Polska Młodzi w domu, silversi w biurze
Biura i projekty wielofunkcyjneAutorzy raportu „Rok 2024: nowa normalność czy następny etap transformacji hybrydowej… czyli jak Polacy wracają do biur?” wskazują, że pracownicy biurowi z wieloletnim stażem cały czas doceniają wartość, jaką przynoszą bezpośrednie relacje ze współpracownikami i chcą kontynuować tę formę pracy. Natomiast młodsze pokolenia, które dorastały w pełni scyfryzowanym społeczeństwie, stawiają na łączenie świata wirtualnego i fizycznego.
Jak wynika z obserwacji ekspertów JLL, większość osób należących do grupy baby boomers i pokolenia X chciałoby pracować z biura przez cały lub prawie cały roboczy tydzień (cztery-pięć dni). Całkowicie odmienne potrzeby mają młodsze pokolenia, głównie milenialsi i pokolenie Z, które wolą bardziej elastyczny system pracy, z naciskiem na pracę zdalną przez dwa do trzech dni w tygodniu.
Biuro odgrywa tu naszym zdaniem kluczową rolę. Młodsi pracownicy powinni mieć świadomość, że aktywna współpraca z innymi osobami w biurze wspiera ich rozwój, zdobywanie szerokiego doświadczenia i budowanie relacji. Już dziś coraz częściej słyszymy na rynku głosy, że osoby, które nie przychodzą do biura, będą miały utrudniony lub w ogóle uniemożliwiony awans w strukturach organizacji. Jest to ruch drastyczny, ale pokazujący również jak istotne jest dla niektórych pracodawców zachęcenie do bezpośredniej współpracy oraz interakcji w zespole. Indywidualne preferencje każdej grupy wiekowej w zakresie pracy zdalnej pokrywają się w znacznej mierze z realną frekwencją w biurze post-Covid. Pracownicy poniżej 55 roku życia obecnie pracują w biurze cztery-pięć dni w tygodniu, częściej niż wynika to z ich preferencji. Na drugim biegunie są najmłodsi pracownicy, który chętnie pracowaliby zdalnie – pojawia się pytanie, w jaki sposób będą się uczyć od bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów z pracy, jeśli nie będą pracować „ramię w ramię„ w biurze? Czy środki komunikacji zdalnej są w stanie zastąpić spotkania twarzą w twarz i mentoring? Jak uchwycić tzw. wiedzę ukrytą, tak trudną do skodyfikowania, a tak istotną w wielu zawodach? – zwraca uwagę Mateusz Polkowski, szef Działu Badań Rynku, JLL.
Biuro to nadal główna platforma do współpracy, dzielenia się pomysłami, a także przestrzeń dla pracowników do rozwoju zawodowego. To przekonanie jest powszechne w wielu branżach i jest uważane za istotny element kultury biznesowej.
Wszystkie grupy wiekowe zgodnie twierdzą, że biuro odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu firmy. Największą wartością, jaką niesie biuro dla typowego pracownika, jest możliwość bezpośredniej współpracy z własnym zespołem – uważa tak 62 proc. badanych. Ważną rolę odgrywa również współpraca między działami w firmie (43 proc.) oraz podtrzymywanie relacji towarzyskich między pracownikami (45 proc.). Dla prawie połowy pracowników (45 proc.) biuro stanowi doskonałą odskocznię od domowych obowiązków.
Zmiana otoczenia pozytywnie wpływa na kreatywność oraz dobrostan psychiczny. Co więcej, praca z biura pozwala wyraźnie rozgraniczyć strefy prywatną oraz zawodową. Przy tym wyraźnie widać zależność pomiędzy wymienionymi walorami pracy z biura a wiekiem badanych osób – korzyści te w większym stopniu doceniane są przez pracowników o dłuższym stażu (do których zaliczają się osoby powyżej 45 roku życia). Czy w takim razie podejście tzw. silversów do pracy z biura zgodnie z oczekiwaniami pracodawców może być dla nich szansą do konkurowania z młodszymi pokoleniami? Czy odpowiednie podejście do zarządzania różnorodnością, w tym przypadku wiekiem pracowników, w obliczu wymagań pracodawców oraz starzejącego się społeczeństwa spowoduje, że najbardziej pożądanymi top talentami będą osoby 45 lub 50+? To są pytania, z którymi organizacje będą musiały się zmierzyć w nadchodzącym czasie – ostrzega Jakub Zieliński, szef Działu Strategii Miejsca Pracy i Zarządzania Zmianą, JLL.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...