Polska Trzy R dla fintechu
Style i wnętrzaPracownia architektoniczna AKA Studio przeprowadziła kompleksową metamorfozę biur firmy FinTech w Warszawie i Poznaniu. Pierwszym ukończonym projektem była modernizacja biura o powierzchni 1,2 tys. mkw. w poznańskim budynku Pixel.
Prace rozpoczęliśmy od warsztatów workplace z udziałem pracowników. Dzięki temu mogliśmy nie tylko zrozumieć ich potrzeby, ale także zidentyfikować kluczowe wyzwania istniejącej przestrzeni – opowiada architektka Agata Łapuchowska, współwłaścicielka AKA Studio.
Architekci AKA Studio zastosowali zasady zrównoważonego projektowania, opierając swój koncept na idei minimalizacji wpływu na środowisko przy jednoczesnym tworzeniu funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni. Zasada 3R stała się podstawą wielu projektowych decyzji.
Stosowanie 3R to dla nas standard. W przypadku poznańskiego biura oznaczało to kilka konkretnych działań. Zminimalizowaliśmy zużycie nowych materiałów, dostosowując istniejący układ funkcjonalny do potrzeb najemcy. Ponownie wykorzystaliśmy elementy wykończeniowe, takie jak sklejka, duża część sufitów podwieszanych i oświetlenia, co znacznie ograniczyło generowanie odpadów. Użyliśmy również materiałów z recyklingu, w tym mebli wykonanych z przetworzonych butelek PET i sieci rybackich. „Szczególną uwagę zwracamy również na ślad węglowy. Dlatego tak wiele elementów wyposażenia pochodzi od polskich producentów i z Europy – wylicza architektka Karolina Kowalik, współwłaścicielka AKA Studio.
Całość biura została zaaranżowana w formie wydzielonych, dużych gabinetów pracy, stref open space oraz różnej wielkości sal konferencyjnych, wyposażonych w pełną infrastrukturę do wideokonferencji. Centralnym punktem przestrzeni jest kuchnia połączona z jadalnią i playroomem – miejscem, gdzie pracownicy mogą się zrelaksować, grając po godzinach w ulubione planszówki. Przyjazną, domową atmosferę tworzą liczne kotary w odcieniach pomarańczowego, fioletowego i niebieskiego, rośliny (w tym spektakularna zielona ściana) oraz elementy wykonane z naturalnej, odzyskanej i odnowionej sklejki.
Powierzchnia pierwotnie wyposażona była w oświetlenie świetlówkowe. Aby zminimalizować koszty eksploatacji, architekci zaproponowali wykorzystanie istniejących obudów lamp, wymieniając jedynie źródła światła na LED-owe.
Biuro zostało również wyposażone w zaawansowane rozwiązania akustyczne, które sprzyjają koncentracji i komfortowi pracy. Obejmują one sufity wykonane z wełny drzewnej, specjalne panele ścienne oraz nowe podwieszane wyspy akustyczne. Dominującym kolorem w aranżacji jest niebieski, nawiązujący do identyfikacji wizualnej firmy.
Projektując tę przestrzeń, udało nam się zachować 80 proc. układu funkcjonalnego, co pozwoliło znacząco obniżyć koszty. Dużym wyzwaniem był ciemny korytarz, który po remoncie zyskał nowe życie dzięki caffé pointom oraz zielonej ścianie. Unikalny charakter biura tworzą wielkoformatowe ilustracje autorstwa Poli Augustynowicz, przedstawiające "inside jokes" z branży IT – mówi architektka Karolina Kowalik.
Zdjęcia: W_Środku
Grunty Skarbu Państwa mają potencjał
Grunty Skarbu Państwa mają potencjał
PZFD
Założenia ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe mogą stanowić realny krok w stronę odblokowania potencjału rynku mieszkaniow ...
Zielone strategie wciąż w deficycie
Zielone strategie wciąż w deficycie
RRJ Group
Presja regulacyjna związana z ESG zdominowała działania na rynku nieruchomości komercyjnych w 2024 roku. Inwestorzy w dużej mierze traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążeni ...
Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają inwestycje podatkowymi benefitami
Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają inwestycje podatkowymi benefitami
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park”
W kontekście dynamicznego rozwoju sektora magazynowo-przemysłowego w Polsce, specjalne strefy ekonomiczne są nietypową, ale jednocześnie atrakcyjną propozycją dla inwestorów poszuk ...