Wieżowce za 2,2 mld staną w Warszawie
Architektura i urbanistykaKoszt inwestycji oszacowany został na ok. 500 mln euro (ok. 2,2 mld zł). Varso powstaje na terenie rozciągającym się wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej. Generalnym wykonawcą Varsa jest HB Reavis Construction – firma z grupy HB Reavis. Prace budowlane rozpoczęły się w grudniu 2016 roku, od prac związanych ze środkowym, 80-metrowym budynkiem. Roboty przy konstrukcji najwyższej wieży wystartować mają za około pięć miesiecy. Teren budowy ma 18 tys. mkw., a nowa część pierzei ul. Chmielnej będzie miała ponad 210 metrów długości. Łączna kubatura budynków to ponad 1 mln metrów sześciennych.
Varso składać się będzie z trzech budynków. Wśród nich, zlokalizowany na rogu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II, od strony Dworca Centralnego i Złotych Tarasów, jest wieżowiec zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Foster + Partners. Razem z iglicą, budynek będzie miał 310 m wysokości i 53 piętra. Taras widokowy zostanie umiejscowiony na wysokości 230 m. Wysokościowiec pomieści przede wszystkim biura. Na 46. i 47. piętrze budynku znajdzie się restauracja. W budynku będzie działać 16 wind, w tym dwie widokowe. Projekt fasady budynku wieżowego stworzyła firma Emmer Pfenninger.
Niższe budynki Varso stworzą nową, śródmiejską pierzeję wzdłuż ul. Chmielnej. Będą one miały 90 i 81 m, odpowiednio 21 i 19 pięter. Na parterach budynków zaprojektowanych przez polską pracownię architektoniczną Hermanowicz Rewski Architekci, znajdzie się przestrzeń publiczna, sklepy, punkty usługowe, restauracje i kawiarnie. Za projekt architektury krajobrazu odpowiada RS Architektura. Będą one miały wejścia z zadaszonych pasaży. Część z nich będzie dostępna także z zewnątrz, z poziomu ulicy Chmielnej, a niektóre lokale gastronomiczne będą dysponowały ogródkami na świeżym powietrzu. Dwa budynki biurowe „wyrosną” kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji w kolorze beżowym. Na ich dachach powstaną zielone tarasy, gdzie na co dzień będą mogli pracować i odpoczywać pracownicy najemców kompleksu Varso. W dwóch niższych budynkach będzie działało 31 wind.
Wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. Zamiast obecnego wyjścia z podziemi dworca w narożniku ul. Chmielnej i Al. Jana Pawła II powstaną schody ruchome i winda – otwarte całodobowo i pozwalające przejść na drugą stronę Al. Jana Pawła II czy najbliższe przystanki tramwajowe.
Za projekt wykonawczy odpowiedzialna jest firma Epstein, natomiast za projekt konstrukcji, efektywność energetyczna oraz MEP – BuroHappold. Projekt wnętrz pasaży handlowo-usługowych stworzyła firma Benoy. Rozwiązania w zakresie komunikacji pionowej (windy, schody ruchome) stworzyła firma VDA.
Powierzchnia typowego piętra biurowego w wieży Varso wyniesie ok. 1,5 tys. mkw., a w niższych budynkach od średnio 950-1250 mkw. nawet do 4 tys. mkw. Łącznie we wszystkich budynkach Varsa znajdzie się 140 tys. mkw. powierzchni biurowej do wynajęcia. HB Reavis planuje także w Varsie uruchomienie centrum co-workingowego z myślą o start-upach. Deweloper potwierdził również wcześniejsze wiadomości i jest po słowie z pierwszym najemcą kompleksu. Rozmawia też z potencjalnymi zainteresowanymi o przeznaczeniu części inwestycji na funkcję hotelową.
Z myślą o rowerzystach powstanie około 750 naziemnych i podziemnych miejsc dla rowerów, a także szatnie i prysznice. W sąsiedztwie Varsa przebiegać będzie nowa ścieżka rowerowa. Dla zmotoryzowanych przewidziano miejsca dla samochodów i motocykli na trzypoziomowym parkingu rozciągającym się pod wszystkimi trzema budynkami kompleksu. Łącznie zostaną wybudowane cztery kondygnacje podziemne. Jedna z nich posłuży jako zaplecza lokali na parterze, by parter pozostał w jak najwyższym stopniu przeznaczony na lokale usługowe i handlowe (w sumie około 7 tys. mkw.).
W budynkach Varsa zastosowane zostaną technologie ograniczające zużycie energii elektrycznej i wody oraz emisję zanieczyszczeń. Już na etapie budowy inwestor zaplanował użycie certyfikowanych materiałów budowlanych oraz odpowiednie sortowanie, składowanie i wywóz odpadów. Varso ma być certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie „Outstanding”. Za konsultacje w zakresie BREEAM odpowiada Sweco Consulting (d. Grontmij).
– Varso to flagowy projekt nie tylko naszego biura w Polsce, ale całej firmy – powiedział podczas konferencji Stanislav Frnka, prezes zarządu firmy HB Reavis Poland.
– Varso zajmie szczególne miejsce w Warszawie, przywracając do życia duży fragment centrum miasta. W zaprojektowanym przez nas budynku znajdą się najwyższej klasy biura, ale też wiele udogodnień i atrakcji dla wszystkich mieszkańców, w tym przeszklony dziedziniec na parterze oraz wyjątkowy taras widokowy z restauracją na szczycie – komentuje Grant Brooker, partner zarządzający londyńskiego biura Foster + Partners, stojący na czele zespołu projektowego, w skład którego wchodzą także Jędrzej Kolesiński i Krzysztof Górnicki. Budowa ma zakończyć się w 2020 roku.
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Październik w budownictwie mieszkaniowym – przybywa inwestycji
Polski Związek Firm Deweloperskich
Najnowsze dane GUS pokazują dużą aktywność na rynku mieszkaniowym i to zarówno jeśli chodzi o inwestycje rozpoczynane przez deweloperów, jak i budownictwo indywidualne. Październik ...
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Przyspieszenie w elektromobilności: 10 tysięcy punktów ładowania na horyzoncie
Powerdot Polska
9,8 tys. punktów ładowania aut elektrycznych jest już zarejestrowanych w systemie Urzędu Dozoru Technicznego. Dzięki dużym inwestycjom w infrastrukturę, Polska wypada coraz lepiej ...
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
Szanse na odbicie rynku prefabrykacji betonowej?
PMR Market Experts
Problem z dostępnością pracowników na placach budów jest coraz większym wyzwaniem. Wpływ tego zjawiska na rosnącą popularność technologii prefabrykacji betonowej staje się bardziej ...