EN

Mniej upadłości we wrześniu

Po bardzo dynamicznym wzroście liczby podmiotów mających problemy z płynnością finansową w pierwszej połowie roku, obecnie obserwujemy stabilizację sytuacji. We wrześniu upadłość ogłosiły 33 przedsiębiorstwa, czyli o 34 proc. mniej niż w sierpniu oraz o 42,7 proc. mniej niż we wrześniu 2017 roku. Rok 2018 pod względem upadłości i rozpoczętych postępowań sanacyjnych zakończy na poziomie około 1,1 tys. podmiotów. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (październik 2017 – wrzesień 2018) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 605 przedsiębiorstw, co oznacza wzrost o 5,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Wzrost jest jeszcze większy, jeżeli oprócz upadłości uwzględnić również rozpoczęte restrukturyzacje – na 30 września 2018 roku łączna roczna liczba takich podmiotów wzrosła do 1043, czyli o 18,4 proc. rok do roku.

We wrześniu 2018 roku najwyższe natężenie upadłości i rozpoczętych restrukturyzacji wystąpiło w województwie mazowieckim (1,76 proc.), natomiast najniższe w województwie łódzkim (0,91 proc.). Największy wzrost natężenia upadłości i rozpoczętych restrukturyzacji zanotowano w województwie świętokrzyskim (z 0,59 proc. do 1,6 proc.). Średnie natężenie upadłości spółek prawa handlowego w Polsce po wrześniu uległo obniżeniu do poziomu 0,85 proc. z 0,89 proc. notowanego w sierpniu. Jednocześnie we wrześniu ogłoszono upadłość 24 spółek prawa handlowego – o 40 proc. mniej niż w sierpniu i o 41,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ta sama tendencja była zauważalna w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych – we wrześniu 9 osób zakończyło działalność ze względu na niewypłacalność – było to o 10 proc. mniej niż w sierpniu i 43,8 proc. mniej niż we wrześniu 2017 roku.

Mimo wciąż trudnej sytuacji w branży budowlanej, głównie związanej z rosnącymi cenami materiałów budowlanych i brakiem rąk do pracy, natężenie upadłości i rozpoczętych restrukturyzacji utrzymuje się na stabilnym poziomie: 2,43 proc. wobec 2,39 proc. rok temu. Jednocześnie obserwujemy zwiększenie liczby upadłości i restrukturyzacji w branży transportowej z poziomu 0,39 proc. we wrześniu 2017
roku do 0,79 proc. w analogicznym okresie tego roku. Jest to pokłosie rosnących cen paliw, rozdrobnienia branży i braku dostępności kierowców.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia