Polska Santander bierze wieżę
Biura i projekty wielofunkcyjneSantander Bank Polska zmieni swoją siedzibę i w przyszłym roku przeprowadzi się do The Bridge, najnowszego projektu Ghelamco. Wieżowiec powstaje na warszawskiej Woli, przy placu Europejskim, na styku ulic Towarowej i Grzybowskiej. Bank zajmie w nim 19 ostatnich kondygnacji biurowych o łącznej powierzchni 24,5 tyś. mkw. brutto, będzie mieć również do wyłącznego użytku podniebny taras na 40 piętrze budynku. Ponadto, na parterze sąsiedniego gmachu Bellony – części biurowego kompleksu The Bridge, będzie zlokalizowana nowoczesna placówka Santander Bank Polska.
To przełomowy moment dla naszej inwestycji, ale też znaczący dla polskiego rynku biurowego. Santander Bank Polska został strategicznym najemcą The Bridge, decydując się na połowę 40-piętrowego wieżowca. Tak dużej transakcji najmu powierzchni biurowej nie mieliśmy w Polsce od 2022 roku! To dowód na to, że nowoczesne organizacje, nieustannie dążące do rozwoju i dbające o standard środowiska pracy, nie rezygnują z biur na najwyższym poziomie. Dla naszego klienta kluczowe były aspekty ESG, które w The Bridge są dla nas priorytetem i mają odzwierciedlenie na każdym etapie projektu – komentuje Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Przeprowadzka do nowoczesnego biurowca zlokalizowanego w biznesowym hubie stolicy to część naszej strategii, w której jednym z elementów jest dbałość o jak najlepsze doświadczenia naszych klientów i pracowników. Mocny nacisk kładziemy również na realizację strategii Totalnej Odpowiedzialności. Dlatego poszukując miejsca na nową siedzibę Santander Bank Polska, zwracaliśmy uwagę na długoterminowe rozwiązania ESG oraz nowoczesne technologie, które nie tylko pomagają poprawić efektywność energetyczną, ale wspierają także budowanie pozytywnych doświadczeń pracowników. Fakt, że The Bridge posiada szereg certyfikatów ekologicznych i technologicznych, a do tego jest doskonale zlokalizowany, przekonał nas do wyboru tego projektu na nasze główne biuro w Polsce – mówi Paweł Dziedzina, dyrektor Departamentu Zarządzania Środowiskiem Pracy w Santander Bank Polska.
W transakcji najemcy doradzali eksperci z firmy Colliers.
Okolice Ronda Daszyńskiego już od kilku lat są chętnie wybieraną lokalizacją przez banki, przez co możemy mówić o hubie stworzonym przez firmy z tego sektora. Wkrótce dołączy do niego Santander Bank Polska. Wybór The Bridge na siedzibę naszego klienta poprzedzony był bardzo dokładnymi analizami dostępnych nieruchomości i rzetelnymi rekomendacjami uwzględniającymi wytyczne banku. Cieszymy się, że mogliśmy wspierać Santander w podejmowaniu tak kluczowej decyzji i mieć swój udział w największej transakcji na rynku biurowym od I kwartału 2022 roku – dodaje Paweł Skałba, senior partner, dyrektor działu powierzchni biurowych w Colliers.
The Bridge dostarczy na rynek 52 tys. mkw. powierzchni biurowej. Budynek będzie posiadać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Już teraz potwierdzają to certyfikaty SmartScore i WiredScore na najwyższym platynowym poziomie, a docelowo również WELL, BREEAM, Green Building Standard i Obiekt bez barier.
The Bridge ma być neutralny energetycznie i zasilany w 100 proc. czystą energią. Obiekt wykorzystywać będzie ultra-energooszczędny i innowacyjny Building Energy Management System, zainstalowany w celu monitorowania i zarządzania parametrami energetycznymi budynku, a także aplikację InBin służącą do analizy generowanego śladu węglowego na podstawie wagi wytworzonych przez najemców odpadów. Ponadto, w wieżowcu wdrożona zostanie technologia kanalizacji podciśnieniowej pozwalająca na zminimalizowanie zużycia wody w toaletach nawet o 75 proc. W budynku zastosowany zostanie także autorski system operacyjny Ghelamco – Signal OS, który pozwala m.in. na zrównoważone gospodarowanie mediami. Elementem systemu jest aplikacja mobilna umożliwiająca najemcom poruszanie się po biurowcu bez karty dostępu czy rezerwację sal i miejsc parkingowych. W The Bridge wykorzystane będą też specjalne rozwiązania antypandemiczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów, m.in. wirusobójcze lampy UV w windach i centralach wentylacyjnych. Budynek wyposażony będzie w parking podziemny z punktami do ładowania samochodów elektrycznych. Rowerzyści dostaną do użytku ponad 160 miejsc rowerowych, w tym 33 dla jednośladów elektrycznych, a także szatnie z natryskami.
Elektryzujące stawki nie tylko dla elektryków
Elektryzujące stawki nie tylko dla elektryków
LeasingTeam Professional
W całej Polsce brakuje elektromonterów, projektantów i inżynierów budowlanych specjalizujących się w budownictwie energetycznym i inwestycjach związanych z OZE. Firmy z tej branży ...
Na Expo całkiem optymistycznie
Na Expo całkiem optymistycznie
Walter Herz
Na tegorocznych targach Expo Real w Monachium widoczny jest umiarkowany optymizm wśród inwestorów działających na rynku nieruchomości w Polsce. W trakcie spotkań i paneli szczególn ...
Czy najemcy oczekują zrównoważonych biur?
Czy najemcy oczekują zrównoważonych biur?
Knight Frank
Branża nieruchomości ma ogromny wpływ na środowisko. Budynki odpowiadają za około 40 proc. globalnego zużycia energii oraz 30 proc. emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym, dą ...