EN

Wykorzystać potencjał najmu mieszkań

Tylko 15 proc. mieszkań w Polsce jest wynajmowanych, podczas gdy w Czechach jest to 22 proc., a w Niemczech aż 30 proc. To proste porównanie pokazuje, że wciąż jest miejsce na rozwój tego rynku – przekonuje Tadeusz Jachowicz, dyrektor regionalny na Europę Środkowo-Wschodnią, Gleeds.

– Rynek najmu rozwinął się w typowo "polski" sposób: są ludzie, którzy mają jedno, dwa, a w niektórych przypadkach nawet pięć mieszkań, które wynajmują, są też zagraniczni inwestorzy, którzy wyczuwają okazję. Oni kupują więcej mieszkań w prestiżowych projektach, takich jak Złota 44 – podkreśla Tadeusz Jachowicz w wypowiedzi dla Eurobuild TV podczas IV Konferencji Inwestycje na Rynku Nieruchomości Komercyjnych, która odbyła się 22 maja w Warszawie. Organizatorem spotkania dla profesjonalistów był Eurobuild Conferences. .
Tadeusz Jachowicz przypomina, że rząd rusza również w tym kierunku, oferując system "Mieszkanie Plus" dla osób mniej zamożnych i skierował go do młodszych ludzi, którzy cenią sobie elastyczność i szukają alternatywy. – Program ma być realizowany przez kilka następnych lat – i mam nadzieję, że będzie on kontynuowany również w przypadku zmiany partii rządzącej. Tereny, które zostały włączone do systemu nie były zazwyczaj wcześniej przeznaczone do celów mieszkalnych, ale teraz są – i może to wyprzeć niektórych prywatnych deweloperów z rynku. Mam jednak nadzieję, że wszyscy gracze znajdą swoje miejsce – dodaje.
– Rynek mieszkaniowy właścicielski i rynek wynajmu nie konkurują ze sobą. One obok siebie istnieją i są adresowane do różnych grup o różnych potrzebach. Widzimy jednak, że rynek wynajmu mieszkań jest słabo rozwinięty w porównaniu z rynkiem mieszkań na własność. Jeśli rynki zbilansują się lepiej, będzie to oznaczać, że nie będziemy budować tylko 170 tys. lub 200 tys. mieszkań rocznie, ale 400 tys. Tego nie da się zrobić, jeśli jeden segment zdominuje drugi – uważa Tadeusz Jachowicz.

Kategorie