Polska Nowe osiedle Archicomu na Służewcu
Rynek mieszkaniowyArchicom w 2023 roku zakupił przy ul. Postępu 2 działkę o powierzchni 1,3 ha z zamiarem realizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Prezentowaną obecnie koncepcję opracowała warszawska pracownia WWAA, która jest też autorem sąsiedniego osiedla, Modern Mokotów, także zaplanowanego na podstawie przepisów specustawy mieszkaniowej. Propozycja Archicomu jest zgodna z obowiązującymi, lokalnymi standardami urbanistycznymi i architektonicznymi. Uzyskała też pozytywną opinię Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.
Zgodnie z polityką miejską kontynuujemy przekształcanie monokultury biurowej tzw. Mordoru w śródmiejską przestrzeń sprzyjającą budowaniu sąsiedzkich relacji. Zamiast kolejnego biurowca proponujemy otwartą zabudowę mieszkaniową i przyjazną przestrzeń publiczną. Jej architekturą dostosowujemy się do pobliskich budynków, a urbanistyką dopełniamy zabudowę całego miejskiego kwartału i łączymy się z sąsiednim skwerem przy ul. Bokserskiej. Planowane osiedle będzie w pełni powiązane z najbliższą okolicą, umożliwiając każdemu wygodne przejście między budynkami, których teren nie będzie ogrodzony. W ten sposób spacer, wyprawa na zakupy czy dojście do przystanku będą dużo łatwiejsze – opowiada Mateusz Świętorzecki, partner w pracowni WWAA.
Architekci zaprojektowali pięć wielorodzinnych budynków o zróżnicowanej wysokości. Od strony ulicy ich wysokość wynosi od sześciu do ośmiu pięter, natomiast u zbiegu z ul. Bokserską pierzeja zakończona jest 12-piętrową dominantą. Budynki znajdujące się w głębi osiedla są niższe, od czterech do sześciu pięter. Na terenie osiedla zaplanowano około 420 mieszkań o zróżnicowanych metrażach od 25 do 82 mkw.
Dużą rolę w planowanym projekcie odgrywa starannie zaprojektowana zieleń, w tym około 30 nowych drzew i liczne krzewy. Powierzchnia biologicznie czynna zajmie 30 proc. terenu. Na osiedlu będą lokale usługowe dostosowane do potrzeb mieszkańców, takie jak np. piekarnia, kawiarnia, restauracja, fryzjer i apteka. Pomiędzy budynkami planowany jest parterowy pawilon handlowy oraz wewnętrzne dziedzińce z atrakcyjną przestrzenią publiczną. Z kolei istniejący szpaler drzew i duże przeszklenia witryn handlowych od strony ulicy Postępu nadadzą jej charakter przyjaznej alei spacerowej.
Mamy bogate doświadczenie i kompetencje w tworzeniu projektów miastotwórczych. Na Mokotowie budujemy właśnie nową szkołę podstawową przy Konstruktorskiej i miejski kwartał naprzeciw Galerii Mokotów. U zbiegu ulic Postępu i Bokserskiej chcemy zrealizować osiedle z placem centralnym i zazielenionym dziedzińcem między budynkami. Zależy nam, żeby to miejsce spełniało oczekiwania sąsiadów i samorządu Warszawy, dlatego wsłuchujemy się w ich głosy i proponujemy dodatkowe inwestycje, które będą służyły lokalnej społeczności – dodaje Inga Pilarska, dyrektor ds. planowania strategicznego w grupie Echo Investment.
Zgodnie z przepisami specustawy mieszkaniowej, deweloper odpowie na postulaty władz dzielnicy, partycypując w rozbudowie infrastruktury oświatowej, rekreacyjnej i drogowej. Zgodnie z obecnymi założeniem, Archicom sfinansuje rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 191 przy ul. Gruszczyńskiego 12 oraz zadba o rewitalizację skweru o powierzchni 3 tys. mkw. zlokalizowanego od strony ul. Bokserskiej. W ramach dialogu z lokalną społecznością firma zaproponuje nowe nasadzenia drzew i krzewów, wytyczenie pieszych ścieżek i miejsc odpoczynku z małą architekturą. Ponadto, wykona remont ulicy Postępu, wzdłuż której powstaną nowe chodniki, ścieżka rowerowa i bezpieczne zjazdy na osiedle.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...