Trendy na rynku PRS w 2022 roku
Resi4Rent
Jaki będzie styl mieszkania kolejnych pokoleń? Czy zrównoważony rozwój znajdzie się na liście priorytetów firm z sektora PRS? Jakie trendy zdominują rynek mieszkań w abonamencie w 2022 roku?
Sektor PRS jest wciąż stosunkowo młodą i ciągle rozwijającą się częścią polskiego rynku. Najem mieszkań od firm nie jest jeszcze w naszym kraju dobrze zakorzeniony, ale ma duży potencjał do rozwoju. Obecnie coraz większa grupa konsumentów poszukuje rozwiązania będącego alternatywą do wynajmu od prywatnych właścicieli. Pokazuje to m.in. poziom najmu mieszkań w abonamencie Resi4Rent. Na 2,3 tys. dostępnych mieszkań w ośmiu inwestycjach zlokalizowanych w pięciu polskich miastach - wynosi on obecnie 99 proc. Podsumowując mijający rok możemy wskazać kluczowe trendy, które będą dominować na rynku w 2022 roku:
Wynajem jako usługa
Ludzie cały czas poszukują wygody, dostępności i produktów odpowiedniej jakości, a w erze subskrypcji oczekują takich samych doświadczeń od miejsc, w których pracują i mieszkają. Nowoczesne społeczeństwo nie musi już posiadać, ponieważ może wypożyczać, subskrybować i wynajmować. Model biznesowy „produkt jako usługa" od lat funkcjonujący w innych branżach będzie umacniał się także na rynku mieszkaniowym, co przyczyni się do tego, że w 2022 roku będziemy obserwować dalszy rozwój rynku PRS.
Najem nie będzie postrzegany już tylko jako konieczność dostosowania się do jednostronnie narzuconych przez właściciela mieszkania warunków. W ramach abonamentu od firmy można wymagać nie tylko określonego standardu mieszkania, ale również przejrzystej, jasnej umowy, sprawnej obsługi klienta czy szybkiego działania w razie awarii. Szukając komfortu i bezpieczeństwa, konsumenci będą wybierać kompleksowe usługi, gdzie w ramach jednej umowy, oprócz standardowych warunków najmu, gwarantowany jest pakiet zawierający m.in. bezprzewodowy internet, wyposażenie, aplikację do zarządzania najmem, a także wsparcie opiekuna klienta i serwisu technicznego. To właśnie usługi i gościnność rozumiana jako dbanie o komfort, będą decydować o przewadze konkurencyjnej mieszkań w abonamencie.
Jednym z dodatkowych elementów usługi abonamentowej jest oferta benefitów dla mieszkańców, m.in. wspólne zajęcia sportowe, pakiety lojalnościowe, zbiórki na rzecz zwierząt i inne inicjatywy, które są okazją do integracji, poznania sąsiadów, nawiązania znajomości i tworzenia zgranej społeczności, która jest ważną potrzebą i wartością dla pokolenia dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków.
ESG (Environmental, social and governance)/zrównoważony rozwój
Zrównoważony rozwój nie zawsze znajdował się na szczycie listy priorytetów w branży nieruchomości, ale w ostatnim czasie stał się kluczowy dla instytucji funkcjonujących na tym rynku, także tych tworzących zasoby PRS. Inwestorzy w swoich projektach coraz częściej dążą do osiągnięcia międzynarodowych standardów i certyfikatów środowiskowych. Inwestycje w centrach miast lub w innych, ale koniecznie dogodnie skomunikowanych i dobrze zagospodarowanych dzielnicach, wpisują się w zyskującą coraz większe znaczenie koncepcję 15-minutowych miast, która zakłada, że wszystko co niezbędne do wygodnego życia, czyli praca, sklepy i usługi powinny znajdować się w zasięgu spaceru lub dojazdu rowerem, bez konieczności korzystania z samochodu. Wraz ze zmieniającymi się modelami życia mieszkańców, także budynki stają się bardziej funkcjonalne i elastyczne, są projektowane w sposób sprzyjający rozwijaniu więzi i interakcji pomiędzy mieszkańcami. Odpowiedzią na te trendy i oczekiwania są właśnie mieszkania w abonamencie, oferowane przez profesjonalne podmioty takie jak Resi4Rent. W nadchodzących latach zrównoważony rozwój będzie nadal zyskiwał na znaczeniu, zarówno jeśli chodzi o proces inwestycyjny, jak i odpowiedzialne rozwiązania w obrębie istniejących już obiektów i społeczności, takie jak racjonalne wykorzystanie zasobów, ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, minimalizacja wytwarzania odpadów i racjonalna gospodarka nimi.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Powerdot Polska
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
PMR Market Experts
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
biuro projektowe PM Projekt