Polska Biurowa mapa Krakowa
Biura i projekty wielofunkcyjneW 2023 roku w Krakowie oddano do użytku łącznie około 100 tys. mkw. powierzchni biurowej. Wśród nowych biurowców są m.in. Kreo o powierzchni około 24 tys. mkw., kolejny etap kompleksu Ocean Office Park (budynek B, 28,6 tys. mkw.) oraz Fabryczna Office Park B5 (14 tys. mkw.). Nowa podaż biurowa w 2023 roku była niższa w stosunku do poprzedniego roku o około 4 proc. Średnio w latach 2016-2020 do użytku oddawano około 158 tys. mkw. powierzchni rocznie.
Budowa nowych biurowców w Krakowie, drugim największym rynku biurowym w Polsce, w ostatnim czasie znacząco przyhamowała.
Obecnie poziom pustostanów w stolicy Małopolski w budynkach klasy A sięga 20 proc., co może chwilowo zaspokoić popyt. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że planowanych jest około 20 nowych inwestycji biurowych, co stawia Kraków na drugim miejscu tuż po Warszawie. W związku z powyższymi kwestiami, wydaje się, że rynek krakowski nie straci swojej pozycji drugiego największego rynku biurowego w Polsce - ocenia Hubert Capik, doradca w Brookfield Partners.
Aktualnie największym krakowskim projektem w budowie jest kompleks biurowy Ten Office, składający się z trzech budynków o łącznej powierzchni około 32 tys. mkw.
W Krakowie aktywność na rynku najmu była stabilna przez cały 2023 rok. Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe osiągnął poziom około 200 tys. mkw. Stanowi to najwyższą wartość wynajętej powierzchni względem wszystkich miast regionalnych (27 proc. całkowitego popytu). Pod względem lokalizacji największym zainteresowaniem najemców w 2023 roku cieszyło się Stare Miasto i Grzegórzki, Podgórze oraz Prądnik Czerwony.
W strukturze popytu w Krakowie w 2023 roku przeważały nowe umowy najmu (56 proc.), podczas gdy renegocjacje i ekspansje stanowiły odpowiednio 29 i 10 proc. Sektor nowoczesnych usług dla biznesu, w tym centra ITO, odpowiadały za około 30 proc. zarejestrowanego popytu.
Powierzchnie biurowe w Krakowie, zwłaszcza te znajdujące się w dogodnych lokalizacjach blisko centrum, szybko znajdują nowych najemców. Nowe inwestycje budowlane są natomiast ograniczone.
W rezultacie, z uwagi na małą dostępność powierzchni w centrum miasta, wielu najemców może być zmuszonych do poszukiwania alternatywnych lokalizacji. Kraków cechuje się również względnie wysokim wskaźnikiem pustostanów, którego przyczyną może być rosnąca, od kilku lat, popularność pracy zdalnej - dodaje Hubert Capik.
W najlepszych krakowskich budynkach biurowych w strefach centralnych stawki miesięczne mieściły się w przedziale 14,5-17 euro/mkw. Najemcy zainteresowani nowoczesnymi biurowcami o wysokim standardzie i udogodnieniach muszą liczyć się z rosnącymi stawkami czynszu najmu. Na Podgórzu, który jest największą strefą biurową poza Starym Miastem i Grzegórzkami, czynsze oscylują wokół 13-15 euro/mkw. miesięcznie.
Na koniec grudnia 2023 roku wolumen wolnej powierzchni oferowanej do wynajęcia we wszystkich klasach w Krakowie wynosił około 330 tys. mkw., co przekłada się na wskaźnik pustostanów na poziomie 14 proc.
Obecnie najwięcej dostępnej powierzchni dla najemców znajduje się na Podgórzu, dostępnych jest tam około 73 tys. mkw. (15,5 proc.) nowoczesnej powierzchni biurowej. Największym zainteresowaniem najemców cieszy się Stare Miasto, gdzie wolna powierzchnia biurowa wynosi niecałe 10 tys. mkw. (2,1 proc.). Mimo wysokich stawek czynszu zainteresowanie najemców jest tu największe. Najtrudniej znaleźć najemców na Czyżynach oraz w północno-zachodnich częściach miasta.
Na początku IV kwartału 2023 roku w stolicy Małopolski żaden biurowiec nie znajdował się w fazie budowy. Utrzymująca się niska podaż nowych biur, może prowadzić do stopniowego spadku dostępności powierzchni biurowych, zwłaszcza w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach miasta - podsumowuje Hubert Capik.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...