Na podbój innych sektorów, czyli jak kryzys wpływa na decyzje deweloperów
CBRE
Deweloperzy działający w sektorze nieruchomości komercyjnych coraz częściej dostrzegają potencjał i atrakcyjność nieruchomości mieszkaniowych. Pandemia nie zweryfikowała negatywnie tych przekonań, wręcz przeciwnie, ten rynek okazał się odporny na zawirowania. Inwestorzy stawiają głównie na projekty z mieszkaniami na wynajem, choć nie tylko.
To naturalne, że deweloperzy poszukują nowych możliwości. Dywersyfikacja pozwala na większą elastyczność w zmieniającym się otoczeniu. Ostatnim przykładem jest firma Apsys. W Polsce spółka związana jest z sektorem handlowym, ale we Francji z powodzeniem realizuje projekty o innych funkcjach, w tym mieszkaniowych. Jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, polska spółka zapowiedziała poszerzenie działalności o zarządzanie nieruchomościami biurowymi i realizację inwestycji mieszkaniowych. Podmioty działające w sektorze nieruchomości komercyjnych coraz częściej dostrzegają potencjał i atrakcyjność nieruchomości mieszkaniowych. Chociaż obecnie dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się mieszkania na wynajem, to firmy, które korygują swój profil działalności odpowiadają raczej na typowy popyt, wynikający z pragnienia posiadania mieszkania na własność.
Przykładów dywersyfikacji portfela nieruchomości jest wiele. Kolejnym jest firma Atrium, która tradycyjnie obecna na rynku handlowym, rozpoczyna działalność w sektorze mieszkań na wynajem. Z kolei Immofinanz ogłosił powrót na rynek mieszkaniowy, z planem nadbudowy mieszkań na centrach handlowych. Na razie dotyczy to budynków sieci Stop Shop w Austrii, ale są one również w Polsce. Grupa EDS ogłosiła powstanie spółki EDS Residential (obok EDS Retail), a fundusz Tonsa po zaangażowaniu w projekt biurowy w Gdańsku, ogłosił realizację projektu z sektora mieszkań na wynajem. Warto jednak podkreślić, że dywersyfikacja działalności deweloperskiej trwa nieustannie, w zależności od otoczenia rynkowego. Od kilku lat funkcjonuje współpraca Rank Progress i Vantage we Wrocławiu. Także sieć Resi4Rent (istniejącą od 2018 roku) można uznać za dywersyfikację działalności w przypadku Echo Investment. Swój obszar poszerzają też tradycyjni deweloperzy mieszkaniowi - firmy Marvipol i J.W. Construction zrealizowały niedawno inwestycje na rynku biurowym i magazynowym.
Mieszkaniówka i magazyny na topie
W tej chwili największą aktywność deweloperską obserwujemy w sektorach magazynowym i mieszkaniowym. Przy tym aktywność w tym drugim sektorze ograniczana jest ze względu na mniejszą dostępność gruntów i przewidywane zmniejszenie popytu. W pandemii przyspieszył rozwój sektora z mieszkaniami na wynajem należącymi do instytucjonalnych inwestorów. Deweloperzy coraz chętniej rozważają realizację projektów z tego segmentu. Jednak w skali kraju działalność ta jest nadal niszowa, choć w najbliższych latach będzie się dynamicznie rozwijała. Wysoka aktywność jest również w sektorze biurowym. W całej Polsce mamy obecnie ponad 1 mln mkw. powierzchni w budowie, w większości w największych miastach. Jedynie duże centra handlowe nie pojawiają się już w takim tempie jak jeszcze kilka lat temu. Nie oznacza to jednak, że obiekty handlowe nie są już na radarze deweloperów. Najbardziej rozwojowym konceptem w tym sektorze są parki handlowe i centra convenience.
Warto również wspomnieć o nowym trendzie, który promuje oferowanie inwestycji mixed-use, łączących różne funkcje w sposób przyjazny dla użytkowników i środowiska naturalnego. W celu realizacji tego typu projektów deweloperzy muszą poszerzać swoje kompetencje lub nawiązywać długotrwałą współpracę.
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Powerdot Polska
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...
PMR Market Experts
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
biuro projektowe PM Projekt