EN

Europa Środkowa Deweloperzy zmieniają sektory

Budownictwo
Co czwarty środkowoeuropejski deweloper deklaruje, że w 2024 roku skoncentruje działalność w nowym sektorze rynku  – wynika z raportu "Real Estate Confidence Survey for Central Europe 2024", przygotowanego przez Deloitte.

Autorzy raportu wskazują, że branża nieruchomości stopniowo dostosowuje się do zakłóceń spowodowanych wojną w Ukrainie, a firmy deweloperskie wykazują się znacznie większym optymizmem niż rok wcześniej. 40 proc. ankietowanych zapowiada wzrost ogólnej aktywności rynkowej. Ponad 70 proc. respondentów z Polski przewiduje również zwiększony dostęp do produktów inwestycyjnych.

Jednym z najbardziej znaczących trendów wśród deweloperów w 2024 roku może okazać się zmiana głównej gałęzi działalności. Co czwarty badany deklaruje, że w najbliższych miesiącach przeniesie swoją uwagę na inny obszar. Tendencja do zmian jest najsilniejsza wśród deweloperów biurowych i handlowych – odpowiednio trzech na czterech i co drugi deklaruje skupienie się na innych sektorach w 2024 roku. Ankietowani chcą skoncentrować się najczęściej na projektach mixed-use oraz mieszkaniach na wynajem.

Jest to jeden z ciekawszych trendów zaobserwowanych w naszym tegorocznym badaniu. Z jednej strony wynika on ze zmniejszonego zainteresowania określonymi klasami aktywów, takimi jak biura czy centra handlowe. Z drugiej strony, może to być tylko czasowa strategia na przetrwanie ciężkich – ocenia Dominik Stojek, partner, lider grupy nieruchomościowej, szef zespołu doradztwa nieruchomościowego Deloitte.

Pod względem możliwości inwestycyjnych za najbardziej atrakcyjny wciąż uznawany jest sektor magazynowy. Rosnącą popularnością zarówno wśród deweloperów, jak i inwestorów cieszy się również branża mieszkaniowa, dobrze rokuje także sektor PRS. Ponad 60 proc. deweloperów planuje sprzedawać projekty bezpośrednio po ich ukończeniu, podobne deklaracje w ostatnim kwartale 2022 roku składało rekordowo niewielu (27 proc.) respondentów. Odwrócenie tej tendencji to sygnał powrotu do bardziej proaktywnej postawy w branży. Ta zmiana jest szczególnie widoczna wśród deweloperów mieszkaniowych – aż trzy czwarte z nich planuje szybką sprzedaż ukończonych projektów.

Deweloperzy wymieniają różne wyzwania, którym będą musieli stawić czoła w przyszłym roku. Za największe uznawana jest kwestia finansowania (26 proc.), jednym z głównych celów stało się też zabezpieczenie działek na czas ożywienia gospodarczego (23 proc. odpowiedzi). W tym obszarze, w szczególnej sytuacji znajduje się polski rynek ze względu na nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z lipca 2023 roku, która w pesymistycznych scenariuszach może zmniejszyć liczbę dostępnych działek pod zabudowę.

Jak zauważają autorzy raportu, opinie uczestników badania dotyczące inwestycji są spolaryzowane, ale świadczą o znacznie większym optymizmie niż w ostatnim kwartale 2022 roku. Rok temu jedynie 16 proc. ankietowanych spodziewało się wzrostu wolumenu transakcji, obecnie aż połowa zapatruje się na tę kwestię pozytywnie. Niemal jedna trzecia respondentów przewiduje, że inwestycje zostaną na tym samym poziomie, spadek zapowiada tylko 19 proc. (w porównaniu do 51 proc. w 2022 roku). Jak podkreśla Deloitte, z perspektywy czasu prognozy przedstawione w poprzednich edycjach raportu okazały się bardzo trafne, co czyni badanie wiarygodnym materiałem w kontekście predykcji rynkowych.

Dwukrotnie więcej niż w ostatnim kwartale 2022 roku, bo aż 31 proc. inwestorów zamierza skupić się na nowych inwestycjach. Co piąty z tej grupy respondentów najwięcej czasu poświęci na pozyskiwanie nowych funduszy. Jeden na trzech spodziewa się poprawy efektywności swojego portfela – to dwa razy więcej niż tych, którzy oczekują jej pogorszenia. Znacząca większość doradców (55 proc.) przewiduje obecnie, że inwestorzy będą aktywnie angażować się zarówno w akcje kupna, jak i sprzedaży. Jednocześnie prawie dwie trzecie tej grupy badanych uważa, że inwestycje pozostaną na podobnym poziomie jak w 2023 roku.

Rekordowo wysoka liczba (64 proc.) respondentów uważa, że dostępność produktów inwestycyjnych wzrośnie w ciągu najbliższych trzech lat, a tylko 8 proc. jest przeciwnego zdania. Najlepsze nastroje w tej kwestii prezentują ankietowani z Polski i Czech – odpowiednio 71 i 74 proc. przewiduje zwiększony dostęp do produktów inwestycyjnych. Prawie połowa ankietowanych spodziewa się, że dostępność finansowania dłużnego w nadchodzących miesiącach pozostanie na podobnym poziomie jak obecnie. Panuje przekonanie, że branżę czeka kolejny trudny rok pod względem pozyskiwania finansowania.

Przewidywania dotyczące otoczenia podatkowego w Europie Środkowej są najbardziej entuzjastyczne od sześciu lat, lepsze nawet niż w latach przed pandemią. Aż 82 proc. ankietowanych oczekuje, że klimat podatkowy pozostanie taki sam. Poziom negatywnych nastrojów spadł o 17 p.p. do rekordowo niskich 10 proc.

Jak zauważają eksperci Deloitte, w porównaniu do poprzednich edycji raportu polscy respondenci wykazują się bardzo dużym optymizmem w kwestii klimatu podatkowego, aż 40 proc. respondentów uważa, że warunki podatkowe ulegną poprawie. Z kolei ankietowani z Czech podchodzą do tematu podatków pesymistycznie, prawie połowa przewiduje pogorszenie w nadchodzących miesiącach. Spojrzenie na ogół wyników tegorocznego badania sugeruje stopniowe pozytywne zmiany oraz rosnącą dynamikę na rynku nieruchomości

Szósta edycja badania została przeprowadzona w grudniu 2023 roku.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rituals po raz pierwszy w parku handlowym

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Marka Rituals jesienią tego roku zadebiutuje w nowym formacie w San Parku Mysiadło pod Warszawą. Będzie to pierwszy lokal Rituals w Polsce otwarty w parku handlowym.

Materiał partnera

Polska Excellent Fern w Off Piotrkowska

schedule 04 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Ruszyła intensywna komercjalizacja wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center. Nowoczesny budynek, którego realizacja rozpocznie się na przełomie 2024/2025, oferuje 4,7 tys. mkw. powierzchni usługowej i 2,7 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Wydarzenia

Polska Zmieniaj świat z ULI

schedule 12 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Urban Land Institute (ULI) Poland zaprasza na konferencję „Game Changers in the Real Estate World”, która odbędzie się w dniach 17–18 kwietnia 2024 roku w hotelu Raffles Europejski w Warszawie. "Eurobuild" objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Pierwsza taka drogeria dm

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W podwrocławskich Dobrzykowicach przy ul. Wrzosowe Łąki 1 otwarto kolejną drogerię dm. Jest to 27 sklep sieci w Polsce i zarazem pierwszy zrealizowany zgodnie z najnowszym konceptem marki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Żerniki Na Novo po raz drugi

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

Atal realizuje II etap wrocławskiej inwestycji Żerniki Na Novo. W ramach tej fazy projektu deweloper odda około 380 mieszkań i dziewięć lokali usługowych. Osiedle powstaje przy Alei Architektów jako część unikalnego konceptu urbanistycznego WuWA2.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Relokacje z rozbudową w tle

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Designer Outlet Gdańsk dwie polskie marki, Lancerto i Ryłko, zmieniły lokalizacje i wprowadziły się do większych lokali. Zmodernizowano też salon Pierre Cardin.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowości w Offercie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Oferta handlowa kompleksu Off Piotrkowska Center poszerzyła się o cztery kolejne marki. Również do grona najemców biurowej części kompleksu dołączyła nowa firma.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Sphinx wraca do Gliwic

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

W Gliwicach w kompleksie biurowo-handlowym DL Prime przy ul. Piwnej zaczęła działać restauracja Sphinx.

Technologie

Polska Przez węgiel do OZE

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Rafako i Energotherm pracują nad wprowadzeniem na rynek nowej technologii zwiększającej elastyczność bloków energetycznych bazujących na węglu. Rozwiązanie powinno być gotowe w II półroczu 2024 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dekada dla kucharzy

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Dekada Nysa poszerzy swoją ofertę o nową markę, specjalizującą się w rozwiązaniach AGD do kuchni i jadalni. Sklep marki Ambition zajmie w obiekcie powierzchnię 120 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Change w Tarnowie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

W Gemini Parku Tarnów otwarto salon z damską bielizną Change Lingerie. Lokal zajmowany przez markę ma powierzchnię 100 mkw.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Trzechsetny Jysk

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W Galerii Północnej w Warszawie otwarto sklep międzynarodowej marki Jysk. Salon zajmie powierzchnię 1,5 tys. mkw. To już trzechsetna placówka sieci w Polsce.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Allegro koło lotniska

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Panattoni wybudowało kolejną inwestycję w Małopolsce. Kompleks City Logistics Kraków Airport II powstał w formule spekulacyjnej i ma już pierwszego najemcę – firmę Allegro.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Karuzela się rozkręca

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

W kompleksie handlowym Karuzela w Białej Podlaskiej otwarto sklep Bricomarché. To pierwsza placówka sieci w mieście. Salon zajmuje powierzchnię ponad 3 tys. mkw., ogród zewnętrzny łącznie 1,5 tys. mkw., a specjalna wiata budowlana kolejne 600 mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Własne M w Piastowie

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Totalbud rozpoczyna budowę kolejnej inwestycji mieszkaniowej, w której firma jest jednocześnie deweloperem i generalnym wykonawcą. Budynek mieszkalny Viva Piastów stanie w Piastowie przy ul. Emilii Plater.

Wydarzenia

Polska Zapraszamy do Łodzi!

schedule 12 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Już po raz trzeci 18 kwietnia w Łodzi odbędzie się ogólnopolska konferencja „Miasta i Deweloperzy”. Eksperci, menedżerowie i deweloperzy porozmawiają o rynku nieruchomości mieszkaniowych, "Eurobuild" objął wydarzenie patronatem medialnym.

Eurobuild CEE

Polska Kwietniowy "Eurobuild" już do poczytania!

schedule 11 kwietnia 2024
Eurobuild CEE

Kolejna edycja miesięcznika jest już dostępna w wersji papierowej i online! Tradycyjnie nowy numer trafił w pierwszej kolejności do Gości naszej konferencji, a zaraz później – do wszystkich Czytelników!

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Zrównoważony projekt pod Warszawą

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by ANZ

DSV – Global Transport and Logistics rozpoczyna realizację centrum logistycznego w Wypędach pod Warszawą. Na generalnego wykonawcę inwestycji operator wybrał firmę Atlas Ward.

ESG

Polska Echo zmniejsza emisję

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by JC

Grupa Echo Investment zaprezentowała raport zrównoważonego rozwoju, który podsumowuje jej działania i osiągnięcia w obszarze ESG w 2023 roku. Dokument został przygotowany zgodnie z nowym standardem wprowadzonym przez unijną dyrektywę CSRD.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można zamieszkać w Oceanie

schedule 11 kwietnia 2024
Opr./edited by MR

Ocean Apartments, część wielofunkcyjnego kompleksu Ocean Resi Capital, uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Dwa siedmiopiętrowe budynki na krakowskim Zabłociu dostarczyły łącznie 120 mieszkań.

Najnowsze w Budownictwo

schedule 02 kwietnia 2024

Wyremontowali w Poznaniu

Miasto Poznań zakończyło modernizację budynku przy placu Bernardyńskim. Prace objęły remont elewacji, wydzielenie nowych mieszkań i aranżację terenu zewnętrznego.

schedule 29 marca 2024

Erbud stawia na fotowoltaikę

Rok 2023 w grupie Erbud stał pod znakiem rosnących zysków z OZE i usług dla przemysłu. EBIT segmentu OZE wzrósł o 255 proc. r-d-r, a usług dla przemysłu o +85 proc. r-d-r. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku grupa podpisała łącznie kontrakty na kwotę prawie 1 mld zł.

schedule 26 marca 2024

Dwie inwestycje, jeden wykonawca

Cordia Polska i Q Hotel jako generalnego wykonawcę swoich inwestycji przy ul. Haffnera w Sopocie wybrały firmę Bauhaus. Prace na dwóch placach budowy już wystartowały.

schedule 15 marca 2024

Mirbud wybuduje fabrykę Izery

Mirbud został generalnym wykonawcą fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie. Spółka podpisała list intencyjny z zamawiającym, czyli spółką ElectroMobility Poland,

schedule 29 lutego 2024

Budowlanka boi się VR

Jak wynika z dodatku technologicznego do raportu Colliersa „ESG na placu budowy”, mimo dostępności nowych technologii droga do pełnej adaptacji i wykorzystania ich potencjału przez branżę budowlaną będzie jeszcze długa i pełna wyzwań.

schedule 13 lutego 2024

Szpitalna jak nowa

Narożna kamienica Szpitalna, stojąca u zbiegu pl. Zamkowego i Międzymurza Piotra Biegańskiego w Warszawie, przeszła generalny remont konserwatorski dwóch elewacji.

schedule 13 lutego 2024

Wyremontowali w Łodzi

Prace rewitalizacyjne w łódzkiej kamienicy przy ul. Mielczarskiego 22 dobiegają końca. Oprócz samego budynku metamorfozę przeszło też podwórko, na którym zaaranżowano strefę wypoczynkowo-rekreacyjną.

schedule 07 lutego 2024

Kubatura, drogi i materiały budowlane

Warbud i Eurovia stworzyły nową grupę budowlaną na polskim rynku – holding Vinci Construction Polska.

schedule 01 lutego 2024

Zrównoważone rozwiązania pod nowym szyldem

Lafarge Cement zmienia nazwę na Holcim Polska. Firma od 2015 roku jest częścią grupy Holcim, funkcjonującej wcześniej pod nazwą LafargeHolcim. 

schedule 26 stycznia 2024

Zachodnia dla czytelników

Zakończył się dwuletni remont łódzkiej kamienicy przy ul. Zachodniej 76. W budynku zostanie otwarta biblioteka Secesja.

schedule 23 stycznia 2024

Motyl do remontu

Uniwersytet Łódzki rozpoczyna przebudowę kamienicy przy ul. Sienkiewicza 21. Ma tam powstać ogólnodostępna przestrzeń, w szczególności przeznaczona dla osób zainteresowanych nauką, kulturą i sztuką.

schedule 17 stycznia 2024

W budownictwie przychody rosną

Jak wynika z raportu "Firmy budowlane w Polsce 2023-2028” autorstwa firmy Spectis, łączne przychody 40 wiodących grup budowlanych w 2023 roku wyniosły 67 mld zł. Ta wartość stanowiła 30 proc. przychodów całego sektora średnich i dużych firm.

schedule 11 stycznia 2024

Mniej konsolidacji, więcej dywersyfikacji

Bardzo dynamiczna sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2023 roku skłaniała deweloperów do szybkiego reagowania. Jednak mimo poprawy sytuacji i dużych możliwości firmy deweloperskie pozostały ostrożne w swoich decyzjach biznesowych – wskazuje raport przygotowany przez Spectis.

schedule 10 stycznia 2024

Deweloperzy zmieniają sektory

Co czwarty środkowoeuropejski deweloper deklaruje, że w 2024 roku skoncentruje działalność w nowym sektorze rynku  – wynika z raportu "Real Estate Confidence Survey for Central Europe 2024", przygotowanego przez Deloitte.

schedule 09 stycznia 2024

Kiedyś biuro, dziś mieszkanie

Jak zauważa kancelaria Wolf Theiss, w USA czy Europie Zachodniej projektów związanych z zamianą powierzchni biurowych na mieszkaniowe jest coraz więcej. W Polsce to nadal nieliczne, odosobnione przypadki.

schedule 08 stycznia 2024

Perspektywiczne moduły

Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce to już blisko 5 mld zł – wynika z raportu firmy badawczej Spectis „Budownictwo modułowe w Polsce 2024-2029”. Pomimo przejściowego spowolnienia, perspektywy dla budownictwa modułowego do 2029 roku pozostają bardzo obiecujące.

schedule 03 stycznia 2024

Erbud stawia na serwis

Grupa Erbud sfinalizowała akwizycję spółki CKTiS z Płocka, poszerzając tym samym swój segment usług dla przemysłu.

schedule 15 grudnia 2023

Dane i biura w Duchnicach

Totalbud wybuduje na zlecenie firmy Atman centrum danych w Duchnicach koło Ożarowa Mazowieckiego, około 30 km od Warszawy. Umowa dotyczy budowy obiektu kolokacyjnego z pomieszczeniami biurowymi.

schedule 05 grudnia 2023

Nabrzeże w Gdańsku do przebudowy

Erbud w konsorcjum z Aqua Works pozyskał kontrakt hydrotechniczny na budowę umocnienia dna wzdłuż Nabrzeża Przemysłowego w Gdańsku. Wartość umowy to niemal 30 mln zł brutto.

schedule 29 listopada 2023

Miliardy na projekty energetyczno-przemysłowe

Od początku 2022 roku obserwowany jest wyraźny wzrost liczby i wartości zapowiadanych inwestycji w obszarze transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Aktualna wartość największych realizowanych i planowanych projektów energetycznych sięga już ponad 530 mld zł – podaje Spectis.

Wydanie 4 (287) kwiecień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie