Polska Skanska robi ekoplany
ESGUnijna taksonomia to klasyfikacja określająca, które inwestycje można uznać za zrównoważone pod względem ekologicznym i społecznym. Jej celem jest promowanie zrównoważonego modelu biznesowego, a także walka z praktyką greenwashingu. Zrównoważone pod względem ekologicznym i społecznym inwestycje powinny uwzględniać sześć celów środowiskowych: łagodzenia zmian klimatu, adaptacji do zmian klimatu, zrównoważonego wykorzystywania i ochrony zasobów wodnych i morskich, przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola oraz ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów.
Wskazane w taksonomii cele środowiskowe realizujemy już od jakiegoś czasu. Wynika to z dokumentu Cel Klimatyczny grupy Skanska, który zaimplementowaliśmy w mieszkaniowej spółce Skanski jako element długookresowej strategii, poprzez podnoszenie efektywności energetycznej naszych projektów. Ponadto, od wielu lat standardem dla nas jest certyfikacja BREEAM, która na wielu polach pokrywa się z wytycznymi taksonomii – komentuje Artur Łeszczyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Skanska Residential Development Poland.
Działalność jest uznawana za zrównoważoną, jeśli przyczynia się istotnie do co najmniej jednego z celów taksonomii, nie szkodząc przy tym żadnemu z nich. Unijna taksonomia precyzyjnie określa zaś konkretne wymogi dla każdego z celów oraz ustala zasady, które pozwalają ocenić, czy dana firma lub projekt w realny sposób przyczyniają się do ich osiągnięcia.
Zarządzanie odpadami na placu budowy, efektywność energetyczna inwestycji, zarządzanie zasobami – to tylko kilka ogólnych przykładów obszarów, na które zwracamy uwagę w ramach swojej działalności. Efekty naszej strategii ESG są i będą coraz bardziej namacalne. W ramach V etapu projektu Holm House rozpoczęliśmy wprowadzanie standardu obniżenia zużycia wody w budynkach wielorodzinnych poprzez system odzysku wody szarej. Ta technologia pozwala obniżyć zużycie wody w każdym gospodarstwie domowym o 25 do 30 proc. względem budynku standardowego. W ramach zgodności z wymogami certyfikacji BREEAM, w przypadku każdego projektu realizujemy założenia systemowego zarządzania odpadami na etapie realizacji procesu budowlanego. Na jednej z inwestycji, gdzie musimy dokonać rozbiórki istniejącego budynku, przeprowadzimy wkrótce pilotażowo proces ponownego użycia i recyklingu znacznej części materiałów i urządzeń będących jego częścią – zapowiada Artur Łeszczyński.
Taksonomia UE już dzisiaj zaczyna wpływać na działalność firm deweloperskich budujących w Polsce. Stawia nie tylko wymagania środowiskowe, porządkując rynek poprzez wprowadzenie jednolitych standardów, ale również zwiększa świadomość w obszarze troski o środowisko oraz promowanie lepszych praktyk w zakresie ekologicznego budownictwa.
Programy klimatyczne i polityka klimatyczna UE są budowane w ten sposób, aby łączyć wymagania środowiskowe z finansowymi. To postępujący proces, a taksonomia jest kolejnym krokiem w budowaniu na terenie Unii gospodarki zeroemisyjnej i możliwie przyjaznej środowisku. Jestem przekonany, że deweloperzy obecni na polskim rynku z czasem dostosują się do nowych wymagań. Przede wszystkim dlatego, że – w mojej opinii – są one nieuniknione. Im szybciej deweloperzy zaczną budować swoje własne know-how w obszarze ESG, tym lepiej – komentuje Artur Łeszczyński.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...