EN

Hadley Dean: Chcemy zdominować polski rynek handlowy

EPP chce kupić połowę najlepszych centrów handlowych w Polsce, powiedział nam Hadley Dean, prezes Echo Polska Properties.

– Chcemy zdominować rynek handlowy w Polsce – powiedział Hadley Dean. – Do 2025 roku planujemy mieć 50 proc. powierzchni wszystkich centrów handlowych klasy A w kraju – dodał. – Są dwie strategie. Albo tak, jak to robi Unibail, starać się przejąć trzy-cztery dominujące centra w każdym kraju – wtedy buduje się zespół w każdym z nich – albo można skupić się na jednym kraju i osiągnąć efekt skali. Przy okazji, stać się nowym partnerem dla marek handlowych. Handel chce partnerów z alternatywną propozycją do corowych lokalizacji w centrach miast i my chcemy być takim partnerem – tłumaczy prezes EPP. – Nasza strategia jest bardzo prosta. Po pierwsze musimy być w Warszawie. Dlatego zakup projektów Towarowa 22 i Galeria Młociny był tak istotny. Warszawa jest najbardziej nienasyconym rynkiem spośród największych miast w Polsce i ma największą siłę nabywczą. Będziemy mieli 200 tys. mkw. najwyższej klasy aktywów handlowych z bezpośrednim dostępem do metra. Nikt inny tego nie ma – powiedział Hadley Dean. – To jest pierwsza strategia. Druga jest taka, że chcemy być na głównych rynkach, na którychobecnie nas nie ma. Na przykład nie byliśmy w Krakowie, a teraz jesteśmy – z Zakopianką. Nie ma nas w Poznaniu, Łodzi, Gdańsku. Ale nie zamierzamy wejść do tych miast, kupując centra z 5-6 proc. stopą zwrotu. To nie miałoby sensu. Będziemy przyglądać się centrom i patrzeć, gdzie możemy zwiększyć jego wartość. Ostatnią strategią jest szukanie centrów handlowych dominujących w regionach, o zasięgu ok. 150 tys. osób – wyjaśnił. – Od IPO we wrześniu pozyskaliśmy 250 mln euro. Za to kupiliśmy sześć nowych centrów handlowych i cztery nowe biurowce – zdradził nam Hadley Dean.


– Obecnie mamy 70 proc. portfela w handlu i 30 w biurach. Biorąc pod uwagę większe akwizycje, dotyczą one bardziej handlu i tam zamierzamy dalej rosnąć. Będziemy jednak kontynuować inwestycje w biurowce. Myślimy także o sprzedaży kilku biurowców w celu zasilenia ekspansji w handlu – wytłumaczył prezes firmy.

Kategorie