EN

EMEA Mniej znaczy więcej

Biura i projekty wielofunkcyjne
Jak wskazuje „Przewodnik po kosztach wykończenia biura 2024” dla regionu EMEA, przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield, wśród aktualnych trendów biurowych jednym tchem wymieniane są takie hasła jak dostosowanie przestrzeni do pracy hybrydowej, zrównoważony rozwój czy inkluzywność.

Implementacja poszczególnych elementów w nowej siedzibie stanowi wyzwanie, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji makroekonomicznej. Pracodawcy chcą przyciągać pracowników do biur, jednocześnie optymalizując rosnące koszty. Jak wskazuje publikacja, wykończenie biura „all-in” w średnim standardzie w Warszawie to koszt rzędu 1250 euro za mkw. To kwota porównywalna do Pragi czy Budapesztu, ale nawet dwa razy mniejsza niż w Londynie i Hamburgu.

Jak podkreślają autorzy raportu, wysokość budżetów związanych z wykończeniem biura nieoderwalnie powiązana jest z otoczeniem makroekonomicznym danego kraju, a ostatnie lata przyzwyczaiły firmy do dużej dynamiki zmian. II połowa 2023 przyniosła wyczekiwaną stabilizację cen energii i materiałów budowlanych, które w 2022 roku notowały duże wzrosty. Obecnie istotnymi czynnikami wpływającymi na koszty są jednak zakłócenia w łańcuchach dostaw, wyższe koszty robocizny i transportu oraz efekty wysokiej inflacji.

Patrząc na średnie koszty wykończenia biur w regionie EMEA eksperci Cushman & Wakefield przeanalizowali 43 miasta. Sprawdzili też, jak rozkładają się główne składowe budżetów. W Warszawie koszty fit-outu stanowią 63 proc. całości, mebli – 15 proc., wyposażenia przestrzeni w IT – 12 proc. i robocizny – 10 proc. W Budapeszcie koszty mebli pochłaniają o 10 proc. budżetu więcej, ale za to dużo mniej trzeba przeznaczyć na usługi profesjonalistów, bo tylko 6 proc. wszystkich środków. W Hamburgu dużą część budżetu trzeba przeznaczyć na meble czy sprzęt IT, co przekłada się z pewnością na szukanie większych oszczędności w obszarze fit-outu.

Niestabilna sytuacja gospodarcza sprawia, że optymalizacja budżetów stała się jednym z istotniejszych elementów zarządzania. Niemniej jednak potrzeba rozwoju i wdrażania innowacji nie zmniejszyła się, a wręcz wiele procesów zostało przyśpieszonych. Korporacje wyznaczają sobie ambitne cele społeczne, środowiskowe, sprawdzają różne modele współpracy, a jednocześnie chcą wspierać integrację i różnorodność. Biuro ma kluczowe znaczenie dla wielu z tych procesów transformacyjnych, z coraz większym naciskiem na jakość – mówi Andrew Frizell, head of Project & Development Services, Cushman & Wakefield.

Eksperci Cushmana sprawdzili, jakie korzyści z biura widzą obecnie pracownicy. Najwięcej osób, bo aż 65 proc. badanych, odpowiedziało, że jest to miejsce sprzyjające nawiązywaniu relacji międzyludzkich, ale równie wysoko znalazły się takie pozycje jak miejsce "sprzyjające skupieniu" i "pozwalające utrzymać energię na odpowiednim poziomie". Około 50 proc. respondentów wskazywało także na takie zalety, jak zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym oraz wellbeing. Ponadto, biuro dla niektórych pracowników nadal zapewnia lepszy dostęp do narzędzi i zasobów. Te aspekty determinują zmiany sposobu myślenia o wyposażeniu przestrzeni biurowej i doświadczeniach jakie ma oferować miejsce pracy.

Zmieniające się znaczenie biura jest analizowane poprzez pryzmat jego roli w nawiązywaniu relacji międzyludzkich oraz harmonizacji życia zawodowego i prywatnego. Przestrzeń biurowa musi być atrakcyjna, aby zachęcać pracowników do regularnego korzystania z niej. Wybór odpowiedniego budynku, wyposażonego w nowoczesne rozwiązania, które ułatwią zadbanie o aspekty związane z ESG, a także który będzie położony w dobrze skomunikowanej lokalizacji – to ważny element realizacji strategii środowiska pracy i zarządzania zmianą w organizacji. W planowaniu przestrzeni coraz większy nacisk kładzie się na obszary poprawiające dobrostan pracowników i adaptacyjność powierzchni pod różnorodne ich potrzeby. Zarówno psychologia środowiskowa, jak i różnorodność czy inkluzywność stają się coraz istotniejsze w projektowaniu biur, odzwierciedlając rosnące oczekiwania wobec środowiska pracy – wyjaśnia Mariola Bitner, head of Workplace Strategy, Cushman & Wakefield.

Firmy z sektora real estate coraz częściej certyfikują posiadane nieruchomości w globalnie uznawanych systemach, takich jak BREEAM, LEED, WELL czy Fitwel. Ich kryteria są natomiast sukcesywnie dostosowywane do zmieniających się regulacji międzynarodowych, co wspiera proces budowania zrównoważonych praktyk w biznesie. Oceny wielokryterialne nie ograniczają się jednocześnie jedynie do aspektów związanych ze zmniejszaniem emisyjności. Na zrównoważony charakter budynku, który weryfikowany jest w procesie certyfikacji, ma wpływ także to jak oddziałuje on na samopoczucie i zdrowie użytkowników, wspiera ich produktywność czy kreatywność, oraz jak wpisuje się w szerszy kontekst urbanistyczny i społeczny okolicy.

Efektywne i zrównoważone budynki w dużej mierze wspierają realizację celów ESG najemców, zarówno w obszarze środowiskowym, jak i społecznym. Dlatego właściciele i zarządcy, oprócz starań w zakresie osiągania swoich strategicznych celów korporacyjnych, dbają także o wymagania firm korzystających z powierzchni w budynku. Dobrą współpracę ułatwia tu m.in. wykorzystanie technologii wspierających zbieranie, udostępnianie i analizę danych, przyjęcie zielonych umów najmu, czy też modernizacje. Efektywność energetyczna, systemy oszczędzania wody i inne tego typu rozwiązania pozwalają także na optymalizację kosztów operacyjnych dla wszystkich zainteresowanych – podkreśla Katarzyna Lipka, dyrektorka Działu Doradztwa Strategicznego i ESG, Cushman & Wakefield.

Rosnące koszty materiałów i robocizny wzmagają potrzebę firm do optymalizacji. Istnieją obszary, w których można zmniejszyć wydatki, nie tracąc znacząco na jakości, ani funkcjonalności. Przykłady to wybór alternatywnych, równie efektywnych materiałów wykończeniowych, oraz przemyślane zarządzanie zasobami podczas realizacji projektu. Niemniej oszczędzanie nie jest wskazane w przypadku technologii energooszczędnych, wysokiej jakości materiałów o zwiększonej trwałości oraz rozwiązań zapewniających długoterminowy komfort użytkownikom. Inwestycje te, oprócz bieżących korzyści, zapewniają oszczędności i efektywność w dłuższej perspektywie czasowej.

Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Yupi! Coś dla najmłodszych w Rumii

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego dołączył salon z zabawkami Yupi. Sklep zajął powierzchnię blisko 150 mkw. na poziomie 0. Nowa placówka oferuje zabawki, akcesoria i wyposażenie do rekreacji na świeżym powietrzu dla najmłodszych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kondycja biurowej Warszawy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stabilny popyt, niska podaż nowych biur i niewiele pustostanów, tak w skrócie opisują aktualną kondycję warszawskiego rynku eksperci agencji Walter Herz.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska GTC podsumowuje półrocze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

GTC w I połowie 2024 roku w 10 budynkach w największych miastach Polski wynajęto ponad 35,4 tys. mkw. powierzchni biurowej. Nieruchomości GTC przyciągnęły 14 nowych partnerów, a 18 firm zdecydowało się przedłużyć umowy najmu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Self-storage z certyfikatem BREEAM

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stokado, operator self-storage, należący do Redefine Properties, Griffin Capital Partners i założycieli, rozpoczął budowę nowego obiektu w Krakowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché w Wojko Parku

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W Wojkowicach w woj. śląskim, przy ul. Jana III Sobieskiego otwarto supermarket Bricomarché. Jest to 211. punkt sieci w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zdrowy uśmiech w The Park Kraków

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców krakowskiego kompleksu The Park dołączyła grupa Lux Med, która otworzyła w biurowcu klinikę stomatologiczną. Klinika zajęła powierzchnię niemal 900 mkw. w budynku B1.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żeberkownia w Manufakturze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W łódzkiej Manufakturze otworzyła się pierwsza restauracja sieci Rebernia w Polsce. Koncept rodem ze Lwowa, w ciągu kilku ostatnich lat otwierał kolejne placówki na Wschodzie.

Budownictwo

Polska Postulaty branży budowlanej

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Rola budownictwa w rozwoju Polski, uczciwa konkurencja i ochrona inwestycji strategicznych to jedne z punktów manifestu wygłoszonego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Drogi fit-out i zielone umowy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Warszawski rynek biurowy utrzymywał stabilność w I połowie 2024 roku. Aktywność najemców przekroczyła poziom 316 tys. mkw., wskaźnik pustostanów nieznacznie spadł, do 10,9 proc. - wynika z raportu firmy doradczej Savills.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Światowe marki pod dachem Forum

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum handlowym Forum Gliwice otworzyły się dwa nowe sklepy, ISpot i Rituals. Zaczął też działać większy Half Price.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska CitySpace otwiera nowe biuro w Warszawie

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

CitySpace, operator elastycznych przestrzeni biurowych w Polsce, w październiku uruchomi swoją piątą placówkę w Warszawie. Nowe centrum powstaje w budynku biurowym Nowogrodzka Square i będzie funkcjonować pod nazwą CitySpace Novo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Rosną pustostany

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Industrial Research Forum ogłosiło dane dotyczące rynku powierzchni przemysłowych za II kwartał 2024 roku. Całkowita powierzchnia projektów będących obecnie w budowie wzrosła do 969,8 tys. mkw. na koniec II kwartału 2024 roku, z czego około 32 proc. zostało już wstępnie wynajęte. Dzięki ukończeniu ponad 117 tys. mkw. nowoczesne zasoby powierzchni przemysłowej w Czechach osiągnęły pułap 12 mln mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać na Srebrnej

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum Warszawy realizowana jest najnowsza inwestycja Vinci Immobilier Polska – Srebrna5. W ofercie sprzedaży znajdzie się 96 mieszkań i apartamentów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rozbudowali i otworzyli

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Otworzony w sierpniu 2022 roku Vendo Park Skarżysko-Kamienna zwiększył powierzchnię handlową. W nowym budynku o metrażu 2 tys. mkw. operować będą marki CCC, Sinsay, Euro RTV AGD oraz Orange.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska CCC wierne Greenmanowi

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w Łodzi. Już niebawem w tych obiektach zadebiutują lokale sieci otwarte w nowej odsłonie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rośnie popyt na biura

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Warszawski rynek biurowy pozostaje atrakcyjny i stabilny mimo niższej aktywności deweloperskiej. W budowie jest 225 tys. mkw. przestrzeni do pracy, a 58 tys. mkw. znajduje się w modernizacji – wynika z najnowszych danych CBRE.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza sprzedaż na Bielanach

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w projekcie Apartamenty Rudnickiego, realizowanym na warszawskich Bielanach przez Dom Development. W I etapie powstanie około 120 lokali, które zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wprowadzają się do Czosnowa

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Trako Team, firma z sektora TSL, wynajęła około 10 tys. mkw. powierzchni magazynowej w CTPark Warsaw North.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Pyszności na parterze węgierskiego biurowca

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Zrealizowany przez Strabag Real Estate budynek Arghezi 4 pozyskał czterech nowych najemców. W butikowym biurowcu w centrum Bukaresztu nowi lokatorzy zajęli łącznie 375 mkw. powierzchni handlowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kraków zaraz za Warszawą

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

Na koniec marca 2024 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było oferowane około 1 mln 192 tys. mkw. powierzchni biurowej, co odpowiada współczynnikowi pustostanów na poziomie 17,8 proc. – wynika z danych opublikowanych przez PINK.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 26 lipca 2024

Kondycja biurowej Warszawy

Stabilny popyt, niska podaż nowych biur i niewiele pustostanów, tak w skrócie opisują aktualną kondycję warszawskiego rynku eksperci agencji Walter Herz.

schedule 26 lipca 2024

GTC podsumowuje półrocze

GTC w I połowie 2024 roku w 10 budynkach w największych miastach Polski wynajęto ponad 35,4 tys. mkw. powierzchni biurowej. Nieruchomości GTC przyciągnęły 14 nowych partnerów, a 18 firm zdecydowało się przedłużyć umowy najmu.

schedule 26 lipca 2024

Zdrowy uśmiech w The Park Kraków

Do grona najemców krakowskiego kompleksu The Park dołączyła grupa Lux Med, która otworzyła w biurowcu klinikę stomatologiczną. Klinika zajęła powierzchnię niemal 900 mkw. w budynku B1.

schedule 26 lipca 2024

Drogi fit-out i zielone umowy

Warszawski rynek biurowy utrzymywał stabilność w I połowie 2024 roku. Aktywność najemców przekroczyła poziom 316 tys. mkw., wskaźnik pustostanów nieznacznie spadł, do 10,9 proc. - wynika z raportu firmy doradczej Savills.

schedule 25 lipca 2024

CitySpace otwiera nowe biuro w Warszawie

CitySpace, operator elastycznych przestrzeni biurowych w Polsce, w październiku uruchomi swoją piątą placówkę w Warszawie. Nowe centrum powstaje w budynku biurowym Nowogrodzka Square i będzie funkcjonować pod nazwą CitySpace Novo.

schedule 25 lipca 2024

Rośnie popyt na biura

Warszawski rynek biurowy pozostaje atrakcyjny i stabilny mimo niższej aktywności deweloperskiej. W budowie jest 225 tys. mkw. przestrzeni do pracy, a 58 tys. mkw. znajduje się w modernizacji – wynika z najnowszych danych CBRE.

schedule 25 lipca 2024

Pyszności na parterze węgierskiego biurowca

Zrealizowany przez Strabag Real Estate budynek Arghezi 4 pozyskał czterech nowych najemców. W butikowym biurowcu w centrum Bukaresztu nowi lokatorzy zajęli łącznie 375 mkw. powierzchni handlowej.

schedule 24 lipca 2024

Kraków zaraz za Warszawą

Na koniec marca 2024 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było oferowane około 1 mln 192 tys. mkw. powierzchni biurowej, co odpowiada współczynnikowi pustostanów na poziomie 17,8 proc. – wynika z danych opublikowanych przez PINK.

schedule 24 lipca 2024

Rozrywka i prawo za zieloną fasadą

Kompleks biurowy Afi Karlín zyskał nowych najemców - kancelarię prawną Wolf Theiss i firmę medialno-rozrywkową Sky CP Limited.

schedule 24 lipca 2024

Guess ma nowe showroomy na Powiślu

Guess Poland zdecydowała się przedłużyć najem w Elektrowni Powiśle, a także dokonać ekspansji na większą powierzchnię. Amerykański gigant modowy zajął łącznie ponad 1,7 tys. mkw. powierzchni biurowej w kompleksie na warszawskim Powiślu. 

schedule 24 lipca 2024

TGF ma biuro w Krakowie

Toll Global Forwarding, globalny operator logistyczny wywodzący się z Australii, wynajął nieco ponad 300 mkw. powierzchni w budynku Edison w należącym do GTC krakowskim kompleksie biurowym Korona.

schedule 23 lipca 2024

Kreatywny e-commerce w Atlasie

Displate przedłużyło umowę najmu w wieżowcu Atlas Tower w centrum Warszawy. Firma korzysta z biura o powierzchni 1,7 tys. mkw. 

schedule 23 lipca 2024

Kion zostaje w Bonarce

Spółka Kion Business Services Polska przedłużyła umowę najmu w krakowskim kompleksie biurowym Bonarka for Business. Kion zajmuje łącznie 3,9 tys. mkw. powierzchni biurowej w budynkach E i F.

schedule 23 lipca 2024

Sto procent Skylinera

Karimpol Polska podpisał umowę najmu na ostatnią wolną przestrzeń biurową w warszawskim biurowcu Skyliner. Najemca, deweloper energii odnawialnej, zajmie w budynku około 1,5 tys. mkw., czyli całe siódme piętro. 

schedule 23 lipca 2024

Najemcy wolą renegocjace

Liczba wynajętej powierzchni biurowej w Warszawie w I połowie roku wyniosła ponad 316 tys. mkw. Mimo stabilnego popytu najemcy ostrożnie podchodzą do relokacji, częściej wybierając renegocjacje kończących się umów – podają eksperci Knight Franka.

schedule 22 lipca 2024

Renegocjowali w Podium Parku

TechnipFMC przedłużyło umowę najmu powierzchni biurowej w biurowcu Podium Park w Krakowie. W wyniku renegocjacji umowy, najemca będzie nadal wynajmował w kompleksie zarządzanym przez Globalworth prawie 7 tys. mkw.

schedule 19 lipca 2024

RedDeer u Wolfa na Zielnej

RedDeer.Games, spółka z portfela inwestycyjnego grupy PMPG Polskie Media, ma nową siedzibę w centrum Warszawy. Nowe biuro znajduje się w budynku Wolf Zielna i ma powierzchnię 600 mkw.

schedule 19 lipca 2024

Jak pracują rodzice?

Jak wynika z najnowszych badań JLL przeprowadzonych wśród pracowników biurowych w Polsce, większość kobiet, które mają dzieci wymagające opieki jest obecna w biurze raz w tygodniu lub pracuje całkowicie zdalnie (łącznie 59 proc.). W przypadku mężczyzn w podobnej sytuacji rodzinnej, 47 proc. pracuje w biurze jeden dzień lub mniej. Posiadanie potomstwa ma zauważalny wpływ na frekwencję w biurze, szczególnie w przypadku kobiet.

schedule 18 lipca 2024

Nakarmią w .Bigu

Do najemców budynku biurowego .Big w Krakowie dołączyła firma AGS Estate. Grupa wynajęła ponad 300 mkw. powierzchni pod nową restaurację.

schedule 18 lipca 2024

Klinika w Lixa City Gardens

Do grona najemców kompleksu Lixa dołączyła klinika medyczna Fimedica, która zajmie 360 mkw. powierzchni na parterze budynku Lixa D. Otwarcie placówki zaplanowano na przełom 2024 i 2025 roku.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie