EN

Coś się kończy, coś się zaczyna

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe
POLSKA Nowe projekty, rewitalizacje, przebudowy i modernizacje obiektów handlowych, a także być może projekty mieszkaniowe – oto nisze, w których firma Acteeum Group chce być aktywna w Polsce. O planach firmy „Eurobuild CEE” rozmawia z Arne Bongenaarem, dyrektorem zarządzającym spółką.

Niedawno wspólnie z Rockcastle kupiliście Państwo dwa projekty: Galerię Tomaszów w Tomaszowie Mazowieckim i Fabrykę Wołomin (obecnie Galerię Wołomin) w Wołominie. To oznacza, że obecnie w Polsce posiadacie pięć projektów. Dlaczego polski rynek jest dla Was atrakcyjny?

Arne Bongenaar, dyrektor zarządzający Acteeum Group: Polski rynek jest dla nas bardzo interesujący. Ciągle istnieją rejony, gdzie podaż nowoczesnej powierzchni handlowej jest poniżej międzynarodowych standardów. Potrzeba więc nowych projektów, choć miejsca jest coraz mniej. Dziś nie da się z taką łatwością, jak to miało miejsce jeszcze przed paroma laty, budować centrum handlowego. Trzeba być znacznie bardziej uważnym, bardziej wymagającym, dużo lepiej przygotowanym, aby wybrać jak najwłaściwszą koncepcję dla danego miejsca. Wszystko musi współgrać. Trzeba umiejętnie zaplanować wielkość obiektu, liczbę sklepów i profil obiektu względem lokalizacji, liczby mieszkańców i ich nawyków zakupowych. Trzeba również wziąć pod uwagę to, co dzieje się na rynku: konsolidacje wśród najemców, trend związany z rosnącą sprzedażą internetową. To wszystko czyni pracę w branży centrów handlowych znacznie trudniejszą niż wcześniej. A okazji na budowanie galerii od podstaw jest coraz mniej. Według mnie na rynku jest jeszcze około 10 lokalizacji wartych rozpatrzenia.

Tak, ale Acteeum wspólnie ze swoimi partnerami biznesowymi ciągle ogłasza nowe projekty handlowe…

Naszym pierwszym realizowanym od podstaw projektem handlowym w Polsce była Galeria Solna w Inowrocławiu. Właśnie mijają dwa lata od jej otwarcia i zdecydowanie można ją uznać za sukces. Centrum jest wynajęte w 99,5 proc. Miesięcznie odwiedza je około 300 tys. osób. Wskaźnik OCR (occupancy cost ratio) jest na poziomie 11,5 proc., czyli bardzo zdrowym dla dominującego obiektu w danym regionie. To przykład dobrej inwestycji – podjęcia odpowiedniej decyzji w odpowiednim czasie. W pobliżu nie ma konkurencyjnego projektu, a sama galeria jest bardzo atrakcyjnie położona. Nasze kolejne projekty: Vivo! Stalowa Wola i Vivo! Krosno realizujemy wspólnie z Immofinanz. Powstają one w centrach skupisk ludzkich. Rynek centrów handlowych dla nowych projektów się kurczy. Jednak zanim to nastąpi, musimy być przygotowani i rozszerzać swoją działalność.

Co Pan ma na myśli?

Podejmujemy się projektów związanych z rewitalizacjami. Kupujemy stare fabryki i przekształcamy je w obiekty handlowe. Tak, jak w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie powstaje Galeria Tomaszów. Na świetnie zlokalizowanej działce, w centrum miasta w miejscu dawnej fabryki tekstyliów powstanie projekt handlowy. Tomaszów nie jest dużym miastem, ale brakuje w nim nowoczesnej powierzchni handlowej. Budowa jednopoziomowego obiektu rozpocznie się w ciągu dwóch miesięcy. Będzie on miał 17 tys. mkw. powierzchni, co oznacza, że zmieniliśmy projekt względem pierwotnej wersji, która zakładała budowę 35 tys. mkw. rozlokowanych na trzech poziomach. Obiekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem najemców, którzy, podobnie jak my, wierzą że inwestycje typu brownfield mają szansę na sukces. Kolejną drogą dla naszej firmy jest rozbudowa i modernizacja już istniejących centrów handlowych. Dwa tego typu zadania mamy już za sobą. W obu przypadkach współpracowaliśmy z firmą CBRE Global Investors. Przeprowadziliśmy rozbudowę centrum handlowego Ogrody w Elblągu i galerii Sarni Stok w Bielsku-Białej. Sarni Stok to był relatywnie niewielki projekt – powiększyliśmy go o 3 tys. mkw. Natomiast w przypadku Ogrodów przeprowadziliśmy całkowitą i kompleksową rozbudowę. Obiekt z jednopoziomowego centrum o powierzchni 17 tys. mkw. przekształcił się w pięciopoziomową galerię o powierzchni 40 tys. mkw. Działaliśmy w tym przypadku jako menedżer rozbudowy obiektu, bez własnego wkładu kapitałowego. Taką opcję współpracy wybieramy, kiedy nasz biznesowy partner chce pozostać jedynym właścicielem budynku. W Polsce jest ponad 100 centrów handlowych, które już teraz wymagają przebudowy, rozbudowy, modernizacji czy odświeżenia. Aby tego dokonać we właściwy sposób, trzeba poświęcić wiele pracy. Najtrudniej jest przekonać właściciela, że jego obiekt potrzebuje zmian, aby dorównać kroku trendom rynkowym pod względem oferty czy standardu. Jeśli to się uda, ale właściciel nie chce dokładać zbytnio do tego, to naszym zadaniem jest, aby te pieniądze znaleźć. Kolejnym krokiem jest współpraca z urzędnikami miejskimi i lokalną społecznością, co jest procesem delikatnym i długotrwałym. Za te umiejętności jesteśmy cenieni na rynku.

Czy w najbliższym czasie możemy się spodziewać nowych transakcji z udziałem Acteeum Group?

Pracujemy nad tym. Zawsze współpracujemy z uznanymi międzynarodowymi bądź lokalnymi inwestorami, jak np. z panem Dariuszem Miłkiem i jego Librą Project, CBRE Global Investors, Immofinanz, Rockcastle. Naszym zadaniem jest znalezienie właśnie takich partnerów biznesowych. Nasz udział w projektach zasadniczo wynosi od 10 do 20 proc. ich wartości. Jeśli znajdziemy odpowiedni produkt, wtedy wykonujemy szereg analiz, rozpoznajemy rynek i rozmawiamy z najemcami. Bywa i tak, że po wykonaniu tej pracy musimy z różnych względów zrezygnować z inwestycji. To jest ta część naszego działania, której nie widać. Może 2-3 na dziesięć projektów ma szansę na kontynuację. Pod tym względem rynek jest znacznie bardziej dojrzały niż kiedyś i bardziej zdyscyplinowany. Na rynku, z korzyścią dla wszystkich, pozostają tylko ci najbardziej profesjonalni – słuchający najemców i biorący pod uwagę analizy rynkowe.

Czy właśnie tak było w przypadku Białej Podlaskiej i Białegostoku?

Nie zrealizowaliśmy projektu w Białej Podlaskiej, mimo że podpisaliśmy wstępną umowę kupna działki, na której miał stanąć sklep Agata Meble i park handlowy. Wierzymy w tę lokalizację i żałujemy, że nie udało nam się przekonać inwestora do naszej koncepcji. Zakładała ona pozyskanie klientów również z Białorusi. Natomiast w Białymstoku konkurencja handlowa jest silna, a lokalizacja wspomnianego projektu (w pobliżu stacji kolejowej) jest odpowiednia dla budynku wielofunkcyjnego z bardzo ograniczoną częścią handlową. Takie inwestycje nie są w centrum naszego zainteresowania.

Jakie lokalizacje są dla Państwa najbardziej interesujące?

Wybieramy miasta o wielkości między 50-100 tys. mieszkańców. Zasięg oddziaływania powinien wynosić między 200 tys. a 350 tys. osób. To nas pozycjonuje jako dewelopera projektów średniej skali. Jeśli chodzi o ten segment, to na rynku zostało zaledwie 10 lokalizacji, które mają szansę na nowoczesne obiekty handlowe. Będziemy zadowoleni, jeśli zrealizujemy 2-3 z nich. Branża zdaje sobie sprawę z tego, że możliwości budowy nowych obiektów kończą się i przez następne lata będziemy skupieni głownie na rozbudowach.

Ile pieniędzy do tej pory Acteeum Group zainwestowała w Polsce?

Jesteśmy prywatną firmą i nie ujawniamy takich danych. Jednak łatwo może Pani policzyć to sama. Posiadamy udziały w: Galerii Solnej, Vivo! Stalowa Wola, Vivo! Krosno, Galerii Tomaszów, Galerii Wołomin. Zwykle wynoszą one od 10 do 20 proc. w każdym z projektów. Wartość każdego z nich wynosi natomiast średnio około 40 mln euro, z czego 2/3 tej kwoty zapewniają banki. Nasz zysk osiągamy w momencie wyjścia z projektów, ale do tej pory nic jeszcze nie sprzedaliśmy.

To może w przyszłości?

Obecnie warto rozważyć sprzedaż centrum handlowego. Wzrasta apetyt inwestycyjny na aktywa, które posiadamy. W ciągu najbliższych 12 miesięcy powinniśmy sprzedać nasze pierwsze centrum handlowe – Galerię Solną. Oczywiście, to czy tak się stanie zależy od poziomu ofert, które rozważamy wspólnie z naszym partnerem biznesowym.

Czy planujecie Państwo budowę nowych obiektów handlowych?

Oprócz wspomnianych już dwóch projektów – w Wołominie i Tomaszowie Mazowieckim – jesteśmy w trakcie procesu akwizycji, który zajmie kolejne trzy miesiące. Z pewnością skupimy się na modernizacjach i przebudowach. Natomiast rozważamy wejście w segment mieszkaniowy w Warszawie. Chodzi nam o budowę mieszkań na wynajem. Widzimy potencjał w tym zakresie. Obecnie współpracujemy z holenderskim inwestorem zainteresowanym wejściem na polski rynek mieszkaniowy. W ciągu następnych sześciu miesięcy będziemy prowadzić analizy i badania opłacalności takich inwestycji. Ostateczną decyzję o tym, czy zaangażujemy się w projekty mieszkaniowe, podejmiemy w połowie przyszłego roku.

Tyle o Polsce, a co z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej?

Analizowaliśmy możliwości biznesowe na terenie Białorusi. Sytuacja polityczna odstrasza zagranicznych inwestorów, mimo wszystko chcielibyśmy podjąć współpracę z lokalnymi firmami. Największym problemem białoruskiego rynku handlowego jest brak najemców. Ponadto istniejące tam obiekty są niedopasowane do lokalizacji, często zbyt duże, a przez to z wysokim poziomem pustostanów. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja na Białorusi wkrótce ulegnie zmianie.

Jak widzi Pan swoją firmę za 10 lat?

To jest dobre pytanie. Dziś pracujemy w perspektywie pięcioletniej. Zapewne będziemy chcieli rozwinąć swoją działalność na rynku mieszkaniowym oraz na rynku usług zarządzania obiektami. Chciałbym, abyśmy ciągle byli współwłaścicielami większości obiektów. Może będziemy powiększać własne projekty? Nasz zespół zarządza Galerią Solną i chcielibyśmy zaoferować swoje usługi w tym zakresie innym deweloperom. To przynosi mniejsze przychody, ale daje równocześnie stabilny zarobek. Połączenie wszystkich tych aktywności powinno wyznaczać rozwój firmy w kolejnych latach.

Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Niskie temperatury w Bukareszcie

schedule 20 września 2024
Opr./edited by MR

Firma NewCold weszła na rumuński rynek, nabywając dziewięciohektarową działkę  w północnej części Bukaresztu od belgijskiego dewelopera WDP.

ESG

Polska Certyfikowane zakupy w Malborku

schedule 20 września 2024
Opr./edited by MR

Park handlowy Comfy Park w Malborku, otwarty jesienią 2023 roku, otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Obiekt handlowy o powierzchni najmu 4,1 tys. mkw. stanowi część portfolio firmy Newgate Investment Poland. 

Obiekty użyteczności publicznej

Polska Kotłownia, Tęcza i centrum kultury

schedule 20 września 2024
Opr./edited by MR

Budynek warszawskiego kina Tęcza przejdzie kompleksową modernizację. Przebudowę wykona firma Varco.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Większe metraże w Gemini

schedule 20 września 2024
Opr./edited by JC

W Gemini Parku Tarnów swoje sklepy w nowej odsłonie otworzyły marki Cropp, House i Medicine. Wszystkie lokale znajdują się na poziomie +1 obiektu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Jysk już w Ostródzie

schedule 20 września 2024
Opr./edited by JC

W parku handlowym Big Ostróda otwarto sklep Jysk. Duńska sieć zajmie lokal o powierzchni blisko 1,3 tys. mkw.

Infrastruktura

Polska Konsorcjum z milionami na węzeł CPK

schedule 20 września 2024
Opr./edited by MR

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zawarła kontrakt o wartości około 85 mln zł na zaprojektowanie I etapu węzła kolejowego CPK. Umowa została podpisana z konsorcjum firm Elkol i Mosty Katowice. Jej wartość wynosi 84,8 mln zł netto.   

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Poślizg na Bielanach

schedule 20 września 2024
Opr./edited by JC

Auchan Bielany rozszerza swoją ofertę w segmencie rozrywkowym. We wrocławskim obiekcie zaczął działać tor gokartowy sieci Crazy Carts.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska LPP z wiechą w Brześciu Kujawskim

schedule 20 września 2024
Opr./edited by MR

W Brześciu Kujawskim trwa rozbudowa centrum dystrybucyjnego LPP. Generalny wykonawca inwestycji – Dekpol Budownictwo – zakończył już etap robót ziemnych i konstrukcyjnych.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Dwa magazyny od ELI

schedule 20 września 2024
Opr./edited by MR

European Logistics Investment, platforma logistyczna należąca do Griffin Capital Partners, Madison International Realty i Redefine Properties, zakończyła budowę dwóch magazynów na Śląsku – w Knurowie i w Rudzie Śląskiej.

Rynek mieszkaniowy

Polska Metro Zachód wciąż rośnie

schedule 20 września 2024
Opr./edited by JC

Dom Development rozpoczął budowę dwóch kolejnych obiektów na terenie Dzielnicy Mieszkaniowej Metro Zachód. W ciągu następnych kilku lat ma tam powstać jeszcze co najmniej 2,3 tys. lokali.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Dm nie tylko w stolicy

schedule 20 września 2024
Opr./edited by JC

Sieć niemieckich drogerii dm zadebiutowała w dwóch polskich miastach. Nowe sklepy zlokalizowane są w Warszawie i Wałbrzychu.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Wzorcownia otwiera i przedłuża

schedule 20 września 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców CH Wzorcownia we Włocławku dołączyły cztery nowe, debiutujące w mieście marki: Ryłko, Sunset Suits, Czas na Herbatę oraz Pitbull.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rituals w Agorze

schedule 19 września 2024
Opr./edited by JC

Do grona najemców Agory Bytom dołączyła holenderska marka Rituals. Na asortyment marki składają się m.in. produkty do pielęgnacji ciała i twarzy.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Karma w Wielkopolsce

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

WPIP Construction rozpoczęło w Pile prace związane z realizacją hali magazynowej z częścią biurową. Inwestorem jest spółka Swiss Valley. Budynek o powierzchni 9,3 tys. mkw. będzie służył do przechowywania i dystrybucji karmy dla zwierząt domowych.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Kolejny park na Warmii

schedule 19 września 2024
Opr./edited by JC

LCP Properties otworzyło M Park Olsztyn. To 49. obiekt handlowy marki w kraju i ósmy M Park w województwie warmińsko-mazurskim.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska DL Invest buduje dla QSL

schedule 19 września 2024
Opr./edited by JC

DL Invest Group realizuje rozbudowę infrastruktury magazynowej dla firmy Quick Service Logistics. Nowy obiekt w Teresinie będzie dysponować powierzchnią 12,5 tys. mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Krakowski PRS pod szyldem Afi Home

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

Platforma Afi Home oddała do użytku swój czwarty projekt w Krakowie. W trzech budynkach przy ul. Czyżewskiego znajduje się łącznie 311 umeblowanych lokali.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Przyjemne z pożytecznym w Varso Place

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

HB Reavis podpisało nowe umowy najmu na ponad 1 tys. mkw. powierzchni w Varso Place. Ofertę kompleksu w centrum Warszawy wzbogacą koncepty gastronomiczne Palms Burger, Tai Din, Yashi Sushi, restauracja Wybitnie Nieznani, cukiernia Semifreddo i sklep Vino&Vino oraz usługi.

Rynek mieszkaniowy

Polska Echo pnie się w górę

schedule 19 września 2024
Opr./edited by JC

Echo Investment opublikowało wyniki finansowe za I połowę 2024. Firma sprzedała w tym okresie blisko 900 mieszkań i zadebiutowała w segmencie prywatnych akademików.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Prime z własną konstelacją

schedule 19 września 2024
Opr./edited by MR

Zarządzany przez HIH Real Estate biurowiec Prime na warszawskiej Woli przejdzie modernizację. Właściciel zapowiada zmiany w częściach wspólnych budynku m.in. w lobby i na ogólnodostępnym tarasie. Za nową aranżację odpowiada pracownia MIXD.

Najnowsze w Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

schedule 20 września 2024

Większe metraże w Gemini

W Gemini Parku Tarnów swoje sklepy w nowej odsłonie otworzyły marki Cropp, House i Medicine. Wszystkie lokale znajdują się na poziomie +1 obiektu.

schedule 20 września 2024

Jysk już w Ostródzie

W parku handlowym Big Ostróda otwarto sklep Jysk. Duńska sieć zajmie lokal o powierzchni blisko 1,3 tys. mkw.

schedule 20 września 2024

Poślizg na Bielanach

Auchan Bielany rozszerza swoją ofertę w segmencie rozrywkowym. We wrocławskim obiekcie zaczął działać tor gokartowy sieci Crazy Carts.

schedule 20 września 2024

Dm nie tylko w stolicy

Sieć niemieckich drogerii dm zadebiutowała w dwóch polskich miastach. Nowe sklepy zlokalizowane są w Warszawie i Wałbrzychu.

schedule 20 września 2024

Wzorcownia otwiera i przedłuża

Do grona najemców CH Wzorcownia we Włocławku dołączyły cztery nowe, debiutujące w mieście marki: Ryłko, Sunset Suits, Czas na Herbatę oraz Pitbull.

schedule 19 września 2024

Rituals w Agorze

Do grona najemców Agory Bytom dołączyła holenderska marka Rituals. Na asortyment marki składają się m.in. produkty do pielęgnacji ciała i twarzy.

schedule 19 września 2024

Kolejny park na Warmii

LCP Properties otworzyło M Park Olsztyn. To 49. obiekt handlowy marki w kraju i ósmy M Park w województwie warmińsko-mazurskim.

schedule 19 września 2024

Refield rusza pod Szczecin

Refield ogłasza budowę kolejnej inwestycji, tym razem w Goleniowie w woj. zachodniopomorskim. Port Goleniów, o powierzchni blisko 15 tys. mkw. GLA będzie usytuowany w pobliżu głównych tras komunikacyjnych, w tym drogi S3 oraz S6.

schedule 18 września 2024

Wystartowała budowa Bramy Jury

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Bramy Jury w Zawierciu. Obiekt o powierzchni 16,2 tys. mkw. ma być otwarty w II połowie 2025 roku.

schedule 18 września 2024

Proszę państwa, Oto Parki

Falcon Investment Management ogłosił rozpoczęcie dwóch własnych projektów deweloperskich w Dęblinie i Sandomierzu. Firma planuje także rozbudowę istniejącego Oto Parku w Kłodzku.

schedule 17 września 2024

Ochnik po raz pierwszy na Słowacji

Polska marka Ochnik otworzyła swój pierwszy salon na Słowacji. Nowy sklep, zlokalizowany w galerii handlowej Laugaricio w Trenczynie, stanowi kolejny etap zagranicznej ekspansji marki.

schedule 16 września 2024

Dyskont i moda w Białymstoku

W ofercie Smart Outlet Center w Białymstoku pojawiły się nowe sklepy - Tedi i Esotiq, które zajęły łącznie około 900 mkw.

schedule 16 września 2024

Handlowy ekosystem na Młocinach

W należącej do EPP i Echo Investment warszawskiej Galerii Młociny od początku roku podpisano umowy z nowymi najemcami, którzy zajmą łącznie przestrzeń o powierzchni ponad 3,2 tys. mkw.

schedule 16 września 2024

Refield ma plany na Środę

Refield rozpoczyna realizację pierwszego parku handlowego w Środzie Wielkopolskiej. Pasaż Średzki ma być gotowy w 2026 roku.

schedule 13 września 2024

Lajkonik rusza na Medweckiego

Oferta centrum handlowego Nowe Czyżyny w Krakowie niebawem wzbogaci się o piekarnię i kawiarnię Lajkonik. Otwarcie lokalu zaplanowano na listopad tego roku.

schedule 13 września 2024

Sportowo w krakowskim outlecie

Marka New Balance wybrała jako lokalizację swojego kolejnego sklepu powstający u zbiegu ulic Nowohuckiej i Galicyjskiej Designer Outlet Kraków.

schedule 13 września 2024

Nowy dyskont i domowe zoo w Olsztynie

Należący do EPP Power Park Olsztyn rozszerzył portfolio najemców o Action i Maxi Zoo. Sklepy nowych najemców zajmują łącznie ponad 1,6 tys. mkw. 

schedule 13 września 2024

W klimacie denim

Do grona najemców warszawskiego centrum handlowego Blue City dołączył salon sieci C&A. Będzie to siódmy sklep marki w stolicy.

schedule 12 września 2024

Nowe lokalizacje i modernizacje

Marka odzieżowa Venezia przeprowadziła relokacje i remodelingi w trzech lokalizacjach: w Auchan Port Rumia, w Silesia City Center w Katowicach oraz w centrum handlowym Alfa Białystok.

schedule 12 września 2024

MediaMarkt wybiera MultiBox

MediaMarkt dołączył do grona najemców parku handlowego MultiBox, powstającego w Ostrowie Wielkopolskim. Sklep marki zajmie powierzchnię 900 mkw. Za komercjalizację obiektu odpowiada zespół RG Leasing.

Wydanie 9 (291) wrzesień 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie