Gospodarka i BPO motorami napędzającymi wyniki polskich hoteli
HoteleW 2014 roku w Warszawie w segmencie pięciu gwiazdek średnie obłożenie hoteli wyniosło około 79,2 proc. przy ADR (średnia stawka za pokój) wynoszącym około 94 euro (spadek o 1 proc. w stosunku do 2013). Wskaźnik ADR w hotelach czterogwiazdkowych spadł o około 6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniósł średnio około 80 euro, przy średnim obłożeniu około 75 proc. – W 2014 roku stołeczne hotele mogą doświadczyć niewielkich spadków ADR oraz RevPAR (przychód na pokój), jednak obłożenie powinno pozostać bez zmian. Będzie to związane z przewidywanym wzrostem gospodarczym Polski, znaczącymi środkami z funduszy europejskich przeznaczonymi dla Polski na lata 2014-2020, ale także stałym napływem Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ) oraz korzystnym klimatem dla rozwoju prywatnej przedsiębiorczości w kraju. Rok 2015, podobnie jak rok miniony, okaże się pozytywny również dla segmentu MICE. Stadion Narodowy będzie gospodarzem ponad 500 imprez, megakoncertów, wystaw i międzynarodowych widowisk – zauważają eksperci Hotel Professionals. W 2015 roku hotel Marriott zakończy rewitalizację swoich pokoi (pierwszy kwartał), a hotel Westin ukończy renowację przestrzeni publicznych.
W Krakowie poziom obłożenia w segmencie hoteli czterogwiazdkowych w 2014 roku wyniósł około 74 proc., podczas gdy wskaźniki ADR kształtowały się na średnim poziomie około 75 euro. W segmencie hoteli pięciogwiazdkowych wskaźniki te wyniosły odpowiednio: około 76 proc. oraz około 96 euro. Dynamiczny rozwój sektora BPO w Krakowie i regionie wpływa na wzrost popytu korporacyjnego na usługi hotelowe w mieście. Kraków staje się najpopularniejszą destynacją branży BPO. Jak czytamy w raporcie, obecnie w Krakowie w budowie znajduje się czterogwiazdkowy hotel marki Best Western Q Plus, który oferować będzie 154 pokoje oraz trzy sale konferencyjne przeznaczone dla około 240 osób. Hotel ma rozpocząć działalność w kwietniu 2015 roku. W planach pozostaje budowa innego obiektu pod szyldem Best Western, który zlokalizowany będzie w bezpośrednim sąsiedztwie krakowskiego lotniska. Według zapowiedzi hotel oferować ma 150 pokoi, a jego ukończenie przewidziane jest na pierwszą połowę 2016. Innymi zapowiadanymi projektami hotelowymi w Krakowie są: 60-pokojowy Ibis Styles, zlokalizowany na ul. Żółkiewskiego, a także oferujący 200 pokoi hotel marki Mercure, którego otwarcie nastąpić ma nie później niż w kwietniu 2018. Inwestycja zlokalizowana jest naprzeciwko centrum handlowego Galeria Krakowska. Na sprzedaż pozostaje wciąż nieukończony Hotel Gromada.
Za sprawą branży BPO rozwija się także rynek hotelowy w Trójmieście. – W Gdyni w trakcie budowy jest obecnie hotel marki Courtyard by Marriott, który, po otwarciu w połowie 2015 roku, zaoferuje 201 pokoi. Hotel jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Gdynia Waterfront realizowanej przez grupę Inter Ikea. W budowie znajduje się również 95-pokojowy hotel marki Puro w Gdańsku, którego otwarcie planowane jest na drugi kwartał 2015. Ponadto w Gdańsku trwa budowa hotelu Almond, zlokalizowanego w dawnej fabryce kakao i marcepanu przy ul. Toruńskiej, który według zapowiedzi pierwszych gości przyjmie w maju – podają analitycy Hotel Professionals.
Markowe hotele działające na terenie Wrocławia zakończyły rok ze średnim obłożeniem wynoszącym około 67 proc. oraz ADR około 66 euro. Wyniki uzyskane przez hotele Radisson Blu, Sofitel, Granary, Monopol i Platinium Palace wyniosły średnio około 89 euro wskaźnika ADR oraz około 66 proc. obłożenia. – Rozpatrując przyszłe inwestycje na rynku hotelowym we Wrocławiu w 2014 roku, po uporaniu się z kłopotami finansowymi, wznowiona została budowa 191-pokojowego hotelu DoubleTree by Hilton. Planowana data otwarcia hotelu to pierwszy kwartał 2016 r. Spółka West Real Estate planuje budowę hotelu Hampton by Hilton, zlokalizowanego na rogu ulic Sikorskiego i Rybackiej. Zakończenie budowy zapowiadane jest na przełom 2015/2016 – czytamy w raporcie.
W Poznaniu najlepszymi wynikami cieszyły się hotele Sheraton, IBB Andersia, City Park, Ibis i Campanille. Średnie wyniki uzyskane przez hotele wszystkich kategorii wyniosły około 56,5 proc. obłożenia przy ADR około 64 euro. Lider rynku zakończył rok z wynikami na poziomie około 68 proc. średniego obłożenia przy średniej stawce ADR wynoszącej około 89 euro. Na drugim miejscu znalazł się pięciogwiazdkowy hotel z wynikami na poziomie około 57 proc. obłożenia i około 55 euro RevPAR.
W 2014 Szczecin radził sobie dobrze. Średnie obłożenie hoteli wyniosło około 71 proc. przy wskaźniku ADR na poziomie około 57 euro. – Wierzymy, że w 2015 roku szczecińskie hotele odnotują zarówno wyższe średnie stawki za pokój, jak również wyższe poziomy obłożenia, co będzie skutkować polepszeniem osiąganego wskaźnika RevPAR. Przyczyną tej poprawy będzie w znacznej mierze ulokowanie w Szczecinie dowództwa Sił Szybkiego Reagowania NATO, gdzie w ciągu całego roku stacjonować i szkolić będzie się około 3 tys. żołnierzy. Chęć ulokowania swoich marek na szczecińskim rynku deklarują liczne międzynarodowe sieci hotelowe, w tym: Hilton Worldwide i InterContinental Hotels Group. Pojawiła się informacja o planach wprowadzenia jednej z marek Hiltona do inwestycji Posejdon. Obiekt oferować ma około 250 pokoi. Na przełomie 2016 i 2017 spółka BCG Szczecin planuje realizację hotelu pod szyldem marki Holiday Inn Express, który zaoferuje około 120-130 pokoi. Inną globalną marką, która wkrótce pojawić się ma w Szczecinie jest Mercure z portfolio sieci Accor. Hotel tej marki stanąć ma w miejscu dawnego hotelu Arkona – podają specjaliści Hotel Professionals.
Średnie wyniki wszystkich markowych hoteli w Łodzi kształtowały się na poziomie 60 proc. poziomu obłożenia i 62 euro średniej stawiki za pokój. W planach znajduje się budowa hotelu Hampton by Hilton, który zaoferuje 149 pokoi i będzie drugim w mieście przedstawicielem sieci Hilton Worldwide.
Średnie obłożenie osiągnięte przez hotele w Katowicach w 2014 roku wyniosło około 53 proc., natomiast średnia stawka to około 57 euro. Liderem rynku po raz kolejny okazał się hotel Angelo. W Katowicach w trakcie budowy znajduje się Międzynarodowe Centrum Kongresowe – wielofunkcyjna inwestycja skupiająca funkcje kongresowe, konferencyjne i targowe. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie ok. 35 tys. mkw. Wśród nowych inwestycji hotelowych w regionie wyróżnić należy hotel marki Holiday Inn budowany obecnie w Dąbrowie Górniczej, którego otwarcie ma nastąpić w pierwszym kwartale 2016 – analizują autorzy raportu.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...