Polska Przybyło biur we Wrocławiu
Biura i projekty wielofunkcyjneZasoby biurowe na trzecim największym rynku biurowym w Polsce na koniec III kwartału szacowane były na 1,37 mln m kw., stanowiąc niemal 11 proc. całkowitych zasobów biurowych w Polsce.
Aktywność wrocławskich deweloperów wyróżnia ten rynek na tle pozostałych regionów. Od początku roku rynek biurowy we Wrocławiu powiększył się o ponad 32 tys. mkw., a jeżeli do końca roku zostaną ukończone planowane inwestycje, to nowa podaż w 2024 toku wyniesie niemal 55 tys. mkw., co będzie największą wartością wśród miast regionalnych – podkreśla Michał Kusy, młodszy konsultant w dziale badań rynku w Knight Franku.
Na koniec III kwartału w budowie pozostawały trzy inwestycje o łącznej powierzchni ponad 38 tys. mkw. Podobnie jak w innych miastach, również we Wrocławiu, zauważalny jest trend malejącej liczby realizowanych obiektów, a poziom powierzchni w budowie jest najniższy od dekady.
Popyt na wynajem powierzchni biurowych we Wrocławiu pozostaje silny i w samym III kwartale 2024 roku przekroczył 43 tys. mkw.
Zainteresowanie najemców powierzchnią biurową pozostaje na stabilnym poziomie. Od stycznia do września 2024 roku podpisane umowy najmu opiewały na 96 tys. mkw. powierzchni biurowej, co było drugim najwyższym wynikiem wśród miast regionalnych – dodaje Aleksandra Balczewska, starszy negocjator w Knight Franku.
Udział wrocławskiego popytu w całkowitym wolumenie transakcji na największych rynkach regionalnych wynosi 19 proc. W strukturze transakcji największy udział miały renegocjacje, które odpowiadały za ponad 58 proc. wynajętej powierzchni w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku. Nowe umowy stanowiły 37 proc. udziału, a ekspansje zaledwie 2 proc.
W dalszym ciągu obserwujemy dominację firm z sektora IT, którzy generują największy popyt na powierzchnie biurowe we Wrocławiu. Na koniec września wolumen wynajętej powierzchni przez te firmy wyniósł 38 proc. – uzupełnia Aleksandra Balczewska.
Wysoka nowa podaż nie zdołała zrównoważyć silnego popytu, co przełożyło się na wzrost współczynnika pustostanów o 1,5 p.p. względem poprzedniego kwartału. Na koniec września wskaźnik wyniósł 19,7 proc.
Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec III kwartału 2024 roku pozostały stabilne względem poprzedniego kwartału i zazwyczaj wahały się między 10 a 16 euro/mkw. za miesiąc. Jednak czynsze za najlepsze powierzchnie w nowo powstających budynkach mogą przekraczać ten poziom. Opłaty eksploatacyjne na koniec września 2024 roku również pozostały na stabilnym poziomie i zwykle mieszczą się w przedziale od 16 do 31, zł/mkw. za miesiąc.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...