Polska Sanofi pod nowym adresem
Style i wnętrzaProjekt oparty na połączeniu organicznych form i nowatorskich rozwiązań zapewnia pracownikom ergonomiczną przestrzeń do pracy i wyjątkowe miejsce do relaksu i inspiracji.
Sanofi to globalne przedsiębiorstwo obecne w blisko 100 krajach i zatrudniające dziesiątki tysięcy pracowników na całym świecie. Decyzja o przeniesieniu siedziby na warszawską Wolę do nowego biurowca Lixa E przy ul. Kasprzaka była naturalnym krokiem w rozwoju firmy. Na ponad 3,2 tys. mkw. powierzchni Sanofi zainwestowało w nowoczesne zaplecze i w stworzenie wyjątkowego środowiska pracy.
Podczas projektowania biura Sanofi, architekci The Design Group analizowali potrzeby i oczekiwania klienta, biorąc pod uwagę specyfikę branży farmaceutycznej oraz obecne trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych. Zespół The Design Group opracował także identyfikację wizualną dla biura.
To był projekt pełen wyzwań, a jednocześnie inspirujący i dający ogromną satysfakcję. Nasza współpraca z zespołem The Design Group trwała ponad dwa lata, co było czasem intensywnej pracy, poszukiwań najlepszych rozwiązań i wyboru najciekawszych materiałów – komentuje Magdalena Misiuk, HSE & Office Manager, Workplace Experience.
Po przekroczeniu progu biura, ukazuje się przestrzeń recepcyjna przypominająca hotelowe lobby. Na gości czekają tablety umożliwiające sprawną organizację przybycia na spotkanie. Ażurowy regał ustawiony nieopodal lady pełni funkcję kawiarnianego punktu, gdzie goście mogą samodzielnie przygotować sobie kawę lub herbatę.
Centralnym punktem recepcji jest duża lada, przypominająca domowy, rodzinny stół, która zachęca do interakcji. Tutaj goście czy pracownicy mogą pracować, czekać na spotkanie, korzystając z dostępnych Ipadów lub relaksować się przy filiżance kawy. Stół ten, podobnie zresztą jak pozostałe elementy i miejsca w biurze, został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, co umożliwia równy dostęp do przestrzeni – wyjaśnia architekt Konrad Krusiewicz, założyciel i CEO pracowni architektonicznej The Design Group.
Obok znajduje się strefa wypoczynkowa, wyposażona w fotele oraz sofę. Na skraju przestrzeni recepcyjnej, kryje się stół, przy którym pracują recepcjoniści gotowi służyć pomocą i obsługą. Przedłużeniem tego obszaru jest strefa Warm Up Cool Down z siedziskami i stolikami, miejsce gdzie pracownicy mogą przygotować się do spotkania. Strefa ta została ulokowana w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch najbardziej reprezentacyjnych sal konferencyjnych.
Przy recepcji, w centrum układu biura, znajduje się strefa Work Cafe, która jest jednocześnie punktem wyjścia do innych przestrzeni. W tym otwartym, multifunkcyjnym miejscu mogą odbywać się spotkania zespołowe, wszelkiego rodzaju eventy pracownicze, prezentacje, warsztaty czy sesje jogi. Pracownicy mogą się tu zrelaksować lub popracować w części coworkingowej lub Vintage Corner. Część mebli została przeniesiona z poprzedniej lokalizacji Sanofi, dodatkowo firma zakupiła meble vintage.
Układ biura Sanofi został zaprojektowany i zoptymalizowany przez architektów w taki sposób, aby sprzyjał on różnorodnym potrzebom zespołu oraz stymulował współpracę i kreatywność. Przestrzenie promieniście rozchodzą się od strefy Work Cafe; podczas podróży przez biuro przechodzi się przez strefy coworkingowe, salki spotkań, żeby w końcu dotrzeć do cichszych i bardziej prywatnych przestrzeni.
Od przestrzeni do pracy indywidualnej po te wspierające współpracę – każda z tych stref ma swoje unikatowe cechy i funkcje, dostosowane do konkretnych potrzeb użytkowników. Jednocześnie zależało nam także na tym, by w designie odróżniały się one od stref przeznaczonych stricte do relaksu czy nieformalnych spotkań. Postawiliśmy więc na stonowany i nowoczesny styl tych przestrzeni, unikając w nich nadmiaru elementów, które mogłyby rozpraszać pracowników podczas pracy. – tłumaczy Natalia Sztandor, architektka z The Design Group odpowiedzialna za koncepcję biura Sanofi.
Kuchnia tworzy odrębną strefę, eliminując rozprzestrzenianie się zapachów. Z kuchni można przejść bezpośrednio do strefy jadalnianej bądź na taras. Jedną ze ścian strefy jadalnianej zdobi ułożona z płytek z odzysku i ręcznie dmuchanego szkła trójwymiarowa mozaika, stworzona przez artystkę Aleksandrę Zawistowską. W biurze powstał też pokój rodzica, wyposażony w przewijak, wygodną kanapę oraz lampę terapeutyczną.
Do wnętrz wprowadzono organiczne kształty, rośliny, a także różnorodność faktur, tekstur i pełne spektrum barw, jakie można zaobserwować w środowisku naturalnym – od zieleni po błękity, beże, miedź, rdzę czy terakotę.
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować
Walter Herz
W ostatnim czasie znacznie więcej dzieje się na warszawskim rynku biurowym niż na rynkach regionalnych, zarówno jeśli chodzi o popyt, jak i nowe inwestycje. W porównaniu do ubiegłe ...
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Megainwestycje muszą się liczyć z opóźnieniami
Spectis
Jak wynika z raportu Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2024-2031”, pomiędzy 2016 a 2024 rokiem wartość rynku budowlanego wzrosła ze 177 mld zł do ponad 3 ...
Najem zwrotny nabiera rozpędu
Najem zwrotny nabiera rozpędu
INWI
Rosnąca stabilnie, lecz niegwałtownie i długo utrzymująca się inflacja przyspiesza rozwój rynku najmu zwrotnego nieruchomości. To jedna z najbezpieczniejszych metod uzyskania finan ...