EN

Polska Kiedyś biuro, dziś mieszkanie

Budownictwo
Jak zauważa kancelaria Wolf Theiss, w USA czy Europie Zachodniej projektów związanych z zamianą powierzchni biurowych na mieszkaniowe jest coraz więcej. W Polsce to nadal nieliczne, odosobnione przypadki.

Przekształcenia biurowców w obiekty mieszkaniowe to temat szeroko komentowany i coraz częściej realizowany przez inwestorów w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych. Uwarunkowania, jakie skłaniają do przebudowy budynków biurowych na mieszkaniowe, są podobne do tych obserwowanych w Polsce – rosnące stopy procentowe i pandemia doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby niespłacanych kredytów komercyjnych i pustostanów, zwłaszcza w starszych budynkach biurowych, oferujących mniej prestiżowe lokalizacje i mniej udogodnień.

Brak zachęt do przekształcania nierentownych biurowców w mieszkania i apartamenty skutecznie blokuje wiele inwestycji. Wolimy dziś wyburzać, zamiast przebudowywać. Pytanie tylko, czy nas jako społeczeństwo na to stać – mówi Jan Gąsiorowski, associate w warszawskim biurze Wolf Theiss.

Poziom pustostanów w USA czy Kanadzie jest dość podobny do rynku w Polsce. Według firmy CBRE poziom pustostanów biurowych na Manhattanie w maju 2023 wyniósł 15 proc. W Polsce od II kwartału 2022 roku wskaźnik pustostanów na głównych regionalnych rynkach biurowych znajduje się w trendzie wzrostowym, na koniec III kwartału 2023 roku wynosząc 17,3 proc. Jak zauważa ekspert Wolf Theiss, w wielu dużych ośrodkach za oceanem trwa boom na budowę nowych biur, ponieważ większe firmy przenoszą się do budynków oferujących nowoczesną powierzchnię, szereg udogodnień i rozwiązania zgodne ze strategiami ESG. Oznacza to degradującą się powierzchnię biurową w centrach miast, przy jednoczesnym deficycie mieszkań. Naturalnym krokiem powinna być zatem konwersja budynków biurowych na mieszkalne. Okazuje się jednak, że taka metamorfoza jest bardzo trudna zarówno z uwagi na przeszkody regulacyjne, jak i finansowe.

Wiele władz lokalnych w USA i Kanadzie skłania się do przygotowania zachęt dla firm, dzięki którym zamiana powierzchni biurowych na mieszkaniowe staje się dla inwestorów bardziej przyjazna i wykonalna. Tym samym unika się kosztownych i uciążliwych wyburzeń w centrach miast, które wraz z nowymi budowami generują znacznie więcej emisji dwutlenku węgla niż konwersja istniejących budynków – zauważa Gąsiorowski.

Jednym z liderów w zakresie takich konwersji jest miasto Calgary w Kanadzie. Z kolei władze San Francisco starają się dostosować obecne przepisy budowlane do potrzeb konwersji, a w Waszyngtonie burmistrz chce przeznaczyć istotne środki na program ulg podatkowych wspierających takie przekształcenia. Głośno jest także o pomysłach burmistrza Nowego Jorku, który forsuje zmiany w przepisach związanych z zagospodarowaniem przestrzennym, zaś strefa przemysłowa w centrum Manhattanu ma umożliwiać wykorzystanie jej również pod kątem powierzchni mieszkaniowych.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Niemczech, gdzie coraz silniej odczuwalny jest deficyt mieszkań. Według specjalistów z JLL konwersje powierzchni biurowych na mieszkalne nie odegrały do tej pory szczególnej roli na tamtejszym rynku, jednak zmiany już są widoczne. Jak wyliczyli specjaliści, we Frankfurcie liczba konwersji wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 15 lat, a wolna powierzchnia biurowa w siedmiu głównych miastach ma potencjał przekształcenia pustostanów w 20 tys. mieszkań do 2025 roku. Odpowiada to około 40 proc. zapotrzebowania na przestrzeń mieszkalną w metropoliach, które pojawi się w ciągu najbliższych dwóch lat.

Tymczasem w Polsce borykającej się z równie bolesnym deficytem mieszkań liczba konwersji przestrzeni biurowych na mieszkaniowe jest niewielka w porównaniu ze skalą wyburzeń. Być może sytuację w kraju zmieni rozwijający się rynek PRS, gdzie inwestorzy mogą pokusić się o spektakularne przebudowy np. w dzielnicach tradycyjnie kojarzonych z biurowcami. Przykładem takiego trendu może być sprzedaż przez Fundusz Octava biurowca Obrzeżna Center inwestorowi, który zamierza go przebudować i zmienić jego funkcję na mieszkaniową. Obrzeżna Center to budynek zlokalizowany przy głównym skrzyżowaniu Mokotowskiego Obszaru Biznesowego.

Część nieruchomości biurowych w Polsce, zwłaszcza tych starszych, podobnie jak w USA czy Niemczech, jest w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Często sprzedaż takich aktywów oznacza likwidację budynku. Widać to po dużej liczbie wyburzeń, jakie w ostatnim czasie można zaobserwować w centrach polskich miast – tłumaczy Jan Gąsiorowski.

Z krajobrazu Warszawy znika np. Atrium International, a Empark Mokotów Business Park zostanie radykalnie przebudowany. Podobnie dzieje się w każdym większym mieście w Polsce. W Krakowie znika galeria Plaza, a we Wrocławiu biurowiec Impela. Specjaliści zwracają jednocześnie uwagę, że brakuje zachęt – czy to finansowych, czy to regulacyjnych – do przekształcania i przebudowy istniejących projektów. 16 sierpnia 2022 Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na mieszkalne, który uległ potem kolejnym przeobrażeniom. Konwersja miała według planu być przeprowadzana bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, z wyjątkiem elementów konstrukcyjnych budynku. Mankamentem projektu, który miał być przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2023, był jednak ograniczony czas, w jakim konwersje mogłyby zostać przeprowadzone. Miało to nastąpić tylko w ciągu dwóch lat od wejścia przepisów w życie. Dodatkowo w projekcie zawarto zapisy, zgodnie z którymi gmina otrzyma preferencyjną ofertę zakupu lokali czy budynków mieszkalnych odpowiadających co najmniej 5 proc. łącznej powierzchni inwestycji, co znacznie podniosłoby koszt takiej konwersji. Aktualnie brak jest zapowiedzi dotyczących dalszych losów tych przepisów.

Brak regulacji stymulujących przekształcanie powierzchni biurowych na mieszkaniowe stawia takie projekty w trudnej sytuacji. Obecnie inwestorzy mają jedynie możliwość skorzystania z przepisów i trybu w ramach tzw. lex deweloper, co nie zawsze promuje konwersję jako pożądany kierunek przebudowy. Przykład płynący zza oceanu, gdzie mamy zachęty zarówno podatkowe, jak i prawne, jest ciekawym kierunkiem, który umożliwia władzom lokalnym stymulowanie i realne wpływanie na przestrzeń miejską. Odpowiednie przepisy dedykowane konwersji budynków biurowych na mieszkalne mogą zwiększyć liczbę tego typu projektów przeprowadzanych na polskim rynku i tym samym zapewnić istotny wzrost dostępnej powierzchni mieszkaniowej w największych miastach w Polsce – przewiduje Gąsiorowski.

Zgodnie z obliczeniami JLL na rynku niemieckim koszty konwersji biur na powierzchnie mieszkalne w głównych miastach wynoszą średnio blisko 50 proc. mniej niż w przypadku nowych budynków, pomimo szeregu wyzwań związanych z konstrukcją i dostosowaniem takich budynków. Ponadto emisja dwutlenku węgla jest znacząco niższa w przypadku renowacji. Według najnowszych badań budynki odpowiadają za 38 proc. światowych emisji dwutlenku węgla, przy czym 28 proc. pochodzi z eksploatacji budynków, a pozostałe 10 proc. spowodowane jest zużyciem energii niezbędnej do produkcji materiałów i technologii wykorzystywanych w budownictwie.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rituals po raz pierwszy w parku handlowym

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Marka Rituals jesienią tego roku zadebiutuje w nowym formacie w San Parku Mysiadło pod Warszawą. Będzie to pierwszy lokal Rituals w Polsce otwarty w parku handlowym.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Wydarzenia

Polska Zmieniaj świat z ULI

schedule 12 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Urban Land Institute (ULI) Poland zaprasza na konferencję „Game Changers in the Real Estate World”, która odbędzie się w dniach 17–18 kwietnia 2024 roku w hotelu Raffles Europejski w Warszawie. "Eurobuild" objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwsza taka drogeria dm

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W podwrocławskich Dobrzykowicach przy ul. Wrzosowe Łąki 1 otwarto kolejną drogerię dm. Jest to 27 sklep sieci w Polsce i zarazem pierwszy zrealizowany zgodnie z najnowszym konceptem marki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Żerniki Na Novo po raz drugi

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Atal realizuje II etap wrocławskiej inwestycji Żerniki Na Novo. W ramach tej fazy projektu deweloper odda około 380 mieszkań i dziewięć lokali usługowych. Osiedle powstaje przy Alei Architektów jako część unikalnego konceptu urbanistycznego WuWA2.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Relokacje z rozbudową w tle

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Designer Outlet Gdańsk dwie polskie marki, Lancerto i Ryłko, zmieniły lokalizacje i wprowadziły się do większych lokali. Zmodernizowano też salon Pierre Cardin.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowości w Offercie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Oferta handlowa kompleksu Off Piotrkowska Center poszerzyła się o cztery kolejne marki. Również do grona najemców biurowej części kompleksu dołączyła nowa firma.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Sphinx wraca do Gliwic

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Gliwicach w kompleksie biurowo-handlowym DL Prime przy ul. Piwnej zaczęła działać restauracja Sphinx.

Technologie

Polska Przez węgiel do OZE

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Rafako i Energotherm pracują nad wprowadzeniem na rynek nowej technologii zwiększającej elastyczność bloków energetycznych bazujących na węglu. Rozwiązanie powinno być gotowe w II półroczu 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dekada dla kucharzy

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Dekada Nysa poszerzy swoją ofertę o nową markę, specjalizującą się w rozwiązaniach AGD do kuchni i jadalni. Sklep marki Ambition zajmie w obiekcie powierzchnię 120 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Change w Tarnowie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W Gemini Parku Tarnów otwarto salon z damską bielizną Change Lingerie. Lokal zajmowany przez markę ma powierzchnię 100 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Trzechsetny Jysk

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Galerii Północnej w Warszawie otwarto sklep międzynarodowej marki Jysk. Salon zajmie powierzchnię 1,5 tys. mkw. To już trzechsetna placówka sieci w Polsce.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Allegro koło lotniska

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Panattoni wybudowało kolejną inwestycję w Małopolsce. Kompleks City Logistics Kraków Airport II powstał w formule spekulacyjnej i ma już pierwszego najemcę – firmę Allegro.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela się rozkręca

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W kompleksie handlowym Karuzela w Białej Podlaskiej otwarto sklep Bricomarché. To pierwsza placówka sieci w mieście. Salon zajmuje powierzchnię ponad 3 tys. mkw., ogród zewnętrzny łącznie 1,5 tys. mkw., a specjalna wiata budowlana kolejne 600 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Własne M w Piastowie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Totalbud rozpoczyna budowę kolejnej inwestycji mieszkaniowej, w której firma jest jednocześnie deweloperem i generalnym wykonawcą. Budynek mieszkalny Viva Piastów stanie w Piastowie przy ul. Emilii Plater.

Wydarzenia

Polska Zapraszamy do Łodzi!

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Już po raz trzeci 18 kwietnia w Łodzi odbędzie się ogólnopolska konferencja „Miasta i Deweloperzy”. Eksperci, menedżerowie i deweloperzy porozmawiają o rynku nieruchomości mieszkaniowych, "Eurobuild" objął wydarzenie patronatem medialnym.

Eurobuild CEE

Polska Kwietniowy "Eurobuild" już do poczytania!

schedule 11 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Kolejna edycja miesięcznika jest już dostępna w wersji papierowej i online! Tradycyjnie nowy numer trafił w pierwszej kolejności do Gości naszej konferencji, a zaraz później – do wszystkich Czytelników!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Zrównoważony projekt pod Warszawą

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

DSV – Global Transport and Logistics rozpoczyna realizację centrum logistycznego w Wypędach pod Warszawą. Na generalnego wykonawcę inwestycji operator wybrał firmę Atlas Ward.

ESG

Polska Echo zmniejsza emisję

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje jej działania i osiągnięcia w obszarze ESG w 2023 roku. Dokument został przygotowany zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można zamieszkać w Oceanie

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ocean Apartments, część wielofunkcyjnego kompleksu Ocean Resi Capital, uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Dwa siedmiopiętrowe budynki na krakowskim Zabłociu dostarczyły łącznie 120 mieszkań.

Najnowsze w Budownictwo

schedule 02 kwietnia 2024

Wyremontowali w Poznaniu

Miasto Poznań zakończyło modernizację budynku przy placu Bernardyńskim. Prace objęły remont elewacji, wydzielenie nowych mieszkań i aranżację terenu zewnętrznego.

schedule 29 marca 2024

Erbud stawia na fotowoltaikę

Rok 2023 w grupie Erbud stał pod znakiem rosnących zysków z OZE i usług dla przemysłu. EBIT segmentu OZE wzrósł o 255 proc. r-d-r, a usług dla przemysłu o +85 proc. r-d-r. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku grupa podpisała łącznie kontrakty na kwotę prawie 1 mld zł.

schedule 26 marca 2024

Dwie inwestycje, jeden wykonawca

Cordia Polska i Q Hotel jako generalnego wykonawcę swoich inwestycji przy ul. Haffnera w Sopocie wybrały firmę Bauhaus. Prace na dwóch placach budowy już wystartowały.

schedule 15 marca 2024

Mirbud wybuduje fabrykę Izery

Mirbud został generalnym wykonawcą fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Spółka podpisała list intencyjny z zamawiającym, czyli spółką ElectroMobility Poland,

schedule 29 lutego 2024

Budowlanka boi się VR

Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

schedule 13 lutego 2024

Szpitalna jak nowa

Narożna kamienica Szpitalna, stojąca u zbiegu pl. Zamkowego i Międzymurza Piotra Biegańskiego w Warszawie, przeszła generalny remont konserwatorski dwóch elewacji.

schedule 13 lutego 2024

Wyremontowali w Łodzi

Prace rewitalizacyjne w łódzkiej kamienicy przy ul. Mielczarskiego 22 dobiegają końca. Oprócz samego budynku metamorfozę przeszło też podwórko, na którym zaaranżowano strefę wypoczynkowo-rekreacyjną.

schedule 07 lutego 2024

Kubatura, drogi i materiały budowlane

Warbud i Eurovia stworzyły nową grupę budowlaną na polskim rynku – holding Vinci Construction Polska.

schedule 01 lutego 2024

Zrównoważone rozwiązania pod nowym szyldem

Lafarge Cement zmienia nazwę na Holcim Polska. Firma od 2015 roku jest częścią grupy Holcim, funkcjonującej wcześniej pod nazwą LafargeHolcim. 

schedule 26 stycznia 2024

Zachodnia dla czytelników

Zakończył się dwuletni remont łódzkiej kamienicy przy ul. Zachodniej 76. W budynku zostanie otwarta biblioteka Secesja.

schedule 23 stycznia 2024

Motyl do remontu

Uniwersytet Łódzki rozpoczyna przebudowę kamienicy przy ul. Sienkiewicza 21. Ma tam powstać ogólnodostępna przestrzeń, w szczególności przeznaczona dla osób zainteresowanych nauką, kulturą i sztuką.

schedule 17 stycznia 2024

W budownictwie przychody rosną

Jak wynika z raportu "Firmy budowlane w Polsce 2023-2028” autorstwa firmy Spectis, łączne przychody 40 wiodących grup budowlanych w 2023 roku wyniosły 67 mld zł. Ta wartość stanowiła 30 proc. przychodów całego sektora średnich i dużych firm.

schedule 11 stycznia 2024

Mniej konsolidacji, więcej dywersyfikacji

Bardzo dynamiczna sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2023 roku skłaniała deweloperów do szybkiego reagowania. Jednak mimo poprawy sytuacji i dużych możliwości firmy deweloperskie pozostały ostrożne w swoich decyzjach biznesowych – wskazuje raport przygotowany przez Spectis.

schedule 10 stycznia 2024

Deweloperzy zmieniają sektory

Co czwarty środkowoeuropejski deweloper deklaruje, że w 2024 roku skoncentruje działalność w nowym sektorze rynku  – wynika z raportu "Real Estate Confidence Survey for Central Europe 2024", przygotowanego przez Deloitte.

schedule 09 stycznia 2024

Kiedyś biuro, dziś mieszkanie

Jak zauważa kancelaria Wolf Theiss, w USA czy Europie Zachodniej projektów związanych z zamianą powierzchni biurowych na mieszkaniowe jest coraz więcej. W Polsce to nadal nieliczne, odosobnione przypadki.

schedule 08 stycznia 2024

Perspektywiczne moduły

Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce to już blisko 5 mld zł – wynika z raportu firmy badawczej Spectis „Budownictwo modułowe w Polsce 2024-2029”. Pomimo przejściowego spowolnienia, perspektywy dla budownictwa modułowego do 2029 roku pozostają bardzo obiecujące.

schedule 03 stycznia 2024

Erbud stawia na serwis

Grupa Erbud sfinalizowała akwizycję spółki CKTiS z Płocka, poszerzając tym samym swój segment usług dla przemysłu.

schedule 15 grudnia 2023

Dane i biura w Duchnicach

Totalbud wybuduje na zlecenie firmy Atman centrum danych w Duchnicach koło Ożarowa Mazowieckiego, około 30 km od Warszawy. Umowa dotyczy budowy obiektu kolokacyjnego z pomieszczeniami biurowymi.

schedule 05 grudnia 2023

Nabrzeże w Gdańsku do przebudowy

Erbud w konsorcjum z Aqua Works pozyskał kontrakt hydrotechniczny na budowę umocnienia dna wzdłuż Nabrzeża Przemysłowego w Gdańsku. Wartość umowy to niemal 30 mln zł brutto.

schedule 29 listopada 2023

Miliardy na projekty energetyczno-przemysłowe

Od początku 2022 roku obserwowany jest wyraźny wzrost liczby i wartości zapowiadanych inwestycji w obszarze transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Aktualna wartość największych realizowanych i planowanych projektów energetycznych sięga już ponad 530 mld zł – podaje Spectis.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie