EN

EMEA Mniej znaczy więcej

Biura i projekty wielofunkcyjne
Jak wskazuje „Przewodnik po kosztach wykończenia biura 2024” dla regionu EMEA, przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield, wśród aktualnych trendów biurowych jednym tchem wymieniane są takie hasła jak dostosowanie przestrzeni do pracy hybrydowej, zrównoważony rozwój czy inkluzywność.

Implementacja poszczególnych elementów w nowej siedzibie stanowi wyzwanie, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji makroekonomicznej. Pracodawcy chcą przyciągać pracowników do biur, jednocześnie optymalizując rosnące koszty. Jak wskazuje publikacja, wykończenie biura „all-in” w średnim standardzie w Warszawie to koszt rzędu 1250 euro za mkw. To kwota porównywalna do Pragi czy Budapesztu, ale nawet dwa razy mniejsza niż w Londynie i Hamburgu.

Jak podkreślają autorzy raportu, wysokość budżetów związanych z wykończeniem biura nieoderwalnie powiązana jest z otoczeniem makroekonomicznym danego kraju, a ostatnie lata przyzwyczaiły firmy do dużej dynamiki zmian. II połowa 2023 przyniosła wyczekiwaną stabilizację cen energii i materiałów budowlanych, które w 2022 roku notowały duże wzrosty. Obecnie istotnymi czynnikami wpływającymi na koszty są jednak zakłócenia w łańcuchach dostaw, wyższe koszty robocizny i transportu oraz efekty wysokiej inflacji.

Patrząc na średnie koszty wykończenia biur w regionie EMEA eksperci Cushman & Wakefield przeanalizowali 43 miasta. Sprawdzili też, jak rozkładają się główne składowe budżetów. W Warszawie koszty fit-outu stanowią 63 proc. całości, mebli – 15 proc., wyposażenia przestrzeni w IT – 12 proc. i robocizny – 10 proc. W Budapeszcie koszty mebli pochłaniają o 10 proc. budżetu więcej, ale za to dużo mniej trzeba przeznaczyć na usługi profesjonalistów, bo tylko 6 proc. wszystkich środków. W Hamburgu dużą część budżetu trzeba przeznaczyć na meble czy sprzęt IT, co przekłada się z pewnością na szukanie większych oszczędności w obszarze fit-outu.

Niestabilna sytuacja gospodarcza sprawia, że optymalizacja budżetów stała się jednym z istotniejszych elementów zarządzania. Niemniej jednak potrzeba rozwoju i wdrażania innowacji nie zmniejszyła się, a wręcz wiele procesów zostało przyśpieszonych. Korporacje wyznaczają sobie ambitne cele społeczne, środowiskowe, sprawdzają różne modele współpracy, a jednocześnie chcą wspierać integrację i różnorodność. Biuro ma kluczowe znaczenie dla wielu z tych procesów transformacyjnych, z coraz większym naciskiem na jakość – mówi Andrew Frizell, head of Project & Development Services, Cushman & Wakefield.

Eksperci Cushmana sprawdzili, jakie korzyści z biura widzą obecnie pracownicy. Najwięcej osób, bo aż 65 proc. badanych, odpowiedziało, że jest to miejsce sprzyjające nawiązywaniu relacji międzyludzkich, ale równie wysoko znalazły się takie pozycje jak miejsce "sprzyjające skupieniu" i "pozwalające utrzymać energię na odpowiednim poziomie". Około 50 proc. respondentów wskazywało także na takie zalety, jak zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym oraz wellbeing. Ponadto, biuro dla niektórych pracowników nadal zapewnia lepszy dostęp do narzędzi i zasobów. Te aspekty determinują zmiany sposobu myślenia o wyposażeniu przestrzeni biurowej i doświadczeniach jakie ma oferować miejsce pracy.

Zmieniające się znaczenie biura jest analizowane poprzez pryzmat jego roli w nawiązywaniu relacji międzyludzkich oraz harmonizacji życia zawodowego i prywatnego. Przestrzeń biurowa musi być atrakcyjna, aby zachęcać pracowników do regularnego korzystania z niej. Wybór odpowiedniego budynku, wyposażonego w nowoczesne rozwiązania, które ułatwią zadbanie o aspekty związane z ESG, a także który będzie położony w dobrze skomunikowanej lokalizacji – to ważny element realizacji strategii środowiska pracy i zarządzania zmianą w organizacji. W planowaniu przestrzeni coraz większy nacisk kładzie się na obszary poprawiające dobrostan pracowników i adaptacyjność powierzchni pod różnorodne ich potrzeby. Zarówno psychologia środowiskowa, jak i różnorodność czy inkluzywność stają się coraz istotniejsze w projektowaniu biur, odzwierciedlając rosnące oczekiwania wobec środowiska pracy – wyjaśnia Mariola Bitner, head of Workplace Strategy, Cushman & Wakefield.

Firmy z sektora real estate coraz częściej certyfikują posiadane nieruchomości w globalnie uznawanych systemach, takich jak BREEAM, LEED, WELL czy Fitwel. Ich kryteria są natomiast sukcesywnie dostosowywane do zmieniających się regulacji międzynarodowych, co wspiera proces budowania zrównoważonych praktyk w biznesie. Oceny wielokryterialne nie ograniczają się jednocześnie jedynie do aspektów związanych ze zmniejszaniem emisyjności. Na zrównoważony charakter budynku, który weryfikowany jest w procesie certyfikacji, ma wpływ także to jak oddziałuje on na samopoczucie i zdrowie użytkowników, wspiera ich produktywność czy kreatywność, oraz jak wpisuje się w szerszy kontekst urbanistyczny i społeczny okolicy.

Efektywne i zrównoważone budynki w dużej mierze wspierają realizację celów ESG najemców, zarówno w obszarze środowiskowym, jak i społecznym. Dlatego właściciele i zarządcy, oprócz starań w zakresie osiągania swoich strategicznych celów korporacyjnych, dbają także o wymagania firm korzystających z powierzchni w budynku. Dobrą współpracę ułatwia tu m.in. wykorzystanie technologii wspierających zbieranie, udostępnianie i analizę danych, przyjęcie zielonych umów najmu, czy też modernizacje. Efektywność energetyczna, systemy oszczędzania wody i inne tego typu rozwiązania pozwalają także na optymalizację kosztów operacyjnych dla wszystkich zainteresowanych – podkreśla Katarzyna Lipka, dyrektorka Działu Doradztwa Strategicznego i ESG, Cushman & Wakefield.

Rosnące koszty materiałów i robocizny wzmagają potrzebę firm do optymalizacji. Istnieją obszary, w których można zmniejszyć wydatki, nie tracąc znacząco na jakości, ani funkcjonalności. Przykłady to wybór alternatywnych, równie efektywnych materiałów wykończeniowych, oraz przemyślane zarządzanie zasobami podczas realizacji projektu. Niemniej oszczędzanie nie jest wskazane w przypadku technologii energooszczędnych, wysokiej jakości materiałów o zwiększonej trwałości oraz rozwiązań zapewniających długoterminowy komfort użytkownikom. Inwestycje te, oprócz bieżących korzyści, zapewniają oszczędności i efektywność w dłuższej perspektywie czasowej.

Ostatnie nowości

Rynek mieszkaniowy

Polska Francuzi budują na Pradze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

Francuski deweloper Bouygues Immobilier Polska rozpoczyna realizację nowej inwestycji w warszawskiej dzielnicy Praga Południe. Osiedle Neo Praga powstanie przy ul. Drwęckiej, niedaleko planowanej stacji metra Mińska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Wprowadzają się do Famy Jeżyce

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Monday Development, poznański deweloper należący do grupy Unidevelopment, rozpoczął przekazywanie mieszkań w III etapie osiedla Fama Jeżyce. W dwóch siedmiopiętrowych budynkach powstało łącznie około 370 mieszkań oraz 12 lokali usługowych. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Wszystkie zalety Łodzi

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Aglomeracja łódzka to jedna z najbardziej obiecujących lokalizacji dla nearshoringu w Europie – taki obraz regionu rysuje nowy raport „Towards Łódź” przygotowany przez KPMG w partnerstwie z Urzędem Miasta Łodzi.

Rynek mieszkaniowy

Polska Miejskie wille przy plaży

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Atal rozpoczął budowę i sprzedaż inwestycji w nadmorskiej dzielnicy Gdańska, w Stogach. Zawiślańska Wille Miejskie to 16 budynków z łącznie 64 lokalami.

Eurobuild FM

Polska Sebastian Sołtys o planach rozwoju LPP Logistics

schedule 19 czerwca 2024
Magda Rachwald

Najnowszy odcinek Eurobuild FM pachnie słonym wiatrem, jako że nagrywaliśmy go w Pruszczu Gdańskim, zwiedzając największy obiekt LPP Logistics. Ambitne plany, gigantyczny kapitał, nowe powierzchnie magazynowe i setki nowych salonów sprzedaży - szczegóły w najnowszej odsłonie podkastu.

Hotele

Polska Dobry Hotel planuje zagraniczną ekspansję

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Grupa Dobry Hotel wprowadza na rynek własną markę dla hoteli i obiektów. Działanie pod nową marką Destigo Hotels jest m.in. elementem planowanej ekspansji zagranicznej firmy. 

Zarządzanie nieruchomościami

Polska Cushman bierze cały portfel

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Firma Cushman & Wakefield została wybrana na zarządcę trzech warszawskich budynków biurowych należących do Vig Fund. Tym samym zespół agencji będzie zarządzał całym portfelem funduszu w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Tata pod dachem Woli

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Do warszawskiego budynku Wola Center wprowadził się nowy najemca – firma z branży IT, Tata Consultancy Services. Jednocześnie właściciel budynku, fundusz Hines European Value Fund, przedłużył umowę ze spółką FaktorOne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Skok temperatury w Boosterze

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Nagel-Group, firma zajmująca się logistyką produktów spożywczych, wynajmie jeden z budynków należących do kompleksu Booster Zabrze. Najemca wprowadzi się do obiektu w II kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Panattoni buduje w Szczecinie

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Panattoni ruszyło z budową nowej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. Panattoni Park Szczecin V przy ul. Lubczyńskiej będzie dysponować powierzchnią 30 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Szykują klucze w Neo Natolinie

schedule 19 czerwca 2024
Opr./edited by MR

Real Management finalizuje budowę I etapu osiedla domów jednorodzinnych Neo Natolin. Przekazywanie lokali pierwszym mieszkańcom rozpocznie się w sierpniu. Inwestycja jest realizowana w warszawskim Wilanowie. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Multibox pod Wołominem

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W Nowych Lipinach pod Wołominem otwarto park handlowy Multibox. Nowy obiekt oferuje powierzchnię 1,3 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Chorwacja Studenac rośnie niedaleko stolicy

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Studenac, chorwacki detalista spożywczy, zbuduje nowe centrum dystrybucyjne w pobliżu Zagrzebia. Obiekt o powierzchni 36 tys. mkw. ma zostać otwarty w 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska WPIP rozbuduje dla WRI

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Wkopano kamień węgielny pod rozbudowę Chylonia Business Parku w Gdyni. W ramach nowej inwestycji WRI Investment powstanie hala magazynowo-usługowa o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Ambitne plany LPP

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

LPP Logistics planuje 50 proc. wzrost powierzchni magazynowej do końca 2025 roku. Operator logistyczny przewiduje wydatki na rozwój na poziomie 450 mln zł i wzrost powierzchni magazynowej do 700 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Młynówka się rozkręca

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Rusza budowa osiedla Młynówka w Jeleniej Górze. W ramach I fazy inwestycji Redkom Development i grupa Europlan zrealizują dwa pięciokondygnacyjne budynki.

Rynek mieszkaniowy

Polska Dwadzieścia lat minęło

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

JLL podsumowuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jak zauważają eksperci, wejście Polski do UE stanowiło ważny czynnik rozwoju dla branży deweloperskiej, gdyż znacznie zwiększyło skalę napływu zagranicznego kapitału i know-how w tym sektorze.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Vittera wybrała Olivię

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by ANZ

W gdańskim kompleksie Olivia Centre swoją nową siedzibę otworzyła Viterra, firma z branży handlu roślinami. Spółka zajęła przestrzeń na najwyższym piętrze najnowszego budynku Olivii – Olivia Prime.

ESG

Polska Precertyfikacja dla Saskiego

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Butikowy biurowiec Nowy Saski Crescent z portfolio CA Immo uzyskał precertyfikację WELL. Stanowi to potwierdzenie, że budynek spełnia najwyższe standardy w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników, a także minimalnego wpływu obiektu na środowisko naturalne.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Niemcy Garbe jest bardzo zajęte

schedule 18 czerwca 2024
Opr./edited by JC

Garbe Industrial Real Estate wynajęło w całości nieruchomość logistyczną położoną w niemieckim Duisburgu. Do obiektu wprowadzi się spółka TST.

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 19 czerwca 2024

Tata pod dachem Woli

Do warszawskiego budynku Wola Center wprowadził się nowy najemca – firma z branży IT, Tata Consultancy Services. Jednocześnie właściciel budynku, fundusz Hines European Value Fund, przedłużył umowę ze spółką FaktorOne.

schedule 18 czerwca 2024

Vittera wybrała Olivię

W gdańskim kompleksie Olivia Centre swoją nową siedzibę otworzyła Viterra, firma z branży handlu roślinami. Spółka zajęła przestrzeń na najwyższym piętrze najnowszego budynku Olivii – Olivia Prime.

schedule 18 czerwca 2024

Finanse w America House

Do grona najemców America House dołączyły dwie firmy z sektora usług finansowych – VSR i Ebury. Łącznie spółki wynajęły 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

schedule 18 czerwca 2024

Infinity z biurami flex

The Shire – Beyond Coworking dołączył do grona najemców wrocławskiego biurowca Infinity. Sieć biur serwisowanych zajmie ponad 2 tys. mkw. powierzchni na trzecim piętrze budynku. Otwarcie przestrzeni coworkingowej zaplanowano na I kwartał 2025 roku.

schedule 17 czerwca 2024

Outsourcing IT w Infinity

Firma Natek Poland, dostawca usług IT i outsourcingu, otworzył nowe biuro w biurowcu Infinity we Wrocławiu. Wrocławska siedziba firmy zajmuje około 600 mkw.

schedule 14 czerwca 2024

Colossyan wybrał Academię

Colossyan, startup rozwijający platformę do generowania materiałów wideo opartą na sztucznej inteligencji, podpisał umowę najmu biura o powierzchni 1 tys. mkw. w Academia Offices w Budapeszcie.

schedule 13 czerwca 2024

Tetra Pak z widokiem na jezioro

Firma Tetra Pak wynajęła około 1,2 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Lakeside na warszawskim Mokotowie.

schedule 13 czerwca 2024

Kolejna Panorama w Kościelnej Wsi

W Kościelnej Wsi koło Kalisza rozpocznie się wkrótce budowa nowego obiektu usługowo-handlowego Panorama Park II, również z powierzchniami biurowymi. Inwestorem projektu jest spółka FM Invest Bydłowscy, która podpisała umowę o generalne wykonawstwo z grupą Antczak.

schedule 12 czerwca 2024

Koreańczycy zostają na Powiślu

Centrum Kultury Koreańskiej zdecydowało się pozostać w należącym do Globalworth biurowcu Nordic Park w Warszawie. Instytucja zajmuje w budynku ponad 1,1 tys. mkw. powierzchni.

schedule 12 czerwca 2024

IWG otwiera się w Hanzie

International Workplace Group, globalna firma zajmująca się pracą hybrydową i właściciel takich marek jak Spaces i Regus, otworzy w szczecińskiej Hanza Tower nową przestrzeń coworkingową. To 30. lokalizacja sieci w Polsce.

schedule 11 czerwca 2024

W biurach liczy się prostota

Cushman & Wakefield opublikował raport "UX Office w Polsce. Biura przyjazne użytkownikom. Kwestie wpływające na użyteczność i odbiór środowiska pracy”. Z zebranych danych wynika, że 84 proc. pracowników odwiedza biura przynajmniej raz w tygodniu, a 61 proc. z nich działa wyłącznie stacjonarnie.

schedule 11 czerwca 2024

Modernizacja i rebranding w Pradze

Kompleks biurowo-handlowy Charles Square Center w centrum Pragi przejdzie modernizację. Zyskał też nową nazwę – Karlák Shopping Square. Właścicielem budynku jest KGAL.

schedule 11 czerwca 2024

Webcon wybiera Dot Park

Webcon wynajął około 1,6 tys. mkw. w krakowskim kompleksie Dot Park. Siedziba firmy będzie zlokalizowana na drugim piętrze budynku D. Webcon wprowadzi się do należącego do Golden Star Group parku biurowego w październiku tego roku.

schedule 10 czerwca 2024

Fort 7 i Lakeside II pod opieką JLL

JLL będzie odpowiedzialne za wynajem kolejnych projektów firmy Atenor w Polsce. Deweloper zdecydował się powierzyć agencji komercjalizację dwóch projektów - Lakeside II, czyli zmodernizowanego budynku UBC II, oraz Fortu 7.

schedule 07 czerwca 2024

Fern z restauracją na dachu

Restauracja Rooftop to pierwszy najemca wielofunkcyjnego budynku Fern powstającego w Off Piotrkowska Center, zarządzanym przez OPG Property Professionals. 

schedule 06 czerwca 2024

Młodzi w domu, silversi w biurze

Według raportu JLL, różnice w podejściu do pracy z biura między baby boomersami i pokoleniem X a milenialsami i pokoleniem Z są bardzo widoczne.

schedule 06 czerwca 2024

Skyliner ma nowego najemcę

Warszawski biurowiec Skyliner należący do Karimpol Polska zostanie nową siedzibą firmy Process Solutions. Najemca zajmie około 1 tys. mkw. na trzecim piętrze i wprowadzi się do nowego biura na początku 2025 roku.

schedule 06 czerwca 2024

Biurowe Puzzle w Fabryce Norblina

Puzzle Office to nowy operator biur serwisowanych. W kompleksie obiektów Fabryki Norblina, Puzzle Office udostępni na wynajem blisko 3,9 tys. mkw. powierzchni klasy A.

schedule 05 czerwca 2024

Orlęta pod skrzydłami BNM

Biurowiec Centrum Orląt trafia pod skrzydła BNM - Real Estate Advisory. Firma jest odpowiedzialna za najem powierzchni w zmodernizowanym budynku.

schedule 05 czerwca 2024

Nowy lokator w Unity

Grupa Masterlease dołącza do grona najemców kompleksu Unity Centre. Firma zajmie 160 mkw. powierzchni na parterze biurowca Unity Tower, najwyższego budynku w Krakowie.

Wydanie 6 (289) czerwiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie