EN

Rynek biurowy zmienia się na naszych oczach

Z ankiety przeprowadzonej wśród wynajmujących powierzchnie biurowe wynika, że przed pandemią mniej niż 20 proc. korzystało z trybu pracy zdalnej, nawet w przypadku części pracowników. Wynik ten diametralnie się zmienił po wprowadzeniu obostrzeń epidemicznych, kiedy to 73 proc. ankietowanych zadeklarowało, że z trybu pracy zdalnej korzysta obecnie ponad 90 proc. pracowników.

Po pierwsze: koszty

57 proc. ankietowanych na pytania dotyczące podjęcia rozmów w sprawie wykorzystania wakacji czynszowych lub redukcji czynszu odpowiedziało pozytywnie. Spowolnienie gospodarcze powoduje, że firmy już zaczynają inaczej patrzeć na koszty powierzchni biurowej. Większa niż dotychczas kontrola wydatków może poskutkować zmniejszeniem budżetów motywacyjnych dla pracowników i wysokich nakładów na fit-out biura. Dlatego spodziewamy się większej liczby renegocjacji, a relokacje będą w dużej mierze związane z poszukiwaniem oszczędności. Co może zwiększyć popularność obiektów biurowych w lokalizacjach poza centrum, jak np. Mokotów w przypadku rynku warszawskiego. Potwierdzają to wyniki ankiety, w której na pytanie dotyczące kluczowych aspektów przy wyborze powierzchni biurowej 72 proc. ankietowanych wskazało lokalizację, ale niewiele mniej, bo ponad 67 proc. całościowe koszty wynajmu biura. Aranżacja przestrzeni w celu poprawy efektywności pracy znalazła się na ostatnim miejscu, tylko 14 proc. ankietowanych wskazało ją jako kluczowy element przy wyborze biura.

Rynek najemcy
Po kilku tygodniach pracy zdalnej widzimy, że z jednej strony tęsknota za biurem rośnie, z drugiej strony okazuje się, że praca zdalna może być efektywna. Nowe warunki spowodowały, że rynek biurowy zmienia się na naszych oczach. Do marca w większości miast mieliśmy do czynienia z rynkiem wynajmującego, w kolejnych miesiącach będziemy obserwować przejście do rynku najemcy. Wraz z odmrażaniem gospodarki coraz więcej firm przymierza się również do stopniowego powrotu do biura. Jednak zalecenia związane z ochroną osobistą oraz utrzymaniem odstępu 1,5 m pomiędzy stanowiskami pracy sprawi, że będziemy mieli do czynienia z funkcjonowaniem biur w nowych trybach godzinowych, tygodniowych czy miesięcznych. W wyniku tego powstaną nowe modele biznesowe w zarządzaniu powierzchnią biurową. Efektem ubocznym zjawiska może być wzrost wykorzystania powierzchni typu flex. 20 proc. ankietowanych zadeklarowało większą chęć wykorzystania powierzchni coworkingowej w przyszłości kosztem powierzchni stałej biura.

Biuro, ale jakie?
Praca w warunkach domowych przyspieszyła też rozwój komunikacji audio i video, w niedługiej przyszłości wpłynie również na bezpieczeństwo, systemy w jak największym stopniu bezdotykowych dostępów do powierzchni biurowej i nowego w niej funkcjonowania. 66 proc. ankietowanych potwierdziło, że zmiany w systemie pracy, jakie wymusiła pandemia przyspieszyły rozwój technologiczny ich firm. Biuro pozostanie jednym z najważniejszych elementów w funkcjonowaniu organizacji, jednak zarówno wyniki ankiety, jak też rozmowy z naszymi najemcami pokazują, że rynek biurowy zmieni się. Na nowo zostaną zdefiniowane potrzeby w zakresie planowania i wykorzystania powierzchni biurowej przez pracowników. Będziemy jeszcze dokładniej analizować rytm i sposób funkcjonowania organizacji, aby jak najlepiej dopasować przestrzeń do indywidualnych potrzeb firm i nowych wymogów bezpieczeństwa. Co więcej, najemcy mogą spodziewać się bardziej rozbudowanych aplikacji na telefony komórkowe, które oprócz tradycyjnych funkcji jak np. rezerwacji sali konferencyjnej, ustawienia w niej klimatyzacji czy wręcz klucza do wejścia do biura i windy będą informowały nas lub przypominały nam o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa czy higieny.

Metodologia badania:

Axi Immo przeprowadziło ankietę on-line „Wpływ COVID-19 na rynek biurowy”, w okresie od 10 marca do 30 kwietnia. Wśród przebadanych respondentów znaleźli się klienci firmy, głównie najemcy powierzchni biurowych z 55 firm zajmujący stanowiska członków zarządów oraz dyrektorów departamentów.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia