Polska Liczy się ESG i ekonomia
Zielone budownictwo
Jak wskazują eksperci CBRE, w 2023 roku znaczenie zrównoważonego rozwoju i efektywności ekonomicznej nieruchomości będzie rosło.
Trendy obejmujące zrównoważony rozwój, a za nim wydajność ekonomiczną nieruchomości, były widoczne na rynku już od dłuższego czasu. Obecnie, w związku z sytuacją geopolityczną ich znaczenie jeszcze wzrosło i będzie coraz bardziej widoczne w wyborach najemców w przyszłym roku. Nowo powstające obiekty komercyjne uwzględniają zasady ESG od momentu planowania, przez budowę do użytkowania. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że tylko takie podejście zapewni ich nieruchomości odpowiednie znaczenie na rynku przez wiele lat. Z kolei starsze obiekty, np. z lat 90., są obecnie coraz częściej poddawane modernizacjom, które zwiększają ich efektywność środowiskową i ekonomiczną, pozwalając utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku – opowiada Joanna Mroczek, szefowa działu doradztwa strategicznego CBRE.
Obszary związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym, czyli ESG, to już obowiązkowe elementy w strategiach rozwoju firm. Najemcy coraz częściej poszukują nieruchomości, które spełniają zasady zrównoważonego rozwoju. Z badania CBRE wynika, że wg 75 proc. najemców, ESG znajduje się w pierwszej piątce kryteriów wyboru budynku dla firmy, na drugim miejscu znalazła się efektywność ekonomiczna obiektu (67 proc.). Z wynikiem 56 proc. w pierwszej piątce cech obiektu, podium domyka dopasowanie nieruchomości do potrzeb pracowników, zachęcające ich do powrotu do biura. W tej kategorii ważną rolę odrywa elastyczność przestrzeni, która umożliwia dopasowanie jej do zmieniającej się liczby osób korzystających z wynajmowanej powierzchni.
Kluczowe wyzwania, których spełnienia oczekują firmy poszukując zrównoważonych nieruchomości, obejmują: osiąganie neutralności węglowej w coraz trudniejszych warunkach finansowych, potrzebę bycia kojarzonym z nieruchomościami o wysokiej jakości środowiskowej oraz budowanie wizerunku organizacji wiodącej pod względem polityki różnorodności, równości i wysokiej jakości miejsc pracy. Wdrożenie zasad ESG wpływa również na spełnianie drugiej bardzo ważnej dla najemców cechy nieruchomości, czyli efektywności finansowej.
Znaczenie zrównoważonego rozwoju w nieruchomościach oraz ich efektywności ekonomicznej i środowiskowej widać nie tylko w badaniach. Obserwujemy, że coraz więcej najemców potrzebuje wsparcia w obszarze dopasowania nieruchomości do strategii i celów firmy, negocjacji z właścicielami, wsparcia w przygotowywaniu raportów ESG i informowania o spełnianych przez firmę zobowiązaniach. W procesie tworzenia kultury zrównoważonego rozwoju ważnym elementem są również szkolenia, podnoszenie wiedzy i umiejętności zarówno zarządu, jak i pracowników – zaznacza Anna Jarzębowska, zastępca dyrektora oraz szefowa zespołu doradztwa ESG, w ramach zespołu Strategic Consulting w CBRE.
Inwestorzy poszukują bezpiecznych projektów
Inwestorzy poszukują bezpiecznych projektów
LBC Invest
Wysokie koszty finansowania inwestycji oraz inflacja, która negatywnie wpływa na koszty budowy i rentowność projektów przyniosła spadek aktywności inwestycyjnej niemal we wszystkic ...
Czy rynkowi nieruchomości grozi „bańka węglowa”?
Czy rynkowi nieruchomości grozi „bańka węglowa”?
Cushman & Wakefield
Globalny rynek nieruchomości, jeden z głównych emitentów gazów cieplarniach, powinien w ciągu niespełna trzech dekad stać się zeroemisyjny. Szacuje się, że w 2050 roku na świecie n ...
Deweloperzy podwoili liczbę rozpoczynanych inwestycji
Deweloperzy podwoili liczbę rozpoczynanych inwestycji
HRE Investments
Wyczerpująca się oferta w biurach sprzedaży zmusiła deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. W sierpniu było ich ponad dwa razy więcej niż rok temu. Odbudowa oferty mieszkań ...