Kulczyk Silverstein Properties stawia na zieloną energię
Zielone budownictwo
Trwa komercjalizacja nowego parku handlowego realizowanego przez Redkom Development w Białymstoku. Powierzchnia najmu obiektu wyniesie około 14 tys. mkw.
Gdzie szukać nowych inwestycji mieszkaniowych? Jakie kryteria sprawdzić? Gdzie będzie najlepsza relacja ceny do innych wymogów? Warto szukać w rozwijających się dzielnicach dużych miast, gdzie dostępne są jeszcze atrakcyjne grunty, a lokalna infrastruktura dynamicznie się rozbudowuje.
Wchodzi w życie tzw. ustawa o jawności cen. Jej zapisy zobowiązują deweloperów do publikowania cen mieszkań i domów na swoich stronach internetowych.
Oferta biżuteryjna Galerii Warmińskiej w Olsztynie poszerzyła się o nową markę Jubimax. Zmodernizowano także salon duńskiej sieci Pandora.
Marka Aldi otworzyła trzy nowe markety: w Ropczycach (woj. podkarpackie), Krakowie i Poznaniu. Sieć posiada obecnie 374 placówki w całej Polsce.
W parku handlowym należącym do Galerii Wołomin otworzy się sklep sieci Action. Dyskont zaoferuje artykuły codziennego użytku, m.in. dekoracje wnętrz, detergenty, kosmetyki, tekstylia czy akcesoria ogrodowe.
Do grona najemców parku handlowego Karuzela w Ełku dołącza marka Worldbox. Sklep z odzieżą, obuwiem i akcesoriami zajmie w obiekcie 740 mkw.
DL Invest Group zakończyła swoją pierwszą publiczną emisję euroobligacji, pozyskując 350 mln euro. Środki zostaną przeznaczone na refinansowanie i dalszy rozwój spółki.
Eurowind Energy w Polsce i Politechnika Bydgoska pracują nad pierwszym hybrydowym systemem monitorowania turbin wiatrowych, który łączy dane pomiarowe z technikami uczenia maszynowego. Rozwiązanie umożliwia nie tylko ocenę obecnego stanu urządzenia, ale również prognozowanie jego zużycia i potencjalnych uszkodzeń w przyszłości.
Raport firmy Savills Polska „Investment Market in Poland in H1 2025” pokazuje, że po umiarkowanym początku roku II kwartał przyniósł ożywienie na rynku inwestycyjnym. Całkowity wolumen transakcji wciąż pozostaje jednak poniżej średnich od 2020 roku.
Sieć Dealz przedłużyła umowę najmu w katowickim Supersamie na kolejne pięć lat. Marka będzie nadal zajmować lokal o powierzchni 360 mkw., znajdujący się na poziomie -1.
Do grona najemców Gemini Parku Tarnów ponownie dołącza Triumph. Marka bieliźniarska zajmie w obiekcie lokal o powierzchni 70 mkw.
Sonar Real Estate przejął w pełne zarządzanie komercyjne trzy biurowce zlokalizowane w dzielnicy Medienhafen w Düsseldorfie. Łączna powierzchnia najmu w budynkach Alto, Largo i Float wynosi około 88 tys. mkw.
Firma The Space przedłużyła umowę najmu powierzchni magazynowej w Segro Logistics Parku Warsaw, Pruszków. Operator świadczy usługi logistyczne na terenie całego kraju.
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie najemców na cyfrowo skomunikowane magazyny, WiredScore wprowadza certyfikację dla sektora magazynowego w Polsce. Inicjatywa jest elementem europejskiej ekspansji firmy.
Do grona najemców P3 Wrocław City dołączyła firma DeFelt. Spółka, która specjalizuje się w rozwiązaniach wnętrzarskich i akustycznych opartych na recyklingowanym filcu PET, zajmie w obiekcie około 2,5 tys. mkw.
Firma GTC podpisała cztery nowe umowy oraz dwa przedłużenia najmu w biurowcu Globis Wrocław. Kontrakty obejmują łącznie ponad 2,1 tys. mkw. powierzchni.
Garbe Industrial wynajęło powstającą nieruchomość logistyczną w Lüneburgu (Dolna Saksonia) producentowi mebli ogrodowych – firmie Garpa. Obiekt o powierzchni 20,2 tys. mkw. zostanie oddany do użytku w październiku 2025 roku.
Panattoni uruchamia nową strategiczną inicjatywę – rozwój centrów danych w Europie, Wielkiej Brytanii, Indiach i na Bliskim Wschodzie. Projekt zyskał wsparcie czterech doświadczonych specjalistów, którzy dołączyli właśnie do firmy.
Firma Trako Team Rafał Kopański zwiększyła wynajmowaną powierzchnię w podwarszawskim kompleksie CTPark Warsaw North do około 22 tys. mkw. Spółka jest najemcą obiektu od około roku.
Niemiecka firma zarządzająca aktywami KGAL Investment Management utworzy dla swojego funduszu inwestycyjnego KGAL ESPF 5 spółkę joint venture do budowy czterech parków słonecznych i wiatrowych z polskim deweloperem Lasuno.
Nowo wybudowany magazyn, który powiększył CTPark Prague West, otrzymał certyfikat najbardziej przyjaznego środowisku budynku przemysłowego w Czechach według standardów BREEAM New Construction, z rekordowym wynikiem 92,1 proc. Budynek jest siedzibą firmy Rhenus Logistics.
Pierwszy budynek zrealizowany w ramach wrocławskiego projektu Nowa Strzegomska uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Docelowo przy ul. Strzegomskiej ma powstać pięć biurowców o powierzchni 10-15 tys. mkw. każdy.
Zużycie energii mniejsze o niemal 48 proc., prawie 4 mln l wody zaoszczędzonej w ciągu roku i emisja CO2 zredukowana o ponad 3,9 tys. ton – takie oszczędności generuje warszawski biurowiec P180, zrealizowany przez Skanskę w Warszawie przy metrze Wilanowska. Inwestycja otrzymała właśnie certyfikat LEED Core & Shell na platynowym poziomie.
Hotel Hampton by Hilton w łódzkim kompleksie Hi Piotrkowska otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Uzyskana ocena ma status In-Use, a zatem w pełni potwierdza poziom odpowiedzialności ekologicznej obiektu określony w projekcie i wstępnych prognozach.
Accolade zdobył certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie - Outstanding dla parku Szczecin III przy ul. Kniewskiej. Jest to pierwsza tak wysoko certyfikowana powierzchnia magazynowa w Polsce. Firma otwiera ponadto biuro regionalne w Szczecinie.
Kompleks handlowo rozrywkowy Docks Bruxsel otrzymał świadectwo neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla od firmy CO2logic/South Pole. Jest to pierwsze duże centrum handlowe w Europie, które uzyskało ten certyfikat.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przyznało precertyfikat Zielony Dom dla inwestycji mieszkaniowej Odea Park w Gdańsku, realizowanej przez Yareal Polska.
Na rynku pojawił się nowy polski ekocertyfikat. Został on opracowany przez poznański Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet”. Planet Friendly to system certyfikacji budynków oraz przestrzeni oceniający je m.in. pod kątem energooszczędności, zrównoważonego rozwoju oraz well-beingu. Uzyskały go już pierwsze inwestycje, a kolejne są poddawane procesowi certyfikacji.
Panattoni otrzymał ocenę Outstanding w systemie BREEAM International New Construction dla Panattoni Park Szczecin III (hala A i B). To pierwszy tak wysoki poziom certyfikacji na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce dla nowo wybudowanej inwestycji.
Spółka Nexity Polska rozpoczęła realizację dwóch budynków, które ubiegają się o certyfikat BREEAM. Ocenę w międzynarodowym standardzie przejdą budynki City i Central w warszawskiej inwestycji Bemosphere.
ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy do 3 MW w kopalni Jaźwica. Wartość kontraktu z firmą Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria zależna jest od ostatecznie zrealizowanego wariantu inwestycji - wyniesie od 13,5 do 16,1 mln zł brutto.
Biurowiec .Ktw II, zrealizowany przez TDJ Estate, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Dokument stanowi końcową ocenę oddziaływania budynku na środowisko. Budynek osiągnął wynik 80,6 proc.
W 2022 roku Globalworth uzyskał dla swojego rumuńskiego portfolio 47 różnych certyfikatów dotyczących kwestii ESG . Znalazły się wśród nich akredytacje LEED, BREEM, WELL Health & Safety oraz Access4you.
Trzy czwarte najemców wymienia ESG wśród pięciu najważniejszych czynników wyboru nieruchomości – wynika z badania CBRE. Na drugim miejscu znalazła się wydajność ekonomiczna obiektu, którą wśród pięciu najważniejszych cech wskazało 67 proc. najemców.
Cementownia Kujawy stanie się pierwszą w Polsce zeroemisyjną cementownią. Lafarge w Polsce właśnie podpisał umowę na projekt “Kujawy Go4ECOPlanet”, dzięki któremu powstanie instalacja wychwytująca 100 proc. emisji dwutlenku węgla z produkcji klinkieru.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przedstawiło Raport Roczny z działalności w 2022 roku. Organizacja rozwinęła aktywności i udział w projektach, poszerzyła grono członków. Zrównoważone budownictwo staje się rozwiązaniem dla zmian klimatu i poprawy zdrowia oraz jakości życia.
Operator zielonej sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych PureCity, będących jednocześnie nośnikami cyfrowej reklamy zewnętrznej, uruchomił pierwsze dwie elektrostacje. Odwiedzający centrum handlowe Marywilska 44 mogą już korzystać z czterech punktów ładowania.
Etele Plaza w Budapeszcie uzyskała certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Zrealizowane przez Futureal centrum handlowe zostało otwarte pod koniec 2021 roku.
Prologis zobowiązał się w raporcie ESG 2021-2022 do osiągnięcia zerowej emisyjności netto do 2040 roku. Będzie to możliwe dzięki zapewnieniu 1 GW mocy wytwórczych instalacji fotowoltaicznych wspomaganych magazynami energii, masowemu wdrożeniu budownictwa neutralnego węglowo do 2025 roku oraz osiągnięciu zerowej emisyjności netto z działalności operacyjnej do roku 2030.
Wyłoniono koncepcję architektoniczną dla toru łyżwiarskiego Stegny. Zwycięski projekt przygotowała pracownia P2PA we współpracy z Metropolis.
Firma GTC podpisała cztery nowe umowy oraz dwa przedłużenia najmu w biurowcu Globis Wrocław. Kontrakty obejmują łącznie ponad 2,1 tys. mkw. powierzchn ...
Jak podaje firma badawcza Spectis, perspektywy rozwoju polskiego rynku budowlanego są coraz bardziej zróżnicowane regionalnie. Jedno pozostaje jednak ...
"Eurobuild" gościł dziś w warszawskim hotelu Arche Poloneza na konferencji dotyczącej sytuacji mieszkaniowej uchodźców z Ukrainy. Patronat nad tym wyd ...
Biedronka uruchomiła sprzedaż online zakupów spożywczych, drogeryjnych, dla domu oraz dla zwierząt. Sieć oferuje produkty z opcją zaplanowania dostawy ...
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie najemców na cyfrowo skomunikowane magazyny, WiredScore wprowadza certyfikację dla sektora magazynowego w Polsc ...
Rafał Garpiel, dyrektor Pionu Relacji i Nieruchomości w spółce CPK, w trakcie zeszłotygodniowej konferencji „CPK: Nowa era dla Polski i rynku nierucho ...
W najnowszym wydaniu znajdziecie, jak zawsze, porcję aktualnych analiz, prognozy, rozmowy z ekspertami, komentarze i dużo inspiracji.
Firma Invest Komfort rozpoczyna prace przygotowawcze pod badania archeologiczne na terenie dawnej Fabryki Opakowań Blaszanych w Gdańsku.
Spółka Essendi otworzyła hotel Tribe Krakow Old Town. Zlokalizowany przy ul. Worcella obiekt oferuje 168 pokoi i apartamentów.
Dworzec kolejowy w Gąsocinie (woj. mazowieckie) przejdzie kompleksową modernizację. PKP zapowiadają ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy robót budo ...
Rząd znosi od 28 marca obowiązek noszenia maseczek, poza pewnymi wyjątkami. Nie będzie też wprowadzana izolacja chorych i kwarantanna.
Gdzie szukać nowych inwestycji mieszkaniowych? Jakie kryteria sprawdzić? Gdzie będzie najlepsza relacja ceny do innych wymogów? Warto szukać w rozwija ...
Uroczysta Gala przyniosła odpowiedź na pytanie – kto zwyciężył w 14. edycji konkursu Eurobuild Awards? Jury i goście zebrani w hotelu Double Tree by H ...
Po dłuższej przerwie zapraszamy na kolejną odsłonę podkastu "Nosem w nos"! W najnowszym odcinku rozmawiamy z Władysławem Grochowskim, szefem i założyc ...
W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie wybudowany zostanie nowy pawilon dla pingwinów przylądkowych. Obiekt, na k ...
Trwa komercjalizacja nowego parku handlowego realizowanego przez Redkom Development w Białymstoku. Powierzchnia najmu obiektu wyniesie około 14 tys. m ...
Firma The Space przedłużyła umowę najmu powierzchni magazynowej w Segro Logistics Parku Warsaw, Pruszków. Operator świadczy usługi logistyczne na tere ...
DL Invest Group zakończyła swoją pierwszą publiczną emisję euroobligacji, pozyskując 350 mln euro. Środki zostaną przeznaczone na refinansowanie i dal ...
Wchodzi w życie tzw. ustawa o jawności cen. Jej zapisy zobowiązują deweloperów do publikowania cen mieszkań i domów na swoich stronach internetowych.
Panattoni BTS i Commercecon wspierają powstawanie drugiego w Polsce ośrodka Fundacji Centaurus, która ratuje m.in. konie przeznaczone do uboju. Dzięki ...
Siedziba Apsys Polska od 2018 roku znajduje się w warszawskim budynku Q22 przy Al. Jana Pawła II 22. W ostatnim czasie biuro firmy przeszło gruntowną ...
Eurowind Energy w Polsce i Politechnika Bydgoska pracują nad pierwszym hybrydowym systemem monitorowania turbin wiatrowych, który łączy dane pomiarowe ...
Poprosiliśmy Susannę Graziano, Business Development Manager w firmie ASK4, zaangażowaną w promocję polskiego rynku PBSA i flex living, o podzielenie s ...
Logicor zebrał ponad 40 tys. zł w ramach IV edycji charytatywnego wyścigu kolarskiego Race’n’Raise. Zebrane pieniądze po raz kolejny zostaną przeznacz ...
Sonar Real Estate przejął w pełne zarządzanie komercyjne trzy biurowce zlokalizowane w dzielnicy Medienhafen w Düsseldorfie. Łączna powierzchnia najmu ...
Panattoni uruchamia nową strategiczną inicjatywę – rozwój centrów danych w Europie, Wielkiej Brytanii, Indiach i na Bliskim Wschodzie. Projekt zyskał ...
Przy ul. Powązkowskiej 42 na Żoliborzu zadebiutowało kolejne centrum dentystyczne należące do sieci Medicover Stomatologia. Podobnie jak powstałe wcze ...
Niemiecka firma zarządzająca aktywami KGAL Investment Management utworzy dla swojego funduszu inwestycyjnego KGAL ESPF 5 spółkę joint venture do budow ...
Budujemy na domysłach
Budujemy na domysłach
PlanRadar
Według analiz aż 90 proc. inwestycji budowlanych nie kończy się w planowanym terminie. Główna przyczyna? Nie brak funduszy czy materiałów, ale niedokładna, rozproszona i przestarza ...
Koniec ukrywania cen mieszkań
Koniec ukrywania cen mieszkań
Legal Hub Wojnarowska Ścigała Irlik
Jawność cen na rynku mieszkaniowym Nowelizacja ustawy deweloperskiej, która wejdzie w życie 11 lipca 2025 roku (a dla inwestycji z rozpoczętą sprzedażą od 11 września), wprowadza ...
Jak Małopolska może pomóc Ukrainie?
Jak Małopolska może pomóc Ukrainie?
Rohlig SUUS Logistics
Małopolska to jeden z kluczowych regionów logistycznych w Polsce. To doskonały hub nie tylko na rynek krajowy, ale także do Europy Środkowo-Wschodniej i na Bałkany. Sprzyja temu do ...