Polska Profbud buduje Miasto z Robertem Lewandowskim
Rynek mieszkaniowyW inwestycji swoje mieszkania otrzymają tegoroczne zdobywczynie złotego i srebrnych medali igrzysk w Paryżu – Aleksandra Mirosław, Julia Szeremeta, Klaudia Zwolińska, Daria Pikulik, a także przyszli mistrzowie igrzysk olimpijskich.
Miasto jest spełnieniem mojego wieloletniego marzenia o stworzeniu miejsca, gdzie sport i edukacja są integralną częścią życia mieszkańców. Jest to także odpowiedź na deficyt czasu, aby móc ten cenny zasób poświęcić na to, co ważne – rodzinę, samorealizację. Dzieci i młodzież będą mogły kształtować tam swoje talenty i pasje – w bezpiecznej przestrzeni, która rozwinie je fizycznie i mentalnie. To miejsce będzie wspierać ich samodzielność, a także uczyć odpowiedzialności. Niezwykle ważnym aspektem są tu wartości olimpijskie – przyjaźń, szacunek i doskonalenie się – podkreśla Paweł Malinowski, prezes Profbudu.
Projekt osiedla przygotowała pracownia Mąka Sojka Architekci. Inwestycję podzielono na cztery kwartały. Trzy dzielnice będą nazwane od miast igrzysk olimpijskich w Paryżu, Mediolanie i Los Angeles, a czwarta stanie się centrum sportu. Symbolem idei samego miejsca będzie droga w kształcie wstęgi, łącząca cztery części inwestycji. Na niemal dwukilometrowej trasie stanowiącej edukacyjną ścieżkę, opowiadającej historię olimpijskich sukcesów polskich sportowców, znajdą się ścieżki biegowe oraz obiekty sportowe. Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich zaoferuje m.in. dostęp do profesjonalnej infrastruktury – pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej, kortów tenisowych i do padla.
Gdy rok temu podjąłem decyzję o udziale w tym projekcie, wiedziałem, że Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich to coś wyjątkowego. Promuje sport i zdrowy styl życia, ale również ma głęboki wymiar społeczny. Moja rola nie kończy się na partnerstwie biznesowym, ale obejmuje aktywny udział w tworzeniu i wdrażaniu sportowej części inwestycji, szczególnie piłkarskiej. Wiem, jak ważne jest stworzenie miejsca, gdzie młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty blisko domu, w bezpiecznych warunkach. Wspólnie zbudujemy przestrzeń, w której każdy będzie miał możliwość realizacji sportowych pasji i marzeń – mówi Robert Lewandowski.
Pierwszą dzielnicę, Paryż, Profbud zadedykował tegorocznym medalistkom i ich dyscyplinom: Aleksandrze Mirosław, Klaudii Zwolińskiej, Julii Szeremecie i Darii Pikulik. Będzie nawiązywać do francuskich Champs-Élysées, z budynkami po obu stronach linearnego parku, pełniącego funkcję głównej przestrzeni publicznej. Wzdłuż dzielnicy przebiegnie także jeden z najważniejszych w całej inwestycji pomników poświęconych polskim olimpijczykom – Aleja Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem części tej dzielnicy jest SM Wola. W dzielnicy Mediolan, oprócz architektury nawiązującej do tego włoskiego miasta, pojawi się więcej elementów związanych ze sportami zimowymi, jak na przykład trasa lodowa łącząca plac centralny z parkiem. Z kolei Los Angeles to miejska przestrzeń, wypełniona m.in. street artem i letnimi dyscyplinami.
Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich powstanie w Mysiadle, w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Ursynów, przy ul. Puławskiej, w gminie Lesznowola, w odległości około 2 km od Lasu Kabackiego. Innowacyjnym rozwiązaniem, jakie pojawi się w projekcie, będą autonomiczne busy, kursujące między inwestycją a stacją PKP Warszawa Jeziorki.
W ramach zaangażowania w rozwój lokalnej społeczności, Profbud przedstawił gminie Lesznowola propozycję partycypacji w kluczowych projektach infrastrukturalnych. Oferta obejmuje m.in. wsparcie finansowe przy rozbudowie szkoły gminnej, budowę drogi łączącej węzeł „Zamienie” z ul. Puławską, rozbudowę infrastruktury technicznej oraz budowę parku. Propozycje te sięgają kwoty 140 mln zł oraz mają na celu stworzenie nowoczesnej i zrównoważonej przestrzeni, przy jednoczesnym podniesieniu standardów lokalnej infrastruktury.
Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich zapewni otwarty dostęp do rozbudowanej, profesjonalnej strefy sportowej nie tylko nowym mieszkańcom, ale wszystkim, którzy z tej strefy zechcą skorzystać. Ma charakter miasta przyjaznego, zachęcającego do integracji i wspólnego spędzania czasu – w dużej mierze, choć nie tylko – przy aktywnościach sportowych. Oprócz boisk i kortów, planujemy także wiele miejsc użyteczności publiczne: żłobki, przedszkola, dom kultury wraz z miejscami aktywności dla młodzieży, placówki medyczne, place zabaw i wiele innych – zapewnia Paweł Malinowski, prezes zarządu grupy Profbud.
Plany dewelopera dopiero będą się konkretyzować, ponieważ część działek objętych koncepcją Profbudu, jest nadal własnością Gminy Lesznowola.
Część działek, które inwestor również uwzględnił w zaprezentowanym przez siebie projekcie Miasta Polskich Mistrzów Olimpijskich jest własnością Gminy Lesznowola. Projekt ten stanowi zatem w zakresie działek należących do Gminy Lesznowola wyłącznie wizję firmy Profbud zagospodarowania tego terenu, która nie ma w żadnej mierze wiążącego charakteru. Sposób zagospodarowania, należących do Gminy Lesznowola gruntów będzie wynikał z koncepcji rozwoju Mysiadła, uwzględniającej m.in. analizy potrzeb mieszkańców oraz badanie wpływu na bliższe i dalsze otoczenie - komentuje Marta Natalia Maciejak, wójt Gminy Lesznowola.
Jak dodaje w swoim komunikacie Marta Natalia Maciejak, istotne jest, że 28 maja tego roku Wojewoda Mazowiecki zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwalony m.in. dla tego obszaru miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) zarzucając, że plan ten jest niezgodny z aktualnie obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Lesznowola.
Przy planowaniu wszelkich nowych inwestycji, szczególnie o tej skali, należy pamiętać o niezbędnych porozumieniach pomiędzy samorządem a inwestorami w zakresie dostępu przyszłych nabywców projektowanych nieruchomości do niezbędnych usług - dodaje Marta Natalia Maciejak.
Obecnie w planach jest realizacja pierwszego budynku w ramach kwartału Paryż, siedmiokondygnacyjnego z 285 mieszkaniami o metrażach od 26 do 134 mkw. W sumie na dzielnicę Paryż złoży się osiem budynków, a jej łączna powierzchnia wyniesie 9,5 ha. Według informacji podanych przez firmę Profbud realizacja I etapu prac rozpocznie się jeszcze w 2024 roku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...