Polska Warszawa tańsza od Berlina i Amsterdamu
Biura i projekty wielofunkcyjneJak wynika z analizy JLL, najlepsze lokalizacje biurowe w Warszawie, zwłaszcza te w ścisłym centrum, notują najszybszy wzrost czynszów. Najemcy doceniają budynki oferujące nie tylko dogodną lokalizację, ale także standardy związane ze zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością korporacyjną. Współczesny biurowiec staje się również kluczowym narzędziem w strategii firm, które próbują zachęcić pracowników do powrotu do biur.
Zauważamy, że firmy coraz częściej poszukują obiektów, które zachęcą ich zespoły do pracy stacjonarnej. Oprócz jakości i lokalizacji liczą się aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem. Dobrze zlokalizowany biurowiec, skrupulatnie zaplanowane środowisko pracy to kluczowe narzędzia w przyciągnięciu pracowników z powrotem do biur. Obecnie obserwujemy powoli postępujące zmiany idące w kierunku zmniejszania czasu pracy zdalnej - zaznacza Mateusz Polkowski, szef Działu Badań Rynku, JLL.
Z perspektywy międzynarodowej, Warszawa wciąż wyróżnia się niższymi czynszami typu „prime” na tle innych europejskich miast. W Berlinie czy Stuttgarcie, czynsze wzrosły o ponad 100 proc. od czasów ostatniej „górki” czynszowej sprzed globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku, a w Monachium i Amsterdamie o 75 proc. Warszawa odnotowała w tym czasie spadek o ponad 15 proc., co było efektem ogromnego napływu nowej powierzchni biurowej na warszawski rynek – w 95 proc. była to powierzchnia spekulacyjna, czyli niezabezpieczona umowami najmu przed rozpoczęciem budowy. Ten czynnik trzymał stawki czynszowe w ryzach.
Obecnie, w warunkach niskiej aktywności budowlanej i stabilnego wskaźnika powierzchni niewynajętej, czynsze w Warszawie mają naturalne warunki do dalszych wzrostów. W najlepszych biurowcach można spodziewać się osiągnięcia poziomu 30 euro za mkw. miesięcznie i to nie w przypadku mniejszych powierzchni na wyższych piętrach, a dla przestrzeni bardziej typowych. Takie stawki odnotujemy w perspektywie kilku najbliższych kwartałów – prognozuje Mateusz Polkowski.
Na warszawskim rynku biurowym widoczne są różnice w dynamice wzrostu czynszów. Podczas, gdy nowoczesne biurowce w centrum cieszą się największym popytem i dynamicznym wzrostem cen, starsze obiekty, zwłaszcza w mniej atrakcyjnych lokalizacjach, notują bardziej umiarkowane podwyżki. Mimo to, przyciągają one najemców elastycznością umów najmu, co w dzisiejszych warunkach rynkowych jest istotnym atutem.
Elastyczność starszych budynków biurowych, szczególnie w zakresie długości umów, jest dużą przewagą konkurencyjną. Firmy, które nie chcą wiązać się długoterminowymi kontraktami, często wybierają właśnie takie obiekty – wskazuje Mateusz Polkowski.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...