EN

EMEA Mniej znaczy więcej

Biura i projekty wielofunkcyjne
Jak wskazuje „Przewodnik po kosztach wykończenia biura 2024” dla regionu EMEA, przygotowany przez firmę Cushman & Wakefield, wśród aktualnych trendów biurowych jednym tchem wymieniane są takie hasła jak dostosowanie przestrzeni do pracy hybrydowej, zrównoważony rozwój czy inkluzywność.

Implementacja poszczególnych elementów w nowej siedzibie stanowi wyzwanie, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji makroekonomicznej. Pracodawcy chcą przyciągać pracowników do biur, jednocześnie optymalizując rosnące koszty. Jak wskazuje publikacja, wykończenie biura „all-in” w średnim standardzie w Warszawie to koszt rzędu 1250 euro za mkw. To kwota porównywalna do Pragi czy Budapesztu, ale nawet dwa razy mniejsza niż w Londynie i Hamburgu.

Jak podkreślają autorzy raportu, wysokość budżetów związanych z wykończeniem biura nieoderwalnie powiązana jest z otoczeniem makroekonomicznym danego kraju, a ostatnie lata przyzwyczaiły firmy do dużej dynamiki zmian. II połowa 2023 przyniosła wyczekiwaną stabilizację cen energii i materiałów budowlanych, które w 2022 roku notowały duże wzrosty. Obecnie istotnymi czynnikami wpływającymi na koszty są jednak zakłócenia w łańcuchach dostaw, wyższe koszty robocizny i transportu oraz efekty wysokiej inflacji.

Patrząc na średnie koszty wykończenia biur w regionie EMEA eksperci Cushman & Wakefield przeanalizowali 43 miasta. Sprawdzili też, jak rozkładają się główne składowe budżetów. W Warszawie koszty fit-outu stanowią 63 proc. całości, mebli – 15 proc., wyposażenia przestrzeni w IT – 12 proc. i robocizny – 10 proc. W Budapeszcie koszty mebli pochłaniają o 10 proc. budżetu więcej, ale za to dużo mniej trzeba przeznaczyć na usługi profesjonalistów, bo tylko 6 proc. wszystkich środków. W Hamburgu dużą część budżetu trzeba przeznaczyć na meble czy sprzęt IT, co przekłada się z pewnością na szukanie większych oszczędności w obszarze fit-outu.

Niestabilna sytuacja gospodarcza sprawia, że optymalizacja budżetów stała się jednym z istotniejszych elementów zarządzania. Niemniej jednak potrzeba rozwoju i wdrażania innowacji nie zmniejszyła się, a wręcz wiele procesów zostało przyśpieszonych. Korporacje wyznaczają sobie ambitne cele społeczne, środowiskowe, sprawdzają różne modele współpracy, a jednocześnie chcą wspierać integrację i różnorodność. Biuro ma kluczowe znaczenie dla wielu z tych procesów transformacyjnych, z coraz większym naciskiem na jakość – mówi Andrew Frizell, head of Project & Development Services, Cushman & Wakefield.

Eksperci Cushmana sprawdzili, jakie korzyści z biura widzą obecnie pracownicy. Najwięcej osób, bo aż 65 proc. badanych, odpowiedziało, że jest to miejsce sprzyjające nawiązywaniu relacji międzyludzkich, ale równie wysoko znalazły się takie pozycje jak miejsce "sprzyjające skupieniu" i "pozwalające utrzymać energię na odpowiednim poziomie". Około 50 proc. respondentów wskazywało także na takie zalety, jak zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym oraz wellbeing. Ponadto, biuro dla niektórych pracowników nadal zapewnia lepszy dostęp do narzędzi i zasobów. Te aspekty determinują zmiany sposobu myślenia o wyposażeniu przestrzeni biurowej i doświadczeniach jakie ma oferować miejsce pracy.

Zmieniające się znaczenie biura jest analizowane poprzez pryzmat jego roli w nawiązywaniu relacji międzyludzkich oraz harmonizacji życia zawodowego i prywatnego. Przestrzeń biurowa musi być atrakcyjna, aby zachęcać pracowników do regularnego korzystania z niej. Wybór odpowiedniego budynku, wyposażonego w nowoczesne rozwiązania, które ułatwią zadbanie o aspekty związane z ESG, a także który będzie położony w dobrze skomunikowanej lokalizacji – to ważny element realizacji strategii środowiska pracy i zarządzania zmianą w organizacji. W planowaniu przestrzeni coraz większy nacisk kładzie się na obszary poprawiające dobrostan pracowników i adaptacyjność powierzchni pod różnorodne ich potrzeby. Zarówno psychologia środowiskowa, jak i różnorodność czy inkluzywność stają się coraz istotniejsze w projektowaniu biur, odzwierciedlając rosnące oczekiwania wobec środowiska pracy – wyjaśnia Mariola Bitner, head of Workplace Strategy, Cushman & Wakefield.

Firmy z sektora real estate coraz częściej certyfikują posiadane nieruchomości w globalnie uznawanych systemach, takich jak BREEAM, LEED, WELL czy Fitwel. Ich kryteria są natomiast sukcesywnie dostosowywane do zmieniających się regulacji międzynarodowych, co wspiera proces budowania zrównoważonych praktyk w biznesie. Oceny wielokryterialne nie ograniczają się jednocześnie jedynie do aspektów związanych ze zmniejszaniem emisyjności. Na zrównoważony charakter budynku, który weryfikowany jest w procesie certyfikacji, ma wpływ także to jak oddziałuje on na samopoczucie i zdrowie użytkowników, wspiera ich produktywność czy kreatywność, oraz jak wpisuje się w szerszy kontekst urbanistyczny i społeczny okolicy.

Efektywne i zrównoważone budynki w dużej mierze wspierają realizację celów ESG najemców, zarówno w obszarze środowiskowym, jak i społecznym. Dlatego właściciele i zarządcy, oprócz starań w zakresie osiągania swoich strategicznych celów korporacyjnych, dbają także o wymagania firm korzystających z powierzchni w budynku. Dobrą współpracę ułatwia tu m.in. wykorzystanie technologii wspierających zbieranie, udostępnianie i analizę danych, przyjęcie zielonych umów najmu, czy też modernizacje. Efektywność energetyczna, systemy oszczędzania wody i inne tego typu rozwiązania pozwalają także na optymalizację kosztów operacyjnych dla wszystkich zainteresowanych – podkreśla Katarzyna Lipka, dyrektorka Działu Doradztwa Strategicznego i ESG, Cushman & Wakefield.

Rosnące koszty materiałów i robocizny wzmagają potrzebę firm do optymalizacji. Istnieją obszary, w których można zmniejszyć wydatki, nie tracąc znacząco na jakości, ani funkcjonalności. Przykłady to wybór alternatywnych, równie efektywnych materiałów wykończeniowych, oraz przemyślane zarządzanie zasobami podczas realizacji projektu. Niemniej oszczędzanie nie jest wskazane w przypadku technologii energooszczędnych, wysokiej jakości materiałów o zwiększonej trwałości oraz rozwiązań zapewniających długoterminowy komfort użytkownikom. Inwestycje te, oprócz bieżących korzyści, zapewniają oszczędności i efektywność w dłuższej perspektywie czasowej.

Ostatnie nowości

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Palma zmienia właściciela

schedule 06 września 2024
Opr./edited by ANZ

Najsłynniejsza palma w Polsce będzie własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Niebawem jedna z najbardziej lubianych warszawskich instalacji artystycznych przejdzie gruntowny remont.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Świat Najlepsze lokalizacje dla dostaw typu nearshore

schedule 06 września 2024
Opr./edited by ANZ

Według zestawienia Savills Nearshoring Index z 2024 roku, najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla najemców z sektora przemysłowego, którzy poszukują łańcuchów dostaw typu nearshore, jest Portugalia. Drugie miejsce zajmują Czechy, a trzecie Polska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Na wynajem nad Odrą

schedule 06 września 2024
Opr./edited by MR

Wystartowała budowa czwartego osiedla spółki PFR Nieruchomości we Wrocławiu. Przy ul. Białowieskiej powstaje prawie 480 mieszkań na wynajem, na terenie należącym do PKP. Generalnym wykonawcą jest Eiffage Budownictwo Polska.

Rynek mieszkaniowy

Polska Koncepcja rozbudowy Portu Praskiego

schedule 06 września 2024
Opr./edited by ANZ

Trwają przygotowania do rozbudowy Portu Praskiego. Wzdłuż nabrzeży dawnego warszawskiego portu zaplanowano osiedle mieszkaniowe i atrakcyjną przestrzeń publiczną. Projekt w ramach dialogu o inwestycji zaopiniują mieszkańcy.

Hotele

Niemcy Hilton z historią i jeziorem

schedule 06 września 2024
Opr./edited by MR

Hilton podpisał umowy o zarządzanie hotelem Hilton Frankfurt Gravenbruch. Obiekt z 225 pokojami zostanie po modernizacji otwarty w październiku tego roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Kamień węgielny na Krzykach

schedule 06 września 2024
Opr./edited by ANZ

Na budowie osiedla Nowa Pabianicka we Wrocławiu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Budynek mieszkalny realizuje RealCo Property Investment and Development przy wsparciu Strabag.

Infrastruktura

Polska Sztuczna inteligencja w szafie

schedule 06 września 2024
Opr./edited by MR

Beyond.pl pracuje nad niemal dwukrotnym zwiększeniem docelowej mocy swojego centrum danych w Poznaniu – z 86 do 150 MW. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Moda, dom i sport

schedule 06 września 2024
Opr./edited by MR

H&M w krakowskiej Galerii Kazimierz ponownie otworzył swoje drzwi dla klientów. Sklep przeszedł przebudowę, a nowa aranżacja obejmuje również duży dział H&M Home i sportową sekcję H&M Move.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bialcon nie zostawia Torunia

schedule 06 września 2024
Opr./edited by MR

Polska marka modowa Bialcon przedłużyła współpracę z Greenman Poland i zostaje w Nowych Bielawach w Toruniu na kolejne lata.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sieciowa moda i lokalne koncepty

schedule 06 września 2024
Opr./edited by MR

W ostatnich miesiącach w Centrum Riviera w Gdyni pojawiły się nowe marki: Molton, Tatuum, Recman i Terranova. Klienci centrum mają też do dyspozycji nowe punkty w strefie gastronomicznej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Rumunia Odbicie popytu w Bukareszcie

schedule 05 września 2024
Opr./edited by ANZ

Według danych Cushman & Wakefield Echinox, popyt netto na powierzchnie biurowe w Bukareszcie w II kwartale po raz pierwszy w ciągu ostatnich dwóch lat przekroczył wolumen renegocjacji, co miało pozytywny wpływ na średni wskaźnik pustostanów, biorąc pod uwagę, że w I półroczu nie oddano do użytku żadnych nowych projektów biurowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Supersam gorąco poleca

schedule 05 września 2024
Opr./edited by JC

Sieć Gorąco Polecam. Smaki z piekarni otworzyła lokal w katowickim Supersamie. Umowa została zawarta pomiędzy grupą Enata Bread oraz Globalworth Poland.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska/kraje bałtyckie Sunly z finansowym doładowaniem

schedule 05 września 2024
Opr./edited by MR

Producent energii odnawialnej Sunly pozyskał 300 mln euro, czyli ponad 1,2 mld zł finansowania dłużnego na przyspieszenie budowy parków solarnych, wiatrowych i hybrydowych wraz z magazynami energii o łącznej mocy 1,3 GW na terenie Polski i krajów bałtyckich.

Rynek mieszkaniowy

Polska Można zamieszkać Na Wzgórzu

schedule 05 września 2024
Opr./edited by ANZ

Kolejny budynek powstający w ramach osiedla Apartamenty na Wzgórzu w Sosnowcu uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Deweloperem realizującym inwestycję jest Murapol.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Węgry Fabryka między Budapesztem a Segedynem

schedule 05 września 2024
Opr./edited by MR

VGP na Węgrzech przekazało nową siedzibę firmie Linde + Wieman. Niemiecki producent części samochodowych zajmuje 16 tys. mkw. w VGP Park Kecskemét, w centralnej części kraju.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Rumunia Trochę historii w One Gallery

schedule 05 września 2024
Opr./edited by JC

One United Properties prowadzi prace renowacyjne w dawnej fabryce Forda w Bukareszcie. Oprócz biur i gastronomii, w wielofunkcyjnej One Gallery znajdzie się przestrzeń muzealna i sala eventowa.

Style i wnętrza

Polska Ørsted na pokładzie Varso

schedule 05 września 2024
Opr./edited by MR

Firma Ørsted po raz trzeci powierzyła zaprojektowanie swojej powierzchni biurowej pracowni Workplace. Biuro o powierzchni 2,4 tys. mkw. znajduje się na trzecim piętrze Varso II i jest przeznaczone dla pracowników IT. 

Rynek inwestycyjny i finansowy

Niemcy Garbe inwestuje w brownfield

schedule 05 września 2024
Opr./edited by ANZ

Garbe, w ramach spółki joint venture z funduszem zarządzanym przez BlackRock, nabyło teren typu brownfield o powierzchni prawie 200 tys. mkw. w Salzgitter w Dolnej Saksonii.

Rynek mieszkaniowy

Polska Syrena buduje w stolicy

schedule 05 września 2024
Opr./edited by JC

Syrena Invest pozyskała pozwolenie na budowę dla nowej inwestycji mieszkaniowej na warszawskim Grochowie. Przy ul. Siennickiej 29 powstanie prawie 50 lokali.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Estonia Konkursowy park logistyczny

schedule 05 września 2024
Opr./edited by MR

East Capital Real Estate realizuje w Tallinie centrum logistyczno-przemysłowego Park Rae. Za koncepcję architektoniczną inwestycji o docelowej powierzchni 140 tys. mkw. odpowiada wyłoniona w konkursie firma DagOpen. 

Najnowsze w Biura i projekty wielofunkcyjne

schedule 05 września 2024

Odbicie popytu w Bukareszcie

Według danych Cushman & Wakefield Echinox, popyt netto na powierzchnie biurowe w Bukareszcie w II kwartale po raz pierwszy w ciągu ostatnich dwóch lat przekroczył wolumen renegocjacji, co miało pozytywny wpływ na średni wskaźnik pustostanów, biorąc pod uwagę, że w I półroczu nie oddano do użytku żadnych nowych projektów biurowych.

schedule 04 września 2024

Biuro, które kręci się wokół Kopernika

Krakowskie biuro Copernic, firmy działającej na rynku energii odnawialnej i ekomobilności, zrealizowała spółka Neo Świat. Pracowników i gości wita ogromna rzeźba Mikołaja Kopernika, która jest centralnym elementem całej powierzchni. 

schedule 04 września 2024

Zaczynają pracę w Vibe

Vibe, najnowszy projekt Ghelamco w biznesowym centrum Warszawy, jest już w pełni wynajęty. Wśród firm, które już zaczęły pracować w biurowcu, jest m.in. Reckitt, międzynarodowa firma zajmująca się produkcją i promocją dóbr konsumpcyjnych oraz MDDP Outsourcing.

schedule 04 września 2024

Sky Food w Sky Tower

Na pierwszym piętrze Sky Tower we Wrocławiu powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna, której projektem zajmuje się brytyjskie studio Chapman Taylor. Prace projektowe już trwają, a otwarcie zaplanowano jesienią 2025 roku.

schedule 03 września 2024

Studio A trzyma się terminów

Rośnie realizowany przez Skanskę biurowiec Studio A. Projekt powstający pomiędzy stacjami metra Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ, osiągnął właśnie wysokość dziewięciu pięter. Oddanie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2025 roku.

schedule 02 września 2024

Liberty zaprasza najemców i sztukę

Wing zakończył rozbudowę wielofunkcyjnego kompleksu Liberty. Na rynek w Budapeszcie trafiło dodatkowe 20 tys. mkw. powierzchni biurowej.

schedule 30 sierpnia 2024

Savills przeniesie się do Masaryčki

W marcu 2025 roku Savills przeniesie swoją czeską siedzibę do nowej przestrzeni biurowej w projekcie Masaryčka w centrum Pragi. Dodatkowe 50 proc. powierzchni pozwoli na zwiększenie zatrudnienia do 100 pracowników.

schedule 30 sierpnia 2024

Zielone światło dla Magdelēnas kvartāls

Vastint Latvia otrzymał pozwolenia na budowę IV i V fazy Magdelēnas kvartāls w Rydze. Cała inwestycja docelowo zaoferuje łącznie około 270 mieszkań, 18,2 tys. mkw. powierzchni biurowej, 4,4 tys. mkw. powierzchni handlowej oraz około 240 miejsc parkingowych.

schedule 29 sierpnia 2024

Będą doradzać z Vibe

Knight Frank wybrał na swoją nową siedzibę biurowiec Vibe na warszawskiej Woli. Firma wynajęła prawie 1 tys. mkw. na dziewiątym piętrze biurowca Ghelamco.

schedule 29 sierpnia 2024

Doradcy zostają w Officynie

Sollers Consulting przedłużył umowę najmu biura w budynku Officyna w Gdańsku. Oddział międzynarodowej firmy wciąż będzie zajmował w obiekcie 1,1 tys. powierzchni.

schedule 27 sierpnia 2024

Rośnie obecność pracowników w biurach

Według raportu CBRE „European Office Occupier Sentiment Survey 2024”, starania firm, by przyciągnąć pracowników do biur przynoszą rezultaty. Odsetek osób wykonujących obowiązki stacjonarnie przez trzy lub więcej dni w tygodniu wzrósł w europejskich firmach z 37 proc. do 43 proc. w ciągu roku.

schedule 27 sierpnia 2024

Logistycy wybrali DL Piano

Firma Regesta wynajęła powierzchnię biurową w katowickim budynku DL Piano. Obiekt należy do DL Invest Group.

schedule 27 sierpnia 2024

Tysiąc dla Doraco

Firma Doraco wynajęła 1 tys. powierzchni w warszawskim biurowcu Nowy Saski Crescent. Do obiektu należącego do CA Immo spółka wprowadzi się jeszcze w tym roku.

schedule 22 sierpnia 2024

Proekologiczna siedziba nadleśnictwa

W Potrzebowicach w woj. wielkopolskim powstaje nowoczesny budynek biurowy przeznaczony na siedzibę firmy Lasy Państwowe. Modułowy obiekt, dzięki wykorzystaniu prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, zostanie ukończony w ciągu siedmiu miesięcy.

schedule 22 sierpnia 2024

Steki z Warmii są na Piotrkowskiej

Koncept Steakownia zadebiutował w Łodzi w Off Piotrkowska Center. Restauracja o powierzchni około 120 mkw. oferuje dania dla znawców i wielbicieli wołowiny. 

schedule 22 sierpnia 2024

Kraków z niską nową podażą

Kraków z zasobami biurowymi na poziomie 1,82 mln m kw. niezmiennie pozostaje liderem wśród rynków regionalnych w Polsce – podają eksperci Knight Franka.

schedule 21 sierpnia 2024

Polskie biura się starzeją

Jak podaje BNP Paribas RE, na koniec II kwartału 2024 roku najstarsze budynki biurowe w regionach posiadały ponad 40 proc. powierzchni niewynajętej.

schedule 21 sierpnia 2024

Seargin zostaje w Garnizonie

Seargin, międzynarodowa firma technologiczna i consultingowa, przedłużyła umowę i wynajęła ponad 1,9 tys. mkw. powierzchni w budynku biurowym Garnizon Hiro w Gdańsku. Firma podwoiła zajmowaną dotychczas przestrzeń.

schedule 20 sierpnia 2024

Flauta na trójmiejskim rynku

Tempo przyrostu nowej podaży biurowej w Trójmieście widocznie zwolniło. W I półroczu na rynek trafił zaledwie jeden obiekt o powierzchni 5 tys. mkw. Przyszłość nie wygląda lepiej, ponieważ realizowana powierzchnia jest najmniejsza od dwóch dekad, oceniają eksperci Knight Frank.

schedule 20 sierpnia 2024

W łódzkim klimacie

W centrum Łodzi powstała nowa wielofunkcyjna inwestycja Rappa Port, której częścią jest zabytkowa Willa Rappaporta. Projekt dostarczył na rynek biura, lokale usługowe i rekreacyjne oraz apartamenty na wynajem.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie