W Krakowie powstaje aparthotel Lwowska 1
HoteleLwowska 1 to czteropiętrowy budynek z apartamentami mieszkalnymi na sprzedaż. W inwestycji przewidziano 137 apartamentów, od jednopokojowych o powierzchni 27 mkw. po czteropokojowe liczące 91 mkw. Wszystkie lokale będą funkcjonowały w systemie aparthotelu w standardzie powyżej trzech gwiazdek. W budynku znajdzie się dodatkowo recepcja, sala konferencyjna, a także ogólnodostępny klub fitness i restauracja. – Restauracja ma być prowadzona przez operatora hotelu, by zapewnić odpowiednią jakość posiłków wydawanych w hotelu – tłumaczy Tomasz Stępniowski.
Komercjalizację projektu prowadzi firma Rudnicka&Consulting. – Sprzedaż apartamentów możemy oficjalnie uznać za otwartą – powiedziała Marzena Rudnicka, prezes Rudnicka&Consulting. Powierzchnie handlowe i usługowe zostały już sprzedane w 97 proc. Jak zdradzili przedstawiciele projektu, czterech inwestorów podzieliło między sobą powierzchnie parteru w celach inwestycyjnych – pod wynajem dla punktów usługowych i sklepów. – Nie mamy wpływu, ani wiedzy, co będzie znajdować się na parterze, ponieważ powierzchnia już należy już do innych podmiotów. Na pewno możemy przyznać, że byliśmy obecni podczas rozmów jednego z nowych właścicieli z przedstawicielem sieci sklepów spożywczych – powiedział prezes zarządu spółki Lwowska. Lokale na parterze zostały zaprojektowane jako jednostki o powierzchni od 38 do 175 mkw. – Parter jest tak zaprojektowany, że można nadal dowolnie podzielić i zmienić układ tych lokali – zapewnił Piotr Lewicki, architekt z Biura Projektów Lewicki Łatak. Na pozostałych trzech procentach ma znaleźć się przeniesiony z przylegających do inwestycji zabudowań, sklep ze zdrową żywnością. Zabudowania będą rozebrane.
Formuła apartholetu polega na kupnie osobnego apartamentu, z którego właściciel może korzystać do 30 dni w roku. Każdy z apartamentów ma odrębną księgę wieczystą i ustanowioną własność gruntu. Kupujący apartamenty, nabywa także udział w częściach wspólnych, które służą do obsługi ruchu hotelowego (restauracja, fitness, sale konferencyjne i pomieszczenia użytkowe) i w miejscach postojowych. Zakupiony apartament jest objęty 10-letnią umową najmu z operatorem aparthotelu. Przez ten czas nabywca nie będzie mógł zmienić przeznaczenia lokalu, za to właściciel ma stały zysk – przez pierwsze trzy lata gwarantowane 18 proc. zysku od kwoty netto zakupu lokalu i udziałów (5 proc. w 1. roku, 6 proc. w 2. roku, 7 proc. w 3. roku). Od czwartego roku najmu właściciel będzie otrzymywał czynsz stanowiący 35 proc. całkowitego przychodu netto operatora z aparthotelu pomnożony przez udział właścicielski.
Jak mówi prezes Tomasz Stępniowski, na razie spółka Lwowska nie przewiduje, by aparthotel Lwowska 1 miał być włączony do jakiejkolwiek sieci hoteli. – Byłoby to trudne ze względu na fakt, że są to jednak apartamenty, nie pokoje hotelowe. Na razie jesteśmy na etapie analizy, czy podjąć się sprawowania funkcji operatora hotelu. Jest to opłacalne zajęcie, nie warto, by ktoś inny na tym zarabiał – dodał Tomasz Stępniowski.
Spółka Lwowska spodziewa się, że zwrot z inwestycji nastąpi w momencie otwarcia aparthotelu. – Sprzedamy wszystkie apartamenty i będziemy zadowoleni – powiedział prezes. – Nawet jeśli nie sprzedamy do czasu otwarcia wszystkich mieszkań i tak ruszymy z działalnością hotelową – dodał.
Tak ma wyglądać aparthotel Lwowska 1 po zakończeniu inwestycji.
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
Certyfikacja budynków podnosi standardy. Kilku rzeczy wciąż jednak brakuje
biuro projektowe PM Projekt
Lawinowo rośnie liczba certyfikowanych budynków. Jak wskazują eksperci, to przede wszystkim efekt presji regulacyjnej. Certyfikacje znacząco wpłynęły na poprawę standardów ESG, cho ...
Sektor deweloperski nadal buduje
Sektor deweloperski nadal buduje
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia analityków, które mówiły o stopniowym wyhamowywaniu i oznakach stabilizacji w zakresie nowych inwestycji. Nadal jednak u ...
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne
Walter Herz
Po zawieszeniu aktywności przez międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych na rynku nieruchomości w Europie Środkowej zmienił się krajobraz inwestycyjny. Miejsce zachodnich fund ...