Koniec marki Orbis w tym roku
HoteleW 2015 roku Orbis dodał do sieci łącznie 6,9 tys. pokoi. Obroty sieci wzrosły o 75 proc. natomiast wskaźnik RevPAR o 10,6 proc. – Rok 2015 był poświęcony transformacji grupy z krajowej do międzynarodowej – powiedział Gilles Clavie, prezes zarządu spółki Orbis. W ubiegłym roku hotele sieci odnotowały 69,7 proc. obłożenia. To wzrost w ujęciu rocznym o 5,7 pkt. proc. – Nie oczekuję już wzrostu obłożenia, ponieważ jest bardzo wysoki. Skupiamy się teraz na poprawieniu wskaźnika ceny za pokój – dodał prezes Orbisu.
Jak powiedział Gilles Clavie, cena pokoju wzrosła w ciągu roku średnio o 1,5 proc. Tylko w Polsce ceny zostały dostosowane pod kątem segmentu i w segmencie ekonomicznym spadły.
– Chcemy, by udział w naszych przychodach segmentu gastronomii wzrósł i w drugiej połowie roku stał się drugą główną naszą działalnością – powiedział szef Orbisu. Na koniec 2015 udział gastronomii w przychodach sięgnął 27 proc. Udział tej działalności wzrasta dzięki m.in. konceptom Wine Stone i Novo2. Koncepty gastronomiczne mają zostać ujednolicone w całej sieci. Część restauracji i barów w hotelach Orbisu mają zostać zmodernizowane, zwłaszcza w hotelach w dobrych lokalizacjach.
Jak podał zarząd, w 2015 roku 53 proc. klientów sieci stanowili klienci biznesowi. Ta tendencja widoczna jest we wszystkich krajach, w których obecny jest Orbis, oprócz Węgier i Czech, gdzie większość klientów to turyści.
Sprzedaż hoteli to część strategii Orbisu. – Takie ruchy pozwalają na poprawę efektywności w przyszłości. Ewentualna sprzedaż dotyczy hoteli, które znajdują się w lokalizacjach innych niż te zgodne ze strategią – powiedział Marcin Szewczykowski, dyrektor finansowy i członek zarządu Orbisu. – Chcemy sprzedać te hotele, które nie przynoszą wystarczających przychodów – dodał Gilles Clavie. Strategia ma pomóc odzyskać gotówkę, która zostanie skierowana na nowe rynki. – Wg umowy master franczyzy możemy być w 16 krajach. Jesteśmy w dziewięciu. Możemy wejść jeszcze do siedmiu. Na razie nie będziemy wchodzić wszędzie i będziemy zaczynać raczej od stolic tych krajów – powiedział Ireneusz Węgłowski, wiceprezes zarządu spółki Orbis.
– W tym roku akcent inwestycyjny zostanie przeniesiony z Polski na inne kraje. Będziemy inwestować w modernizacje hoteli, zwłaszcza tych zlokalizowanych w stolicach państw – dodał Marcin Szewczykowski. Przykładem mogą być dwa hotele w Budapeszcie – Ibis Budapest Heroes Square i Mercure Budapest City Center, niedawno zakupione przez firmę. Orbis chce zainwestować w środki trwałe, by poprawić stronę produktową hoteli. Przejęcie hoteli ma także wpłynąć na zmniejszenie kosztów i rentowność. – Dla nas ma to sens, ale będziemy odkupywać tylko za odpowiednią cenę – powiedział prezes Orbisu. – Obecnie inwestujemy w aktywa, które mają największe marże – powiedział Ireneusz Węgłowski, wiceprezes zarządu spółki Orbis.
Orbis pracuje teraz także nad hotelem, który powstanie przy ul. Pawiej w Krakowie, a który ma być gotowy na koniec 2016 r. – Trwają także prace nad Ibis Gdańsk, przy dawnym Heweliuszu, który ma 100 pokoi. Ma być otwarty w czwartym kwartale tego roku – powiedział Ireneusz Węgłowski. – Jeśli chodzi o Ibis Styles w Szczecinie, który ma powstać na naszej działce, to na razie stanęły prace, ponieważ trwają rozmowy z miastem – powiedział wiceprezes zarządu Orbisu.
W tym roku ma zniknąć także marka produktowa Orbis. Orbis będzie jedynie marką korporacyjną – nazwą spółki. Stanie się to po zakończonej modernizacji i rebrandingu hotelu Orbis we Wrocławiu. – Tam prace jeszcze trwają. To jest 300 pokoi i obiekt ma zostać podzielony na dwa: Ibis i Novotel. Wkrótce otwieramy oba obiekty – powiedział Ireneusz Węgłowski.
Orbis ma plan otworzyć w ciągu następnych 30 miesięcy 31 hoteli. Liczba może się zwiększyć. – Cały czas trwają poszukiwania następnych obiektów – powiedział wiceprezes spółki. Obecnie Orbis ma podpisane 22 umowy przejęcia hoteli.
W 2015 roku portfel hoteli powiększył się o 38 działających obiektów, a działalność grupy objęła swoim zasięgiem sześć nowych państw: Bułgarię, Czechy, Macedonię, Rumunię, Słowację i Węgry. W 2015 roku łączne wydatki inwestycyjne na środki trwałe wyniosły 122,4 mln zł, z czego nakłady inwestycyjne w wysokości 58,3 mln zł zostały przeznaczone na nowe projekty inwestycyjne.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...