Polski Ład uderzy w wynajem mieszkań
Polski Związek Firm Deweloperskich
Program PiS-u proponuje dwie zmiany, które znacznie obciążą wynajmujących. Pierwsza z nich to zakaz amortyzowania mieszkań, druga zaś zabranianie osobom fizycznym możliwości rozliczania najmu podatkiem dochodowym i pozostawienie jedynie podatku przychodowego – tego typu rozwiązania mocno ograniczą rynek mieszkań na wynajem, który również pośrednio i bezpośrednio stymuluje rozwój gospodarki. Wpłynie również to na wzrost cen wynajmu lokali.
Najem instytucjonalny jest profesjonalną odpowiedzią na szkodliwe działania „patowynajmujących”, którzy zaniżają standardy na rynku wynajmu mieszkań. Niefunkcjonalne rozkłady czy lokale ze ściankami działowymi w świetle okien to też zasługa grupy tzw. flipperów, którzy m.in. kupują duże mieszkania i w nienaturalny sposób dzielą je na mniejsze segmenty, które później sprzedają jako kawalerki.
Żeby uniknąć tego typu zjawisk musimy sprofesjonalizować rynek wynajmu. Tylko w ten sposób najemcy mieszkań będą mieli gwarancję standardu lokali oraz odpowiednią ochronę prawną. Rozwój rynku nieruchomości na wynajem przyczynia się do wzrostu mobilności społeczeństwa. Taka baza potrzebna jest osobom, które chcą rozwijać swoje kariery zawodowe zarówno w największych ośrodkach aglomeracyjnych, jak i w miastach wojewódzkich.
Wprowadzenie ograniczeń, jakie proponuje „Polski Ład”, według rządzących ma się przyczynić do zatrzymania wzrostu cen mieszkań oraz zwiększenia dochodów budżetu. W naszej ocenie propozycje te nie zatrzymają wzrostu cen na rynku, bo te spowodowane są niską podażą nieruchomości, drożejącymi materiałami budowlanymi, rosnącymi kosztami robocizny, a także coraz mniejszą dostępnością działek budowlanych. Proponowane zmiany będą jedynie czynnikiem zatrzymującym rozwój rynku nieruchomości.
W Polsce jest obecnie niespełna 6 tys. mieszkań oferowanych na zasadzie mieszkań abonamentowych, a zapowiedzi deweloperów i funduszy prognozują wzrost tej liczby do 24 tys. w ciągu najbliższych czterech lat (dane JLL). Biorąc pod uwagę fakt, że w 2020 roku zostało oddanych do użytkowania aż 221 978 mieszkań (GUS), mieszkania na wynajem stanowią nadal nieznaczny procent rynku, który nie ma wpływu na wzrost cen.
Najem instytucjonalny, rozwinięty w krajach Europy Zachodniej, przyczynia się do zwiększenia dynamiki rozwoju społeczeństwa – w krajach takich jak Szwecja czy Niemcy, gdzie ten sektor rynku jest wysokorozwinięty, młodzi ludzie wyprowadzają się z domów rodzinnych około 20 roku życia, zaś w krajach Europy Środkowej, gdzie – głównie z przyczyn kulturowych – rynek ten słabiej się rozwijał, wyprowadzkę planuje się dopiero około trzydziestki.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Polski Związek Firm Deweloperskich
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Powerdot Polska
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
PMR Market Experts