Startuje budowa nowego dworca Warszawa Zachodnia
BudownictwoOba projekty to efekt współpracy PKP oraz międzynarodowej grupy deweloperskiej HB Reavis. Spółki z grupy PKP są też w gronie pierwszych najemców West Station. Swoje biura otworzą tam m.in. PKP S.A., PKP Informatyka oraz PKP Intercity. Zajmą one około połowy pierwszego etapu kompleksu, który będzie liczył 30 tys. mkw.
Warszawski Dworzec Zachodni będzie nowym obiektem o powierzchni 1250 mkw. Dotychczasowy budynek dworca, zlokalizowany od strony ulicy Tunelowej, pozostanie niezmieniony i nadal będzie pełnił swoją funkcję. Nowy gmach zlokalizowany zostanie bezpośrednio od strony Al. Jerozolimskich.
Nowy dworzec ma zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każde ze znajdujących się tam okienek kasowych będzie miało obniżony blat, dostosowany do obsługi osób na wózkach inwalidzkich. Na dworcu znajdą się także ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, dostosowane toalety i wyznaczone miejsca parkingowe przed dworcem. W budynku pojawią się też windy i schody ruchome. Kwestie dostosowania przyszłego dworca do potrzeb osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych zostały zweryfikowane w audycie dokumentacji projektowej przeprowadzonym przez Stowarzyszenie „Integracja”. W holu pojawi się 6 stanowisk kasowych, w których będzie można kupić bilety kolejowe i komunikacji miejskiej. Na dworcu i w tunelu wydzielona zostanie również powierzchnia pod biletomaty i bankomaty.
W ramach projektu powstaną również miejsca parkingowe dla podróżnych. Przed budynkiem dworca pojawi się ponad 30 stanowisk typu kiss&ride. Na terenie dworca przewidziano także specjalne miejsca postojowe dla taksówek. Zaplanowano również rewitalizację otoczenia, w tym przedłużenie istniejącej ścieżki rowerowej, tak aby połączyła nowy gmach dworca kolejowego Warszawa Zachodnia z centrum Warszawy, a także przebudowa skrzyżowania Al. Jerozolimskich oraz ul. ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymały”. – Nowy dworzec będzie gotowy już za rok. Ten nowoczesny obiekt będzie stanowił pierwszy z elementów powstającego węzła przesiadkowego w tej części Warszawy – zapewnia Jarosław Bator, członek zarządu PKP.
Do tej pory HB Reavis wyremontował już fragment przejścia podziemnego przy dworcu Warszawa Zachodnia. Dotychczasowe prace remontowe objęły przebudowę konstrukcji żelbetowej, wymianę posadzek, realizację rampy, a w przyszłości w ich ramach wykonane zostaną również okładziny ścienne i sufity oraz nastąpi wymiana oświetlenia i znajdującej się w tunelu informacji wizualnej.
Zgodnie z planem budowa nowego dworca zakończyć się ma w czwartym kwartale 2015 roku.
Wraz z budową Dworca Zachodniego rozpoczną się prace nad kompleksem biurowym West Station. W ramach inwestycji powstaną dwa trzynastokondygnacyjne budynki o całkowitej powierzchni najmu 67 tys. mkw. Do dyspozycji najemców i gości oddany zostanie trzypoziomowy garaż podziemny, w ramach którego wydzielono 130 ogólnodostępnych miejsc parkingowych, z których będą mogli skorzystać zarówno podróżujący z dworca kolejowego Warszawa Zachodnia, jak i pozostali mieszkańcy Warszawy. Pierwszy etap kompleksu ma być gotowy w czwartym kwartale 2016 roku., a drugi – w pierwszym półroczu 2018 roku. HB Reavis planuje uzyskać dla inwestycji certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Autorem koncepcji architektonicznej zarówno dworca, jak i kompleksu biurowego, jest firma FS&P Arcus.
Kompleks biurowy West Station
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...