EN

Przymusowa hospitalizacja

Budownictwo
W całej Polsce powstają lub są rozbudowywane szpitale. Przyglądamy się z bliska projektom, które wyróżniają się stosowanymi przy realizacji nowoczesnymi systemami w rodzaju BIM

W czerwcu 2023 roku mają zakończyć się prace związane z powiększeniem Szpitala Bielańskiego w Warszawie. Do tego czasu kompleks ma zyskać nowe, pięciokondygnacyjne skrzydło o powierzchni ponad 10 tys. mkw. Miasto powierzyło wykonawstwo inwestycji spółce MPRI. „Szpital Bielański to jeden z największych szpitali samorządowych w Polsce, który w 2020 roku obchodził 60-lecie istnienia. Znajduje się w nim ponad 560 łóżek dla pacjentów. Rozbudowa i modernizacja szpitala to ważna inwestycja miejska, dzięki której placówka zyska nowoczesny blok operacyjny z dziesięcioma salami operacyjnymi, centralną sterylizatornią i oddziałami pooperacyjnymi. W dobudowanym skrzydle szpitala utworzone zostaną również oddziały intensywnej terapii, psychiatrii dla dorosłych, rehabilitacji oraz laboratorium wraz z pomieszczeniami technicznymi” – podaje MPRI. Nowe skrzydło, połączone z głównym budynkiem szpitala, ma zawierać również dwie windy łóżkowo-logistyczne, dwie windy dla odwiedzających i pacjentów ambulatoryjnych oraz piętro pomieszczeń technicznych. Same władze miasta z dumą stwierdzają: „Dzięki nowo wybudowanej części Szpital Bielański rozszerzy swoją działalność medyczną i będzie jednym z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych podmiotów medycznych w Polsce. Rozbudowa i modernizacja Szpitala Bielańskiego to długo oczekiwana inwestycja, jej projekt powstał z udziałem kadry medycznej ośrodka, aby uwzględnić rzeczywiste potrzeby pacjentów i specyfikę usług medycznych. W ciągu sześciu dekad istnienia ośrodek nieustannie się zmieniał, by sprostać nowym wyzwaniom. W ostatnich latach szpital otrzymał łącznie blisko 40 mln zł dotacji z budżetu Warszawy, dzięki czemu zmodernizowano m.in. oddziały: chirurgii naczyniowej oraz wewnętrznej, neurochirurgii, ginekologii i położnictwa, urologii, a także przeprowadzono remont oddziału ratunkowego”.

Co w BIM-ie, to nie zginie

Władze miasta podkreślają, że nowy szpital wyróżnia to, że jako jeden z pierwszych został on zbudowany przy zastosowaniu systemu BIM 5D: „Modernizacja i rozbudowa Szpitala Bielańskiego jest realizowana w nowoczesnej technologii cyfrowego modelu 3D i powstaje zgodnie z zasadami BIM (Building Information Modeling). To innowacyjny sposób projektowania, realizowania oraz zarządzania, który na każdym etapie inwestycji umożliwia dostęp do cyfrowego modelu 3D obiektu z użyciem platformy komunikacyjnej. Gwarantuje to stałą i wysoką jakość realizacji projektu, rozwiązywanie problemów kolizji międzybranżowych, a także efektywne późniejsze zarządzanie obiektem. Szpital Bielański jest jednym z pierwszych w Polsce obiektem medycznym realizowanym w ramach tej technologii, która w tej konkretnej inwestycji stworzyła oszczędności związane z wcześniejszą identyfikacją miejsc potencjalnych kolizji elementów budowlanych, a także przyspieszyła sam proces budowlany” – wyjaśnia Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Gdy kontrakt budowlany został przyznany firmie Strabag, prezes zarządu Thomas Birtel stwierdził: „Jestem dumny, że jako pierwsza firma budowlana w Polsce wykorzystujemy BIM 5D przy budowie szpitala. Wiarygodne prognozy kosztów i planowania są niezwykle ważne, zwłaszcza w projektach realizowanych w ramach zamówień publicznych, a BIM 5D jest sposobem na to, by je zagwarantować. Ta metoda tworzy największą możliwą klarowność wszystkich przeprowadzanych działań i pomaga nam wyznaczać nowe standardy jako liderowi technologii na krajowym rynku”.

W blokach startowych

Spora część prac budowlanych w nowym obiekcie została już zakończona, ale szpital nie jest jeszcze gotowy na otwarcie. Miasto Warszawa podaje: „Trwają procesy wymaganych odbiorów technicznych, w tym tych od straży pożarnej. Wraz z wyposażeniem obiektu zajmie to od dwóch do trzech miesięcy. W ramach projektu zostały ogłoszone przetargi na dostawę do nowego budynku sprzętu medycznego, mebli i akcesoriów, na które miasto przeznaczyło blisko 70 mln zł. Do końca tego roku planujemy zakończyć całą inwestycję, przenieść pacjentów do nowego skrzydła i uruchomić tam blok medyczny. Planowany jest również remont części starego szpitala”.

To, co w przeprowadzanej inwestycji można uznać za dość nietypowe, to fakt, że została ona w całości sfinansowana z budżetu miasta. „Realizacja inwestycji jest finansowana wyłącznie z budżetu Miasta Stołecznego Warszawy. Koszt całkowity to około 200 mln zł, w co wchodzi już wyposażenie placówki w sprzęt medyczny, meble i akcesoria do nowego budynku” – wymienia MPRI. Według samych władz miasta, powód, dla którego nie ubiegano się o dofinansowanie, był prosty: „W tamtym czasie po prostu nie było dedykowanych środków unijnych na projekty związane z budową placówek szpitalnych”.

Nie tylko stolica

Bielański to niejedyny duży projekt szpitalny w Warszawie. Szpital Południowy został otwarty na początku lutego 2021 roku jako placówka tymczasowa dla osób chorych na Covid-19, a w marcu 2022 podjęto ostatecznie decyzję o dopuszczeniu go do użytku według pierwotnie planowanego przeznaczenia. „Przeniesienie oddziałów ze szpitala na Solcu do Szpitala Południowego zostało już zakończone. W tym drugim działają już wszystkie oddziały przeniesione z ośrodka na Solcu, m.in. wewnętrzny z pododdziałem kardiologii, SOR i OIOM, oddziały ginekologiczno-położniczy, noworodkowy, ortopedyczny wraz z zespołem wykwalifikowanym w endoprotezoplastyce, oddział chirurgii ogólnej oraz pracownia endoskopii. Szpital Południowy otrzymał także dodatkowy kontrakt na rezonans magnetyczny w ramach NFZ, posiada też siedem nowoczesnych sal operacyjnych, aptekę szpitalną, centralną sterylizatornię oraz pracownię serologiczną z bankiem krwi” – podaje miasto Warszawa.

Zdaniem władz m.st. Warszawy nie ma potrzeby dokonywać w mieście kolejnych dużych inwestycji szpitalnych. „Obecnie liczba łóżek dla pacjentów w stolicy jest wystarczająca. M.st. Warszawa jest organem prowadzącym dla zaledwie 10 szpitali miejskich, a przecież jest tu znacznie więcej obiektów prowadzonych przez inne jednostki. Stawiamy na modernizację i wyposażenie naszych placówek, w tym przychodni, w nowoczesny sprzęt i zapewnienie opieki medycznej na najwyższym poziomie”.

Poza Warszawą kolejne szpitale znajdują się w budowie lub właśnie powstały. W październiku tego roku oddano do użytku Śląski Ośrodek Kliniczno-Naukowy Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Szpital o powierzchni 12,5 tys. mkw. to inwestycja Erbudu realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, której koszt wyniósł 107,7 mln zł. W placówce będzie można jednocześnie leczyć około 124 pacjentów. „Okres realizacji projektu zbiegł się w czasie z pandemią i wybuchem wojny w Ukrainie. Pomimo tych bezprecedensowo niekorzystnych okoliczności, zrealizowaliśmy projekt zgodnie z harmonogramem i budżetem” – stwierdza Jacek Leczkowski, wiceprezes Erbudu.

To tylko krótki przegląd niektórych z ostatnich projektów budowy szpitali w Polsce. Można tu jeszcze wymienić Szpital Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie wybudowany przez Strabag – inwestycja o wartości 87,9 mln zł – czy szpital im. Jana Biziela w Bydgoszczy, rozbudowywany przez Alstal w ramach kontraktu o wartości około 260 mln zł.

Czy rośnie nam nowa klasa aktywów, atrakcyjna pewnie nie dla inwestorów (budynki raczej nie trafią w ręce prywatne), ale dla generalnych wykonawców i firm utrzymaniowych? To całkiem prawdopodobne.

Kategorie