Polska Biura bez spekulacji
Biura i projekty wielofunkcyjneLiczba realizowanych projektów pozostaje ograniczona na większości rynków. Deweloperzy w dużej mierze uzależniają swoje plany inwestycyjne od zawarcia wstępnych umów najmu – liczba projektów spekulacyjnych pozostaje niska. Jedynym wyjątkiem jest Praga, gdzie liczba prowadzonych budów zwiększyła się niemal dwukrotnie w porównaniu do końca roku 2023.
Ogólny udział niewynajętych powierzchni, jakie są dostępne w stolicach regionu CEE, zwiększył się minimalnie w I połowie 2024 roku i wyniósł 11,6 proc., w porównaniu do 11,5 proc. w IV kwartale 2023 roku. W perspektywie średnioterminowej, niższa liczba realizowanych projektów spowoduje spadek pustostanów. Mniejsza dostępność będzie bardziej odczuwalna w segmencie biur klasy „prime”, ponieważ najemcy coraz częściej przenoszą się do obiektów oferujących wyższą jakość.
W I połowie 2024 roku łączny popyt na biura w Warszawie wyniósł 316,4 tys. mkw. Była to wielkość porównywalna z tym samym okresem w 2023 roku. Przedłużenia umów stanowiły 51 proc. łącznego wolumenu transakcji. W I połowie roku deweloperzy oddali do użytku w Warszawie ponad 60 tys. mkw. biur. Rok 2024 będzie kolejnym, charakteryzującym się obniżoną podażą nowych obiektów - szacunki przewidują, że wyniesie ona około 100 tys. mkw.
W Bratysławie w I połowie roku zawarto umowy najmu na 105,7 tys. mkw. powierzchni, podczas gdy średnia pięcioletnia dla okresów półrocznych wynosi 95,4 tys. mkw. Największą aktywność odnotowano w centralnej dzielnicy biznesowej, która oferuje szeroką gamę usług dla pracowników i charakteryzuje się wysokim poziomem dostępności.
W Budapeszcie, popyt brutto wyniósł 238,2 tys. mkw., co oznacza 22 proc. wzrost r-d-r. Popyt netto wyniósł 128,4 tys. mkw. Przedłużenia umów najmu stanowiły 46 proc., zaś nowe umowy – 34 proc. wszystkich transakcji.
W Bukareszcie, popyt brutto wyniósł w I połowie 2024 roku około 156,4 tys. mkw. i był o 5 proc. niższy niż w tym samym okresie 2023 roku. Popyt netto również spadł w tym czasie o 8 proc., osiągając poziom 78,1 tys. mkw. Przedłużenia i renegocjacje umów stanowiły 50 proc. łącznego wolumenu transakcji zawartych w I połowie 2024 roku. Wynik ten był minimalnie (o 1,5 proc.) wyższy niż udział 48,5 proc. osiągnięty w I połowie 2023 roku.
Na rynku biurowym w Pradze w I połowie roku odnotowano znaczący popyt na biura - wyniósł on 327,3 tys. mkw. Popyt netto wyniósł natomiast 183 tys. mkw. i był wyższy o 33 proc. r-d-r. Wynikało to z faktu zawarcia znaczącej umowy najmu z jednym z największych czeskich banków.
Spodziewamy się, że w II połowie 2024 roku poziom popytu na biura będzie się stopniowo zwiększał dzięki poprawiającym się wskaźnikom ekonomicznym. Najemcy są gotowi zapłacić ekstra za biurowiec najwyżej jakości, a także za przyjazne dla środowiska biura znajdujące się w dogodnych lokalizacjach. Wielu z nich nadal pozwala swoim pracownikom na pracę hybrydową. Wszystko to sprawia, że znaczną część aktywności na rynku stanowią przedłużenia aktualnych umów najmu. Wysokość nowej podaży pozostanie w kolejnych dwóch latach ograniczona. Mniejsza liczba realizowanych projektów przełoży się na dalszy wzrost stawek czynszu, szczególnie w obiektach typu „prime”. Pragnąc przyciągnąć nowych najemców lub utrzymać aktualne poziomy wynajęcia biur, starsze obiekty będą konkurować stawkami czynszu i elastycznością w długości okresów najmu – zauważa Mateusz Polkowski, head of Research & Consultancy, JLL.
Obecna sytuacja w sektorze biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej odzwierciedla ostrożne, ale strategiczne podejście zarówno deweloperów, jak i najemców.
Przy wskaźniku pustostanów utrzymującym się powyżej 10 proc. i ograniczeniu nowej podaży, spodziewamy się stopniowego zacieśniania rynku. Prawdopodobnie doprowadzi to do wzrostu stawek czynszów za najlepsze powierzchnie, szczególnie
w dobrze zlokalizowanych obiektach wysokiej jakości. Ogólne ożywienie na rynku będzie jednak łagodzone przez utrzymującą się sytuację gospodarczą, a także dynamicznie rozwijające się hybrydowe modele pracy – przewiduje Charles Boudet, CEO w iO Partners.
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...