EN

Rząd zabiera nam szansę na drugą emeryturę

Polski Związek Firm Deweloperskich z niepokojem obserwuje doniesienia medialne na temat wycofania się rządu z dalszych prac nad wprowadzeniem REIT-ów w Polsce. PZFD jest jedną z organizacji pozarządowych, która została włączona jako ekspert zewnętrzny do międzyresortowego zespołu powołanego do opracowania regulacji dotyczących podmiotów inwestujących w najem nieruchomości (REIT). W lipcu tego roku odbyło się pierwsze i jak do tej pory ostatnie spotkanie zespołu. PZFD złożył na ręce Ministerstwa Rozwoju i Technologii ponad 100 stron analiz, w których zawarł szereg propozycji rozwiązań, które miały być przedmiotem rozstrzygnięć zespołu. Tym bardziej niepokoją nas doniesienia o wycofaniu się rządu z pomysłu wprowadzenia REIT-ów na polskim rynku.

Uważamy, że zastosowanie REIT-ów zwiększyłyby udział polskiego kapitału w sektorze nieruchomości komercyjnych. Obecnie szacuje się go jedynie na 4 proc. Przykład Republiki Czeskiej dowodzi, że wprowadzenie rozwiązań prawnych służących funkcjonowaniu REIT może znacznie poprawić poziom zaangażowania w przedmiotowy sektor rodzimych inwestorów – po wprowadzeniu odpowiednich regulacji w Czechach poziom zaangażowania krajowego kapitału wzrósł aż o 36 punktów procentowych – z 1 do 37 proc.

Biorąc pod uwagę deklaracje rządu co do chęci umacniania polskiego kapitału, z tym większym zdziwieniem obserwujemy doniesienia medialne o wycofaniu się z REIT. Straci na tym nie tylko branża nieruchomości, ale i wszyscy obywatele.

***

REIT (Real Estate Investment Trusts) to inaczej podmioty inwestujące w najem nieruchomości obecne w systemach prawnych wielu państw, ale nie w Polsce. Stanowią ciekawą propozycją dla osób posiadających niewielki kapitał, a które chciałyby zainwestować na rynku nieruchomości. Wielu osobom taka inwestycja przynosi regularne zyski, które mogą stanowić np. drugą emeryturę. Właściwe uregulowanie tej kategorii podmiotów otworzyłoby przed obywatelami możliwość atrakcyjnej formy inwestowania, a także umożliwiłoby dalszy rozwój polskich firm nieruchomościowych. Przepisy regulujące działalność REIT zostały wprowadzone m. in. w Bułgarii, Niemczech, Holandii czy Czechach.

Kategorie