EN

Nowe wyzwania przed właścicielami budynków biurowych

Ostatnie dwa lata i wszelkie ograniczenia wynikające z pandemii Covid-19 rzuciły zupełnie nowe światło na wyzwania, z którymi muszą na co dzień mierzyć się właściciele nowoczesnych biurowców. Pewne aspekty, które dotychczas uważane były raczej za poboczne, niemal w mgnieniu oka stały się dominujące. Sytuacja pandemiczna przyspieszyła również wiele procesów i wdrażanie rozwiązań, które odmieniły środowisko pracy.

Technologia, technologia i jeszcze raz technologia

Niemal powszechne przejście na pracę zdalną uwidoczniło i wzmocniło role technologii w wielu obszarach gospodarki, także na rynku nieruchomości. Było to szczególnie wyraźne w początkowej fazie pandemii, gdy bardzo szybko musieliśmy zaadaptować się do nowej rzeczywistości. Stanęliśmy wówczas przed wyzwaniem, w jaki sposób “na nowo” budować relacje z najemcami i wspólnie wypracować środowisko pracy w zupełnie innym, nowym kształcie. Niezastąpione stały się produkty technologiczne, które były już znane na rynku, ale traktowane wcześniej jako dodatkowe – jak na przykład wirtualne spacery po budynkach czy wideo-konferencje. W dobie pandemii umożliwiły one nam prezentację poszczególnych przestrzeni biurowców i bieżący kontakt z naszymi najemcami oraz potencjalnymi klientami.

W perspektywie średnioterminowej, gdy zaobserwowaliśmy już wyraźne dążenie firm do powrotu do biur, rola technologii także okazała się nieoceniona. Wszelkie rozwiązania mobilne, bezdotykowe, umożliwiające skuteczne zarządzanie budynkiem oraz zapewniające bezpieczne i komfortowe korzystanie ze wszystkich funkcji obiektu, są bezcenne. Z moich rozmów z najemcami wynika, iż wiele firm jeszcze wyraźniej niż przed pandemią, dostrzega rolę fizycznego miejsca pracy w kształtowaniu kultury organizacji, budowaniu więzi pomiędzy pracownikami, a także wzmacnianiu ich kreatywności oraz wydajności. Musi to być jednak biuro przystosowane do nowych realiów, w czym pomaga właśnie między innymi technologia.

Szersze spojrzenie

Najemcy z całą pewnością zyskali większą świadomość na temat wagi aspektów zdrowotnych i ich kluczowej roli dla wielu pracowników. Ten stale rozwijający się trend obejmuje również zagadnienia związane z ochroną środowiska. Zaawansowane rozwiązania w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju, takie jak m.in. oświetlenie o niskim zużyciu energii, systemy oszczędzania wody i jej pozyskiwania z deszczówki czy też wykorzystywanie energii odnawialnej, są obecnie mocno pożądane przez firmy poszukujące przestrzeni biurowych.

Zadaniem wynajmującego i zarządcy jest dziś nie tylko zapewnienie miejsca pracy, ale także zaoferowanie rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju (np. właśnie rozwiązań z zakresu energii odnawialnej), zdrowia (np. filtry powietrza czy dostępność dań wegańskich w stołówce) i udogodnień (np. tereny zielone), które wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników danej firmy.
W codziennej pracy staramy się sprostać tym oczekiwaniom, stale udoskonalając obiekty znajdujące się w naszym portfolio, jak Konstruktorska Business Center czy Oxygen Park.

Horyzontalne podejście do najmu

Doskonale pamiętamy, że w początkowej fazie pandemii wszystkie procesy najmu spowolniły lub nawet zostały zawieszone. Był to czas, kiedy najemcy pracowali zdalnie i nie byli pewni, w jaki sposób będą mogli wykorzystać przestrzeń biurową w przyszłości. W mojej ocenie, wiele firm jednak świetnie spożytkowało ten okres, gdyż w oczekiwaniu na rozwój sytuacji przeprowadziły one szczegółową analizę wewnątrz swoich organizacji i wypracowały scenariusze funkcjonowania w przyszłości. Obecnie pomysły najemców dotyczące tego, w jaki sposób chcą kształtować swoje biura, są bardziej sprecyzowane. Hybrydowy model pracy biurowej i praca zdalna zostały zaakceptowane przez większość pracodawców, natomiast dyskusja pomiędzy najemcami i nami jako właścicielami budynków została poszerzona o nowe aspekty, obejmujące tematy związane z well-beingiem.

Jednym z naszych kluczowych zadań jest zapewnienie użytkownikom nieruchomości zielonego i zróżnicowanego środowiska pracy, które pozytywnie wpływa na samopoczucie. Zielony, zrównoważony budynek zmniejsza negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko, a biuro mieszczące się w takim obiekcie stwarza komfortowe warunki do rozwoju biznesu.

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia