Polska Nowe centrum Gdyni
Biura i projekty wielofunkcyjneProjekt Gdynia Waterfront powstaje na terenie o powierzchni 4,2 ha pomiędzy ulicami Hryniewickiego, Waszyngtona i Skwerem Kościuszki i obejmuje budynki mieszkalne, obiekty handlowe, usługowe i kulturalne, a także powierzchnie biurowe oraz hotel z centrum konferencyjnym.
Jeszcze sto lat temu w tym miejscu znajdowała się plaża oraz brzeg morza, a ul. Waszyngtona zabudowana była po jednej stronie monumentalnymi gmachami. W czasach PRL-u miejsce to pozostawało zaniedbane, zaś w roku 2000 oddano tu do użytku Centrum Kultury i Rozrywki Gemini, które zostało ostatecznie rozebrane po 18 latach istnienia. Ambicją firmy Vastint jest odtworzenie w tej centralnej lokalizacji żywej tkanki miejskiej.
Od strony ul. Waszyngtona powstały dwa eleganckie budynki o funkcji biurowej z parterami przeznaczonymi na lokale użytkowe oraz podziemną halą garażową. Budynki zaoferują blisko 16 tys. mkw. powierzchni najmu. Ich konstrukcja opiera się na systemie żelbetowych ram, o bardzo dużych przestrzeniach wolnych od słupów, co daje możliwość elastycznego kształtowania wnętrz kondygnacji biurowych.
Obok biurowców, w II etapie inwestycji powstały także dwa budynki mieszkalne oferujące 126 mieszkań o powierzchni od 35 do 173 mkw. Na ostatnim piętrze zaprojektowano apartamenty, wyróżniające się większą wysokością pomieszczeń i tarasami po obu stronach lokalu. Przy budynkach mieszkalnych zaprojektowano zielone dziedzińce stanowiące przestrzeń półprywatną, odgrodzoną od ogólnodostępnej przestrzeni kompleksu. Na parterze od strony Sea Towers i biurowca Banku PKO BP przewidziano lokale usługowe.
Mieszkania będą wykończone pod klucz z gotowymi podłogami, wewnętrznymi drzwiami, zamontowanym wyposażeniem łazienek z pralkami i z gotową zabudową kuchenną. Podobną metodę sprzedaży Vastint Poland zastosował z powodzeniem w kompleksie Riverview. Pod budynkami mieszkalnymi zaprojektowano, jednokondygnacyjny garaż z wjazdem od strony ul. Hryniewickiego.
Cechą charakterystyczną projektu są liczne przestrzenie publiczne i ogólna dostępność niemal całego terenu. Pomiędzy wszystkimi budynkami urządzone są przejścia mające charakter placyków, dziedzińców i kameralnych uliczek ze starannie zaprojektowaną roślinnością. Przejścia te umożliwiają płynne przechodzenie przez cały kompleks i otwierają inwestycję dla mieszkańców Gdyni i turystów. Na placyku w przerwie pomiędzy biurowcami wyeksponowany jest historyczny krzyż kaszubski, tzw. Krzyż Rybaka, ustawiony w tym miejscu, wówczas jeszcze przy plaży, w roku 1921.
W ramach III etapu inwestycji w sąsiedztwie Skweru Kościuszki powstanie budynek wielofunkcyjny, pawilon kulturalny oraz kolejny hotel z centrum konferencyjnym.
Vastint zakończył procedurę uzyskiwania certyfikacji LEED dla dwóch budynków etapu I Gdynia Waterfront. Pierwszy z nich, obiekt hotelowy, otrzymał certyfikat LEED Gold, natomiast budynek biurowy LEED Platinum. Budynki mieszkalne i biurowe zrealizowane w II etapie również będą ubiegać się o certyfikat LEED. Obiekty wyposażono w energooszczędne oświetlenie LED, systemy recyklingu oraz zaawansowany system zarządzania budynkami BMS. Ponadto, ponad 25 proc. powierzchni terenu stanowią biologicznie czynne przestrzenie.
Projekt I etapu inwestycji powstał w pracowni Pracowni Projektowej Fort z Gdańska, natomiast projekt Gdynia Waterfront II oraz III jest już autorstwa pracowni JEMS architekci. Oba projekty wyłonione zostały w konkursie architektonicznym. Projekt zieleni przygotowała firma RS AK Architektura Krajobrazu, Dorota Rudawa - pracownia architektury krajobrazu, która odpowiada m.in. za projekt bulwarów wiślanych w Warszawie. Generalnym wykonawcą II etapu inwestycji jest Budimex.
Do najemców kompleksu należą Bank PKO BP, Marriott Courtyard, MSC.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...