EN

Edonia ujawnia szczegóły

Architektura i urbanistyka
POLSKA Edonia, właściciel 16-hektarowego terenu u zbiegu Martwej Wisły i Motławy, ujawnił w rozmowie z Eurobuild CEE, że zaczyna przygotowywania do rewitalizacji budynku dawnej dyrekcji stoczni, gdzie powstanie nowoczesna powierzchnia biurowa. Plany inwestora zakładają rewitalizację całego terenu Stoczni Cesarskiej.

Z uwagi na wielkość terenu całość ma być zrealizowana na przestrzeni 10 lat. Jako pierwszy etap zostanie zrewitalizowany budynek dyrekcji i remiza oraz powstanie koncepcja pierwszych czterech budynków – mieszkaniowych oraz hotelowego (prawdopodobnie).

Budynki mieszkalne w projekcie Edonii mają stanowić większość zabudowy. – Będzie tam 400 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej. To około 80 proc. zabudowy. Na naszym terenie planujemy także zabudowę na cele kulturalne, powierzchnie usługowe, handlowe i rozrywkowe oraz budynki biurowe, a także hotelowe – powiedział nam Gerard Schuurman, dyrektor projektu w spółce Edonia, która została założona przez dwóch belgijskich deweloperów – Revive i Alides. – Budynków biurowych będzie znacznie więcej na terenach sąsiednich, należących do innych deweloperów. My nie planujemy dużego centrum biznesowego, raczej zabudowę miejską z różnymi funkcjami. Biura albo zostaną sprzedane, albo zostawimy je w naszym portfolio, ponieważ zajmujemy się także inwestowaniem w nieruchomości – zdradził nam Gerard Schuurman. Firma planuje jeden lub dwa hotele. – Przeznaczenie poszczególnych budynków zostanie określone później, po analizie rynku i popytu. Będziemy reagować na zmiany na rynku – dodał. Hotel ma być sieciowy, z zewnętrznym operatorem. Edonia przeprowadziła już wstępne rozmowy dotyczące projektu z hotelarzami podczas zakończonych targów MIPIM. Według koncepcji pracowni Henning Larsen, łącznie na terenie należącym do Edonii ma powstać 403 tys. mkw. powierzchni, w tym: 298 tys. mkw. powierzchni mieszkaniowej (3,5 tys. mieszkań), 61,6 tys. mkw. biur, 32,5 tys. mkw. powierzchni handlowej, 7 tys. mkw. powierzchni hotelowej, a także część muzealna – 3,8 tys. mkw.

Pierwszym etapem, nad którym już pracuje Edonia – jako pierwszy deweloper, który rozpoczął prace na Młodym Mieście – jest modernizacja niewielkiego budynku dawnej dyrekcji stoczni. Budynek ma obecnie 6 tys. mkw. powierzchni biurowej. Funkcja będzie utrzymana. Firma analizuje możliwość przygotowania tam biur dla mniejszych firm i strartupów. Będą tam biura od około 50 mkw. Następnie planowane jest otwarcie bazaru na terenach przylegających do budynku. Budynek remizy strażackiej, który ma 700 mkw., ma być przeznaczony pod usługi gastronomiczne. Na terenie należącym do Edonii może powstać także muzeum sztuki nowoczesnej. – Trwają rozmowy z lokalnymi instytucjami kulturalnymi, dzięki czemu możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że w jeden z budynków Stoczni Cesarskiej wprowadzona zostanie funkcja muzealna – powiedział Gerard Schuurman.

Edonia planuje niską zabudowę w centralnej części terenu i dwie grupy wysokościowców na wschodzie i zachodzie terenu. Pomiędzy budynkami powstaną trzy główne przestrzenie publiczne. Pierwszy powstanie pomiędzy rewitalizowanymi jako pierwsze: remizą strażacką a budynkiem dyrekcji. Powstanie zielony plac, parking. Wkrótce odbędzie się zamknięty konkurs architektoniczny na pierwszy etap – plac i cztery budynki, które powstaną wokół budynku dyrekcji. Koncepcje mają być gotowe pod koniec kwietnia. – Biorą w nim udział trzy pracownie architektoniczne. Nie możemy jednak zdradzić ich nazw – jedyne, co możemy powiedzieć, że wszystkie są polskie – dodał dyrektor w Edonii i dodał, że teoretycznie okres projektowania to rok, dwa lata zająć ma budowa, jednak czas rozpoczęcia budowy zależy od uzgodnień z konserwatorem.

Budynki zostały tak rozmieszczone, by maksymalnie dużo mieszkań miało widok na wodę. Budynki historyczne, których jest na terenie Edonii 19, nie będą zasłonięte przez nowoczesne obiekty. Natomiast zieleń została zaprojektowana tak, aby zminimalizować siłę wiatru wewnątrz założenia i zwiększyć liczbę dni, kiedy ludzie mogą przebywać na zewnątrz. – Plan miejscowy pozwala na tym terenie na sporą dowolność, jednak będziemy musieli współpracować z konserwatorem zabytków, aby uwzględnić wytyczne konserwatorskie, które obejmują ten obszar – powiedział dyrektor projektu w Edonii.

Centralnym punktem obszaru będzie dok stoczniowy, w którym powstanie aktywna przestrzeń miejska na skalę całego miasta. Może się w nim znaleźć np. basen, dzięki któremu akwen wodny po raz pierwszy w historii Gdańska będzie wykorzystywany rekreacyjnie. Otoczony będzie drewnianymi platformami, które będą mogły być wykorzystywane przez cały rok, jako miejsca odpoczynku, spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Drugim kluczowym obszarem będzie plac przy budynku dyrekcji, na którym planowane są zróżnicowane funkcje na wszystkie cztery pory roku. Plac powinien oferować funkcje miejskie, będące uzupełnieniem Drogi do Wolności. Pod placem ma powstać podziemny parking. Trzecim będzie park położony we wschodniej części Stoczni Cesarskiej, w pobliżu dawnej gospody Mleczny Piotr. Na początku XX w istniał tam teren zielony i karczma. Nowa koncepcja zakłada powrót do historycznych funkcji tego terenu. Całość zostanie połączona dwoma traktami pieszymi o różnym charakterze – ulicą Narzędziowców, która ma stać się lokalną ulicą, na której toczyć się będzie codzienne życie miejskie, z małymi sklepikami, kawiarniami i zielonymi placami. Drugim traktem pieszym będzie nabrzeżna promenada, o zdecydowanie ponad lokalnej roli, gdzie realizowane będą funkcje kulturalne i rekreacyjne. Trakt ma połączyć Młode Miasto z głównym miastem i Długim Pobrzeżem. Pierwszymi tymczasowymi obiektami, dostępnymi publicznie, będzie miejska plaża i marina – zostaną otwarte latem tego roku. 32 proc. powierzchni terenu Edonii będzie stanowić zieleń.

Mieszkania będą budowane w różnych standardach. Edonia ma zamiar rozpocząć od budowy budynków mieszkalnych w segmencie ekonomicznym, aby zapoznać mieszkańców z lokalizacją. Tych też będzie najwięcej. Budynki klasy premium powstaną bezpośrednio przy nabrzeżu Martwej Wisły, w późniejszym etapie. W decyzjach dotyczących powierzchni mieszkaniowej doradza Edonii Reas. W procesie projektowania części komercyjnej na terenie Stoczni Cesarskiej ma doradzać Edonii JLL. Deweloper planuje, że na jego terenie znajdą się: fitness klub, supermarket, centrum medyczne.

Teren Stoczni Cesarskiej został zakupiony przez Edonię w marcu 2017 roku.

Konkursu na opracowanie koncepcji zabudowy dla terenu Stoczni Cesarskiej, który zorganizował inwestor, wygrała pracownia architektoniczna z Kopenhagi Henning Larsen. Pracownia współpracowała z BBGK Architekci z Warszawy i A2P2 Architekci z Gdańska. – Koncepcje z drugiego i trzeciego miejsca zakładały większą ingerencję w trzon Stoczni Cesarskiej, która w naszej ocenie powinna być bardziej kameralna i chronić walory ekspozycyjne tego, co na terenie Stoczni Cesarskiej jest najcenniejsze, gdyż właśnie to będzie tworzyło charakter miejsca – wyjaśnił Gerard Schuurman.

Galeria zdjęć znajduje się pod linkiem.


Ostatnie nowości

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Yupi! Coś dla najmłodszych w Rumii

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców centrum handlowego dołączył salon z zabawkami Yupi. Sklep zajął powierzchnię blisko 150 mkw. na poziomie 0. Nowa placówka oferuje zabawki, akcesoria i wyposażenie do rekreacji na świeżym powietrzu dla najmłodszych.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kondycja biurowej Warszawy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stabilny popyt, niska podaż nowych biur i niewiele pustostanów, tak w skrócie opisują aktualną kondycję warszawskiego rynku eksperci agencji Walter Herz.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska GTC podsumowuje półrocze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

GTC w I połowie 2024 roku w 10 budynkach w największych miastach Polski wynajęto ponad 35,4 tys. mkw. powierzchni biurowej. Nieruchomości GTC przyciągnęły 14 nowych partnerów, a 18 firm zdecydowało się przedłużyć umowy najmu.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Self-storage z certyfikatem BREEAM

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Stokado, operator self-storage, należący do Redefine Properties, Griffin Capital Partners i założycieli, rozpoczął budowę nowego obiektu w Krakowie.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Bricomarché w Wojko Parku

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W Wojkowicach w woj. śląskim, przy ul. Jana III Sobieskiego otwarto supermarket Bricomarché. Jest to 211. punkt sieci w Polsce.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Zdrowy uśmiech w The Park Kraków

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Do grona najemców krakowskiego kompleksu The Park dołączyła grupa Lux Med, która otworzyła w biurowcu klinikę stomatologiczną. Klinika zajęła powierzchnię niemal 900 mkw. w budynku B1.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Żeberkownia w Manufakturze

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W łódzkiej Manufakturze otworzyła się pierwsza restauracja sieci Rebernia w Polsce. Koncept rodem ze Lwowa, w ciągu kilku ostatnich lat otwierał kolejne placówki na Wschodzie.

Budownictwo

Polska Postulaty branży budowlanej

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Rola budownictwa w rozwoju Polski, uczciwa konkurencja i ochrona inwestycji strategicznych to jedne z punktów manifestu wygłoszonego przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Drogi fit-out i zielone umowy

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

Warszawski rynek biurowy utrzymywał stabilność w I połowie 2024 roku. Aktywność najemców przekroczyła poziom 316 tys. mkw., wskaźnik pustostanów nieznacznie spadł, do 10,9 proc. - wynika z raportu firmy doradczej Savills.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Światowe marki pod dachem Forum

schedule 26 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum handlowym Forum Gliwice otworzyły się dwa nowe sklepy, ISpot i Rituals. Zaczął też działać większy Half Price.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska CitySpace otwiera nowe biuro w Warszawie

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

CitySpace, operator elastycznych przestrzeni biurowych w Polsce, w październiku uruchomi swoją piątą placówkę w Warszawie. Nowe centrum powstaje w budynku biurowym Nowogrodzka Square i będzie funkcjonować pod nazwą CitySpace Novo.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Czechy Rosną pustostany

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Industrial Research Forum ogłosiło dane dotyczące rynku powierzchni przemysłowych za II kwartał 2024 roku. Całkowita powierzchnia projektów będących obecnie w budowie wzrosła do 969,8 tys. mkw. na koniec II kwartału 2024 roku, z czego około 32 proc. zostało już wstępnie wynajęte. Dzięki ukończeniu ponad 117 tys. mkw. nowoczesne zasoby powierzchni przemysłowej w Czechach osiągnęły pułap 12 mln mkw.

Rynek mieszkaniowy

Polska Zamieszkać na Srebrnej

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

W centrum Warszawy realizowana jest najnowsza inwestycja Vinci Immobilier Polska – Srebrna5. W ofercie sprzedaży znajdzie się 96 mieszkań i apartamentów.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska Rozbudowali i otworzyli

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Otworzony w sierpniu 2022 roku Vendo Park Skarżysko-Kamienna zwiększył powierzchnię handlową. W nowym budynku o metrażu 2 tys. mkw. operować będą marki CCC, Sinsay, Euro RTV AGD oraz Orange.

Powierzchnie handlowe i rozrywkowe

Polska CCC wierne Greenmanowi

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Marka CCC kontynuuje współpracę z trzema centrami handlowymi z portfolio Greenman Poland – Nowymi Czyżynami w Krakowie, Nowymi Bielawami w Toruniu i Nową Górną w Łodzi. Już niebawem w tych obiektach zadebiutują lokale sieci otwarte w nowej odsłonie.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Rośnie popyt na biura

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by ANZ

Warszawski rynek biurowy pozostaje atrakcyjny i stabilny mimo niższej aktywności deweloperskiej. W budowie jest 225 tys. mkw. przestrzeni do pracy, a 58 tys. mkw. znajduje się w modernizacji – wynika z najnowszych danych CBRE.

Rynek mieszkaniowy

Polska Rusza sprzedaż na Bielanach

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Ruszyła sprzedaż mieszkań w projekcie Apartamenty Rudnickiego, realizowanym na warszawskich Bielanach przez Dom Development. W I etapie powstanie około 120 lokali, które zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2025 roku.

Powierzchnie magazynowe i produkcyjne

Polska Wprowadzają się do Czosnowa

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Trako Team, firma z sektora TSL, wynajęła około 10 tys. mkw. powierzchni magazynowej w CTPark Warsaw North.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Węgry Pyszności na parterze węgierskiego biurowca

schedule 25 lipca 2024
Opr./edited by MR

Zrealizowany przez Strabag Real Estate budynek Arghezi 4 pozyskał czterech nowych najemców. W butikowym biurowcu w centrum Bukaresztu nowi lokatorzy zajęli łącznie 375 mkw. powierzchni handlowej.

Biura i projekty wielofunkcyjne

Polska Kraków zaraz za Warszawą

schedule 24 lipca 2024
Opr./edited by MR

Na koniec marca 2024 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było oferowane około 1 mln 192 tys. mkw. powierzchni biurowej, co odpowiada współczynnikowi pustostanów na poziomie 17,8 proc. – wynika z danych opublikowanych przez PINK.

Najnowsze w Architektura i urbanistyka

schedule 17 lipca 2024

Muzykalne WXCA

WXCA otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. 

schedule 03 czerwca 2024

Archicom dyskutuje

Archicom rozpoczął dialog o inwestycji mieszkaniowej przy metrze Kabaty. Projekt zagospodarowania terenu przy al. Komisji Edukacji Narodowej uwzględnia m.in. pół tysiąca mieszkań, lokale handlowo-usługowe i zielony plac.

schedule 27 maja 2024

Xylopolis na Podlasiu

Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis będzie obiektem kultury łączącym funkcje edukacyjne, wystawiennicze i rekreacyjne. Za koncepcję architektoniczną odpowiadają architekci z pracowni WXCA. Centrum powstanie w Wasilkowie, na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

schedule 20 maja 2024

Nadchodzi nowy Kwartał

Pracownia Konior Studio przedstawiła wizualizacje katowickiego projektu Kwartał Dworcowa. Zrewitalizowane kamienice będą oferować m.in. funkcje biurowe, hotelowe i gastronomiczne.

schedule 20 maja 2024

Zielony plac Bankowy

Mieszkańcy i eksperci chcieliby, żeby na placu Bankowym w Warszawie pojawiło się więcej zieleni, m.in. kosztem znajdującego się tu parkingu. Szacunkowe koszty zmian to około 169 mln zł. Inwestycja miałaby być realizowana etapami.

schedule 09 maja 2024

Poznań z zieloną Aurą

Na Winogradach w Poznaniu rozpoczęła się realizacja Aury, zaprojektowanej przez biuro Roberta Koniecznego KWK Promes. Fasada budynku o organicznej architekturze będzie pokryta 140 tys. roślin.

schedule 06 maja 2024

Złota i Zgody do przebudowy

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę 2,5 ha ulic i placów w obszarze ulic Złotej i Zgody w Warszawie. To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

schedule 26 kwietnia 2024

EUmies Awards 2024

Komisja Europejska i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury – Mies van der Rohe Awards 2024. Najważniejszą europejską nagrodą wyróżniono pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku.

schedule 15 kwietnia 2024

Folklor w standardzie pasywnym

Zespół Nizio Design International opracował projekt architektury oraz wystawy stałej Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Czterokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w standardzie pasywnym. 

schedule 04 kwietnia 2024

Mają pomysł na rozbudowę Yacht Parku

Pracownia FS&P Arcus wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zespołu obiektów mieszkalno-usługowych w rejonie Mola Rybackiego w Gdyni. Inwestycja PHN jest kontynuacją projektu Yacht Park.

schedule 23 lutego 2024

Wygrali konkurs na Centrum Sportu i Rekreacji

W konkursie architektonicznym na Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła praca pracowni Bureau Babyn Michałowski oraz Biura Projektów Lewicki Łatak.

schedule 31 stycznia 2024

Minimalizm w każdym CAL-u

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu to parterowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Geometryczna konstrukcja, utrzymana w jednolitej kolorystyce, wzbogacona jest o przeszklenia i zadaszenia.

schedule 08 stycznia 2024

Komedia w pałacu

W Pracowni Projektowej Jankowski i Opyrchał powstał projekt rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Łaszczowie, w którym będzie miał siedzibę Dom Komedii Aleksandra Fredry.

schedule 15 grudnia 2023

Domy w środku lasu

W Kalborni na Mazurach powstaje kompleks 35 domów, inwestycja zaprojektowana przez architektów z biura Boris Kudlička with Partners.

schedule 24 listopada 2023

Praska rewitalizacja

Zakończono rewitalizację kamienicy na ul. Środkowej 16. Prace były prowadzone od 2022 roku w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.

schedule 21 listopada 2023

Leśne biuro modułowe

Nowa siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą drewnianej konstrukcji modułowej jest gdańska firma Ekoinbud.

schedule 20 listopada 2023

Mają pomysł na Plac Solidarności

Pracownia APA Wojciechowski wygrała konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie Placu Solidarności w Gdańsku.

schedule 03 listopada 2023

Polichromie w Fuzji

W trakcie prac budowlanych na terenie łódzkiej Fuzji w jednym historycznych budynków odkryto secesyjne polichromie. Malowidła przedstawiają ornamenty roślinne oraz motywy stylizowane na tablice herbowe z symbolami przemysłowymi.

schedule 25 października 2023

Dworzec Metropolitalny szykuje się na pasażerów

Zakończono prace budowlane przy nowym Dworcu Metropolitalnym w Lublinie, pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego obiektu na początku 2024 roku. Za projekt odpowiada pracownia Tremend.

schedule 16 października 2023

WXCA zaprojektuje Pałac Saski

Pracownia WXCA Group wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W międzynarodowym konkursie udział wzięło jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów.

Wydanie 7 (290) lipiec 2024

Ostatnie komentarze

Kategorie