EN

Polska Kiedyś biuro, dziś mieszkanie

Budownictwo
Jak zauważa kancelaria Wolf Theiss, w USA czy Europie Zachodniej projektów związanych z zamianą powierzchni biurowych na mieszkaniowe jest coraz więcej. W Polsce to nadal nieliczne, odosobnione przypadki.

Przekształcenia biurowców w obiekty mieszkaniowe to temat szeroko komentowany i coraz częściej realizowany przez inwestorów w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych. Uwarunkowania, jakie skłaniają do przebudowy budynków biurowych na mieszkaniowe, są podobne do tych obserwowanych w Polsce – rosnące stopy procentowe i pandemia doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby niespłacanych kredytów komercyjnych i pustostanów, zwłaszcza w starszych budynkach biurowych, oferujących mniej prestiżowe lokalizacje i mniej udogodnień.

Brak zachęt do przekształcania nierentownych biurowców w mieszkania i apartamenty skutecznie blokuje wiele inwestycji. Wolimy dziś wyburzać, zamiast przebudowywać. Pytanie tylko, czy nas jako społeczeństwo na to stać – mówi Jan Gąsiorowski, associate w warszawskim biurze Wolf Theiss.

Poziom pustostanów w USA czy Kanadzie jest dość podobny do rynku w Polsce. Według firmy CBRE poziom pustostanów biurowych na Manhattanie w maju 2023 wyniósł 15 proc. W Polsce od II kwartału 2022 roku wskaźnik pustostanów na głównych regionalnych rynkach biurowych znajduje się w trendzie wzrostowym, na koniec III kwartału 2023 roku wynosząc 17,3 proc. Jak zauważa ekspert Wolf Theiss, w wielu dużych ośrodkach za oceanem trwa boom na budowę nowych biur, ponieważ większe firmy przenoszą się do budynków oferujących nowoczesną powierzchnię, szereg udogodnień i rozwiązania zgodne ze strategiami ESG. Oznacza to degradującą się powierzchnię biurową w centrach miast, przy jednoczesnym deficycie mieszkań. Naturalnym krokiem powinna być zatem konwersja budynków biurowych na mieszkalne. Okazuje się jednak, że taka metamorfoza jest bardzo trudna zarówno z uwagi na przeszkody regulacyjne, jak i finansowe.

Wiele władz lokalnych w USA i Kanadzie skłania się do przygotowania zachęt dla firm, dzięki którym zamiana powierzchni biurowych na mieszkaniowe staje się dla inwestorów bardziej przyjazna i wykonalna. Tym samym unika się kosztownych i uciążliwych wyburzeń w centrach miast, które wraz z nowymi budowami generują znacznie więcej emisji dwutlenku węgla niż konwersja istniejących budynków – zauważa Gąsiorowski.

Jednym z liderów w zakresie takich konwersji jest miasto Calgary w Kanadzie. Z kolei władze San Francisco starają się dostosować obecne przepisy budowlane do potrzeb konwersji, a w Waszyngtonie burmistrz chce przeznaczyć istotne środki na program ulg podatkowych wspierających takie przekształcenia. Głośno jest także o pomysłach burmistrza Nowego Jorku, który forsuje zmiany w przepisach związanych z zagospodarowaniem przestrzennym, zaś strefa przemysłowa w centrum Manhattanu ma umożliwiać wykorzystanie jej również pod kątem powierzchni mieszkaniowych.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Niemczech, gdzie coraz silniej odczuwalny jest deficyt mieszkań. Według specjalistów z JLL konwersje powierzchni biurowych na mieszkalne nie odegrały do tej pory szczególnej roli na tamtejszym rynku, jednak zmiany już są widoczne. Jak wyliczyli specjaliści, we Frankfurcie liczba konwersji wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 15 lat, a wolna powierzchnia biurowa w siedmiu głównych miastach ma potencjał przekształcenia pustostanów w 20 tys. mieszkań do 2025 roku. Odpowiada to około 40 proc. zapotrzebowania na przestrzeń mieszkalną w metropoliach, które pojawi się w ciągu najbliższych dwóch lat.

Tymczasem w Polsce borykającej się z równie bolesnym deficytem mieszkań liczba konwersji przestrzeni biurowych na mieszkaniowe jest niewielka w porównaniu ze skalą wyburzeń. Być może sytuację w kraju zmieni rozwijający się rynek PRS, gdzie inwestorzy mogą pokusić się o spektakularne przebudowy np. w dzielnicach tradycyjnie kojarzonych z biurowcami. Przykładem takiego trendu może być sprzedaż przez Fundusz Octava biurowca Obrzeżna Center inwestorowi, który zamierza go przebudować i zmienić jego funkcję na mieszkaniową. Obrzeżna Center to budynek zlokalizowany przy głównym skrzyżowaniu Mokotowskiego Obszaru Biznesowego.

Część nieruchomości biurowych w Polsce, zwłaszcza tych starszych, podobnie jak w USA czy Niemczech, jest w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Często sprzedaż takich aktywów oznacza likwidację budynku. Widać to po dużej liczbie wyburzeń, jakie w ostatnim czasie można zaobserwować w centrach polskich miast – tłumaczy Jan Gąsiorowski.

Z krajobrazu Warszawy znika np. Atrium International, a Empark Mokotów Business Park zostanie radykalnie przebudowany. Podobnie dzieje się w każdym większym mieście w Polsce. W Krakowie znika galeria Plaza, a we Wrocławiu biurowiec Impela. Specjaliści zwracają jednocześnie uwagę, że brakuje zachęt – czy to finansowych, czy to regulacyjnych – do przekształcania i przebudowy istniejących projektów. 16 sierpnia 2022 Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na mieszkalne, który uległ potem kolejnym przeobrażeniom. Konwersja miała według planu być przeprowadzana bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, z wyjątkiem elementów konstrukcyjnych budynku. Mankamentem projektu, który miał być przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2023, był jednak ograniczony czas, w jakim konwersje mogłyby zostać przeprowadzone. Miało to nastąpić tylko w ciągu dwóch lat od wejścia przepisów w życie. Dodatkowo w projekcie zawarto zapisy, zgodnie z którymi gmina otrzyma preferencyjną ofertę zakupu lokali czy budynków mieszkalnych odpowiadających co najmniej 5 proc. łącznej powierzchni inwestycji, co znacznie podniosłoby koszt takiej konwersji. Aktualnie brak jest zapowiedzi dotyczących dalszych losów tych przepisów.

Brak regulacji stymulujących przekształcanie powierzchni biurowych na mieszkaniowe stawia takie projekty w trudnej sytuacji. Obecnie inwestorzy mają jedynie możliwość skorzystania z przepisów i trybu w ramach tzw. lex deweloper, co nie zawsze promuje konwersję jako pożądany kierunek przebudowy. Przykład płynący zza oceanu, gdzie mamy zachęty zarówno podatkowe, jak i prawne, jest ciekawym kierunkiem, który umożliwia władzom lokalnym stymulowanie i realne wpływanie na przestrzeń miejską. Odpowiednie przepisy dedykowane konwersji budynków biurowych na mieszkalne mogą zwiększyć liczbę tego typu projektów przeprowadzanych na polskim rynku i tym samym zapewnić istotny wzrost dostępnej powierzchni mieszkaniowej w największych miastach w Polsce – przewiduje Gąsiorowski.

Zgodnie z obliczeniami JLL na rynku niemieckim koszty konwersji biur na powierzchnie mieszkalne w głównych miastach wynoszą średnio blisko 50 proc. mniej niż w przypadku nowych budynków, pomimo szeregu wyzwań związanych z konstrukcją i dostosowaniem takich budynków. Ponadto emisja dwutlenku węgla jest znacząco niższa w przypadku renowacji. Według najnowszych badań budynki odpowiadają za 38 proc. światowych emisji dwutlenku węgla, przy czym 28 proc. pochodzi z eksploatacji budynków, a pozostałe 10 proc. spowodowane jest zużyciem energii niezbędnej do produkcji materiałów i technologii wykorzystywanych w budownictwie.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rituals w Agorze

schedule 19 września 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Agory Bytom dołączyła holenderska marka Rituals. Na asortyment marki składają się m.in. produkty do pielęgnacji ciała i twarzy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Karma w Wielkopolsce

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

WPIP Construction rozpoczęło w Pile prace związane z realizacją hali magazynowej z częścią biurową. Inwestorem jest spółka Swiss Valley. Budynek o powierzchni 9,3 tys. mkw. będzie służył do przechowywania i dystrybucji karmy dla zwierząt domowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejny park na Warmii

schedule 19 września 2024
Opr./edited by JC

LCP Properties otworzyło M Park Olsztyn. To 49. obiekt handlowy marki w kraju i ósmy M Park w województwie warmińsko-mazurskim.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska DL Invest buduje dla QSL

schedule 19 września 2024
Opr./edited by JC

DL Invest Group realizuje rozbudowę infrastruktury magazynowej dla firmy Quick Service Logistics. Nowy obiekt w Teresinie będzie dysponować powierzchnią 12,5 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Krakowski PRS pod szyldem Afi Home

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

Platforma Afi Home oddała do użytku swój czwarty projekt w Krakowie. W trzech budynkach przy ul. Czyżewskiego znajduje się łącznie 311 umeblowanych lokali.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przyjemne z pożytecznym w Varso Place

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

HB Reavis podpisało nowe umowy najmu na ponad 1 tys. mkw. powierzchni w Varso Place. Ofertę kompleksu w centrum Warszawy wzbogacą koncepty gastronomiczne Palms Burger, Tai Din, Yashi Sushi, restauracja Wybitnie Nieznani, cukiernia Semifreddo i sklep Vino&Vino oraz usługi.

Rynek mieszkaniowy

Polska Echo pnie się w górę

schedule 19 września 2024
Opr./edited by JC

Echo Investment opublikowało wyniki finansowe za I połowę 2024. Firma sprzedała w tym okresie blisko 900 mieszkań i zadebiutowała w segmencie prywatnych akademików.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Prime z własną konstelacją

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

Zarządzany przez HIH Real Estate biurowiec Prime na warszawskiej Woli przejdzie modernizację. Właściciel zapowiada zmiany w częściach wspólnych budynku m.in. w lobby i na ogólnodostępnym tarasie. Za nową aranżację odpowiada pracownia MIXD.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe wciąż ma pełno

schedule 19 września 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate ponownie wynajęło około dwóch trzecich powierzchni logistycznej w Kelsterbach, niedaleko Frankfurtu nad Menem. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 19 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Austria Wiecha nad wiedeńskim parkiem

schedule 19 września 2024
Opr./edited by JC

Nad budową MLP Business Park Vienna zawisła wiecha. Obiekty wchodzące w skład inwestycji mają być oddane do użytkowania w IV kwartale 2024.

ESG

Świat Problemy z raportowaniem niefinansowym

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

Według raportu KPMG, jedynie 29 proc. ankietowanych globalnych firm jest gotowych na zewnętrzny audyt raportów ESG.

Rynek mieszkaniowy

Polska Splot przy ulicy Sowińskiego

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

Pod koniec 2024 roku Matexi Polska rozpocznie budowę I etapu wieloetapowej inwestycji Splot Wola przy ul. Sowińskiego 28 w Warszawie. W ramach całego przedsięwzięcia powstanie łącznie około 650 mieszkań.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Na piwo pod Pruszkowem

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

United Distribution Holding dobiera powierzchnię w centrum dystrybucyjnym Warsaw West Park – Pruszków. Najemca zajmuje łącznie około 5,5 tys. mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Refield rusza pod Szczecin

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

Refield ogłasza budowę kolejnej inwestycji, tym razem w Goleniowie w woj. zachodniopomorskim. Port Goleniów, o powierzchni blisko 15 tys. mkw. GLA będzie usytuowany w pobliżu głównych tras komunikacyjnych, w tym drogi S3 oraz S6.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Biura dla biznesu, plac dla mieszkańców

schedule 18 września 2024
Opr./edited by MR

Westminster Polska planuje realizację kompleksu biurowo-usługowego w warszawskiej dzielnicy Włochy, pod adresem Aleje Jerozolimskie 195. Inwestycja ma składać się z trzech budynków, pomiędzy którymi powstanie otwarty dziedziniec.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Fabryka leków biologicznych u Ideal Idea

schedule 18 września 2024
Opr./edited by MR

Wrocławska spółka Bioceltix wynajęła powierzchnię od Ideal Idea w City Park Wrocław III pod produkcję leków weterynaryjnych.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Szwajcarskie zawory w Aradzie

schedule 18 września 2024
Opr./edited by MR

Firma Vat Romania, we współpracy z VGP, rozpoczęła budowę nowej fabryki w Aradzie. Obiekt o powierzchni 21 tys. mkw. będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie produkcyjne i nowoczesne biura.

Rynek mieszkaniowy

Polska Develia kończy w Ursusie

schedule 18 września 2024
Opr./edited by MR

Develia zakończyła budowę ostatnich dwóch etapów warszawskiej inwestycji Next Ursus. W tej fazie powstały trzy budynki: Accent, Ambition i Energy.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wystartowała budowa Bramy Jury

schedule 18 września 2024
Opr./edited by MR

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Bramy Jury w Zawierciu. Obiekt o powierzchni 16,2 tys. mkw. ma być otwarty w II połowie 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Do pełna przy lotnisku w Krakowie-Balicach

schedule 18 września 2024
Opr./edited by MR

Panattoni w pełni skomercjalizowało swój najnowszy projekt w Małopolsce – City Logistics Kraków Airport II. Inwestycja, ukończona w lipcu tego roku, zyskała drugiego najemcę, który zajmie około 20 tys. mkw.

Najnowsze w Budownictwo

schedule 02 września 2024

Strabag wybuduje The Arc

Strabag został wybrany generalnym wykonawcą The Arc, budynku biurowego w Bukareszcie. Inwestorem projektu jest PPF Real Estate.

schedule 27 sierpnia 2024

Erbud wraca na Politechnikę

Politechnika Lubelska powierzyła spółce Erbud International modernizację infrastruktury Wydziału Zarządzania oraz Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej. To piąta współpraca między tymi instytucjami.

schedule 26 lipca 2024

Postulaty branży budowlanej

Rola budownictwa w rozwoju Polski, uczciwa konkurencja i ochrona inwestycji strategicznych to jedne z punktów manifestu wygłoszonego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

schedule 18 lipca 2024

Będą budować w Antarktyce

Konsorcjum firm Dekpol Budownictwo i Andrewex Construction zostało wybrane jako wykonawca konstrukcji budynku głównego stacji im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.

schedule 12 lipca 2024

Cieplej w lubelskim akademiku

Blisko 20 mln zł brutto otrzyma spółka z grupy Erbud za kompleksową modernizację termiczną Domu Studenckiego nr 4 Politechniki Lubelskiej. Prace zostaną przeprowadzone w formule "zaprojektuj i wybuduj".

schedule 01 lipca 2024

Konserwatyści i innowatorzy na budowie

Niemal 80 proc. respondentów z polskiej branży budowlanej uważa, że nowe technologie w ich firmach i zespołach wprowadza się trudno lub bardzo trudno – wynika z raportu ThinkCo „Budownictwo 5.0. Innowacyjne materiały i technologie”.

schedule 27 czerwca 2024

Wybudują dla Hiltona w Warszawie

TFG Development wybrało Porr na generalnego wykonawcę hotelu Canopy by Hilton Warsaw. Otwarcie obiektu zaplanowane jest na połowę 2026 roku

schedule 27 czerwca 2024

Fotowoltaika w Kiekrzu

ML System zawarła ze spółką EW Kiekrz umowę dotyczącą budowy Elektrowni Fotowoltaicznej Kiekrz w woj. wielkopolskim o łącznej mocy 44,48 MWp. Wartość kontraktu wynosi 61,6 mln zł netto. 

schedule 07 czerwca 2024

Mniej upadłości, więcej restrukturyzacji

W 2023 roku upadłość ogłosiły 52 przedsiębiorstwa z branży budowlanej. To o 10 mniej niż w 2022 roku – wynika z raportu przygotowanego przez firmę MGBI. 

schedule 22 maja 2024

Nieefektywna branża budowlana

Produktywność w sektorze budownictwa jest niższa niż w 1995 roku, choć w całej gospodarce UE zwiększyła się w tym okresie o 40 proc. Jednocześnie trendowi temu towarzyszy brak rąk do pracy - oceniają autorzy raportu badawczego przygotowanego przez PlanRadar.

schedule 06 maja 2024

Barometr branży nieruchomości

Najnowsze badanie Berlin Hyp Trendbarometer wskazuje, że branża nieruchomości w Niemczech adaptuje się do zmienionych warunków. Sektor chce m.in. wykorzystywać transformację energetyczną. Jednocześnie oczekuje większego wsparcia ze strony polityków.

schedule 29 kwietnia 2024

Dworcowa będzie jak nowa

W katowickim Śródmieściu startuje inwestycja Kwartał Dworcowa. Projekt obejmie m.in. rewitalizację zabytkowych kamienic, znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego.

schedule 18 kwietnia 2024

Wmurowali kamień pod cyberpoligon

Na terenie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa WAT. Kontrakt generalnego wykonawcy, firmy Unibep ma wartość około 163 mln zł netto.

schedule 17 kwietnia 2024

Wybudują Południk 17

Archicom wybrał w przetargu generalnego wykonawcę wrocławskiego osiedla Południk 17. Prace budowlane zrealizuje Budimex. Kontrakt opiewa na kwotę sięgającą 140 mln zł.

schedule 17 kwietnia 2024

Nowe mury dla Baumitu

Firma Baumit kupiła działkę pod budowę kolejnej fabryki. Zakład produkcyjny o powierzchni 5 tys. mkw. powstanie w woj. opolskim.

schedule 02 kwietnia 2024

Wyremontowali w Poznaniu

Miasto Poznań zakończyło modernizację budynku przy placu Bernardyńskim. Prace objęły remont elewacji, wydzielenie nowych mieszkań i aranżację terenu zewnętrznego.

schedule 29 marca 2024

Erbud stawia na fotowoltaikę

Rok 2023 w grupie Erbud stał pod znakiem rosnących zysków z OZE i usług dla przemysłu. EBIT segmentu OZE wzrósł o 255 proc. r-d-r, a usług dla przemysłu o +85 proc. r-d-r. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku grupa podpisała łącznie kontrakty na kwotę prawie 1 mld zł.

schedule 26 marca 2024

Dwie inwestycje, jeden wykonawca

Cordia Polska i Q Hotel jako generalnego wykonawcę swoich inwestycji przy ul. Haffnera w Sopocie wybrały firmę Bauhaus. Prace na dwóch placach budowy już wystartowały.

schedule 15 marca 2024

Mirbud wybuduje fabrykę Izery

Mirbud został generalnym wykonawcą fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Spółka podpisała list intencyjny z zamawiającym, czyli spółką ElectroMobility Poland,

schedule 29 lutego 2024

Budowlanka boi się VR

Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

Wydanie 9 (291) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie