Polska Szczeciński biurowiec dla Francuzów
Rynek inwestycyjny i finansowyTo kolejna w ostatnich tygodniach transakcja na biurowych rynkach regionalnych z udziałem Greenstone, funduszu specjalizującego się w inwestycjach private equity. Na początku czerwca firma poinformowała z kolei o zakupie budynku biurowego Format w Gdańsku.
Sprzedającego w transakcji w Szczecinie wspierała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield oraz kancelaria LegalKraft. Po stronie Arkéa REIM w proces zaangażowane były firmy Sienna Investment Managers i Syrena Real Estate oraz kancelaria Dentons.
Cieszymy się z finalizacji sprzedaży naszego budynku do SCPI Transitions Europe, francuskiego funduszu instytucjonalnego zarządzanego przez Arkéę REIM, poszukującego bezpiecznych aktywów o mocnym ratingu inwestycyjnym. Zostaliśmy zatrzymani jako asset manager projektu – informuje Stephane Chauvel, partner w Greenstone.
Lastadia to nasze drugie udane wyjście z projektu biurowego po sprzedaży biurowca Tensor w 2022 roku. W ciągu pięcioletniego okresu, w którym budynek ten znajdował się w naszym portfolio, udało nam się znacząco zwiększyć WAULT i średni czynsz, co pozwoliło nam wygenerować wyjątkowy zwrot dla naszych inwestorów – dodaje Marcin Gajewski, partner, Greenstone.
Lastadia Office oferuje ponad 12,6 tys. mkw. powierzchni, rozmieszczonej na sześciu piętrach. Na tyłach budynku oraz na sąsiedniej działce, również będącej przedmiotem sprzedaży, znajduje się około 260 miejsc nadziemnych parkingowych. Budynek został oddany do użytku w 2013 roku i otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Poza lokalem gastronomiczym, sklepem spożywczym i paczkomatem na parterze inwestycji, w okolicy znajduje się wiele kawiarni i restauracji na nabrzeżu rzeki.
Położenie, standard budynku, długoletnie umowy najmu z mocnymi, dobrze znanymi najemcami oraz niski poziom podaży tego typu powierzchni w Szczecinie przyczyniły się do sukcesu komercjalizacji Lastadia Office, a w konsekwencji transakcji inwestycyjnej. Wśród najemców obiektu warto wymienić np. e.ON, home.pl czy mBank. Te czynniki w połączeniu z atrakcyjnością Szczecina jako północno-zachodniego miasta portowego przyciągającego międzynarodowy biznes do Polski, sprawiły, że tak renomowany podmiot jak Arkéa REIM, w imieniu SCPI Transitions Europe, zainteresował się inwestycją w Lastadia Office – tłumaczy Marcin Kocerba, partner w Dziale Capital Markets w Cushman & Wakefield w Polsce.
Arkéa Real Estate Investment Management, spółka zależna Crédit Mutuel Arkéa, specjalizuje się w zarządzaniu funduszami nieruchomości. Działa na kilku rynkach europejskich, zapewniając specjalistyczną wiedzę w zakresie inwestycji w nieruchomości komercyjne i mieszkaniowe.
Ta pierwsza akwizycja w Polsce, w Szczecinie, 150 km od Berlina, pozwala nam zbudować przyczółek na niedostatecznie zaopatrzonym rynku z historycznie niskim wskaźnikiem pustostanów i solidnymi podstawami, a także licznymi projektami infrastrukturalnymi częściowo finansowanymi przez Europejski Bank Inwestycyjny. Aktywa te wygenerują szczególnie atrakcyjny zwrot dzięki ryzyku najmu dzielonemu pomiędzy ponad 30 najemców, ze średnim okresem najmu wynoszącym sześć lat – wyjaśnia Abdelkader Guennioui, zarządzający funduszem w Arkéa REIM.
Greenstone to butikowa firma inwestycyjna i zarządzająca aktywami, działająca na rynku od 2017 roku. Do tej pory Greenstone zainwestował ponad 100 mln euro w polskie aktywa nieruchomościowe, osiągając wyniki przekraczające oczekiwania nawet na obecnym, bardzo wymagającym rynku. Fundusz plasując kapitał międzynarodowych inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, swoją uwagę skupia szczególnie wokół sektora biurowego.
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Jak Nowa Ustawa Planistyczna zmieni rynek nieruchomości?
Axi Immo
Wraz z wejściem w życie nowej ustawy planistycznej, uchwalonej 24 września 2023, polski rynek nieruchomości staje przed znaczącymi zmianami, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki de ...