Polska Nowa platforma prywatnych akademików
Rynek mieszkaniowyCelem nowego joint venture jest budowa w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat portfela inwestycji dysponujących 5 tys. łóżek w prywatnych akademikach w najważniejszych miastach akademickich w Polsce. 70 proc. udziałów w platformie obejmą Signal Capital, jako większościowy udziałowiec, wraz z Griffin Capital Partners, natomiast pozostałe 30 proc. udziałów będzie należeć do Echo Investment. Griffin Capital Partners będzie pełnić dodatkowo funkcję investment managera i asset managera, a Echo Investment – dewelopera przedsięwzięcia.
Colman McCarthy, partner ds. inwestycji w nieruchomości w Signal Capital, uważa, że dynamicznie rozwijający się polski rynek PBSA stanowi atrakcyjną okazję do stworzenia nowej platformy w tym sektorze ze wsparciem lokalnych parterów jakimi są Griffin Capital Partners i Echo Investment.
Sektor PBSA uzyskał już ugruntowaną pozycję na polskim rynku nieruchomości, jednak ta klasa aktywów nadal cechuje się dużym potencjałem do dalszego wzrostu dzięki atrakcyjnej ekonomice tego typu przedsięwzięć, wysokiemu wskaźnikowi obłożenia oraz niskiej wrażliwości na niekorzystne zjawiska makroekonomiczne – komentuje Colman McCarthy.
Jak podkreśla Colman McCarthy, od strony popytowej polski rynek studencki należy do jednego z największych w Europie. Tworzy go ponad 1,2 mln studentów, z których ponad 100 tys. to studenci zagraniczni. Stanowią oni najszybciej rozwijającą się grupę, dla której studia w Polsce stanowią szansę uzyskania uznawanych na całym świecie kwalifikacji, a koszty, jakie muszą w związku z tym ponieść są nieporównywalnie niższe niż w ich krajach ojczystych.
Obserwujemy ogromny niedobór nowoczesnych prywatnych akademików, a w obecnie istniejących prywatnych domach studenckich może znaleźć zakwaterowanie zaledwie 1,6 proc. studentów studiów stacjonarnych, czyli pięć-10 razy mniej niż w miastach Europy Zachodniej. To tworzy dobry grunt pod szybki rozwój naszej nowej platformy – dodaje Colman McCarthy.
Mamy bogate i udokumentowane doświadczenie w tworzeniu, rozwijaniu i zarządzaniu wiodącymi graczami na rynku PRS, a także na polskim rynku PBSA. W 2014 roku założyliśmy Student Depot, a następnie rozwinęliśmy i zarządzaliśmy tą platformą, stając się wiodącym graczem na rynku z prawie 4,2 tys. łóżek w eksploatacji i kolejnym 1 tys. łóżek w budowie. Początkowo współpracowaliśmy z Oaktree Capital Management, a następnie kontynuowaliśmy rozwój działalności z Kajima Europe, aż do 2023 roku, kiedy to wyszliśmy z tej inwestycji. Mocno wierzymy w sektor mieszkaniowy i jesteśmy przekonani, że przed nim jeszcze wiele lat stabilnego wzrostu. Naszą ambicją jest ponowne wykreowanie wiodącej na polskim rynku platformy PBSA – zapowiada Nebil Senman, współwłaściciel i partner zarządzający w Griffin Capital Partners.
Prywatne akademiki w Polsce to klasa aktywów instytucjonalnych, która rozwijała się wolniej niż w innych krajach europejskich. Obecnie dziewięciu głównych usługodawców dysponuje zaledwie 12,7 tys. miejsc noclegowych w całym kraju. Postępujące umiędzynarodowienie polskich uczelni powiększa lukę między popytem a podażą ze strony rynku PBSA.
Dzięki przejęciu Archicom w segmencie mieszkań na sprzedaż, grupa Echo Investment stała się jednym z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce. Dzięki Resi4Rent, gdzie posiadamy 30 proc. udziałów wraz z większościowym udziałowcem Pimco i Griffin Capital Partners, jesteśmy również jednym z liderów rynku w segmencie PRS. Teraz mamy przyjemność ogłosić, że zgodnie z założeniami z III kwartału 2023 roku wkraczamy do segmentu akademików zarówno jako współinwestor, jak i deweloper, z ambicją stworzenia, wraz z naszymi partnerami, wiodącego i zrównoważonego gracza na tym rynku – podkreśla Nicklas Lindberg, prezes Zarządu Echo Investment.
Echo Investment wniesie do przedsięwzięcia kompetencje budowlane i deweloperskie.
Naszym celem jest stworzenie co najmniej 5 tys. miejsc dla studentów w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat. Pierwsze z nich mają powstać w Warszawie i Krakowie i, zgodnie z założonym planem, zostaną udostępnione we wrześniu 2025 roku. Te lokalizacje zostały już zabezpieczone, a my zidentyfikowaliśmy kolejne, które obecnie szczegółowo analizujemy. Dotyczą one m.in. lokalizacji w innych kluczowych ośrodkach akademickich, takich jak Wrocław, Trójmiasto czy Poznań. Będziemy traktować priorytetowo projekty wyróżniające się dostępnością, najwyższą jakością i zrównoważonym charakterem, a także bliskością uczelni – zapowiada Nicklas Lindberg.
Warunkiem zawarcia umowy jest zgoda właściwych organów antymonopolowych. W trakcie całego procesu strony korzystały z usług prawnych przedstawicieli Linklaters, TSP Law, MDDP i CBRE ze strony Signal Capital Partners i Griffin Capital Partners oraz Greenberg Traurig i EY ze strony Echo Investment.
Signal Capital Partners to firma zarządzająca aktywami z siedzibą w Londynie, koncentrująca się na inwestycjach w sektorze korporacyjnym i nieruchomościowym na rynku europejskim. Z ponad 2,5 mld euro w zarządzanych aktywach, Signal jest znaczącym dostawcą rozwiązań w zakresie finansowania inwestycji na rynkach prywatnych.
Griffin Capital Partners to prywatny inwestor oraz firma zarządzająca aktywami na rynku private equity i nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość aktywów brutto zarządzanych przez Griffin Capital Partners w ramach 16 aktywnie i trzech pasywnie zarządzanych platform przekracza 8 mld euro, a łączny zainwestowany kapitał wynosi ponad 4 mld euro.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...