EN

Polska Indeksacja bez tajemnic

Rynek inwestycyjny i finansowy
Kwestia waloryzacji czynszu w komercyjnych umowach najmu nieruchomości nabiera na znaczeniu zwłaszcza w I kwartale roku. Eksperci firmy Cushman & Wakefield wskazują, jak zadbać o doprecyzowanie warunków indeksacji i uniknąć ewentualnych sporów między właścicielami a najemcami.

Finansowanie inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce przeważnie odbywa się w euro, dlatego też zazwyczaj stawki czynszowe w umowach najmu również określane są w tej walucie. W tym przypadku do indeksacji czynszu jest stosowany wskaźnik HICP – all items (Harmonized Index of Consumer Prices), publikowany przez Eurostat. Z kolei opłaty czynszowe wyrażone w złotówkach indeksowane są Wskaźnikiem Cen Towarów i Usług Konsumpcyjnych, ogłaszanym przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Zharmonizowane wskaźniki cen konsumpcyjnych (HICP) obliczane są przez kraje członkowskie według ujednoliconej metodologii Unii Europejskiej. W zależności od obszaru geograficznego wyróżnia się następujące typy wskaźnika HICP:

  • MUICP - Monetary Union index of consumer prices (Euro area/Euro zone) – monetarny (walutowy) indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych, sporządzany jest dla państwach, w których obowiązującą walutą jest euro.
  • EICP - European index of consumer prices (European UnionC) – europejski indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych, sporządzany dla wszystkich krajów członkowskich UE.

Wskaźniki HICP są liczone w skali miesiąc do miesiąca, w odniesieniu do odpowiedniego miesiąca roku poprzedniego – indeks punktowy – bądź jako wskaźniki średnioroczne. Prawidłowe dobranie indeksu jest zatem procesem skomplikowanym i powinno opierać się na podstawie drobiazgowej analizy sytuacji na rynku oraz uwzględniać najlepsze praktyki stosowane w sektorze nieruchomości – komentuje Aneta Rynkiewicz, client finance manager, asset service EMEA, Cushman & Wakefield.

Który wskaźnik HICP jest najczęściej stosowany?

W przypadku nieruchomości zarządzanych przez zespół agencji Cushman & Wakefield w Polsce, a mowa tu o portfelu obiektów o łącznej powierzchni 4 mln mkw., zazwyczaj waloryzacja czynszu następuje od 1 stycznia i jest dokonywana na postawie różnych indeksów, w zależności od waluty opłat czynszowych.

Na podstawie analizy zarządzanych przez nas umów najmu widzimy, że 75 proc. z nich opiera indeksację na wskaźniku HICP – all items liczonym w odniesieniu do indeksu punktowego, czyli M/M-12. Jeśli chodzi o obszar geograficzny, to najczęściej używanym rodzajem wskaźnika jest MUICP, a następnie EICP. Na tę różnorodność ma wpływ sytuacja makroekonomiczna oraz analiza inflacji w momencie podpisywania umowy najmu – strony kontraktu, wspierane przez zespół doradców podejmują decyzję o wyborze najkorzystniejszego wskaźnika z punktu widzenia ich interesów – dodaje Aneta Rynkiewicz.

Warto dodać, że wskaźnik indeksacji w umowach niejednokrotnie uwzględnia informację o konkretnej liczbie krajów pozostających członkami Unii Europejskiej bądź będących członkami strefy euro, co z kolei rodzi istotny problem interpretacyjny, gdy liczba tych krajów ulegnie zmianie i dany wskaźnik przestanie być publikowany. W tej sytuacji rekomendowane jest określenie w umowie najmu, iż chodzi np. o zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych HICP EU (Harmonised Index of Consumer Prices) publikowany przez Eurostat w chwili dokonania waloryzacji, bądź wskazanie, która ze stron umowy najmu oraz i w jaki sposób wybierze inny, odpowiedni wskaźnik do dokonania waloryzacji czynszu w momencie zaprzestania publikacji wskaźnika.

W trakcie negocjacji umowy najmu, zwracamy uwagę również na teoretycznie mniej istotne elementy, które na przestrzeni całego okresu najmu mogą przyczynić się do wygenerowania istotnych oszczędności i zabezpieczyć pozycję obu stron. Właściwe określenie współczynnika indeksacji nie jest wystarczające. Warto zawsze doprecyzować, czy o indeksacji w kolejnych latach decydować będzie roczny wskaźnik (tzn. „annual rate of change”), czy też może średniomiesięczny (tzn. „12-month average rate of change”). Dla całkowitej jasności sugerujemy też podanie linku do strony, na której taki wskaźnik można obserwować. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień – tłumaczy Damian Kołata, partner, head of industrial & logistics agency Poland, head of e-commerce CEE, Cushman & Wakefield.

Bardzo ważne jest, aby podczas negocjowania umowy szczegółowo ustalić wszystkie warunki dotyczące klauzuli indeksacji, określając między innymi moment obowiązywania czynszu po waloryzacji (od kiedy indeksacja obowiązuje), dokładną nazwę wskaźnika, rodzaj wskaźnika z uwagi na kalkulację procentowej zmiany w ujęciu miesięcznym, rocznym – punktowym m/m-12 lub średniorocznym (12 months average), miesiąc, w którym wskaźnik został ustalony jako ostateczny, czy formę rozliczenia waloryzacji czynszu.

Temat waloryzacji czynszu, z uwagi na obecną stopę inflacji w Polsce i w Unii Europejskiej, jest jedną z najbardziej istotnych kwestii w rozmowach pomiędzy wynajmującymi a najemcami. Bardzo często do umów najmu wprowadzane są zapisy dotyczące minimalnej i maksymalnej wartość indeksu waloryzacji (tzw. cap), a także uwagi o wyłączeniu waloryzacji ujemnej. Ma to na celu właściwe zabezpieczenie interesów obu stron, co jest szczególnie ważne w dobie wciąż zmiennej sytuacji makroekonomicznej – podsumowuje Aneta Rynkiewicz.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Yupi! Coś dla najmłodszych w Rumii

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego dołączył salon z zabawkami Yupi. Sklep zajął powierzchnię blisko 150 mkw. na poziomie 0. Nowa placówka oferuje zabawki, akcesoria i wyposażenie do rekreacji na świeżym powietrzu dla najmłodszych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kondycja biurowej Warszawy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stabilny popyt, niska podaż nowych biur i niewiele pustostanów, tak w skrócie opisują aktualną kondycję warszawskiego rynku eksperci agencji Walter Herz.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska GTC podsumowuje półrocze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

GTC w I połowie 2024 roku w 10 budynkach w największych miastach Polski wynajęto ponad 35,4 tys. mkw. powierzchni biurowej. Nieruchomości GTC przyciągnęły 14 nowych partnerów, a 18 firm zdecydowało się przedłużyć umowy najmu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Self-storage z certyfikatem BREEAM

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stokado, operator self-storage, należący do Redefine Properties, Griffin Capital Partners i założycieli, rozpoczął budowę nowego obiektu w Krakowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché w Wojko Parku

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W Wojkowicach w woj. śląskim, przy ul. Jana III Sobieskiego otwarto supermarket Bricomarché. Jest to 211. punkt sieci w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zdrowy uśmiech w The Park Kraków

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców krakowskiego kompleksu The Park dołączyła grupa Lux Med, która otworzyła w biurowcu klinikę stomatologiczną. Klinika zajęła powierzchnię niemal 900 mkw. w budynku B1.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żeberkownia w Manufakturze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W łódzkiej Manufakturze otworzyła się pierwsza restauracja sieci Rebernia w Polsce. Koncept rodem ze Lwowa, w ciągu kilku ostatnich lat otwierał kolejne placówki na Wschodzie.

Budownictwo

Polska Postulaty branży budowlanej

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Rola budownictwa w rozwoju Polski, uczciwa konkurencja i ochrona inwestycji strategicznych to jedne z punktów manifestu wygłoszonego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Drogi fit-out i zielone umowy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Warszawski rynek biurowy utrzymywał stabilność w I połowie 2024 roku. Aktywność najemców przekroczyła poziom 316 tys. mkw., wskaźnik pustostanów nieznacznie spadł, do 10,9 proc. - wynika z raportu firmy doradczej Savills.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Światowe marki pod dachem Forum

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum handlowym Forum Gliwice otworzyły się dwa nowe sklepy, ISpot i Rituals. Zaczął też działać większy Half Price.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska CitySpace otwiera nowe biuro w Warszawie

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

CitySpace, operator elastycznych przestrzeni biurowych w Polsce, w październiku uruchomi swoją piątą placówkę w Warszawie. Nowe centrum powstaje w budynku biurowym Nowogrodzka Square i będzie funkcjonować pod nazwą CitySpace Novo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Rosną pustostany

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Industrial Research Forum ogłosiło dane dotyczące rynku powierzchni przemysłowych za II kwartał 2024 roku. Całkowita powierzchnia projektów będących obecnie w budowie wzrosła do 969,8 tys. mkw. na koniec II kwartału 2024 roku, z czego około 32 proc. zostało już wstępnie wynajęte. Dzięki ukończeniu ponad 117 tys. mkw. nowoczesne zasoby powierzchni przemysłowej w Czechach osiągnęły pułap 12 mln mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać na Srebrnej

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum Warszawy realizowana jest najnowsza inwestycja Vinci Immobilier Polska – Srebrna5. W ofercie sprzedaży znajdzie się 96 mieszkań i apartamentów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rozbudowali i otworzyli

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Otworzony w sierpniu 2022 roku Vendo Park Skarżysko-Kamienna zwiększył powierzchnię handlową. W nowym budynku o metrażu 2 tys. mkw. operować będą marki CCC, Sinsay, Euro RTV AGD oraz Orange.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska CCC wierne Greenmanowi

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w Łodzi. Już niebawem w tych obiektach zadebiutują lokale sieci otwarte w nowej odsłonie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rośnie popyt na biura

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Warszawski rynek biurowy pozostaje atrakcyjny i stabilny mimo niższej aktywności deweloperskiej. W budowie jest 225 tys. mkw. przestrzeni do pracy, a 58 tys. mkw. znajduje się w modernizacji – wynika z najnowszych danych CBRE.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza sprzedaż na Bielanach

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w projekcie Apartamenty Rudnickiego, realizowanym na warszawskich Bielanach przez Dom Development. W I etapie powstanie około 120 lokali, które zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wprowadzają się do Czosnowa

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Trako Team, firma z sektora TSL, wynajęła około 10 tys. mkw. powierzchni magazynowej w CTPark Warsaw North.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Pyszności na parterze węgierskiego biurowca

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Zrealizowany przez Strabag Real Estate budynek Arghezi 4 pozyskał czterech nowych najemców. W butikowym biurowcu w centrum Bukaresztu nowi lokatorzy zajęli łącznie 375 mkw. powierzchni handlowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kraków zaraz za Warszawą

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

Na koniec marca 2024 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było oferowane około 1 mln 192 tys. mkw. powierzchni biurowej, co odpowiada współczynnikowi pustostanów na poziomie 17,8 proc. – wynika z danych opublikowanych przez PINK.

Najnowsze w Rynek inwestycyjny i finansowy

schedule 22 lipca 2024

Global Vision myśli o zielonej przyszłości

Global Vision będzie rozwijać projekty związane z OZE i uruchamia własną platformę inwestycyjną. 

schedule 22 lipca 2024

Alma dla polskiego inwestora

Biurowiec Alma, zlokalizowany przy ul. Marynarskiej w Warszawie, zmienił właściciela. Budynek o powierzchni 8 tys. mkw. został sprzedany przez spółkę Astrea. Nabywcą jest prywatny polski inwestor.

schedule 22 lipca 2024

DL Invest z zastrzykiem w euro

DL Invest Group nawiązało strategiczne partnerstwo z globalnym funduszem inwestycyjnym Invesco. Współpraca otwiera przed DL Invest Group nowe perspektywy rozwoju i pozwoli na realizację projektów logistyczno-produkcyjnych na polskim rynku.

schedule 19 lipca 2024

Wielkie zakupy WDP

WDP nabyło w Rumunii portfel obejmujący nieruchomości o powierzchni najmu około 136 tys. mkw. oraz dużą działkę pod przyszłą inwestycję o łącznej potencjalnej powierzchni GLA ponad 300 tys. mkw. Wartość transakcji to około 110 mln euro.

schedule 16 lipca 2024

Renters rusza do Bułgarii

Renters, polski operator wynajmu krótkoterminowego, rusza z międzynarodową ekspansją. Firma sfinalizowała międzynarodowe przejęcie spółki Flat Manager w Bułgarii.

schedule 16 lipca 2024

Hoto Business Tower sprzedany

S Immo sfinalizowało sprzedaż biurowca Hoto Business Tower w Zagrzebiu. Nieruchomość znajduje się na południowo-zachodnim krańcu centralnej dzielnicy biznesowej chorwackiej stolicy i oferuje łącznie około 15,5 tys. mkw. powierzchni najmu.

schedule 15 lipca 2024

Revetas żegna się z Landmarkiem

Revetas Capital sprzedał park biurowy Landmark w Bukareszcie na rzecz Vectr Holdings. Kompleks oferuje oferuje 23,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

schedule 15 lipca 2024

Tak się sprzedaje Vis à Vis

Należąca do Jerzego Motza Precordia Capital oraz spółka Septyma, której właścicielem jest Piotr Beaupre, nabyły 66 proc. udziałów w parku handlowym typu convenience Street Mall Vis à Vis Wilanów przy ul. Przyczółkowej w Warszawie. Sprzedającym udziały była firma Capital Park.

schedule 12 lipca 2024

Zabytek biurowy za grube miliony

Spółka z grupy TDJ sfinalizowała sprzedaż krakowskiego biurowca z lat 60. zlokalizowanego przy ul. Morawskiego 5 w dzielnicy Zwierzyniec. Budynek w stylu modernistycznym nabył nieujawniony podmiot, cena sprzedaży netto wyniosła 55 mln zł.

schedule 11 lipca 2024

LifeSpot będzie kupować i budować

LifeSpot, platforma mieszkań na wynajem długoterminowy, należąca do funduszy zarządzanych przez Ares Management i Griffin Capital Partners, zabezpieczyła dodatkowe finansowanie od obu stron.

schedule 08 lipca 2024

Xior wprowadza się do akademika w Krakowie

Savills, działając w imieniu prywatnych inwestorów, wspólnie z CA Ventures oraz Golub & Co., sprzedał akademik LivinnX w Krakowie belgijskiemu inwestorowi Xior.

schedule 08 lipca 2024

Kupili sobie Interspary

Grupa inwestycyjna Unione nabyła dwa sklepy Interspar w miejscowościach Nyíregyháza i Zalaegerszeg. Łączna powierzchnia najmu obu obiektów to około 18 tys. mkw.

schedule 08 lipca 2024

Accolade po czesku

Accolade zrealizował emisję zielonych obligacji w czeskiej walucie. Emisja początkowo planowana na kwotę 1,5 mld czeskich koron została wyprzedana w ciągu tygodnia, dlatego firma zdecydowała o podwojeniu wolumenu.

schedule 04 lipca 2024

Biura z palmą pierwszeństwa

Od wejścia Polski do UE całkowity wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych osiągnął blisko 78,5 mld euro. Jak podają eksperci JLL, największy wolumen transakcyjny zanotowały sektory biurowy, handlowy i magazynowy.

schedule 04 lipca 2024

Nowy gracz na warszawskim rynku PBSA

BPI Real Estate Poland we współpracy z Acteeum Group sprzedało działkę w Warszawie rumuńsko-belgijskiemu deweloperowi Speedwell. Transakcja ta inauguruje działalność Speedwell na polskim rynku nieruchomości. Przy ul. Obrzeżnej na Mokotowie firma zrealizuje swój pierwszy prywatny dom studencki w Polsce.

schedule 03 lipca 2024

Duża transakcja przy Placu Wacława

Miasto Praga kupiło zabytkowy budynek przy Václavské náměstí 42 za ponad 3,3 mld czeskich koron (131 mln euro). Praga zamierza w najbliższym czasie przenieść do biurowca kilkuset swoich urzędników. Sprzedającym był Komerční banka.

schedule 02 lipca 2024

20 mln złotych na inwestycje

Blue City zainwestuje ponad 20 mln złotych, między innymi w instalację fotowoltaiczną, stacje ładowania samochodów elektrycznych oraz nowe udogodnienia dla klientów i najemców centrum handlowego.

schedule 02 lipca 2024

Refield sprzedał pakietowo

Dwa kolejne parki handlowe, Pasaż Kępiński oraz Pasaż Grodziski przeszły w ręce funduszu inwestycyjnego Falcon Investment Management. Wcześniej, w 2022 roku fundusz nabył Pasaż Golubsko-Dobrzyński. Łączna wartość transakcji opiewa na kwotę ponad 150 mln złotych.

schedule 01 lipca 2024

Cordia zbiera na nowe projekty

W ramach emisji papierów pod kodem CPF1227 spółka Cordia Polska Finance uplasowała obligacje o wartości 120,4 mln zł, z terminem zapadalności 3,5 roku i oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR 6M plus marża.

schedule 27 czerwca 2024

Szczeciński biurowiec dla Francuzów

Fundusz SCPI Transitions Europe, którym zarządza Arkéa Real Estate Investment Management, zakupił od Greenstone Asset Managment w pełni wynajęty biurowiec Lastadia Office w Szczecinie.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie