EN

Polska Ciasne, ale własne

Rynek mieszkaniowy
Jak wynika z przygotowanego przez Cushman & Wakefield raportu „Mieszkaniówka na rozdrożu 2.0”, średnia powierzchnia mieszkania w Polsce jest o 21 mkw. mniejsza od średniej unijnej, a odsetek Polaków mieszkających w przeludnionych lokalach jest o prawie 20 p.p. wyższy.

Popyt na mieszkania, mimo coraz bardziej zaporowych cen, cały czas rośnie, a wraz z nim zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Według danych BIK w czerwcu 2024 roku liczba zapytań o ten produkt była wyższa o blisko 52 proc. w skali roku, na co wpływ miały m.in. pierwsze od 2021 roku obniżki stóp procentowych. Polacy, nawet, gdyby chcieli kupić własne „M” za gotówkę, potrzebowaliby kilku lat, aby odłożyć pieniądze potrzebne na 20-procentowy wkład własny. Niestety, prognozy agencji Cushman & Wakefield wskazują, że podwyżki cenowe nie dadzą polskim konsumentom ani chwili oddechu. Na niekorzyść portfeli Polaków może paradoksalnie zadziałać m.in. kolejny rządowy program wsparcia oraz niewystarczająca dostępność gruntów. Jak wynika z danych Cushmana, aktualny zasób mieszkaniowy w Polsce obejmuje około 15,2 mln lokali i jest zdominowany przez nieruchomości należące do osób prywatnych.

W ciągu ostatnich pięciu lat deweloperzy wybudowali około 62 proc. nowych mieszkań w Polsce, a 36 proc. podaży mieszkaniowej pochodziło od osób prywatnych. Jednocześnie w 2023 roku zaledwie 2 proc. wybudowanych mieszkań łącznie przypadało na lokale komunalne, społeczne czynszowe oraz zakładowe – komentuje Karolina Furmańska, associate, ekspertka rynku mieszkaniowego w Cushman & Wakefield.

I kwartał tego roku przyniósł historycznie najwyższą kwartalną liczbę, jeśli chodzi o start budowy nowych mieszkań. W okresie od stycznia do marca deweloperzy rozpoczęli realizację prawie 42 tys. mieszkań – o 79 proc. więcej niż w odpowiadającym okresie 2023 roku i o 33 proc. więcej niż w 2022. Ponadto firmy deweloperskie otrzymały pozwolenia na budowę o 45 proc. więcej mieszkań rok do roku. Tym wzrostom towarzyszy też rosnąca na największych rynkach liczba lokali w sprzedaży. Według danych Otodom, na koniec czerwca w ofercie na rynku pierwotnym pozostawało ponad 50 tys. mieszkań oferowanych na sprzedaż. Liczba mieszkań oddanych do użytku w pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku również utrzymuje się na wysokim poziomie i jest jedynie niewiele niższa niż w pierwszych połowach roku w latach 2019-2023.

Bez względu na liczbę rekordów, jakie notuje rynek mieszkaniowy, Polska nadal mierzy się z bardzo poważnym niedoborem mieszkań. Statystyczny deficyt mieszkaniowy wynosi około półtora miliona brakujących lokali. Z całą pewnością można powiedzieć, że liczba ta jest niedoszacowana i nie uwzględnia różnych typów mieszkań. Z jednej strony nie uwzględnia ona pracowników korporacyjnych, sezonowych, zagranicznych, migrantów wojennych i studentów, a z drugiej – jest zakłócona przez “drugie domy”, czyli nieruchomości mieszkalne używane okresowo i zlokalizowane na przykład w kurortach. Nie bez powodu gminą z największą liczbą mieszkań na tysiąc mieszkańców są Międzyzdroje czy Mielno, a Warszawa znajduje się dopiero na 11. pozycji – tłumaczy Karolina Furmańska.

Alternatywą dla zakupu mieszkania jest wynajem – także ten instytucjonalny, czyli w ramach projektów PRS. I chociaż na rynku pojawiło się kilka ciekawych i kompleksowych ofert dla mieszkańców największych miast, to według autorów raportu nie wypełnią one luki podażowej. W ciągu najbliższych lat liczba mieszkań na wynajem ma powiększyć się o kolejne 30 tys. Polskie lokale odbiegają też od standardów europejskich rynków – na duży deficyt wpływ ma m.in. wskaźnik przeludnienia mieszkań oraz mniejszy niż w Europie Zachodniej średni metraż.

Obywatele Polski mają jedne z najmniej korzystnych warunków mieszkaniowych w UE, zarówno pod względem liczby mieszkań, jak i ich jakości. Średnia powierzchnia mieszkania w Polsce wynosi 75,5 mkw., co oznacza, że jest ona o 21 mkw. mniejsza od średniej unijnej. Ponadto w niektórych miastach, takich jak Gdańsk, Wrocław czy Poznań, średnia wielkość lokali na przestrzeni ostatnich lat zamiast rosnąć, maleje. Również średnia liczba pokoi na osobę w Polsce jest niższa o 0,5 od średniej europejskiej i wynosi 1,1, a wskaźnik odsetka populacji żyjącej w przeludnionych mieszkaniach wynosi 35,8 proc., będąc aż o 19 p.p. powyżej średniej. Stawia nas to w czołówce krajów z jednymi z najmniej atrakcyjnych warunków mieszkaniowych w Europie, co w połączeniu z wysokimi kosztami mieszkań stanowi poważną barierę uniemożliwiającą osiągnięcie akceptowalnego standardu życia – mówi Ewa Derlatka-Chilewicz, head of Research, Cushman & Wakefield.

Na koniec maja 2024 roku, średnie ceny ofertowe nowych mieszkań na rynku pierwotnym w głównych miastach Polski nadal rosły, a największy, bo 21-procentowy wzrost odnotowano w Krakowie oraz Łodzi. Wysokie wzrosty odnotowano także w Poznaniu (+18 proc.), Wrocławiu i Gdańsku (+17 proc.). Najmniejsze zmiany cen ofertowych w ujęciu rocznym wystąpiły w Katowicach (+10 proc.). Z perspektywy pięcioletniej Kraków ponownie dominuje ze wzrostem aż o 105 proc. Znaczące wzrosty odnotowały też Wrocław i Łódź – odpowiednio 87 i 81 proc., a Gdańsk i Warszawa – odpowiednio 74 i 78 proc.

Ceny na rynku pierwotnym w Polsce wykazują silny trend wzrostowy, co było stymulowane przede wszystkim programem Bezpieczny Kredyt 2 proc. Od momentu jego wprowadzenia do zakończenia ceny ofertowe na rynku pierwotnym wzrosły o 13 proc. w Warszawie, o 12 proc. w Krakowie i o 11 proc. w Gdańsku – podaje Karolina Furmańska.

Ceny rosną również na rynku wtórnym. Dla przykładu, ceny ofertowe w Krakowie wzrosły aż o 28 proc. w skali roku, a w Warszawie – o 26 proc. W Gdańsku i Katowicach podwyżki były najniższe spośród grupy największych miast, aczkolwiek także dwucyfrowe, wynosząc 17 proc.

Przy założeniu średnich cen i średnich zarobków netto dla każdego z miast w maju 2024 roku, przeciętny mieszkaniec Warszawy odkładając połowę pensji potrzebowałby pięciu lat, aby odłożyć środki na 20-procentowy wkład własny, potrzebny na zakup 57-metrowego mieszkania. Mieszkańcom Wrocławia, Krakowa i Gdańska zajęłoby to ponad cztery lata, a Poznania i Łodzi – ponad trzy. W Poznaniu i Katowicach stosunek ceny do średniego dochodu netto mieszkańców jest najlepszy, a czas oszczędzania na własne "M" relatywnie najkrótszy, bo wynoszący kilkanaście lat, i to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Warszawa jest najdroższym miastem, gdzie na nowe mieszkanie trzeba oszczędzać aż 24 lata, a na używane – 26 lat, przy założeniu odkładania aż 50 proc. rocznych zarobków netto na ten cel.

Raptowny wzrost stóp procentowych po 2021 roku wyhamował dostęp do kredytów. W wyniku startu rządowego programu oraz po pierwszych obniżkach stóp referencyjnych widać jednak powrót zainteresowania klientów bankowym finansowaniem. Według danych BIK w czerwcu 2024 roku liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o blisko 52 proc. rok do roku. Liczba potencjalnych kredytobiorców wyniosła na koniec czerwca ponad 27,4 tys., co oznacza wzrost o 25 proc. w skali roku. Jednakże, w porównaniu do kwietnia 2024 roku, zauważalny jest spadek o 15,6 proc., co jest podyktowane zakończeniem z początkiem II kwartału przyjmowania wniosków w ramach Programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w czerwcu 2024 roku wyniosła prawie 443 tys. zł i wzrosła o 15,9 proc. rok do roku. W odniesieniu do maja 2024, średnia wartość kredytu wzrosła natomiast o 1,7 proc.

Jak prognozują eksperci Cushmana, pod koniec 2024 i w 2025 roku można spodziewać się dalszego wzrostu cen mieszkań, zwłaszcza jeśli nastąpi wdrożenie zapowiadanego programu rządowego „Mieszkanie na Start”.

Biorąc pod uwagę wciąż wysokie stopy procentowe i ogólną niepewność, deweloperzy mogą nie być w stanie zwiększyć podaży na tyle, aby wzrosty cen spowolniły. Sytuacji nie pomaga też niższa na największych rynkach dostępność gruntów mieszkaniowych, których ceny cały czas rosną. Zgodnie z danymi NBP, na koniec 2023 roku ceny ziemi netto pod wielorodzinne projekty mieszkaniowe wzrosły średnio o 20 proc. w skali roku w przeciętnych lokalizacjach i o 32 proc. w bardzo dobrych lokalizacjach. Dalsze podwyżki są tylko kwestia czasu, zwłaszcza biorąc pod uwagę nadchodzącą reformę planowania przestrzennego, która w pełni dotknie nas w styczniu 2026 roku – podsumowuje Karolina Furmańska.

Ostatnie nowości

Wydarzenia

Polska Maluchy, syrenki i polonezy na Żeraniu

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Na terenie planowanej przez Okam inwestycji F.S.O. Park na warszawskiej Pradze Północ, oficjalnie otwarto "Wystawę w Fabryce". Obejmuje ona ponad 300 eksponatów, m.in. pojazdy wyprodukowane w byłej Fabryce Samochodów Osobowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Lajkonik rusza na Medweckiego

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Oferta centrum handlowego Nowe Czyżyny w Krakowie niebawem wzbogaci się o piekarnię i kawiarnię Lajkonik. Otwarcie lokalu zaplanowano na listopad tego roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Sportowo w krakowskim outlecie

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Marka New Balance wybrała jako lokalizację swojego kolejnego sklepu powstający u zbiegu ulic Nowohuckiej i Galicyjskiej Designer Outlet Kraków.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Czechy Drony nad Vlněną

schedule 13 września 2024
Opr./edited by ANZ

CTP otworzyło biurowiec Building I, który powstał na terenach poprzemysłowych w brneńskim kompleksie Vlněna. Budynek, zaprojektowany przez studio architektoniczne acht, oferuje innowacyjne technologie, w tym lądowisko dla dronów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowy dyskont i domowe zoo w Olsztynie

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Należący do EPP Power Park Olsztyn rozszerzył portfolio najemców o Action i Maxi Zoo. Sklepy nowych najemców zajmują łącznie ponad 1,6 tys. mkw. 

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska W klimacie denim

schedule 13 września 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców warszawskiego centrum handlowego Blue City dołączył salon sieci C&A. Będzie to siódmy sklep marki w stolicy.

Eurobuild CEE

Polska Wrześniowe wydanie "Eurobuildu" już do czytania!

schedule 13 września 2024
Eurobuild CEE

Wrześniowy "Eurobuild" jest już dostępny w wersji drukowanej i online – jak zawsze pełen komentarzy i analiz ekspertów, ciekawych tematów i najnowszych wiadomości. Zapraszamy do lektury!

Rynek mieszkaniowy

Polska Inpro gotowe na drugą połowę roku

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Łączny przychód ze sprzedaży netto grupy kapitałowej Inpro w I połowie 2024 roku wyniósł blisko 137 mln zł. Był o 12 proc. niższy w odniesieniu do tego samego okresu w roku ubiegłym.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zostają w biurach na Podgórzu

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Apollo-Rida, właściciel i zarządca kompleksu biurowego Equal Business Park w Krakowie, przedłużył część umów najmu, obejmujących łącznie ponad 5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Technologie

Rumunia Wirtualne spacery po luksusie

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Firma Bright Spaces nawiązała współpracę z BHB Properties. Klienci dewelopera będą mogli odbywać wirtualne spacery po apartamentach premium w inwestycji BHB Avenue w Bukareszcie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Autostradą do Hillwooda

schedule 13 września 2024
Opr./edited by MR

Industrial Park Poland by Hillwood uzyskał dostęp do autostrady A2. Hillwood Polska uzyskał pozwolenie na użytkowanie rozbudowanych i zmodernizowanych dróg dojazdowych, które łączą powstający park przemysłowo-logistyczny z autostradą.

ESG

Polska Lakeside również jest Outstanding

schedule 13 września 2024
Opr./edited by ANZ

Biurowiec Lakeside, którego deweloperem jest Atenor, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding. Warszawski biurowiec zaprojektowała pracownia Grupa5 Architekci, a generalnym wykonawcą był Porr. Proces certyfikacji na etapie projektowania oraz realizacji prowadzi JWA.

ESG

Polska Magazyn 7R jest Outstanding

schedule 13 września 2024
Opr./edited by ANZ

7R Park Wrocław West II, pierwszy magazyn z linii 7R Green Saver, uzyskał wynik 95,6 proc. w certyfikacji BREEAM International New Construction w wersji 6. To najwyższa ocena przyznana budynkowi przemysłowemu w Europie kontynentalnej.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Citylink sprzedaje grunt w Łodzi

schedule 12 września 2024
Opr./edited by ANZ

CL Property, polski deweloper specjalizujący się w wielofunkcyjnych powierzchniach przemysłowo-logistycznych, poinformował o transakcji z DSV dotyczącej projektu Citylink Łódź. Na nieruchomości o powierzchni 5,7 ha zlokalizowanej przy ul. Zakładowej powstanie nowe centrum logistyczne DSV.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Ożywienie w biurach i handlu

schedule 12 września 2024
Opr./edited by JC

Jak podaje JLL, w I połowie 2024 polski rynek inwestycyjny odnotował znaczny wzrost aktywności. Pomimo utrzymujących się wyzwań związanych z kosztami kapitału, odnotowano powrót dużych transakcji, co sugeruje potencjalny koniec fazy spowolnienia.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Nowe lokalizacje i modernizacje

schedule 12 września 2024
Opr./edited by ANZ

Marka odzieżowa Venezia przeprowadziła relokacje i remodelingi w trzech lokalizacjach: w Auchan Port Rumia, w Silesia City Center w Katowicach oraz w centrum handlowym Alfa Białystok.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska MediaMarkt wybiera MultiBox

schedule 12 września 2024
Opr./edited by ANZ

MediaMarkt dołączył do grona najemców parku handlowego MultiBox, powstającego w Ostrowie Wielkopolskim. Sklep marki zajmie powierzchnię 900 mkw. Za komercjalizację obiektu odpowiada zespół RG Leasing.

ESG

Polska Zieleń to standard

schedule 12 września 2024
Opr./edited by JC

Warszawa przyjęła zielony standard, dzięki któremu miejskie budownictwo będzie bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne. Stolica jest pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło takie rozwiązanie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejne CCC na Kaszubach

schedule 12 września 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Galerii Rumia dołączyła sieć obuwnicza CCC. Sklep o powierzchni 450 mkw. ma zostać otwarty w listopadzie 2024.

Technologie

Polska Nowe imię Velisa

schedule 12 września 2024
Opr./edited by JC

Velis Real Estate Tech oficjalnie zmienia nazwę na Singu, przyjmując tytuł swojego produktu do zarządzania nieruchomościami. Rebranding ma na celu zarówno odświeżenie wizerunku firmy, jak i ujednolicenie jej działalności.

Najnowsze w Rynek mieszkaniowy

schedule 13 września 2024

Inpro gotowe na drugą połowę roku

Łączny przychód ze sprzedaży netto grupy kapitałowej Inpro w I połowie 2024 roku wyniósł blisko 137 mln zł. Był o 12 proc. niższy w odniesieniu do tego samego okresu w roku ubiegłym.

schedule 11 września 2024

Osiedle z Fabryką Obrabiarek

Polski Holding Nieruchomości podpisał umowę na realizację I etapu inwestycji Nowa Nakielska by PHN, który będzie realizowany w Bydgoszczy. Generalnym wykonawcą została firma Alstal Grupa Budowlana.

schedule 11 września 2024

AFI już na Dolnym Śląsku

Platforma AFI Home debiutuje w trzecim polskim mieście. Inwestycja przy ul. Długiej we Wrocławiu oferuje 232 umeblowane mieszkania.

schedule 10 września 2024

Na Żupniczej do pełna

Wszystkie mieszkania zrealizowane w ramach osiedla Heimstaden Żupnicza na warszawskiej Pradze-Południe znalazły już najemców. W ostatnich miesiącach klientom udostępnionych zostało niemal 400 lokali.

schedule 10 września 2024

Lumea po raz szósty

Bouygues Immobilier Polska ogłosił start budowy kolejnego etapu osiedla Lumea na warszawskim Bemowie. W ramach projektu powstanie 49 mieszkań i cztery lokale usługowe.

schedule 09 września 2024

Pod dachem Apollina

Atal rozpoczął sprzedaż 180 mieszkań w ramach II fazy inwestycji Apollina w Kowalach koło Gdańska. Etap obejmuje budowę trzech pięciokondygnacyjnych obiektów.

schedule 06 września 2024

Na wynajem nad Odrą

Wystartowała budowa czwartego osiedla spółki PFR Nieruchomości we Wrocławiu. Przy ul. Białowieskiej powstaje prawie 480 mieszkań na wynajem, na terenie należącym do PKP. Generalnym wykonawcą jest Eiffage Budownictwo Polska.

schedule 06 września 2024

Koncepcja rozbudowy Portu Praskiego

Trwają przygotowania do rozbudowy Portu Praskiego. Wzdłuż nabrzeży dawnego warszawskiego portu zaplanowano osiedle mieszkaniowe i atrakcyjną przestrzeń publiczną. Projekt w ramach dialogu o inwestycji zaopiniują mieszkańcy.

schedule 06 września 2024

Kamień węgielny na Krzykach

Na budowie osiedla Nowa Pabianicka we Wrocławiu odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Budynek mieszkalny realizuje RealCo Property Investment and Development przy wsparciu Strabag.

schedule 05 września 2024

Można zamieszkać Na Wzgórzu

Kolejny budynek powstający w ramach osiedla Apartamenty na Wzgórzu w Sosnowcu uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Deweloperem realizującym inwestycję jest Murapol.

schedule 05 września 2024

Syrena buduje w stolicy

Syrena Invest pozyskała pozwolenie na budowę dla nowej inwestycji mieszkaniowej na warszawskim Grochowie. Przy ul. Siennickiej 29 powstanie prawie 50 lokali.

schedule 05 września 2024

Atal sprzedaje w ośmiu miastach

Grupa Atal w I połowie 2024 roku przekazała około 1,2 tys. lokali mieszkalnych i usługowych i wygenerowała skonsolidowane przychody na poziomie 701,3 mln zł – co oznacza wzrost o 30 proc. r-d-r.

schedule 04 września 2024

Zielone Bernadovo gotowe

Bernadovo, osiedle realizowane przez BPI Real Estate Poland w Gdyni, uzyskało pozwolenie na użytkowanie. Inwestycja ubiega się o certyfikat BREEAM i będzie pierwszym certyfikowanym projektem w portfolio dewelopera w Polsce.

schedule 04 września 2024

Zbudują dla poznaniaków

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu otrzymał pozwolenie na budowę bloków przy ul. Jarzębowej. W czterech budynkach powstanie 180 mieszkań.

schedule 03 września 2024

Dyfrakcja w Łodzi

Ruszyła budowa kolejnej inwestycji mieszkaniowej firmy Duda Development. Projekt pod nazwą Dyfrakcja dostarczy na łódzki rynek 214 lokali.

schedule 30 sierpnia 2024

Rośnie PRS na Służewcu

Eiffage Immobilier Polska jest inwestorem powstającego na ul. Postępu na warszawskim Mokotowie projektu PRS. Generalnym wykonawcą jest Eiffage Polska Budownictwo, a operatorem obiektu platforma LifeSpot.

schedule 30 sierpnia 2024

Wiecha na Bielanach

Na placu budowy inwestycji mieszkaniowej Moje Bielany przy ul. Wólczyńskiej w Warszawie zakończono główne prace konstrukcyjne. W siedmiokondygnacyjnym budynku znajdzie się około 100 mieszkań i dziewięć lokali usługowych.

schedule 29 sierpnia 2024

Postępy na Kamiennej 28

Przy ul. Kamiennej 28 w Gdańsku trwa rewitalizacja kamienicy. W budynkach dawnego młynu olejowego powstanie kompleks z apartamentami i przestrzeniami komercyjnymi. Zakończenie prac przewidziane jest na III kwartał 2025 roku.

schedule 29 sierpnia 2024

Dom Development idzie na rekord

W I półroczu 2024 roku grupa Dom Development sprzedała około 2 tys. lokali netto, o 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Firma spodziewa się w 2024 roku rekordowej liczby lokali przekazanych nabywcom.

schedule 29 sierpnia 2024

Develia kończy w Krakowie

Rozpoczęła się budowa ostatniego, XV etapu osiedla Słoneczne Miasteczko w krakowskiej dzielnicy Bieżanów-Prokocim. W ramach inwestycji Develii powstaną trzy czteropiętrowe budynki.

Wydanie 9 (291) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie