dziś zachowały się dwa obiekty – jeden w stanie ruiny, który w ostatnim rozdziale swych dziejów był synagogą, a drugi będący do niedawna siedzibą kina. Założenia pałacowo-parkowe zostały wpisane do rejestru zabytków w 1972 roku. Fundacja Rodu Szeptyckich odzyskała nieruchomość w 2012.
Najpiękniejsze są obiekty, w które wpisana jest historia. Jest sztuką zdecydować, w którym miejscu konserwatorsko się zatrzymać, coś naprawić, nabudować, a gdzie pokazać prawdziwą urodę zużytego zabytku. W przypadku Łaszczowa było o tyle łatwiej, że budynki mają pełnić nowe funkcje. Od razu nasuwają się dość oczywiste skojarzenia, które są nierozerwalnie związane z twórczością Fredry. Surowość tej architektury, jej dramatyzm, porozrywane ściany, obrywające się stropy są niesamowicie scenograficzne – podkreśla Aleksander Jankowski.
Architekci z jednej strony postanowili odbudować wschodnie skrzydło pałacu w kształcie precyzyjnie odtworzonym na podstawie zachowanej dokumentacji fotograficznej, ale z drugiej nadali nowej bryle nowe cechy i funkcje. Segment będzie zbudowany w technologii drewna klejonego z surowego, nieimpregnowanego modrzewia, starzejącego się w naturalny sposób. Przestrzeń teatru, zgodnie z przeznaczeniem, będzie otwarta. Do wnętrza zachowanej starej części pałacu zostaną wstawione drewniane kubiki mieszkalne z przeszkleniami kadrującymi widoki na oryginalne fragmenty ścian i stropów historycznej budowli.
Pierwszym etapem rewitalizacji zespołu pałacowego będzie odtworzenie oficyny. Zaprojektowany przez pracownię JiO budynek nawiązuje formą do historycznego. Dwukondygnacyjny obiekt powstanie w obrysie fundamentów dawnego budynku. W północno-wschodniej części nowe ściany spotkają się z nieregularnymi pozostałościami jezuickiego kościoła oraz fragmentarycznymi ruinami starej oficyny. Ubytki i wrośnięta w mury zieleń będą przypominały o przeszłości. Znakiem teraźniejszości ma być wykorzystany do budowy materiał – warstwowo klejone drewno w technologii płyt CLT.
Dawna oficyna została unicestwiona, częściowo się rozpadła, częściowo ją rozebrano. Wzniesienie nowej jest zgodne z naszą myślą przewodnią, by odbudować w nowej formie tylko to, co zniknęło, a utrzymać i zakonserwować wszystko to, co przetrwało. To jest kręgosłup tego projektu – stwierdza Aleksander Jankowski.
Pracownia JiO ma już na swoim koncie realizacje obiektów historycznych, m.in. renowacje międzywojennych willi na Żoliborzu i Mokotowie, rewitalizację zabytkowego założenia dworskiego wraz z parkiem w Studziankach.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...