EN

Mars RE przygotowuje nowe inwestycje

Rynek inwestycyjny i finansowy
Budowa warszawskiego biurowca Nowy Świat 2.0 wychodzi z ziemi. A jak postępuje komercjalizacja obiektu?

Tomasz Lewandowski, dyrektor zarządzający aktywów nieruchomościowych MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych: Budowa jest realizowana zgodnie z planem. Jeszcze w sierpniu powstanie pierwsza naziemna kondygnacja przyszłego biurowca. Równolegle, niezależnie od działań naszego agenta wyłącznego komercjalizacji, firmy CBRE, sami podejmujemy inicjatywy rynkowe zmierzające do pozyskania najemców biurowych i komercyjnych dla budynku Nowy Świat 2.0. Obecnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkoma poważnymi klientami, którzy – mam nadzieję – staną się naszymi najemcami. Myślę, że do końca drugiego kwartału 2015 roku, czyli do zakończenia budowy, będziemy mogli pochwalić się pełnym wynajęciem powierzchni biurowej w budynku Nowy Świat 2.0. Zakładam, że pierwsze umowy najmu powinny zostać podpisane jeszcze jesienią tego roku. Biurowiec ten powstaje przy najdroższej ulicy Warszawy. W związku z tym nie podlega rynkowym trendom mówiącym nie tylko o rosnącej podaży, ale i o pustostanach.

Czy zmiany czekają też obecny CBF (dawny Dom Partii)?

Od dawna przygotowujemy się do gruntownej rewitalizacji tego budynku. Jest to działanie zaplanowane i konieczne, zważywszy na jego wiek i poziom technicznego zużycia. Zakładamy, że modernizacja mogłaby się rozpocząć w pierwszym kwartale 2016 roku, ale ostateczny termin będzie wynikać z uzgodnień, jakie poczynimy z naszymi kluczowymi najemcami, tak aby zminimalizować – na ile to możliwe – ich dyskomfort związany z remontem i potencjalną, czasową relokacją. Naszym zamierzeniem jest prowadzenie przebudowy w kilku etapach, w konsekwencji z użytku będą wyłączane sukcesywnie poszczególne skrzydła budynku. Duże zmiany funkcjonalne i stylistyczne planujemy też na wewnętrznym dziedzińcu budynku Centrum Bankowo-Finansowego Nowy Świat, ale projekt ten jest jeszcze na etapie ogólnej koncepcji i musi zyskać akceptację władz konserwatorskich oraz miejskich.

Nowy Świat 2.0 to nie jest jedyny projekt biurowy grupy w Warszawie. Na Odolanach ma powstać EQlibrium. Ta część miasta nie jest już tak unikatową lokalizacją...

To zależy, jak patrzymy na tę dzielnicę. Z jednej strony Wola rzeczywiście szybko się zabudowuje, ale proszę pamiętać, że w okolicy ulic Ordona i Jana Kazimierza nasz budynek będzie jedynym biurowcem, a do tego bardzo dobrze skomunikowanym. Ta lokalizacja może być preferowana przez najemców, którzy przedkładają ekspozycję swojej firmy w budynku oraz łatwość w dotarciu do niego nad otoczenie biznesowe. Właśnie wyłaniamy generalnego wykonawcę dla tego projektu, a jednocześnie organizujemy finansowanie. Prowadzimy też zaawansowane negocjacje z kilkoma najemcami.

Czy udało się wybrać partnera do projektu Gdynia Waterfront?

Jesteśmy na etapie bardzo zaawansowanych rozmów z naszym partnerem. Myślę, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy powinniśmy je zakończyć, i wtedy będziemy mogli zdradzić szczegóły. Na tę chwilę mogę jedynie powiedzieć, że rozmawiamy ze znaną firmą działającą zarówno w Polsce, jak i na rynku międzynarodowym.

W Trójmieście planowane są też inne projekty...

Tak, na tamtejszym rynku będziemy działać przez jedną z naszych spółek portfelowych – Unimor Development. W planach jest rozpoczęcie w tym roku przebudowy budynku edukacyjno-biurowego przy ul. Żabi Kruk w Gdańsku na nowoczesny gmach o powierzchni około 5 tys. mkw. Unimor Development prowadzi też prace przygotowawcze związane z budową biurowca przy ulicy Wilczej w Gdańsku. Na działce liczącej 2555 mkw. może powstać biurowiec o powierzchni blisko 5,2 tys. mkw. W tym roku chcemy uzyskać pozwolenie na jego budowę. Jako pierwsza wystartuje jednak inwestycja przy ul. Żabi Kruk.

Jaka będzie rola Mars RE w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ)?

Wejście funduszu do PGZ to zmiana jedynie na poziomie właścicielskim, pod względem operacyjnym działamy na dotychczasowych zasadach. Niezależnie od struktury właścicielskiej, celem funduszu jest podnoszenie wartości posiadanych aktywów. Spółki z Grupy Mars RE wniosą doPGZ doświadczenie i kompetencje niezbędne do urynkowienia nieruchomości będących własnością innych spółek PGZ. Na razie przygotowujemy się do przeprowadzenia analizy due diligence tych aktywów. Na jej podstawie przedstawimy właścicielowi propozycje jak najlepszego wykorzystania tych nieruchomości.

Ile jest nieruchomości w ramach PGZ?

Do tej pory PGZ objął udziały i akcje 17 spółek, ale docelowo do grupy trafi aż 30 podmiotów o znaczącym potencjale nieruchomościowym.

Rozmawiał: Tomasz Szpyt

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia