EN

Edonia ujawnia szczegóły

Architektura i urbanistyka
POLSKA Edonia, właściciel 16-hektarowego terenu u zbiegu Martwej Wisły i Motławy, ujawnił w rozmowie z Eurobuild CEE, że zaczyna przygotowywania do rewitalizacji budynku dawnej dyrekcji stoczni, gdzie powstanie nowoczesna powierzchnia biurowa. Plany inwestora zakładają rewitalizację całego terenu Stoczni Cesarskiej.

Z uwagi na wielkość terenu całość ma być zrealizowana na przestrzeni 10 lat. Jako pierwszy etap zostanie zrewitalizowany budynek dyrekcji i remiza oraz powstanie koncepcja pierwszych czterech budynków – mieszkaniowych oraz hotelowego (prawdopodobnie).

Budynki mieszkalne w projekcie Edonii mają stanowić większość zabudowy. – Będzie tam 400 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej. To około 80 proc. zabudowy. Na naszym terenie planujemy także zabudowę na cele kulturalne, powierzchnie usługowe, handlowe i rozrywkowe oraz budynki biurowe, a także hotelowe – powiedział nam Gerard Schuurman, dyrektor projektu w spółce Edonia, która została założona przez dwóch belgijskich deweloperów – Revive i Alides. – Budynków biurowych będzie znacznie więcej na terenach sąsiednich, należących do innych deweloperów. My nie planujemy dużego centrum biznesowego, raczej zabudowę miejską z różnymi funkcjami. Biura albo zostaną sprzedane, albo zostawimy je w naszym portfolio, ponieważ zajmujemy się także inwestowaniem w nieruchomości – zdradził nam Gerard Schuurman. Firma planuje jeden lub dwa hotele. – Przeznaczenie poszczególnych budynków zostanie określone później, po analizie rynku i popytu. Będziemy reagować na zmiany na rynku – dodał. Hotel ma być sieciowy, z zewnętrznym operatorem. Edonia przeprowadziła już wstępne rozmowy dotyczące projektu z hotelarzami podczas zakończonych targów MIPIM. Według koncepcji pracowni Henning Larsen, łącznie na terenie należącym do Edonii ma powstać 403 tys. mkw. powierzchni, w tym: 298 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej (3,5 tys. mieszkań), 61,6 tys. mkw. biur, 32,5 tys. mkw. powierzchni handlowej, 7 tys. mkw. powierzchni hotelowej, a także część muzealna – 3,8 tys. mkw.

Pierwszym etapem, nad którym już pracuje Edonia – jako pierwszy deweloper, który rozpoczął prace na Młodym Mieście – jest modernizacja niewielkiego budynku dawnej dyrekcji stoczni. Budynek ma obecnie 6 tys. mkw. powierzchni biurowej. Funkcja będzie utrzymana. Firma analizuje możliwość przygotowania tam biur dla mniejszych firm i strartupów. Będą tam biura od około 50 mkw. Następnie planowane jest otwarcie bazaru na terenach przylegających do budynku. Budynek remizy strażackiej, który ma 700 mkw., ma być przeznaczony pod usługi gastronomiczne. Na terenie należącym do Edonii może powstać także muzeum sztuki nowoczesnej. – Trwają rozmowy z lokalnymi instytucjami kulturalnymi, dzięki czemu możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że w jeden z budynków Stoczni Cesarskiej wprowadzona zostanie funkcja muzealna – powiedział Gerard Schuurman.

Edonia planuje niską zabudowę w centralnej części terenu i dwie grupy wysokościowców na wschodzie i zachodzie terenu. Pomiędzy budynkami powstaną trzy główne przestrzenie publiczne. Pierwszy powstanie pomiędzy rewitalizowanymi jako pierwsze: remizą strażacką a budynkiem dyrekcji. Powstanie zielony plac, parking. Wkrótce odbędzie się zamknięty konkurs architektoniczny na pierwszy etap – plac i cztery budynki, które powstaną wokół budynku dyrekcji. Koncepcje mają być gotowe pod koniec kwietnia. – Biorą w nim udział trzy pracownie architektoniczne. Nie możemy jednak zdradzić ich nazw – jedyne, co możemy powiedzieć, że wszystkie są polskie – dodał dyrektor w Edonii i dodał, że teoretycznie okres projektowania to rok, dwa lata zająć ma budowa, jednak czas rozpoczęcia budowy zależy od uzgodnień z konserwatorem.

Budynki zostały tak rozmieszczone, by maksymalnie dużo mieszkań miało widok na wodę. Budynki historyczne, których jest na terenie Edonii 19, nie będą zasłonięte przez nowoczesne obiekty. Natomiast zieleń została zaprojektowana tak, aby zminimalizować siłę wiatru wewnątrz założenia i zwiększyć liczbę dni, kiedy ludzie mogą przebywać na zewnątrz. – Plan miejscowy pozwala na tym terenie na sporą dowolność, jednak będziemy musieli współpracować z konserwatorem zabytków, aby uwzględnić wytyczne konserwatorskie, które obejmują ten obszar – powiedział dyrektor projektu w Edonii.

Centralnym punktem obszaru będzie dok stoczniowy, w którym powstanie aktywna przestrzeń miejska na skalę całego miasta. Może się w nim znaleźć np. basen, dzięki któremu akwen wodny po raz pierwszy w historii Gdańska będzie wykorzystywany rekreacyjnie. Otoczony będzie drewnianymi platformami, które będą mogły być wykorzystywane przez cały rok, jako miejsca odpoczynku, spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Drugim kluczowym obszarem będzie plac przy budynku dyrekcji, na którym planowane są zróżnicowane funkcje na wszystkie cztery pory roku. Plac powinien oferować funkcje miejskie, będące uzupełnieniem Drogi do Wolności. Pod placem ma powstać podziemny parking. Trzecim będzie park położony we wschodniej części Stoczni Cesarskiej, w pobliżu dawnej gospody Mleczny Piotr. Na początku XX w istniał tam teren zielony i karczma. Nowa koncepcja zakłada powrót do historycznych funkcji tego terenu. Całość zostanie połączona dwoma traktami pieszymi o różnym charakterze – ulicą Narzędziowców, która ma stać się lokalną ulicą, na której toczyć się będzie codzienne życie miejskie, z małymi sklepikami, kawiarniami i zielonymi placami. Drugim traktem pieszym będzie nabrzeżna promenada, o zdecydowanie ponad lokalnej roli, gdzie realizowane będą funkcje kulturalne i rekreacyjne. Trakt ma połączyć Młode Miasto z głównym miastem i Długim Pobrzeżem. Pierwszymi tymczasowymi obiektami, dostępnymi publicznie, będzie miejska plaża i marina – zostaną otwarte latem tego roku. 32 proc. powierzchni terenu Edonii będzie stanowić zieleń.

Mieszkania będą budowane w różnych standardach. Edonia ma zamiar rozpocząć od budowy budynków mieszkalnych w segmencie ekonomicznym, aby zapoznać mieszkańców z lokalizacją. Tych też będzie najwięcej. Budynki klasy premium powstaną bezpośrednio przy nabrzeżu Martwej Wisły, w późniejszym etapie. W decyzjach dotyczących powierzchni mieszkaniowej doradza Edonii Reas. W procesie projektowania części komercyjnej na terenie Stoczni Cesarskiej ma doradzać Edonii JLL. Deweloper planuje, że na jego terenie znajdą się: fitness klub, supermarket, centrum medyczne.

Teren Stoczni Cesarskiej został zakupiony przez Edonię w marcu 2017 roku.

Konkursu na opracowanie koncepcji zabudowy dla terenu Stoczni Cesarskiej, który zorganizował inwestor, wygrała pracownia architektoniczna z Kopenhagi Henning Larsen. Pracownia współpracowała z BBGK Architekci z Warszawy i A2P2 Architekci z Gdańska. – Koncepcje z drugiego i trzeciego miejsca zakładały większą ingerencję w trzon Stoczni Cesarskiej, która w naszej ocenie powinna być bardziej kameralna i chronić walory ekspozycyjne tego, co na terenie Stoczni Cesarskiej jest najcenniejsze, gdyż właśnie to będzie tworzyło charakter miejsca – wyjaśnił Gerard Schuurman.

Galeria zdjęć znajduje się pod linkiem.


Ostatnie nowości

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska P3 zbuduje magazyn dla ochama

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

P3 Logistic Parks rozpoczął w parku P3 Poznań budowę magazynu o łącznej powierzchni blisko 27 tys. mkw. dla spółki ochama, europejskiej marki omni-channel należącej do chińskiego sprzedawcy detalicznego JD.com.

Rynek mieszkaniowy

Polska Z widokiem na jeziora

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Novdom uruchamia nową inwestycję mieszkaniową w Olsztynie. Osiedle Dwa Jeziora będzie powstawać w dwóch etapach, a pierwsi lokatorzy odbiorą klucze w 2027 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Coraz mniej dostępnych magazynów

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by JC

Jak wynika z raportu CBRE, poszukujący powierzchni magazynowo-przemysłowej  na polskim rynku mają coraz bardziej ograniczony wybór. W budowie znajduje się 1,94 mln mkw., a więc o niemal jedną czwartą mniej niż w tym samym okresie rok temu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Interpneu przedłuża najem pod Poznaniem

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Firma Interpneu Polska, dystrybutor opon i felg będący częścią sieci Pneuhage, przedłużyła na kolejny okres najem 6 tys. mkw. powierzchni w centrum logistycznym MLP Poznań. 

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Agfa zostaje w Oxygen Park

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Agfa-Gevaert Group przedłużyła najem powierzchni biurowej w kompleksie Oxygen Park. Firma związana jest z warszawskim budynkiem od 2014 roku, na mocy nowej umowy pozostanie w nim przez kolejne sześć lat. Siedziba polskiego oddziału Agfa zajmuje blisko 1,2 tys. mkw. powierzchni biurowej na 3. piętrze budynku B.

Rynek inwestycyjny i finansowy

Polska Warsaw Unit sprzedany!

schedule 26 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Ghelamco sprzedało wieżowiec Warsaw Unit przy rondzie Daszyńskiego. Budynek kupiła szwedzka spółka nieruchomościowa Eastnine AB notowana na sztokholmskiej giełdzie. To największa transakcja na rynku biurowym, jaką w tym roku zawarto w Europie.  

ESG

Polska Zrównoważony Big Gorzów

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Big Gorzów, wspólny projekt Acteeum i Equilis, uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Park handlowy został otwarty w sierpniu tego roku.

Rynek mieszkaniowy

Polska Deweloperzy uzupełniają ofertę

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Dane za III kwartał 2024 roku pokazały spowolnienie dynamiki wzrostu na polskim rynku mieszkaniowym. Jak wskazują eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield, wysokie stopy procentowe oraz ograniczona dostępność kredytów hipotecznych istotnie ograniczają popyt.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Nowe centrum Gdyni

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by ANZ

Vastint ukończył realizację II etapu inwestycji Gdynia Waterfront. Nowoczesny kompleks wielofunkcyjny powstaje w sercu miasta, tuż obok Skweru Kościuszki. Docelowo oferować będzie 75,5 tys. mkw. powierzchni.

Rynek mieszkaniowy

Polska Budują w Sudetach

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Spółka 4Estates rozpoczęła budowę Apartamentów Sudetia w Jeleniej Górze. Przy Rynku, przy ul. Poznańskiej, deweloper docelowo wybuduje około 130 mieszkań w dwóch budynkach.

ESG

Polska Kamienna wstępnie certyfikowana

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Inwestycja Kamienna 28 otrzymała certyfikat BREEAM Interim na poziomie "Good". Projekt Acciony obejmuje m.in. rewitalizację XIX-wiecznego młyna olejowego na Dolnym Mieście w Gdańsku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska/Hiszpania Grecka kuchnia rusza do Polski przez Rumunię

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Rumuńska sieć restauracji Spartan planuje wejście na polski rynek. Sieć będzie korzystać ze wsparcia zespołu Nhood, który pomoże marce także w ekspansji w Hiszpanii.

Rynek mieszkaniowy

Polska Białostocka Aleja z tarasem

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Przy ul. Studziennej w Białymstoku powstanie inwestycja mieszkaniowa Aleja. Budowa rozpocznie się w styczniu 2025 roku, a zakończenie praca zaplanowano na październik 2027 roku.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Outlet cyrkularny

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Leroy Merlin uruchamia swój pierwszy outlet, w sklepie w Rumi. To nowy koncept w ramach sklepów stacjonarnych. Można tu kupić produkty przecenione i towar z ekspozycji.

Rynek mieszkaniowy

Polska Pozwalają w Krakowie

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by JC

Develia uzyskała pozwolenie na użytkowanie ponad 340 mieszkań w swoich krakowskich inwestycjach. Klucze odbiorą wkrótce właściciele lokali w City Vibe oraz Bochenka Vita.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Rumunia Kartony pod Timisoarą

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

VGP Park Timișoara ma nowego najemcę, firmę Rondocarton. Dostawca rozwiązań w zakresie opakowań kartonowych i z tektury falistej zajął około 4,6 tys. mkw.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Polska kluczowym graczem

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Zgodnie z raportem Savillsa „Warehouse and Industrial market in Poland” rynek magazynowy i przemysłowy w Polsce wciąż wykazuje silny potencjał rozwojowy, mimo wyzwań globalnych i lokalnych.

Rynek mieszkaniowy

Polska Mieszkania i sztuka na Marcelińskiej

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Poznańska inwestycja Marcelińska 18 została oddana do użytku. Pierwsi lokatorzy odbierają już klucze do swoich nowych mieszkań. Osiedle zrealizowało Eiffage Immobilier Polska, generalnym wykonawcą jest Eiffage Polska Budownictwo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Na drugim miejscu w Europie

schedule 25 listopada 2024
Opr./edited by MR

Jak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, wolumen podpisanych od stycznia do września 2024 roku umów najmu na rynku magazynowym plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Fortis chce budować centra danych w Zabrzu

schedule 22 listopada 2024
Opr./edited by MR

Fortis Hub, spółka z grupy Fortis, przygotowuje projekt komercyjny, którego realizację planuje w rejonie ulic Hagera i Tarnogórskiej w Zabrzu. Zasadniczą częścią nowej inwestycji mają być nieruchomości przewidziane pod data centers oraz magazyny energii.

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 10 października 2024

Nowa koncepcja Lilium Tower

Pracownia APA Wojciechowski podzieliła się wizualizacjami planowanego w Warszawie wieżowca, Lilium Tower. Pierwotnie projekt przygotowywała Zaha Hadid, a plany inwestycyjne związane z tą lokalizacją sięgają co najmniej 10 lat wstecz.

schedule 14 sierpnia 2024

Rękopis znaleziony w Pałacu

Pałac Rzeczpospolitej przy pl. Krasińskich w Warszawie jest już dostępny dla zwiedzających. Oprócz odrestaurowanych wnętrz można tam podziwiać skarby polskiego oraz światowego piśmiennictwa.

schedule 17 lipca 2024

Muzykalne WXCA

WXCA otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. 

schedule 03 czerwca 2024

Archicom dyskutuje

Archicom rozpoczął dialog o inwestycji mieszkaniowej przy metrze Kabaty. Projekt zagospodarowania terenu przy al. Komisji Edukacji Narodowej uwzględnia m.in. pół tysiąca mieszkań, lokale handlowo-usługowe i zielony plac.

schedule 27 maja 2024

Xylopolis na Podlasiu

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis będzie obiektem kultury łączącym funkcje edukacyjne, wystawiennicze i rekreacyjne. Za koncepcję architektoniczną odpowiadają architekci z pracowni WXCA. Centrum powstanie w Wasilkowie, na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

schedule 20 maja 2024

Nadchodzi nowy Kwartał

Pracownia Konior Studio przedstawiła wizualizacje katowickiego projektu Kwartał Dworcowa. Zrewitalizowane kamienice będą oferować m.in. funkcje biurowe, hotelowe i gastronomiczne.

schedule 20 maja 2024

Zielony plac Bankowy

Mieszkańcy i eksperci chcieliby, żeby na placu Bankowym w Warszawie pojawiło się więcej zieleni, m.in. kosztem znajdującego się tu parkingu. Szacunkowe koszty zmian to około 169 mln zł. Inwestycja miałaby być realizowana etapami.

schedule 09 maja 2024

Poznań z zieloną Aurą

Na Winogradach w Poznaniu rozpoczęła się realizacja Aury, zaprojektowanej przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes. Fasada budynku o organicznej architekturze będzie pokryta 140 tys. roślin.

schedule 06 maja 2024

Złota i Zgody do przebudowy

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

schedule 26 kwietnia 2024

EUmies Awards 2024

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

schedule 15 kwietnia 2024

Folklor w standardzie pasywnym

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

schedule 04 kwietnia 2024

Mają pomysł na rozbudowę Yacht Parku

Pracownia FS&P Arcus wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Mola Rybackiego w Gdyni. Inwestycja PHN jest kontynuacją projektu Yacht Park.

schedule 23 lutego 2024

Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

schedule 31 stycznia 2024

Minimalizm w każdym CAL-u

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu to parterowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Geometryczna konstrukcja, utrzymana w jednolitej kolorystyce, wzbogacona jest o przeszklenia i zadaszenia.

schedule 08 stycznia 2024

Komedia w pałacu

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry.

schedule 15 grudnia 2023

Domy w środku lasu

W Kalborni na Mazurach powstaje kompleks 35 domów, inwestycja zaprojektowana przez architektów z biura Boris Kudlička with Partners.

schedule 24 listopada 2023

Praska rewitalizacja

Zakończono rewitalizację kamienicy na ul. Środkowej 16. Prace były prowadzone od 2022 roku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

schedule 21 listopada 2023

Leśne biuro modułowe

Nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą drewnianej konstrukcji modułowej jest gdańska firma Ekoinbud.

schedule 20 listopada 2023

Mają pomysł na Plac Solidarności

Pracownia APA Wojciechowski wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Placu Solidarności w Gdańsku.

schedule 03 listopada 2023

Polichromie w Fuzji

W trakcie prac budowlanych na terenie łódzkiej Fuzji w jednym historycznych budynków odkryto secesyjne polichromie. Malowidła przedstawiają ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi.

Wydanie 11 (293) listopad 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła? Resetuj hasło

Twoje zamówienie

Twoje dane
Utwórz hasło dostępu
Hasło pozwoli na dostęp do materiałów z dowolnego urządzenia
Dane fakturowe
Podsumowanie zamówienia
Zamówienie netto
Podatek VAT (%)
Zamówienie brutto
Posiadasz już konto? Zaloguj się
Bezpiecze płatności zapewnia