Polska Lakeside należy do Summus Capital
Rynek inwestycyjny i finansowyO wstępnej umowie sprzedaży Lakeside informowaliśmy w październiku. Przejęcie Lakeside dopełnia wejście Summus Capital na polski rynek. Wcześniej spółka ogłosiła podpisanie umowy zakupu budynku biurowego React w Łodzi. Najnowsza transakcja to element zaangażowania Summus Capital w tworzenie zdywersyfikowanego i wysokiej jakości portfela nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Lakeside oferuje około 23,8 tys. mkw. powierzchni biurowej klasy premium. Budynek ma certyfikaty BREEAM Outstanding i WELL Gold. Jest zlokalizowany 10 minut jazdy od Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina, zapewnia też doskonałą komunikację z centrum Warszawy i kluczowymi centrami biznesowymi stolicy.
Nieruchomość jest prawie w całości wynajęta takim firmom jak: Lux Med, Polenergia, Hewlett Packard i Bonduelle, co zapewnia inwestycji długoterminową stabilność i stałe przychody. Około 83 proc. powierzchni najmu jest zabezpieczone przez pięciu największych najemców.
Ta akwizycja stanowi znaczący kamień milowy w planie rozwoju obecności Summus Capital na polskim rynku. Po realizacji naszego planu nabycia budynku React w Łodzi, Lakeside to kolejna inwestycja, która wzbogaca nasze portfolio o obiekt cechujący się wyjątkową jakością i najwyższymi standardami w zakresie ekologii – podkreśla Hannes Pihl, członek zarządu Summus Capital i partner zarządzający Zenith Family Office, strategicznego partnera Summus Capital w zakresie zarządzania aktywami i inwestycjami.
Jak podaje Summus Capital, transakcję udało się zamknąć rok po złożeniu pierwszej oferty.
Kiedy rozpoczęliśmy negocjacje, projekt był jeszcze w trakcie budowy, a rezultat, który widzimy teraz, przekracza wszelkie nasze oczekiwania. Otoczony zielenią, zgodny z unijną taksonomią budynek biurowy z przepięknym widokiem na jeziorko – doskonale wpasowuje się w naszą strategię inwestycyjną na stołecznym rynku. Biorąc pod uwagę fakt, że w tej niezwykłej nieruchomości mają siedziby przedsiębiorstwa z tak strategicznych sektorów, jak medycyna, energetyka i IT, a także to, że korzysta ona z wyjątkowo długiego przeciętnego okresu najmu, zarządzanie tym budynkiem w nadchodzących latach będzie przebiegać bez przeszkód – zapewnia Hannes Pihl.
Akwizycja została sfinansowana przez Erste Group Bank. Kancelaria prawna Penteris zapewniła Summus Capital fachowe doradztwo we wszystkich aspektach transakcji, w tym w kwestiach bankowych i podatkowych. Schönherr doradzał Erste Group Bank pod względem zgodności prawnej i regulacyjnej. Sprzedającego, firmę Atenor, reprezentował Avison Young.
Summus Capital nadal wykorzystuje swoje doświadczenie w identyfikacji i zarządzaniu aktywami na rynkach nieruchomości o wysokiej wartości w krajach bałtyckich i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki dobrze zdywersyfikowanemu portfelowi obejmującemu nieruchomości handlowe, biurowe, logistyczne i medyczne, firma koncentruje się na zrównoważonym wzroście i strategicznych inwestycjach – dodaje Hannes Pihl.
Summus Capital to założony w 2013 roku holding inwestycyjny działający na rynku nieruchomości. Grupa ma portfel 14 nieruchomości w trzech krajach bałtyckich, który obejmuje budynki w sektorze handlowym, biurowym, logistycznym i medycznym o łącznej powierzchni najmu ponad 218 tys. mkw. i wartości około 400 mln euro.
Sztuczna inteligencja potrzebuje energii
Sztuczna inteligencja potrzebuje energii
polski oddział Data4
W 2025 roku centra danych, które pełnią fundamentalną rolę dla cyfrowego świata, będą się dynamicznie zmieniać pod wpływem kilku kluczowych trendów. Bez wątpienia ogromną rolę odeg ...
Grunty Skarbu Państwa mają potencjał
Grunty Skarbu Państwa mają potencjał
PZFD
Założenia ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe mogą stanowić realny krok w stronę odblokowania potencjału rynku mieszkaniow ...
Zielone strategie wciąż w deficycie
Zielone strategie wciąż w deficycie
RRJ Group
Presja regulacyjna związana z ESG zdominowała działania na rynku nieruchomości komercyjnych w 2024 roku. Inwestorzy w dużej mierze traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążeni ...