Więcej Polaków na zagranicznych e-zakupach
E-commerce
Charakterystykę polskich e+konsumentw przedstawia raport „E-commerce w Polsce 2017. Gemius dla e-Commerce Polska”. Kupujący w sieci w 2017 roku to przeważnie osoby poniżej 50. roku życia (88 proc.), ze średnim lub wyższym wykształceniem (77 proc.), mieszkające w mieście (74 proc.). Nieco większymi fanami e-handlu są kobiety (53 proc.).
Najnowszy raport pokazuje, że w porównaniu z rokiem 2016 wśród kupujących online wzrósł odsetek osób w wieku 25-34 lat (obecnie jest to 29 proc. kupujących w porównaniu z 26 proc. w 2016 roku) i mieszkańców mniejszych miast (44 proc. w porównaniu z 40 proc. rok wcześniej). Na rzecz grupy z wykształceniem średnim i niższym zmalał udział osób z wykształceniem wyższym. Obecnie ukończenie wyższej uczelni deklaruje co trzeci polski e-konsument (30 proc. w porównaniu z 35 proc. w 2016 roku). Kupujący w sieci coraz lepiej oceniają swoją kondycję finansową – odsetek osób deklarujących ją jako dobrą rośnie od co najmniej dwóch lat i obecnie wynosi 51 proc. (w roku 2016 było to 46 proc.).
– Tegoroczne wyniki raportu nie zaskakują – dla młodych osób rynek online jest środowiskiem naturalnym, w ten sposób komunikują się i robią zakupy. Młodzi ludzie lubią też mieć wybór spośród wielu form dostawy i przykładają niezwykłą wagę do szybkości, terminowości oferowanych usług logistycznych oraz zaawansowania technologicznego – komentuje Katarzyna Binert, ekspertka Gemiusa. ─ Jak wynika z raportu, coraz więcej kupujących ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą, co również nie jest niespodzianką, ponieważ poziom bezrobocia mamy najmniejszy od ćwierćwiecza ─ wyjaśnia Binert.
Więcej zakupów w zagranicznych e-sklepach
Najnowszy raport pokazuje, że polskich internautów, którzy kupują w zagranicznych e-sklepach, przybywa z roku na rok. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba e-konsumentów robiących zakupy w zagranicznych serwisach wzrosła z 10 do 16 proc. – Odsetek kupujących w zagranicznych e-sklepach zapewne będzie stale rósł. Użytkownicy szukają tam produktów bardziej przystępnych cenowo oraz niedostępnych w Polsce. Wpływ na wzrost tego odsetka może mieć także wniosek ustawodawczy na poziomie Unii Europejskiej przewidujący zakaz stosowania geoblokowania oraz ujednolicenie cen przesyłek międzynarodowych – dodaje ekspertka Gemiusa.
Czekamy na same-day delivery
Tym, co mogłoby zachęcić badanych do jeszcze częstszych zakupów w e-sklepach, są przede wszystkim dwa atrybuty związane z finansami – niższe koszty dostawy (62 proc. wskazań) oraz niższe ceny niż w sklepach tradycyjnych (58 proc.). Natomiast wśród problemów, na które najczęściej wskazują e-konsumenci, oceniając zakupy w sieci, znalazły się: długie oczekiwanie na dostawę (38 proc.), wysokie koszty dostawy (37 proc.) oraz natrętne reklamy produktów, już wcześniej obejrzanych przez kupujących (36 proc.). – Nadchodzące miesiące będą stały pod znakiem zapytania w przypadku dostawy tego samego dnia, czyli same-day delivery. Tej formy oczekuje coraz więcej konsumentów, a może się ona odbywać nie tylko za pomocą dotychczas znanych sposobów. Największe serwisy e-commerce testują dostawy dronem, choć raczej jest to pieśń przyszłości ─ podsumowuje Binert.
Raport został przygotowany przez firmę Gemius we współpracy z Izbą Gospodarki Elektronicznej. Prezentowane w raporcie badanie zostało zrealizowane w formie ankiety elektronicznej z wykorzystaniem techniki CAWI (ang. computer-assisted web interview) na reprezentatywnej próbie 1500 internautów mających co najmniej 15 lat. Dane zbierano od 7 do 14 kwietnia 2017 roku.
Czy rynkowi nieruchomości grozi „bańka węglowa”?
Czy rynkowi nieruchomości grozi „bańka węglowa”?
Cushman & Wakefield
Globalny rynek nieruchomości, jeden z głównych emitentów gazów cieplarniach, powinien w ciągu niespełna trzech dekad stać się zeroemisyjny. Szacuje się, że w 2050 roku na świecie n ...
Deweloperzy podwoili liczbę rozpoczynanych inwestycji
Deweloperzy podwoili liczbę rozpoczynanych inwestycji
HRE Investments
Wyczerpująca się oferta w biurach sprzedaży zmusiła deweloperów do rozpoczynania nowych inwestycji. W sierpniu było ich ponad dwa razy więcej niż rok temu. Odbudowa oferty mieszkań ...
Rynek inwestycyjny. Czas na podejmowanie odważnych decyzji
Rynek inwestycyjny. Czas na podejmowanie odważnych decyzji
Capitalica Asset Management
Wartość ujawnionych transakcji na polskim rynku kapitałowym w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku wyniosła zaledwie około 800 mln euro, ponad dwa razy mniej niż w analogicznych ...