Polska Katowice z potencjałem biznesowym
Rynek inwestycyjny i finansowyKolejna, czwarta edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint, odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025.
Stolica Górnego Śląska pokazała, jak w krótkim okresie można pojawić się na mapie lokalizacji dla sektora BSS, wzmocnić swoją pozycję i trafić na stałe do kryteriów wyszukiwania przez krajowych i zagranicznych inwestorów. Katowice są w grupie tzw. miast Tier-2, które dla sektora BSS oznaczają wysoki potencjał rozwoju przy stabilnym poziomie kosztów i zrównoważonym nasyceniu rynku przez projekty typu BPO/GBC/IT.
Cała aglomeracja katowicka jest unikalnym miejskim ekosystemem w Polsce i daje wręcz jedyne w swoim rodzaju możliwości logistyczne i komunikacyjne. Na przestrzeni pierwszych dwóch dekad XXI wieku Katowice znacząco zwiększyły swoją atrakcyjność inwestycyjną i wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie dalej kontynuowany – komentuje Magdalena Kolka, zastępca naczelnika Wydziału Obsługi Inwestorów, Urząd Miasta Katowice.
Katowice są silnym ośrodkiem akademickim, kształcącym rocznie około 50 tys. studentów. Średnia ocena potencjału edukacyjnego dla miasta wyniosła w 4. edycji badania BEAS aż 7,6/10 – plasując miasto na trzecim miejscu w rankingu.
Miasto ma 14 uczelni wyższych, które poszczycić się mogą bogatą ofertą edukacyjną, prym wśród wybieranych przez studentów kierunków wiodą obszary, takie jak filologie, finanse i IT, w tych też obszarach obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat rozwój biznesu i zatrudnienia – dodaje Karolina Bucka, team leader Antal IT Services.
Aż 78 proc. respondentów wskazuje, że zwiększy się całkowity poziom zatrudnienia w ich firmie w Katowicach. Największy procent badanych (30 proc.) uważa, że będzie to w granicach od 6-15 proc. Czynniki przyczyniające się do wzrostu potencjału zatrudnienia w Katowicach to niewątpliwie inwestycje zagraniczne. Miasto przyciąga nowe firmy, co prowadzi do tworzenia nowych miejsc pracy w sektorach produkcyjnych i usługowych. Duża populacja aglomeracji i wysoki potencjał edukacyjny pozwalają zaspokoić potrzeby rekrutacyjne firm.
Rynek biurowy w Katowicach jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce. Miasto to stało się ważnym centrum biznesowym w południowej części kraju, przyciągając inwestorów z różnych sektorów gospodarki. Jednym z kluczowych czynników rozwoju jest duża populacja regionu.
Poziom pustostanów jest dziś wysoki i wynosi ponad 20 proc. Duża konkurencja sprawia, że deweloperzy i właściciele nieruchomości intensyfikują działania podnoszące atrakcyjność obiektów. W rezultacie, najemcy mogą liczyć na korzystne i elastyczne warunki najmu oraz dostęp do różnorodnych udogodnień. Firmy mogą zatem wybierać spośród różnych lokalizacji i standardów, dostosowując ofertę do swoich potrzeb. Mimo wysokiego poziomu pustostanów katowicki rynek pozostaje aktywny. Obecnie aż 78 tys. mkw. powierzchni biurowej jest w budowie (trzeci wynik w kraju po Warszawie i Krakowie). To pokazuje, że inwestorzy wciąż widzą potencjał w tym regionie i wierzą w jego długoterminowy rozwój – zauważa Tomasz Dyba, senior negotiator, Cushman & Wakefield.
Co oznacza implementacja CSRD dla polskich przedsiębiorstw?
Co oznacza implementacja CSRD dla polskich przedsiębiorstw?
Wolf Theiss
Termin na implementację w Polsce dyrektywy CSRD minął 6 lipca tego roku. Projekt ustawy implementującej z kwietnia tego roku jest jednak dopiero na etapie uzgodnień i nie należy si ...
Polska na trzecim miejscu w Indeksie Nearshoringu 2024
Polska na trzecim miejscu w Indeksie Nearshoringu 2024
Savills
Indeks Nearshoringu 2024 opracowany przez Savillsa klasyfikuje 26 krajów na podstawie czynników, które mogą być istotne dla firm poszukujących nowych lokalizacji w celu skrócenia l ...
Logistyczne konsekwencje strajków w amerykańskich portach
Logistyczne konsekwencje strajków w amerykańskich portach
Rohlig SUUS Logistics
Rozpoczęty 1 października strajk objął 36 amerykańskich portów na Wschodnim Wybrzeżu oraz w Zatoce Meksykańskiej, od Maine aż po Teksas. Protest ten niewątpliwie wpłynie na globaln ...