Polska Duży popyt, niska podaż
Biura i projekty wielofunkcyjne![](/images/109209-large.jpg)
Jak podaje Knight Frank, podpisane w Trójmieście umowy najmu na poziomie 116 tys. mkw. prezentowały jeden z najwyższych wyników w historii rynku. Jednocześnie osłabiona aktywność deweloperów skutkowała najniższym poziomem nowej podaży od blisko 20 lat.
Na koniec 2024 roku całkowite zasoby biurowe w Trójmieście wyniosły ponad 1,07 mln mkw. W tym czasie zrealizowano i oddano do użytku projekty o powierzchni zaledwie 19 tys. mkw., co jest najniższym poziomem od 2007 roku.
Realizowane obecnie przez deweloperów inwestycje są na historycznie niskim poziomie. W budowie znajduje się niespełna 32 tys. mkw. Największym powstającym projektem jest Palio Office Park C (Cavatina Holding) o powierzchni 13 tys. mkw.
Unikalny charakter Trójmiasta jest doceniany zarówno przez turystów, mieszkańców, jak i przedsiębiorców. W ubiegłorocznej edycji rankingu fDi Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2024 Pomorze znalazło się na siódmej pozycji w klasyfikacji dotyczącej kreowania przyjaznych warunków do rozwoju biznesu. Potwierdzeniem tego jest drugi najwyższy wynik popytu w historii tego rynku. Aktywność najemców w ramach podpisanych umów wyniosła ponad 116 tys. mkw. powierzchni – komentuje Joanna Gomułkiewicz, associate director, Knight Frank.
Największym zainteresowaniem najemców cieszył się Gdańsk, gdzie wynajęto 96 tys. mkw., a sektorem generującym największy popyt były usługi biznesowe, które odpowiadały za 21 proc. wynajętej powierzchni.
Podobnie jak innych miastach, w strukturze transakcji najmu dominowały przedłużenia kończących się umów, które odpowiadały za około 50 proc. udziału. Nowe umowy stanowiły 40 proc. wolumenu podpisanych kontraktów, a ekspansje zaledwie 3 proc.
Wskaźnik pustostanów w Trójmieście na koniec IV kwartału 2024 roku wyniósł 12,3 proc., odnotowując spadek o 0,2 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz o 0,8 p.p. względem analogicznego okresu w 2023 roku. Trójmiejski współczynnik był trzecim najniższym wynikiem wśród miast regionalnych, ustępując jedynie Szczecinowi i Lublinowi. Warto dodać, że we wspominanym regionie wskaźnik charakteryzuje się znaczną polaryzacją. W Gdańsku odnotowany poziom pustostanów wynosił 9,5 proc., natomiast w Gdyni i Sopocie odpowiednio 21,8 oraz 19,3 proc. Utrzymujący się na wysokim poziomie popyt i spadek tempa nowej podaży przełożą się na dalsze obniżanie się wskaźnika pustostanów w kolejnych latach – dodaje Michał Kusy, junior consultant, Research, Knight Frank.
Czynsze wywoławcze w Trójmieście na koniec IV kwartału 2024 roku uległy niewielkiemu wzrostowi i wynosiły od 11 do 16 euro/mkw. za miesiąc, przy czym w nowych budynkach w prestiżowych lokalizacjach mogą osiągać wyższe poziomy. Opłaty eksploatacyjne utrzymały się na stabilnym poziomie wynosząc zazwyczaj od 17 do 30 zł/mkw. za miesiąc.
Urzędnicy przeprowadzają się do nowoczesnych biur
Urzędnicy przeprowadzają się do nowoczesnych biur
Newmark Polska
Na komercyjnym rynku nieruchomości biurowych widać coraz większe zainteresowanie najmem ze strony instytucji państwowych. Biurowce klasy A, wyposażone w nowoczesne technologie, erg ...
Sztuczna inteligencja w nieruchomościach komercyjnych? Są poważne wątpliwości
Sztuczna inteligencja w nieruchomościach komercyjnych? Są poważne wątpliwości
Lege Advisors
Realny wpływ sztucznej inteligencji na sektor nieruchomości komercyjnych wydaje się nieunikniony. AI ma potencjał, by zwiększać efektywność zarządzania nieruchomościami i podnieść ...
Plan ogólny gminy – czy czeka nas planistyczna rewolucja?
Plan ogólny gminy – czy czeka nas planistyczna rewolucja?
Wolf Theiss
Nowe przepisy nakładają na każdą gminę obowiązek uchwalenia planu ogólnego oraz określają, jakie strefy planistyczne powinny być wskazane w takim planie. Obowiązek uchwalenia planó ...